REKLAMA

Nowa strategia CD Projekt. Rozwój online i równoległa praca nad kilkoma grami

Adam Torchała2021-03-30 18:20, akt.2021-03-31 09:06redaktor Bankier.pl
publikacja
2021-03-30 18:20
aktualizacja
2021-03-31 09:06

CD Projekt zapowiada spore przeorganizowanie swojej dotychczasowej pracy. Choć gracze i inwestorzy nie poznali tytułu kolejnej dużej gry, którą wyda na świat CD Projekt po "Cyberpunku 2077", potwierdzono jednak, że studio chce przejść z prac tylko nad jedną grą w jednym czasie na równoległe zarządzanie projektami oraz mocniej postawi na online.

Nowa strategia CD Projekt. Rozwój online i równoległa praca nad kilkoma grami
Nowa strategia CD Projekt. Rozwój online i równoległa praca nad kilkoma grami
/ CD Projekt

[Aktualizacja 9:05]. Inwestorzy negatywnie przyjęli nową strategię CD Projektu. Tuż po otwarciu środowych notowań akcje CD Projektu taniały o ponad 11% i były wyceniane na 192,90 zł, a więc najniżej od blisko dwóch lat.

RED 2.0 - to filar najnowszej strategii CD Projektu. Do tej pory studio pracowało nad dużymi tytułami sekwencyjnie - koniec pracy nad jednym umożliwiał rozpoczęcie pracy nad kolejnym. Teraz CD Projekt chce przejść w model równoległy. W studiu mają powstawać dwa duże tytuły (kategoria AAA).

fot. / / CD Projekt


Kluczem do realizacji tego ambitnego zadania jest zwiększanie możliwości produkcyjnych. Przy okazji publikacji strategii CD Projekt pochwalił się m.in. że podpisał list intencyjny z Digital Scapes określający warunki, na jakich kupi studio deweloperskie z Vancouver. Obie firmy ściśle współpracują ze sobą od 2018 roku.

- Digital Scapes wniosło w Cyberpunka 2077 ogrom pracy, pomagając przy rozwijaniu gry i usprawnianiu rozmaitych funkcjonalności. Nowy zespół, oprócz ogólnego wkładu w nasze projekty, pomoże nam udoskonalić naszą technologię i pogłębić zakres kompetencji w tym obszarze" - powiedział Paweł Zawodny, szef produkcji, CTO w CD Projekt RED.

Jako kluczowe punkty tego obszaru strategii CD Projekt wskazuje:

  • Dalszy rozwój zrównoważonego i przyjaznego środowiska pracy
  • Zredefiniowanie i wzmocnienie roli CTO
  • Wprowadzenie zwinnych metodyk pracy ("agile")
  • Centralizacja silnika REDengine do obsługi dwóch marek
  • Powołanie zespołu ekspertów zdolnego wspierać różne projekty
  • Zmiana w podejściu do komunikacji zewnętrznej
  • Zwiększenie puli talentu

Rozwijanie "Wiedźmina" i "Cyberpunka"

Ważnym elementem strategii jest także rozwój segmentu Online. W samej strategii napisano, że spółka rozumie przez to "wzbogacanie naszych IP o elementy rozgrywki online". Ujawniono jednak niewiele szczegółów. Temat szerzej poruszono w filmie oraz na telekonferencji, gdzie Adam Kiciński tłumaczył, że online można rozumieć także jako multiplayer. - Jest za wcześnie by mówić o monetyzacji, ale na pewno chcemy, aby gracze mogli dzielić wspólnie doświadczenia w naszych przyszłych grach - mówił prezes CD Projektu. Zrewidowano jednak ścieżkę, która miała towarzyszyć forsowanej wcześniej wersji "Cyberpunka Online". Ma powstać technologia online , która będzie integralną częścią przyszłych gier, CD Projekt zaznacza jednak, że nie chce tracić swojego "single playerowego" DNA.

fot. / / CD Projekt

Szczegółów nie podano także w kwestii samych tytułów, na jakie mogą liczyć gracze. CD Projekt chce tworzyć RPG rozwijane o kolejne elementy (jak np. elementy akcji i strzelanki w "Cyberpunku 2077"). Nie padła zatem ani jasna deklaracja dotycząca np. kontynuacji "Wiedźmina".

Niemniej spółka wskazuje, że chce rozwijać swoje marki poprzez dodawanie nowych pól eksploatacji (np. gry mobilne) oraz rozwój współpracy (np. seriale TV, merchandising). W to wpisują się plany na 2021 rok. To patche i aktualizacje do "Cyberpunka 2077" oraz darmowe dodatki do gry (DLC) i wydanie wersji na najnowszą generację konsol PlayStation i Xbox. W trakcie telekonferencji przedstawiciele spółki potwierdzili także, że rozróżniają darmowe DLC od dużych płatnych rozszerzeń (przykład: "Krewi Wino" do "Wiedźmina"). Przypomnijmy, że w poniedziałek wydano kluczowy patch 1.2 dla wersji PC, na portalach branżowych pojawił się także przeciek dotyczący listy dodatków do "Cyberpunka 2077", w samej strategii jednak ani o liście, ani o liczbie dodatków nie napisano nic konkretnego.

fot. / / CD Projekt

Firma chce ponadto wydać grę mobilną "The Witcher: Monster Slayer", rozwijać dalej "Gwinta" oraz upublicznić wersję "Wiedźmina 3" na nowe konsole. W prezentacji podano, że jak dotąd firma sprzedała ponad 50 mln gier z serii "Wiedźmin".

CD Projekt wybrał ostrożność komunikacyjną

W trakcie telekonferencji oraz filmu promującego nową strategię wielokrotnie przewijał się temat wniosków wyciągniętych z przeszłości, w tym tej najświeższej. Nie da się ukryć, że "Cyberpunk 2077" po świetnym starcie, wjechał na wyboiste drogi. CD Projekt nie chciał podać dokładnych danych sprzedażowych, jednak studio ma świadomość swoich błędów.

fot. / / CD Projekt

Warto dodać, że CD Projekt nie dotrzymał nie tylko wielu zapowiedzi dotyczących "Cyberpunka 2077", ale także strategii 2016-2021, która zakładała przecież produkcję dwóch gier "AAA" (powstał tylko "Cyberpunk"). Teraz w strategii było zdecydowanie mniej konkretów. To, że nie padły konkretne tytuły nadchodzących gier, to akurat dla CD Projektu nie nowina, ale w strategii brak także konkretnych dat, czy liczb.

Z jednej strony minimalizuje to ryzyko "niedowiezienia" planów, z drugiej jednak po dzisiejszej konferencji inwestorzy i analitycy mogą powiedzieć, że "wiedzą, że nic nie wiedzą". To poważnie utrudnia właściwą wycenę spółki, karty zostały bowiem odsłonięte tak, że widać ich kolor, ale nie widać figury. Daty są kluczowe przy tworzeniu modeli wycen i pozostaje tylko liczyć, że niedługo CD Projekt nieco mocniej uchyli drzwi do swoich planów.

Źródło:
Adam Torchała
Adam Torchała
redaktor Bankier.pl

Redaktor zajmujący się rynkami kapitałowymi. Zdobywca tytułu Herosa Rynku Kapitałowego 2018 przyznanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Swoją uwagę skupia głównie na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, gdzie trzyma rękę na pulsie nie tylko całego rynku, ale także poszczególnych spółek. Z uwagą śledzi również ogólnogospodarcze wydarzenia w kraju i poza jego granicami.

Tematy
Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Komentarze (11)

dodaj komentarz
siema123
Największą wadą CDPR jest to że mają własny zamknięty silnik. Zamiast robić gry to robią silnik który pewnie jest gorszy niż UE. Powinni się skupić na robieniu gier. Może ten silnik był spoko 10 lat temu jak jeszcze nie było nic ciekawego na rynku ale teraz nie ma to sensu. Powinni albo otworzyć RED engine albo wywalić do śmieci.Największą wadą CDPR jest to że mają własny zamknięty silnik. Zamiast robić gry to robią silnik który pewnie jest gorszy niż UE. Powinni się skupić na robieniu gier. Może ten silnik był spoko 10 lat temu jak jeszcze nie było nic ciekawego na rynku ale teraz nie ma to sensu. Powinni albo otworzyć RED engine albo wywalić do śmieci.
Tyle w temacie.
histeryk
Tymczasowa panika. Średni target price to 275 zł, na podstawie rekomendacji licząc od połowy lutego, czyli gdy już wszystko było wiadomo. Przed strategią i przed info o patchach spółka oscylowała między 210 - 230. Spółka ma świetny bilans, zero długi, doświadczony zespół, a jeśli chodzi o CB2077 to może być tylko lepiej. Długoterminowa Tymczasowa panika. Średni target price to 275 zł, na podstawie rekomendacji licząc od połowy lutego, czyli gdy już wszystko było wiadomo. Przed strategią i przed info o patchach spółka oscylowała między 210 - 230. Spółka ma świetny bilans, zero długi, doświadczony zespół, a jeśli chodzi o CB2077 to może być tylko lepiej. Długoterminowa wygrana. Czy ludzie oczekiwali po tej strategii, że ogłoszą że za rok wydadzą nową grę AAA i nagle analitycy zaczną to uwzględniać w wycenach? Bez sensu.
momotaro
Kompletnie nie rozumiem kupujących ten papier. Perspektywa najbliższych 6 miesięcy to bardzo złe informacje odnośnie sprzedaży Cyberpunka a tym samym obecne wyceny tej spółki przez analityków pójdą jeszcze w dół. Wczorajsza konferencja i przedstawiona strategia jest mglista i nieciekawa. Ja poczekam do listopada gdzie kurs będzie Kompletnie nie rozumiem kupujących ten papier. Perspektywa najbliższych 6 miesięcy to bardzo złe informacje odnośnie sprzedaży Cyberpunka a tym samym obecne wyceny tej spółki przez analityków pójdą jeszcze w dół. Wczorajsza konferencja i przedstawiona strategia jest mglista i nieciekawa. Ja poczekam do listopada gdzie kurs będzie niższy i być może będzie pod co grać.
ryszard-taryfiarz
Ciekawy jestem ile cdprojekt wyciąga/wyciągnie z licencji na wiedźmina i cyberpunk. Przy produkcjach dla dzieci często więcej kroją na licencach niż na samym filmie czy serialu animowanym. Ciekawy jestem jak się to przełoży w przypadku gier.
djnsd
Przy tej słabej sprzedaży Cyberpunka (1Q 2021 dramat) i po tej konferencji mglistych obiecanek to ja już nie mam złudzeń. Jutro -10% i dolne widełki, pora uciekać z tego zanim ruszy lawina w kierunku 100zł. CDR jest baaardzo do tyłu i nie może sie nawet porównywać do TOP5 w branży.
Wole teraz uciec i odkupić niżej a nie sie kisić
Przy tej słabej sprzedaży Cyberpunka (1Q 2021 dramat) i po tej konferencji mglistych obiecanek to ja już nie mam złudzeń. Jutro -10% i dolne widełki, pora uciekać z tego zanim ruszy lawina w kierunku 100zł. CDR jest baaardzo do tyłu i nie może sie nawet porównywać do TOP5 w branży.
Wole teraz uciec i odkupić niżej a nie sie kisić i patrzeć jak spada. Pora ratować kapitał.
stachsgh
Jeśli tak mówią i wierzą, że "Digital Scapes wniosło ogrom pracy w Cyberpunk 2077" to jest to świetny strzał w kolano. I jeszcze ich kupują. Masakra. Niech może lepiej zrobią mniej wymagającą grę ale solidną, a ludzie to docenią wtedy np. mimo tyci gorszej grafiki.
A klasyka to klasyka
https://www.youtube.com/watch?
Jeśli tak mówią i wierzą, że "Digital Scapes wniosło ogrom pracy w Cyberpunk 2077" to jest to świetny strzał w kolano. I jeszcze ich kupują. Masakra. Niech może lepiej zrobią mniej wymagającą grę ale solidną, a ludzie to docenią wtedy np. mimo tyci gorszej grafiki.
A klasyka to klasyka
https://www.youtube.com/watch?v=GKSmsvWXuKA
demeryt_69
Stasiek, podziwiam wytrwałość :)
kozey
grafiki skrojone na krojenie leszczy :) powodzenia szeregowym pracownikom w szukaniu pracy

Powiązane: "Cyberpunk 2077" od CD Projektu

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki