REKLAMA
BADANIE

Podatek od nadmiarowych zysków od branży węglowej i naftowej. Resort klimatu wreszcie zabiera głos

2023-02-01 20:01
publikacja
2023-02-01 20:01

Ministerstwo Klimatu i Środowiska nie prowadzi prac dot. nadmiarowych zysków od branży węglowej i naftowej - przekazał PAP resort pytany o ewentualne prace związane z podatkiem od nadmiarowych zysków firm sektora węglowego i naftowego.

Podatek od nadmiarowych zysków od branży węglowej i naftowej. Resort klimatu wreszcie zabiera głos
Podatek od nadmiarowych zysków od branży węglowej i naftowej. Resort klimatu wreszcie zabiera głos
fot. Andrzej Rostek / / Shutterstock

Spekulacje zatrzęsły notowaniami

PAP skierowała do resortu klimatu i środowiska pytanie, czy w ministerstwie trwają prace nad wprowadzeniem podatku od nadmiarowych zysków firm sektora węglowego i naftowego. Podatkowe spekulacje zatrzęsły w środę notowaniami spółek z branży górniczej, paliwowej i energetycznej.

Portal WysokieNapiecie.pl poinformował, że zaczęły się nieoficjalne konsultacje z częścią branży w sprawie ewentualnego wprowadzenia takiego podatku. Portal przypomniał, że podatek od nadmiernych zysków spółek zajmujących się wydobyciem i rafinacją ropy naftowej oraz wydobyciem węgla został przyjęty przez Radę UE rozporządzeniem w październiku 2022 r., a danina dotyczy firm, które notują 75 proc. przychodów ze sprzedaży ropy lub jej rafinacji, węgla oraz koksu. Stawka podatku to 33 proc. od dochodu, który przekracza 20 proc. średniego dochodu z lat 2018-2022.

Resort klimatu odpowiada

Resort klimatu i środowiska w przekazanej PAP w środę wieczorem odpowiedzi wskazał, że w ramach prac legislacyjnych w związku z kryzysem energetycznym, w ustawie o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku, wprowadzono mechanizm odpisu na Fundusz na wszystkich wytwórców w ramach wszystkich form zawierania umów dot. sprzedaży energii elektrycznej.

"Jest to wdrożenie przewidzianego w rozporządzeniu UE w sprawie interwencji w sytuacji nadzwyczajnej w celu rozwiązania problemu wysokich cen energii ograniczenia dochodu nadzwyczajnego" - podkreślono.

Jak wyjaśniło MKiŚ, oznacza to, że "jeśli wytwórcy energii sprzedają energię elektryczną w ramach umów PPA (długoterminowe umowy na zakup energii elektrycznej zawierane między producentem a konsumentem energii - PAP) i uzyskują nadmierne dochody, to zostaną objęci obowiązkiem odpisu na Fundusz". "Mechanizm pozwolił na to, aby firmy energetyczne nie bogaciły się kosztem obywateli w czasie kryzysu, z którym mierzy się cała Europa" - zaznaczono.

Jak dodano w odpowiedzi resortu, "w przypadku nadmiarowych zysków od branży węglowej i naftowej Ministerstwo Klimatu i Środowiska nie prowadzi prac". (PAP)

autor: Michał Boroń

mick/ aop/ mk/

Źródło:PAP
Tematy
Konto firmowe z premią do 2000 zł od Banku Millennium + 400 zł od Bankier.pl

Konto firmowe z premią do 2000 zł od Banku Millennium + 400 zł od Bankier.pl

Komentarze (6)

dodaj komentarz
prawdziwynierobot
nadmiarowym zyskiem jest 13, 14 emerytura/pensja - czyli one będą dodatkowo opodatkowane?
Tylko po co tak mielić tą kasą w tę i z powrotem...
anty12
HAHAAHHAHa mateuniu, specjalista od kleczenia raczej da gownikom 24ta pensje niz nalozuy podatek.
akrystian
Ten co to napisał powinien siedzieć np. JSW wczoraj - 12% po takiej publikacji. Co tu się wyrabia wokół GPW - dziki kraj.
sterl
To nie będzie węgla z przyczyn politycznych ? a czym będą palić? fuzją jądrową z wody? tylko że takiej wody mamy szklankę na całej ziemi nawet jeśli to zadziała za wiele lat?
kaczyslaw_
Już nie prowadzi prac nad tym podatkiem, bo te prace zostały zakończone. Podatek ten przepchnie się w losowej ustawie jako dodatkową wrzutkę.
sterl
A gdzie znajdą durniów którzy będą inwestować w płacenie podatków?

Powiązane: Górnictwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki