REKLAMA

Szydło: Zniesiemy podatek od kopalin. KGHM w górę

2015-10-06 16:24
publikacja
2015-10-06 16:24

Podczas konferencji prasowej w Lubinie Beata Szydło, kandydat PiS na premiera, zapowiedziała zniesienie podatku od wydobycia niektórych kopalin. KGHM drożeje.

fot. Adam Chelstowski / / FORUM

- Mamy projekt ustawy znoszącej podatek miedziowy. Jest to gotowa ustawa, która będzie wprowadzona w życie - zapowiedziała Beata Szydło. Wiceprezes Prawa i Sprawiedliwości zauważyła, że podatek dotyczy przede wszystkim KGHM-u, a jego zniesienie pozwoliłoby na pozostawienie pieniędzy w Lubinie i okolicach.

fot. / / Bankier.pl

Na wypowiedzi Beaty Szydło szybko zareagowała giełda. Wprawdzie PiS od dawna opowiada się przeciw tzw. "kagiemnemu", jednak potwierdzenie tych deklaracji przez kandydata na premiera zwiększyło zainteresowanie papierami lubińskiego kombinatu. Spółka była dziś notowana nawet po 89,1 zł, jednak później entuzjazm nieco opadł i cena chwilę przed 16:30 wynosiła 87,8 zł. To o 4,8% więcej niż na wczorajszym zamknięciu.

Warto jednak zauważyć, że KGHM na północ zaczął kroczyć około godziny 15, a więc jeszcze przed wystąpieniem Beaty Szydło. Tuż przed deklaracją wzrost wynosił około 2%.

Zgodnie z projektem PiS wydobycie miedzi oraz srebra miałoby zostać zwolnione od podatku od 1 stycznia 2016 r. do 31 grudnia 2026 r.

Podatek od wydobycia niektórych kopalin jest pobierany w Polsce od 18 kwietnia 2012 r., czyli od momentu wejścia w życie ustawy z dnia 2 marca 2012 r. o podatku od wydobycia niektórych kopalin. Jedynym płatnikiem tego podatku jest obecnie KGHM.

Resort finansów zakłada, że dochód z podatku od wydobycia niektórych kopalin w tym roku wyniesie 1,45 mld zł, a w przyszłym 1,53 mld zł.

BPL/Adam Torchała/PAP

Źródło:Bankier24
Tematy
Kupuj taniej wszystko, czego potrzebujesz z pożyczką bez prowizji. RRSO 12,08%

Kupuj taniej wszystko, czego potrzebujesz z pożyczką bez prowizji. RRSO 12,08%

Komentarze (100)

dodaj komentarz
~kłamcywPiS
KGHM to dobro narodowe i powinien służyć całemu społeczeństwu; podatek miedziowy, który może nie jest najlepszym pomysłem, jednak temu służy - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński
~mietek
proszę puste słowa PiS do dziś nie zniesiono podatku od kopalń ludzie połakomili się na 500+ a ceny w sklepach i podwyżkach OC idą tylko w górę
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~neo
Ktos znajomy pewnie kupil duzo akcji przed taka wypowiedzia.... wystarczy cos powiedziec nawet nieprawde lub noespelnione obietnice a gielda reaguje. Knf powinna sie zajac takimi wypowiedziami.
~Obywatel
KGHM będzie inwestował pieniądze za granicą i tam tworzył miejsca pracy , a naród polski będzie płacił wyższe podatki. PIS niech się opamięta. KGHM wyprowadza zyski za granicę!!! Ruda to dobro narodu.
~lob
Pozyjemy zobaczymy. Redukcja podatku to posłowie głosujący za winni wisieć na pobliskich latarniach. Znowu lobby nabija kase obcym. Debilny naród znów scierwo biorące jurgielt wybierze.
~pIs
Jak zawsze Niemiec z Rusem podzieli sie Polska
~Autor
Dlaczego bankom podwyszamy podatki a kopalniom obnizamy ?
~darpin67
Już odpowiadam...... Banki czerpią korzyści z ludności , a zwolnienie KGHM-u z podatku umożliwia wzrost produkcji (inwestycje), oraz wzrost zatrudnienia (zwiększenie dobrobytu przez zmniejszenie wydatków na zasiłki oraz zwiększenie produkcji dla kooperantów dla KGHM-u). - wystarczy czy nawijać dalej?
~TomekZ
a co KGHM nie płaci podatków ??? tylko jeden od kopalin ?? ...... za 2 lata PO. j ...eby wprowadzą podatek od podadtków i tak do końca aż wykonczą jedną z nielicznych firm, którą można się pochwalić !

Powiązane: Podatek od kopalin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki