REKLAMA
BADANIE

Podatek od nadzwyczajnych zysków. Sasin zdradza, które branże obejmie

2023-03-02 09:08, akt.2023-03-02 17:19
publikacja
2023-03-02 09:08
aktualizacja
2023-03-02 17:19

A jednak będzie podatek od ekstrazysków. - Rząd pracuje nad podatkiem od nadmiarowych zysków od spółek górniczych i paliwowych - poinformował wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Dodał, że trzeba jednak też uwzględnić plany inwestycyjne związane z transformacją energetyczną.

Podatek od nadzwyczajnych zysków. Sasin zdradza, które branże obejmie
Podatek od nadzwyczajnych zysków. Sasin zdradza, które branże obejmie
fot. Adam Chelstowski / / FORUM

Sasin, pytany w Radiu Plus, czy będzie podatek od nadmiarowych zysków, odpowiedział: "Będzie, pracujemy nad tym".

Tym samym temat znów wraca po tym, jak pod koniec września zatrząsł kursami akcji na GPW i został po kilku tygodniach odłożony do, jak się okazuje, "zamrażarki", a nie wyrzucony do kosza. Dezorientująca narracja trwała także w lutym 2023 r. kiedy w mediach pojawiły się kolejne spekulacje serwowane najpierw przez portal "Wysokie Napięcie" i doprowadzające do spadków np. cen akcji JSW nawet o 11,6 proc. Wtedy po sesji Ministerstwo Klimatu oświadczyło, że nie prowadzi jednak takich prac. Ministerstw i ministrów jest jednak bez liku i początek marca przynosi kolejną odsłonę sagi pod tytułem "windfall tax" w Polsce. 

Reakcja inwestorów była natychmiastowa i jednoznacznie podażowa. Na koniec dnia kurs JSW stracił 5,94 proc. Akcje KGHM-u spadły o 3,14 proc. Węglowa Bogdanka i Bumech oddały odpowiednio po 6,06 proc. i 4,07 proc. PKN Orlen, największa spółka w WIG20, której w tym tygodniu walory mocno rosły po ogłoszonych planach dywidendowych, potaniała o 1,69 proc. Cały indeks blue chipów był pod kreską o 2,07 proc. 

Podatek od nadmiarowych zysków. Te branże obejmie

W audycji z 2 marca Jacek Sasin wskazał, że spółki energetyczne praktycznie już zostały pozbawione nadmiarowych zysków, gdyż będą one pokrywać koszt regulacji zamrażających ceny energii.

"Jest kwestia spółek górniczych, bo część tych spółek na mocno rosnącej cenie węgla zarobiła bardzo dużo. Głównie chodzi tu o węgiel koksujący. Zyski JSW były rekordowe w zeszłym roku, zapowiadają się rekordowe w tym roku. I jest kwestia Orlenu, czyli przerobu ropy naftowej" - powiedział Sasin.

Jak poinformował, prace toczą się w ministerstwie klimatu, we współpracy z ministerstwem finansów i ministerstwem aktywów państwowych.

"Ministerstwo klimatu, we współpracy z Ministerstwem Finansów i z moim resortem pracuje nad stworzeniem takich mechanizmów, które również wyrównałyby te dysproporcje, czyli te zyski, które wynikają nie z rozszerzenia działalności, jakichś nowych rozwiązań, tylko ze wzrostu cen na rynku" -

"Pracujemy nad stworzeniem mechanizmu, który by wyrównał te dysproporcje, czyli zyski, które wynikają nie z rozszerzenia działalności, ale ze wzrostów cen" - powiedział zaś teraz wicepremier.

Obejmie też rok 2022

Dodał, że rozwiązania będą wkrótce podane do wiadomości, projekt może być gotowy w marcu.

"Prawdopodobnie, nie chcę tego przesądzać, te rozwiązania obejmą też rok poprzedni" - powiedział Sasin.

"Pamiętajmy, że nie możemy tych spółek ostrzyc jak owce, do gołej skóry, bo potrzebujemy też inwestycji. Orlen zamierza zainwestować ogromne pieniądze np. w offshore. (...) Jeśli chcemy transformacji energetycznej, to trzeba zainwestować ogromne środki. (...) Musimy balansować" - dodał wicepremier.

Portal WysokieNapiecie.pl informował o takim prawdopodobieństwie na początku lutego. Przypomniał wówczas, że podatek od nadmiernych zysków spółek zajmujących się wydobyciem i rafinacją ropy naftowej oraz wydobyciem węgla został przyjęty przez Radę UE rozporządzeniem w październiku 2022 r., a danina dotyczy firm, które notują 75 proc. przychodów ze sprzedaży ropy lub jej rafinacji, węgla oraz koksu. Stawka podatku to 33 proc. od dochodu, który przekracza 20 proc. średniego dochodu z lat 2018-22.

Jednocześnie w tym samym czasie premier mówił: Cała Europa wręcz zachęca do opodatkowania tzw. nadmiarowych zysków; także my wprowadzamy mechanizmy o charakterze daniny na najbogatsze firmy energetyczne, wśród nich są producenci energii z OZE - powiedział, odnosząc się do zastrzeżeń portugalskiej firmy z sektora OZE.

Podobny podatek w zeszłym roku wprowadzili nasi sąsiedzi - Czesi.

Michał Kubicki, współpraca KWS, PAP

Źródło:Bankier24
Tematy
MINI pełne przygód.

MINI pełne przygód.

Komentarze (1)

dodaj komentarz
prawnuk
W peni popieram by akcjonariusze Orlen, JSW, Tauron, Energa, Enea itd pobrali dywidendendę w wysokości 100% zysku, i ten zysk opodatkować 33%

Powiązane: Górnictwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki