REKLAMA

Analitycy tną wycenę CD Projektu po publikacji strategii

2021-03-31 11:26
publikacja
2021-03-31 11:26
Analitycy tną wycenę CD Projektu po publikacji strategii
Analitycy tną wycenę CD Projektu po publikacji strategii
fot. Postmodern Studio / / Shutterstock

Nowa strategia CD Projektu nie przypadła do gustu analitykom. Z zachodu napłynęły dwa raporty, w których ścięto wyceny producenta "Cyberpunka 2077". Także w kraju nie widać entuzjazmu.

W środę nad ranem pojawiła się pierwsza wycena analityczna CD Projektu po publikacji nowej strategii. Nick Dempsey, analityk banku Barclays, podtrzymał zalecenie “niedoważaj”, a cenę docelową obniżył ze 185 do 165 zł.

- Przed premierą “Cyberpunka” w grudniu 2020 r. ekspert miał neutralne podejście do wyceny spółki, a ceną docelową szacował na 355 zł. Tuż przed wydaniem gry zmienił nastawienie na “niedoważaj” z ceną docelową 305 zł, a po premierze ściął wycenę do 225 zł - przypomina "Puls Biznesu".

Niedługo po Dempseyu na podobny ruch zdecydował się Matthew Walker, analityk Credit Suisse. Dotychczasowa rekomendacja brzmiała “neutralnie”, a wycena sporządzona w grudniu, tuż przed premierą, wyceniała papiery CD Projektu na 400 zł. Teraz, jak podaje Bloomberg, nowa rekomendacja brzmi “gorzej od rynku” z ceną docelową na poziomie ledwie 155 zł. 

Strategia bez fajerwerków

Przypomnijmy, we wtorek wieczorem CD Projekt ogłosił nową strategię. Spółka chce zacząć produkować dwie gry równolegle, mocniej postawić na rozwój online, jako naturalnego komponentu swoich gier, a także rozwijać marki "Cyberpunk" i "Wiedźmin" nie tylko na polu dużych gier video, ale także np. gadżetów, mniejszych gier, czy realizacji filmowych. Najważniejsze elementy nowej strategii oraz plany CD Projektu na najbliższy rok szczegółowo opisaliśmy w artykule "Nowa strategia CD Projektu".

To, co rzucało się w oczy obserwatorów, to przede wszystkim spora zachowawczość w komunikacji, szczególnie na tle poprzednich strategii. - Teraz w strategii było zdecydowanie mniej konkretów. To, że nie padły konkretne tytuły nadchodzących gier, to akurat dla CD Projektu nie nowina, ale w strategii brak także konkretnych dat, czy liczb. Z jednej strony minimalizuje to ryzyko "niedowiezienia" planów, z drugiej jednak po dzisiejszej konferencji inwestorzy i analitycy mogą powiedzieć, że "wiedzą, że nic nie wiedzą". To poważnie utrudnia właściwą wycenę spółki, karty zostały bowiem odsłonięte tak, że widać ich kolor, ale nie widać figury. Daty są kluczowe przy tworzeniu modeli wycen i pozostaje tylko liczyć, że niedługo CD Projekt nieco mocniej uchyli drzwi do swoich planów - pisałem w podsumowaniu wczorajszej publikacji.

fot. / / Bankier.pl

Podobne obserwacje mają także i analitycy. - CD Projekt postanowił zrobić krok w tył, nie obiecywać, nie rozbudzać nadziei i raczej miło zaskoczyć, niż niemiło rozczarować. Jedyne konkrety, jakie usłyszeliśmy, to rezygnacja z 'Cyberpunka' multiplayer w formie osobnego produktu na rzecz rozszerzenia wersji dla jednego gracza o opcję rozgrywki multiplayer. Powstaje pytanie o monetyzację tej funkcjonalności - napisał w komentarzu dla PAP Biznes Maciej Kietliński, analityk Noble Securites.

Więcej opinii analityków zebraliśmy w artykule: "Eksperci: Strategia CD Projektu bez fajerwerków". Warto dodać, że chłodno na strategię zareagowali i sami inwestorzy. Po wczorajszej przecenie o 9 proc. dziś akcje CD Projektu tanieją o 12,8 proc. Po raz pierwszy od blisko dwóch lat za jeden papier należy zapłacić mniej niż 200 zł. Przypomnijmy, w momencie premiery (grudzień 2020) było to nawet 464,2 zł.

Adam Torchała

Źródło:
Tematy
0 zł za prowadzenie konta! Otwórz PKO Konto za Zero >>

0 zł za prowadzenie konta! Otwórz PKO Konto za Zero >>

Komentarze (26)

dodaj komentarz
modulometer
Trwa rzeź baranów którzy uwierzyli że w końcu na gpw znaleźli spółkę spełniającą zachodnie standardy. A tu zonk... To dalej banan. Następne w kolejce Dino, Allegro i inne balony-Mabiony. A zarządzający funduszami tfi nadal topią miliony w tych polskich g..nach sponsorujących polskich cwaniaków jak tych z cdr, obajtkowy Trwa rzeź baranów którzy uwierzyli że w końcu na gpw znaleźli spółkę spełniającą zachodnie standardy. A tu zonk... To dalej banan. Następne w kolejce Dino, Allegro i inne balony-Mabiony. A zarządzający funduszami tfi nadal topią miliony w tych polskich g..nach sponsorujących polskich cwaniaków jak tych z cdr, obajtkowy i ziobrowy zaciąg w SP albo sprzedawców marzeń w firmach biotech które zachodnie przypominają tylko profilem bo te zachodnie przynajmniej coś produkują i mają technologię. Co mają polskie? Senatorów z fiolkami na konferencjach robiących ludzi w balona.
karllos7799
Hahah....wycens dwóch ze stanów na podstawie strategi ???? Ludzi przecież to ustawka i kpina żeby odebrać akcje ulicy....gdyby CDR wogole nie ogłosił strategii to rozumiem że ich wycena dalej by była w okolicy 300 hahaha....nie dajcie się oszukiwać różnym opłacanym 'analitykom'
jes
Czyżby CDProjekt, Allegro i kilka innych spółek wrócą do sensownych wycen?
demeryt_69
Tylko w schorowanych główkach frustratów :)
demeryt_69
Oraz leszczy ubranych w ten badziew ... przykra sprawa :)
andriej76
Wycena jest bardzo sensowna, ale jest nagonka bo każdy chce kupić jak najtaniej. Allegro jest napompowane bez większej przyszłości, ale też urośnie. Myk w tym, że jak tyle ludzi chce kupić to trzeba zniechęcać bo przecież to nie ulica ma zarabiać a grubaski. Sam zbieram już kasę skąd się da aby kupić i opchnąć Wycena jest bardzo sensowna, ale jest nagonka bo każdy chce kupić jak najtaniej. Allegro jest napompowane bez większej przyszłości, ale też urośnie. Myk w tym, że jak tyle ludzi chce kupić to trzeba zniechęcać bo przecież to nie ulica ma zarabiać a grubaski. Sam zbieram już kasę skąd się da aby kupić i opchnąć na 700+ za 3-4 lata. Na blizzardzie tak zarobiłem kupując kiedy hejt nawiększy był. Kiedy ludzie będą kręcić kółka i modlić się aby weszło te 5% na g.. spółkach ogarnięci kupią cdp poczekają 3-4 lata i sprzedadzą znowu ulicy jak będą się wszyscy grzali i znowu. Już 2 takie gigantyczne kilkuletnie ruchy zrobiłem. Uwielbiam tą spółkę. Jedynie następnym razem jak będzie górka muszę dołączyć się do kontraktów na spadki bo równie ładnie można zarobić.
left
Jasne, ludzie, którzy założyli ten biznes, ileś lat wyciskali nad tym pot, krew i łzy nagle opublikowali strategię, która rozczarowała analityków i teraz to już równia pochyła, a twórcy CDP razem z programistami powinni iść mieszkać pod most..

W sumie to ja się czasem zastanawiam dlaczego analitycy, skoro
Jasne, ludzie, którzy założyli ten biznes, ileś lat wyciskali nad tym pot, krew i łzy nagle opublikowali strategię, która rozczarowała analityków i teraz to już równia pochyła, a twórcy CDP razem z programistami powinni iść mieszkać pod most..

W sumie to ja się czasem zastanawiam dlaczego analitycy, skoro wiedzą lepiej, nie założyli takiej firmy, w której podjęliby najlepsze decyzje i w mig staliby się bilionerami..

Ale strasznie dużo na tym forum pseudorad typu : uciekaj, sprzedawaj, powinno się uciekać, zawali się.. Jak dla mnie to żałosna próba sztucznego generowania podaży..

Jak można ufać nie swojej wiedzy (jaka by nie była - zawsze można ją zwiększać) tylko komentarzom z internetu (gdzie każdy może napisać dowolne zdanie twierdzące, powołać się na dowolne fakty lub pseudofakty, nie mówiąc już o interpretacji rzeczywistych faktów w dowolną stronę, najczęściej z intencjami zgodnymi z interesami komentującego)?
grab
Jeśli tak uważasz to znaczy , że nie rozumiesz rynku i zasad inwestycyjnych.
demeryt_69
"Ludzie, którzy założyli ten biznes, ileś lat wyciskali nad tym pot, krew i łzy ..." - Lefty, tylko się nie popłacz :)

pkc
z cd projektu trzeba było dać drapaka, gdy zaczęli pakować się w tęczowe gooofno

Powiązane: Gry komputerowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki