REKLAMA

Ranking spółek Bankier.pl - październik 2015

Adam Torchała2015-11-04 06:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2015-11-04 06:00
fot. Szymon Laszewski / FORUM

W październiku najpopularniejszą spółką wśród użytkowników Bankier.pl był KGHM. Lubiński kombinat tytuł ten utrzymuje od czterech miesięcy. Na forum największym powodzeniem cieszyło się z kolei notowane na rynku NewConnect Fly.pl.

Październik był dla akcjonariuszy KGHM-u miesiącem bardzo ciekawym. W dużej mierze za sprawą wyborów, ponieważ w poprzedzającym je festiwalu obietnic uwzględniono kwestię podatku od kopalin. Beata Szydło deklarowała wprost: PiS zniesie podatek. M.in. takie zapowiedzi pomagały spółce w powrocie w okolice 100 zł. Jednak gdy wydawało się, że już za chwilę KGHM przekroczy tę psychologiczną granicę, w miedziowym zagłębiu pojawiło się ABW i kurs ponownie zanurkował.

Za plecami KGHM-u w październikowym rankingu popularności Bankier.pl uplasowało się JSW. Spółka także powtórzyła wrześniowy wynik. W ostatnim miesiącu o problemach węglowego giganta było jakby nieco ciszej, warto jednak mieć na uwadze, że w Jastrzębiu wciąż nie mogą wyłonić nowego prezesa.

Ranking popularności spółek Bankier.pl - październik 2015

Spółka Ticker Stopa zwrotu w X 2015 Miejsce w poprzednim rankingu
1 KGHM KGH 9,65% 1
2 JSW JSW 16,05% 2
3 Hawe HWE -12,87% 4
4 Fly.pl FLY 111,76% 11
5 CD Projekt CDR -1,23% 5
6 Tauron PE TPE -7,62% 12
7 Ursus URS 2,42% 13
8 PZU PZU -3,58% 6
9 PKO BP PKO -2,68% 14
10 LW Bogdanka LWB -27,45% 15
Źródło: Opracowanie własne na podstawie Bankier.pl

Zmiana nastąpiła z kolei na ostatnim stopniu podium. Kerdos, który był największym zaskoczeniem wrześniowego rankingu, opuścił pierwszą trójkę i spadł aż na 23 miejsce. Jego miejsce za plecami JSW zajęło Hawe, które wciąż walczy o finansowe utrzymanie się ponad powierzchnią. Spółce w październiku udało się m.in. wyłonić nową radę nadzorczą oraz podpisać ramową umowę dotyczącą warunków restrukturyzacji zadłużenia.

W pierwszej piątce znalazło się także miejsce Fly.pl, które tak wysoko w rankingu jest po raz pierwszy oraz CD Projektu. Za plecami producenta "Wiedźmina" uplasował się finalizujący przejęcie kopalni Brzeszcze Tauron. W dużej mierze z tą transakcją było związane październikowe trzęsienie ziemi w zarządzie spółki.

Kolejne miejsca przypadły podbijającemu wschodnią Afrykę i emitującemu nowe akcje Ursusowi oraz dwóm państwowym gigantom - PZU i PKO. Pierwszą dziesiątkę uzupełniła Bogdanka, której akcjonariusze mieli w październiku możliwość sprzedania akcji w wezwaniu Enei. Kto nie sprzedał akcji, może czuć niedosyt. Energetyczna spółka w pełni wypełniła swój plan, a po zamknięciu wezwania kurs Lubelskiego Węgla runął w kierunku 40 zł.

Z kolei na forum zdecydowanie najpopularniejszą spółką jest Fly.pl. W ciągu ostatniego miesiąca napisano aż 12698 postów na jej temat. Oznacza to, że użytkownicy zamieszczali średnio jeden post co trzy minuty! Wrażenie robi także stopa zwrotu jaką spółka wypracowała w październiku (+112%), jednak jest to ledwie niewielkie odbicie w porównaniu do wcześniejszych strat jakie ponieśli akcjonariusze Fly.pl.

Najpopularniejsze spółki na forum Bankier.pl - październik 2015

Spółka Ticker Ilość postów w październiku
1 Fly.pl FLY 12698
2 Hawe HWE 4189
3 Kerdos KRS 3928
4 Petrolinvest OIL 3026
5 KGHM KGH 2722
Źródło: Opracowanie własne na podstawie Bankier.pl

Na forum często poruszany był również temat innych walczących z problemami spółek: Hawe, Kerdosa oraz powracającego po zawieszeniu Petrolinvestu. Pierwszą piątkę uzupełnił lider ogólnego rankingu popularności - KGHM.

Ranking popularności spółek Bankier.pl jest narzędziem pokazującym popularność spółek giełdowych wśród osób korzystających z portalu. Podczas tworzenia rankingu pod uwagę brana jest liczba wyświetleń bankierowego profilu spółki podczas ostatnich 30 dni. Zestawienie na bieżąco mogą śledzić użytkownicy Bankier.pl. Ranking forumowej popularności jest z kolei dostępny w sekcji giełda.

<< Ranking za wrzesień

Źródło:
Adam Torchała
Adam Torchała
redaktor Bankier.pl

Redaktor zajmujący się rynkami kapitałowymi. Zdobywca tytułu Herosa Rynku Kapitałowego 2018 przyznanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Swoją uwagę skupia głównie na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, gdzie trzyma rękę na pulsie nie tylko całego rynku, ale także poszczególnych spółek. Z uwagą śledzi również ogólnogospodarcze wydarzenia w kraju i poza jego granicami.

Tematy
Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Advertisement

Komentarze (10)

dodaj komentarz
~mag
A fundusze inwestycyjne? Ci to dopiero są gagatki. Opłata za zarządzanie, premia od osiągniętego zysku, prowizja... Przeprowadzono testy, porównując ile można było zarobić na akcjach oraz na funduszu, który w te akcje inwestował... rozbieżność wynosi czasem nawet 30%! Link do raportu: http://independenttrader.pl/290,A fundusze inwestycyjne? Ci to dopiero są gagatki. Opłata za zarządzanie, premia od osiągniętego zysku, prowizja... Przeprowadzono testy, porównując ile można było zarobić na akcjach oraz na funduszu, który w te akcje inwestował... rozbieżność wynosi czasem nawet 30%! Link do raportu: http://independenttrader.pl/290,inwestowanie_bezposrednie_czy_poprzez_fundusze_inwestycyjne.html
~Arek
żeby nie było jak z kluczem do serca ukochanej http://www.almoc.pl/img.php?id=2971
~zombiefield
Dobrze że jest taka lista, przynajmniej wiadomo jakich spółek unikać.
~Merit
Fly.pl SA
Bankier.pl zamiast włączać się w prymitywny marketing i PI grupy Patrowicza
http://www.bankier.pl/forum/temat_na-forum-najwiekszym-powodzeniem-cieszylo-sie-z-kolei-notowane-na-rynku,18725365.html

powinien pokazać i nauczyć na przykładzie wyników spółki za III kw. jak można w wyniku sztuczki księgowej
Fly.pl SA
Bankier.pl zamiast włączać się w prymitywny marketing i PI grupy Patrowicza
http://www.bankier.pl/forum/temat_na-forum-najwiekszym-powodzeniem-cieszylo-sie-z-kolei-notowane-na-rynku,18725365.html

powinien pokazać i nauczyć na przykładzie wyników spółki za III kw. jak można w wyniku sztuczki księgowej (przeszacowanie wartość spółki zależnej Fly. sp. z o.o.) uzyskać wynik
http://www.bankier.pl/wiadomosc/FLY-PL-Skonsolidowany-raport-za-III-kwartal-2015-roku-7283545.html
Jedna pozycja księgowa - ponad 3 mln zł. i od razu zysk 3 mln.
Księgowa zasada ostrożnej wyceny aktywów w przypadku grupy Patrowicza obok drukowania akcji i splitów weszła do kanonów inżynierii finansowej, której efektem jest obecna sytuacja na GPW.

Czy tak ma wyglądać rola edukacyjna Bankier.pl.
Nie tego oczekujemy od portalu, który zajmuje I miejsce na liście czytanych portali.
~nju
NOVINA lepsza w przeszacowaniu :)
~S2134 odpowiada ~nju
Nie dosc ze spolka z NC to jeszce Patrowicza.
100% wzrotu miesiac nie jest niczym nadzwyzcajnym. Poczekajmy na 90% zjazdu, bo taki najpewniej nastapi
~krasnal
No wiesz , ktoś płaci ci wtedy , gdy ma zysk !!! A twoje zadanie polega na wkręceniu lub przestraszeniu zwierzyny łownej !!! To taka rola naganiacza na polowaniu ...!!! Dlatego wszyscy rozsądni warszawski syf omijają szerokim łukiem !!!
adam_torchala
Artykuł powstaje w stałej formule i w żaden sposób Fly.pl nie jest w nim promowane. To że znalazło się ono tak wysoko to nie nasz wybór, a wynik aktywności użytkowników. Nam ciężko jest w takim artykule dogłębnie analizować sytuację każdej spółki, ponieważ wówczas artykuł byłby kilkakrotnie dłuższy i zapewne Artykuł powstaje w stałej formule i w żaden sposób Fly.pl nie jest w nim promowane. To że znalazło się ono tak wysoko to nie nasz wybór, a wynik aktywności użytkowników. Nam ciężko jest w takim artykule dogłębnie analizować sytuację każdej spółki, ponieważ wówczas artykuł byłby kilkakrotnie dłuższy i zapewne i tak nikt nie doczytałby się sedna. W krótkim przeglądzie zwróciliśmy jednak uwagę, że na wysoką stopę zwrotu spółki nie ma co szczególnie zwracać uwagi. Często w innych depeszach akcentujemy historię, wyniki finansowe i powiązania podobnych spółek, nie możemy jednak dokonywać wyborów za inwestorów.

Pozdrawiam
~Inwestor odpowiada adam_torchala
Idziesz na łatwiznę
~pa
Może to raczej problem z czytaniem ze zrozumieniem? Artykuł dotyczy popularności spółki wśród użytkowników Bankier.pl, a nie dotyczy powodów aprecjacji jej papierów. Jeżeli zwrócenie uwagi na popularność spółki jest dla Ciebie zachętą do inwestycji lub promocją, to może lepiej zająć się sadzeniem Może to raczej problem z czytaniem ze zrozumieniem? Artykuł dotyczy popularności spółki wśród użytkowników Bankier.pl, a nie dotyczy powodów aprecjacji jej papierów. Jeżeli zwrócenie uwagi na popularność spółki jest dla Ciebie zachętą do inwestycji lub promocją, to może lepiej zająć się sadzeniem pietruszki.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki