REKLAMA

Mercator tłumaczy, dlaczego wybrał skup akcji zamiast dywidendy

2021-03-19 12:50
publikacja
2021-03-19 12:50
Mercator tłumaczy, dlaczego wybrał skup akcji zamiast dywidendy
Mercator tłumaczy, dlaczego wybrał skup akcji zamiast dywidendy
/ Materiały prasowe

Decyzja o skupie akcji w Mercatorze była dla części inwestorów zaskoczeniem, spodziewali się oni bowiem dywidendy. Na piątkowym spotkaniu z mediami przedstawiciele spółki tłumaczyli, dlaczego podjęli taką decyzję.

- Będę bardzo mocno bronił skupu, bo uważamy to za bardzo dobry sposób na dystrybucję zysku do akcjonariuszy - wyjaśniał w piątek Witold Kruszewski, członek zarządu ds. finansowych Mercatora. Przede wszystkim zwracano uwagę na korzyści podatkowe.

- Przy dywidendzie podatek jest płacony od razu i na rachunek otrzymywana jest kwota netto. Przy skupie, gdy ktoś kupił akcje taniej, a sprzeda drożej, to podatek zapłaci dopiero w kwietniu 2022. Jeżeli ktoś kupił drogo, to nie zapłaci żadnego podatku - zaznaczał Kruszewski.

Wiesław Żyznowski, prezes zarządu i wiodący akcjonariusz Mercatora zwracał uwagę, że rozwiązanie jest to wprawdzie nieco mniej wygodne, w jego ocenie jednak dużo bardziej opłacalne. - 19 proc. podatku nie jest płacone od razu, można tą kwotą obracać - podkreślał. Dodatkowo dywidendy nie da się rozliczyć z innymi stratami i zyskami na rynku kapitałowym, w przypadku skupu jest to jak najbardziej możliwe.

Cena ma być wyższa od rynkowej

Kluczową kwestią jest tutaj skup akcji powyżej ceny rynkowej. - Gdybyśmy teraz podzielili zysk w formie dywidendy to byłoby 30 zł za akcję, gdy jest skup po cenie z przedziału suma ta może być wyższa - zwracał uwagę Kruszewski. Tutaj warto jednak zwrócić uwagę, że jeżeli zgłosi się bardzo duża liczba akcjonariuszy, to o wysoką premię może być trudno. Ograniczony budżet i tutaj da o sobie znać i konieczne będzie bądź obniżenie ceny, bądź redukcja zapisów. 

Cena skupu została ustalona w przedziale 400-770 zł, jednak zarząd podkreśla, że chce kupować wyraźnie powyżej ceny rynkowej. Obecnie za akcje Mercatora płaci się 379 zł. - Dolny przedział to transakcja ABB, górny to najwyższy poziom cenowy na GPW dla Mercatora, jaki był w 2020. Ponieważ ilość pieniędzy do podziału jest określona, wzrost ceny obniżyłby sumę - dodaje Kruszewski.

Korzyść wymagająca akcji

Odnośnie do wspomnianej wygody problemem jest fakt, że dywidenda po prostu wpływa na konta, skup wymaga m.in. kontaktu z biurem maklerskim. - Chcemy ten skup przeprowadzić w sposób taki, aby każdemu akcjonariuszowi dać możliwość udziału. Chcemy dać tyle czasu, aby każdy mógł się zapisać, niezależnie, czy ma jedną akcję, czy milion. Ten skup ma być przeprowadzony z domem maklerskim, który ma rozbudowaną sieć oddziałów, tak by nie było bariery kontaktu z punktem obsługi klienta - wskazywał Kruszewski.

Konieczność kontaktu może jednak ograniczyć zasięg pozytywnych skutków skupu. Dywidenda wpadłaby do wszystkich, na skup jednak wszyscy zgłosić się nie muszą. Konieczność podjęcia akcji zawsze odsiewa część chętnych. Wówczas na skupie mocniej skorzystają ci, którzy na niego się zapiszą. 

Zarząd Mercatora chce przeprowadzić operację dość szybko. Walne ma zostać przeprowadzone w drugiej połowie kwietnia, a potem zarząd chce dać sporo czasu akcjonariuszom na zapisy. - Zamknięcie skupu będzie pewnie na przełomie II i III kwartału i wtedy też nastąpi rozliczenie - zapowiedział Kruszewski.

Skup zamiast dywidendy

Przypomnijmy, w środę zarząd Mercator Medical zarekomendował przeznaczenie całego jednostkowego zysku netto za 2020 rok w kwocie 312 mln zł na program odkupu akcji własnych (ten skonsolidowany wyniósł 930 mln zł, grupa chce jednak zachować pieniądze na rozwój). Zarząd spółki podjął jednocześnie uchwałę o rekomendowaniu walnemu utworzenia kapitału rezerwowego w kwocie odpowiadającej wysokości zysku osiągniętego w roku obrotowym 2020 oraz o rekomendowaniu udzielenia upoważnienia zarządowi do przeprowadzenia programu odkupu akcji własnych w terminie jednego roku od podjęcia uchwały przez WZ.

Według propozycji zarządu akcje własne podlegałyby nabyciu w celu umorzenia, w drodze obniżenia kapitału zakładowego. Zarząd rekomenduje, aby cena nabycia akcji własnych nie była niższa niż 400 zł i wyższa niż 770 zł. 

W grudniu spółka podawała, że zarząd Mercator Medical będzie rekomendował walnemu zgromadzeniu przeznaczenie ok. 35 proc. skonsolidowanego zysku netto za lata 2020 i 2021 na wypłatę dywidendy lub skup akcji własnych

Mercator Medical jest dopiero na początku drogi rozwoju, ma bardzo dobre perspektywy i mocne fundamenty. Dlatego pogodzimy inwestycje z dzieleniem się sukcesem z akcjonariuszami. Zamierzamy przeznaczyć 35 proc. zysku za rok 2020 oraz za rok 2021 na wypłatę dywidend i ewentualny skup akcji własnych. Zawsze uważałem, że powinnością spółki giełdowej jest wypłacanie dywidend, a dodatkowo dla mnie jako największego akcjonariusza jest to w oczywisty sposób temat istotny - powiedział, wówczas prezes Wiesław Żyznowski.

Dywidenda wówczas była dość mocno akcentowana jako rozwiązanie, co potwierdzają słowa prezesa. Dziś Żyznowski przekonywał, że skup w jego opinii to także sposób na dzielenie się sukcesem z inwestorami i po analizach, które przeprowadził, w jego opinii bardziej opłacalny dla akcjonariuszy niż dywidenda.

AT

Źródło:
Tematy
0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym.  Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym. Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

Komentarze (8)

dodaj komentarz
lukaszslask
Pomimo tego,ze Firmie Życze jak najlepiej,bo Polska i fajnie sie rozwijala,to byla Gwiazda jednego dnia,a w wlasciwie roku,juz nikt nie rzuci sie i zachlannie nie kupi zapasow przeplaconych rekawiczek o 500 % na rok,teraz wrocimy do normalnosci i wyceny 10-20 zl skoro chca wyplacac 0,20-50 groszy dywidendy......
jacek-19
- Będę bardzo mocno bronił skupu, bo uważamy to za bardzo dobry sposób na dystrybucję zysku do akcjonariuszy - jezeli zarzad skupi swoje akcje !
jacek-19
Ja jestem za dywidenda, bo mam pieniadze i akcje. Pieniadze to z -19%, ale nie musze martwic sie o rozliczanie i placenie podatku. A poza tym te z dywidendy pieniadze tez ida w obieg i pracuja. I najwazniejsze ja mam 90% spolek dywidendowych, a dywidendy pokryly juz cene zakupu niektorych akcji. Czyli akcje sa za 0 zl. Oczywiscie Ja jestem za dywidenda, bo mam pieniadze i akcje. Pieniadze to z -19%, ale nie musze martwic sie o rozliczanie i placenie podatku. A poza tym te z dywidendy pieniadze tez ida w obieg i pracuja. I najwazniejsze ja mam 90% spolek dywidendowych, a dywidendy pokryly juz cene zakupu niektorych akcji. Czyli akcje sa za 0 zl. Oczywiscie nie da sie to zrobic w dwa trzy lata. Jezeli doliczy sie do tego jeszcze akcje bez podatku Belki to mamy obraz co jest lepsze.
inwestor-gpw
Podoba mi się jak Żyznowski wydymał pazerne fundusze. Od pół roku sterują kursem, wydają lipne rekomendacje. I w nagrodę nie dostaną nic. Więc w 2021 może się poprawią. A ulica niech nie płacze, bo co byście dostali do kieszeni netto, to wam brutto odetną od kursu.
krzysztof4401
Przy skupie i braku dywidendy dystrybucja zysku odbywa sie głównie do zarzadu który posiada pokazne akcje menadzerskie. Ich cena bedzie rosła przy skupie. Ot i cały sekret.
Dla samej firmy skupowanie akcji po takiej wysokiej cenie to kiepski interes.
Jak nie podzielić sie zyskiem i jeszcze wmówić Kowalskim ze to dla ich dobra.
Przy skupie i braku dywidendy dystrybucja zysku odbywa sie głównie do zarzadu który posiada pokazne akcje menadzerskie. Ich cena bedzie rosła przy skupie. Ot i cały sekret.
Dla samej firmy skupowanie akcji po takiej wysokiej cenie to kiepski interes.
Jak nie podzielić sie zyskiem i jeszcze wmówić Kowalskim ze to dla ich dobra.
Czyżby zarząd uczył sie od polityków?
greatmongo
Niby jak? Po skupie jest mniej akcji wiec twoje maja naturalnie wieksza wartosc
iluminata
Pamiętajcie, że Mercator to kolejny balon, który ma trzymać kurs WIG 20 w ryzach tzn. 2000 pkt z odchyleniami maksymalnymi +- 500 pkt. Robi się to od 25 lat! Jak nie wierzycie to kurs WIG 20 i wrysujcie linię na 2000 pkt. równoległą do osi czasu.
Tak się robi na giełdach w państwach neokolonialnych jak Polska.
Wystarczy skończyć
Pamiętajcie, że Mercator to kolejny balon, który ma trzymać kurs WIG 20 w ryzach tzn. 2000 pkt z odchyleniami maksymalnymi +- 500 pkt. Robi się to od 25 lat! Jak nie wierzycie to kurs WIG 20 i wrysujcie linię na 2000 pkt. równoległą do osi czasu.
Tak się robi na giełdach w państwach neokolonialnych jak Polska.
Wystarczy skończyć szopkę z Covidem i kurs MRC wraca na 30 zł.
Drugim balonem jest Allegro, alle je dalej kupują inwestora po 60 zł i myślą, że to tanio ;)
meryt
"ma trzymać kurs WIG 20 w ryzach"

Indeksy uwzgledniające dywidendy, np. DAX, WIG20TR, WIG30TR.

FTSE 100 Total Return (TRIUKX) vs FTSE 100

https://www.thisismoney.co.uk/money/diyinvesting/article-8101459/The-FTSE-100-15-20-years-invest-long-term.html

Powiązane: W co warto teraz zainwestować?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki