REKLAMA

Podpisano przedwstępną umowę ws. nabycia kopalni Brzeszcze

2015-10-19 12:39
publikacja
2015-10-19 12:39
fot. Piotr Guzik / FORUM

Spółka zależna Tauronu, RSG, podpisała ze Spółką Restrukturyzacji Kopalń przedwstępną warunkową umowę zakupu części aktywów KWK Brzeszcze - podał Tauron w komunikacie.

/ fot. Jakub Porzycki / FORUM

"Dzięki nabyciu KWK Brzeszcze zakłady wydobywcze Grupy TAURON w ponad 50 proc. będą pokrywać zapotrzebowanie na paliwo jednostek wytwórczych skupionych w holdingu. Obecnie wskaźnik ten wynosi ok. 40 proc" - powiedział, cytowany w komunikacie, Jerzy Kurella, prezes Tauronu.

"Nabycie kopalni pozwala nam w większym stopniu uniezależnić się od zewnętrznych dostaw surowca i kontrolować koszty jego pozyskania" - dodał.

Tauron zapłaci za przejmowane aktywa 1 zł. Aktywa te znajdą się do końca 2015 roku - po uzyskaniu wszystkich zgód korporacyjnych i UOKiK oraz decyzji Ministerstwa Środowiska o przeniesieniu koncesji - w spółce Nowe Brzeszcze Grupa Tauron.

"W przyszłości, po restrukturyzacji kopalni, zostaną podjęte działania, które doprowadzą do połączenia tego podmiotu ze spółką TAURON Wydobycie, do której należą obecnie Zakład Górniczy Janina w Libiążu oraz Zakład Górniczy Sobieski w Jaworznie" - napisano w komunikacie.

Ponadto zawarte zostało porozumienie pomiędzy RSG a organizacjami związkowymi działającymi w KWK Brzeszcze, zgodnie z którym RSG zobowiązał się do kontynuowania dotychczas prowadzonej w ramach kopalni działalności gospodarczej, przy zachowaniu rachunku ekonomicznego.

"Przejście części załogi KWK Brzeszcze, tj. ok. 1500 pracowników do nowego pracodawcy nastąpi w trybie art. 23 (1) Kodeksu pracy. Strony porozumienia zobowiązały się do zawarcia nowego Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy wprowadzającego motywacyjny system wynagradzania pracowników uzależniony od osiąganych wyników spółki i poziomu realizacji zadań" - napisano w komunikacie.

Tauron podał, że zamiarem spółki jest podjęcie wszystkich czynności faktycznych i prawnych koniecznych do podwyższenia kapitału zakładowego RSG do maksymalnej kwoty 185 mln zł, z zastrzeżeniem uzyskania stosownych zgód korporacyjnych, oraz finansowanie się RSG długiem.

"Plany finansowe uwzględniają m.in. ryzyko powstania po stronie kupującego obowiązku zwrotu dotacji budżetowej udzielonej SRK, związanej z przedmiotem sprzedaży" - napisano.

Kilka dni temu Tauron informował o uzgodnieniu z SRK warunków przedwstępnej umowy zakupu części aktywów KWK Brzeszcze. Strony uzgodniły wtedy, że umowa przyrzeczona zostanie zawarta do końca grudnia 2015 roku. (PAP)

pel/ seb/ jtt/

Źródło:PAP
Tematy

Otwórz konto sobie i dziecku i zyskaj 200 zł w promocji na zakupy u naszych partnerów.

Komentarze (1)

dodaj komentarz
~taas
co zostało ludziom uczciwym to tlyko przeklinać tkaich ludzi jak Kurella... Przeklinać polityków by los ich ukarął za chciwość

Powiązane: Górnictwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki