REKLAMA

CD Projekt najpopularniejszą spółką. Biomed i Mercator na podium [Ranking spółek]

Adam Hajdamowicz2021-04-01 06:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2021-04-01 06:00
CD Projekt najpopularniejszą spółką. Biomed i Mercator na podium [Ranking spółek]
CD Projekt najpopularniejszą spółką. Biomed i Mercator na podium [Ranking spółek]
/ CD Projekt

CD Projekt nadal jest najpopularniejszą spółką na GPW. Kolejne miejsca w rankingu zajęły Biomed Lublin oraz Mercator Medical.

Po raz czwarty z rzędu na najwyższym miejscu w rankingu popularności Bankier.pl znalazł się CD Projekt. Największy polski producent gier znów ma za sobą ciężki miesiąc. O kolejnych problemach „Cyberpunka 2077” informowało m.in. M Science, firma zajmująca się badaniami i analizami rynku. W ich raporcie wskazano, że sprzedaż ostatniego tytułu CD Projektu się załamała i spadła po premierze dużo mocniej niż innych tytułów o porównywalnej skali. Kursowi akcji jedynie na moment pomogły plotki o aż trzynastu dodatkach do „Cyberpunka”.

Na koniec marca mieliśmy z kolei dwa kluczowe wydarzenia. Pojawił się drugi zestaw poprawek do „Cyberpunka”, a ponadto CD Projekt przedstawił nową strategię. Spółka zapowiada rozwój online i równoległą pracę nad kilkoma grami. Chcąc wzmocnić zespół, postanowiono także kupić kanadyjskie studio deweloperskie Digital Scapes. Zdaniem ekspertów strategia ta była jednak bez fajerwerków i ich zdaniem zabrakło informacji, które zmieniłyby obecne postrzeganie firmy. Część analityków po poznaniu strategii zdecydowało się nawet na cięcie wycen CD Projektu, a kurs akcji ostatniego dnia miesiąca spadł o ponad 12 proc.

fot. / / Bankier.pl

Drugie miejsce w rankingu utrzymał Biomed Lublin, który opublikował w marcu wyniki za 2020 rok. Zysk netto spółki wzrósł w porównaniu do 2019 roku o 79 proc. do 4,4 mln zł, a przychody zwiększyły się o 2,7 proc. do 40,2 mln zł. „W ubiegłym roku Biomed Lublin pozyskał dotację na realizację inwestycji Centrum Badawczo-Rozwojowego, w którym będą rozwijane jej sztandarowe produkty lecznicze: szczepionka przeciwgruźlicza BCG 10 oraz Onko BCG. Inwestycja zwiększy konkurencyjność, jakość oraz bezpieczeństwo produktów Biomedu. Obecnie spółka wykorzystuje moce produkcyjne dla Onko BCG w 100 proc. (...) W bieżącym roku rozpoczynamy działania związane z przedsięwzięciem, którego celem jest budowa nowego zakładu produkcyjnego Onko BCG" – mówił p.o. prezesa Piotr Fic. Z kolei kurs akcji spółki w ostatnim miesiącu wzrósł aż o 72 proc.

Podium rankingu zamyka Mercator, który po sesji 19 marca wszedł w skład indeksu WIG20. O wstępnych planach wejścia w nowy biznes mówił z kolei Wiesław Żyznowski, prezes i większościowy akcjonariusz spółki. Ważną informacją dla inwestorów była także rekomendacja zarządu przeznaczenia całego jednostkowego zysku netto za 2020 rok na program odkupu akcji własnych. Decyzja ta była dla niektórych zaskoczeniem, a przedstawiciele spółki musieli się z niej tłumaczyć. W ciągu zaledwie tygodnia zarząd Mercatora zdążył ponadto podnieść minimalną cenę skupu akcji z 400 do 500 zł. Program 500+ od Mercatora nie spowodował jednak giełdowej euforii, a cały miesiąc kurs spółki zakończył niemal na zero.

Ranking popularności spółek Bankier.pl - marzec 2021

Lp.

Spółka

Ticker

Miejsce w poprzednim rankingu

1.

CD Projekt

CDR

1

2.

Biomed Lublin

BML

2

3.

Mercator

MRC

4

4.

Mabion

MAB

poza 10

5.

Asbis

ASB

poza 10

6.

Allegro

ALE

9

7.

JSW

JSW

5

8.

PKN Orlen

PKN

3

9.

PZU

PZU

6

10.

KGHM

KGH

8

Źródło: Opracowanie własne na podstawie Bankier.pl

W pierwszej dziesiątce rankingu warto również zwrócić uwagę na spółki tuż za podium, a więc Mabion oraz Asbis. Ten pierwszy zawarł umowę ramową z Novavax na transfer technologii i próby techniczne produkcji szczepionki przeciw Covid-19 w skali komercyjnej. Wierzymy, że produkcję szczepionek uda się uruchomić na przełomie drugiego i trzeciego kwartału” – mówił prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys. Sam PFR ma wesprzeć finansowo Mabion w celu zwiększenia mocy produkcyjnych spółki. Informacje te wywołały „szczepionkowy szał” na giełdzie i pomimo słabszej drugiej połowy miesiąca Mabion i tak podrożał w marcu o 167 proc.

Natomiast Asbis podał szacunkowe przychody za luty 2021 roku, które były o ok. 37 proc. wyższe niż rok wcześniej. Spółka prognozuje także, że w całym obecnym roku przychody znajdą się w przedziale 2,7-2,9 mld USD, a zysk neto wyniesie między 47 a 51 mln USD. Dla porównania w 2020 roku przychody grupy wynosiły 2,37 mld USD, a zysk netto 36,5 mln USD. Asbis ogłosił także, że chce wypłacić jeszcze 0,20 USD dywidendy na akcję z zysku za 2020 roku, co oznaczałoby całościową dywidendę na poziomie 0,30 USD na akcję. Pod wpływem m.in. tych informacji, kurs spółki wzrósł w ostatnim miesiącu o 70 proc.

Biomed Lublin liderem na forum

W rankingu popularności na forum Bankier.pl na pierwsze miejsce wysunął się Biomed Lublin. Na jego temat przez miesiąc napisano ponad 34 tysiące postów. Drugie miejsce zajął Mabion, a trzecie lider ogólnego rankingu, czyli CD Projekt. Kolejne pozycje przypadły natomiast spółkom Mercator oraz The Farm 51.

Najpopularniejsze spółki na forum Bankier.pl - marzec 2021

 Lp.

Spółka

Ticker

Liczba postów w marcu

1.

Biomed Lublin

BML

34401

2.

Mabion

MAB

32787

3.

CD Projekt

CDR

31223

4.

Mercator

MRC

28353

5.

The Farm 51

F51

9784

Źródło: Opracowanie własne na podstawie Bankier.pl

Ranking popularności spółek Bankier.pl jest narzędziem pokazującym popularność spółek giełdowych wśród osób korzystających z portalu. Podczas tworzenia rankingu pod uwagę brana jest liczba wyświetleń bankierowego profilu spółki podczas ostatnich 30 dni. Zestawienie na bieżąco mogą śledzić użytkownicy Bankier.pl. Ranking forumowej popularności jest z kolei dostępny w sekcji giełda

Źródło:
Adam Hajdamowicz
Adam Hajdamowicz
redaktor Bankier.pl

Redaktor działu Rynki Bankier.pl. Głównym obszarem jego zainteresowań są rynki akcji, w szczególności skupia się na opisywaniu sytuacji spółek z Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Śledzi także wpisy na listę ostrzeżeń publicznych Komisji Nadzoru Finansowego. Absolwent finansów i rachunkowości na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu, posiadacz licencji maklera papierów wartościowych nr 3313.

Tematy
Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Komentarze (2)

dodaj komentarz
stachsgh
i po co te nakręcanie na CD Projekt, szkoda czasu i pieniędzy.
Najlepsza klasyka
https://www.youtube.com/watch?v=GKSmsvWXuKA
siema123
Sporo prywatnych inwestorów to raj dla banków. Dlatego koszą jeleni przy pomocy medialnej nagonki.

Powiązane: Rankingi spółek

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki