REKLAMA

Podatek od nadmiarowych zysków zaszyty w innej ustawie? Gigant zapowiada kroki prawne

Katarzyna Waś-Smarczewska2023-01-10 10:01redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-01-10 10:01

Co prawda projekt wicepremiera Jacka Sasina o opodatkowaniu nadmiarowych zysków trafił do kosza, ale portugalski gigant energetyczny dopatrzył się zaszycia podobnych przepisów w ustawie o mrożeniu cen energii przyjętej jesienią 2022 r. I zapowiada kroki prawne. O sprawie informuje "Rzeczpospolita". 

Podatek od nadmiarowych zysków zaszyty w innej ustawie? Gigant zapowiada kroki prawne
Podatek od nadmiarowych zysków zaszyty w innej ustawie? Gigant zapowiada kroki prawne
fot. Jacek Szydłowski / / FORUM

W październiku rząd zrezygnował z procedowania proponowanego przez wicepremiera Sasina 50-procentowego podatku od nadmiarowych zysków największych polskich firm, ponieważ projekt budził liczne kontrowersje. Obowiązek uiszczenia daniny miał ciążyć na przedsiębiorcach, których marża zysku brutto za 2022 r. była większa od ich uśrednionej marży brutto za lata 2018, 2019 oraz 2021 r. Wpływy do budżetu państwa z tytułu podatku miały przekroczyć 13 mld zł.

"Będziemy się przyglądać reakcji spółek energetycznych i decydować. Nie chcemy zrobić żadnemu przedsiębiorcy żadnej krzywdy" - mówił wtedy wicepremier Sasin. I dodawał: "Wszyscy oszczędzamy, działania są podjęte już i na etapie prawnym, bo przypomnę, że rozporządzenie, które jest do ustawy dot. zamrożenia cen energii, przerzuca pewną, znacząca, część kosztów tego zamrożenia na spółki energetyczne, redukując ich zyski".

EDP zapowiada kroki prawne

Portugalski gigant energetyczny poprzez swoją spółkę zależną EDP Renováveis (EDPR) zwraca uwagę, że polskie przepisy (podobne wprowadziła też Rumunia) wprowadzone w ustawie o zamrożeniu cen energii są niezgodne z polityką Rady UE. "Mechanizmy limitów cen maksymalnych powinny być stosowane wyłącznie w odniesieniu do zrealizowanych przychodów rynkowych, w efekcie nadzwyczajnie wysokich cen energii będących następstwem agresji Rosji na Ukrainę" - zauważa.

„Jest to konieczne, aby nie zaszkodzić producentom energii, którzy w rzeczywistości nie odnoszą korzyści z obecnych wysokich cen energii elektrycznej. (…) W tym kontekście rządy Rumunii i Polski wprowadziły niedawno mechanizmy opodatkowania w celu ograniczenia przychodów generowanych przez producentów energii odnawialnej i innych uczestników rynku” - podkreśla firma.

"EDP będzie podejmować wszelkie działania prawne, aby przyczynić się do przywrócenia sprawiedliwego porządku prawnego, który może wesprzeć bardzo potrzebne inwestycje w odnawialne źródła energii w tych krajach i w UE" - informuje EDP w komunikacie.

Własna działalność gospodarcza a podatki

Jaką formę opodatkowania wybrać?

Własna działalność gospodarcza a podatki

Założyłeś własną firmę? Kolejnym krokiem w jest wybór sposobu rozliczania się ze skarbówką z tytułu osiąganych dochodów. Odpowiednia formy opodatkowania, dopasowana do potrzeb przedsiębiorcy, niesie ze sobą korzyści finansowe. Warto o nich wiedzieć!<BR> Pobierz e-booka zostawiając zgody, albo zapłać 20 zł
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Źródło:
Katarzyna Waś-Smarczewska
Katarzyna Waś-Smarczewska
redaktor Bankier.pl

Redaktor prowadząca Bankier.pl, wydawca. W zespole Bankier.pl od 2008 roku. Absolwentka wrocławskiej polonistyki i specjalizacji edytorskiej, dyplom o komunikacji internetowej obroniła u prof. Jana Miodka. Chce, aby Bankier.pl był najlepszym źródłem informacji - podanych językiem zrozumiałym także dla osób, które nie mają wykształcenia ekonomicznego, a chcą znać i rozumieć zagadnienia dotyczące finansów. Telefon: 606 861 086

Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (3)

dodaj komentarz
trooper
Czego PiS się nie dotknie to popsuje i Polacy muszą płacić dwa razy. Raz w podatkach i drugi raz w podatkach na odszkodowania.

Tyle mamy z tych nepotycznych nieudaczników.
faramir_z_gondoru
Ile jeszcze będziemy płacić za błędy tych nieudaczników?
socjalistyczneg
Długoooooooooooo....

Powiązane: Energetyka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki