REKLAMA

Mabion podpisał umowę z Novavax ws. produkcji szczepionki przeciw Covid-19

2021-03-03 08:30, akt.2021-03-03 12:30
publikacja
2021-03-03 08:30
aktualizacja
2021-03-03 12:30
Mabion podpisał umowę z Novavax ws. produkcji szczepionki przeciw Covid-19
Mabion podpisał umowę z Novavax ws. produkcji szczepionki przeciw Covid-19
/ Mabion

Mabion zawarł umowę ramową z Novavax na transfer technologii i próby techniczne produkcji szczepionki przeciw Covid-19 w skali komercyjnej - podała spółka w komunikacie prasowym. Na otwarciu środowych notowań cena akcji spółki rosła o ponad 50 proc. - Wierzymy, że produkcję szczepionek uda się uruchomić na przełomie drugiego i trzeciego kwartału - przekazał prezes PFR Paweł Borys.

Mabion w innym komunikacie poinformował, że zawarł z Polskim Funduszem Rozwoju porozumienie w zakresie warunków brzegowych inwestycji PFR do kwoty 40 mln zł z przeznaczeniem na zwiększenie mocy produkcyjnych spółki, w szczególności na potrzeby potencjalnej szerszej współpracy z Novavax.

Mabion przy udziale Novavax podejmie działania związane z transferem technologii procesu produkcyjnego antygenu kandydata na szczepionkę na COVID-19 o roboczej nazwie NVX-CoV2373 oraz przeprowadzi w zakładzie spółki próby techniczne procesu w skali komercyjnej. Umowa ramowa obowiązuje do 31 grudnia 2023.

"Umowa ramowa z firmą Novavax to dla Mabion niezwykle istotna możliwość na wykorzystanie wiedzy i zdolności produkcyjnych Mabion na rzecz zwalczania globalnej pandemii. Nasz zespół ekspertów i infrastruktura produkcyjna są gotowe, by rozpocząć prace nad optymalizacją i zwiększeniem skali produkcji kandydata na szczepionkę firmy Novavax. Cieszymy się z możliwości bliskiej współpracy z Novavax, która, po zakończeniu transferu technologii i przeprowadzeniu z sukcesem produkcji serii technicznej i testowej, może otworzyć drogę do produkcji szczepionki w skali komercyjnej" – powiedział cytowany w komunikacie prezes Mabion Dirk Kreder.

Wraz z zawarciem umowy ramowej strony uzgodniły zakres oraz budżet prac zleconych Spółce w celu przeprowadzenia transferu technologii oraz produkcji serii technicznych antygenu białkowego NVX-CoV2373.

"Działania te są standardowymi w przypadku rozpoczynania współpracy w zakresie wytwarzania kontraktowego. Zakres zleconych prac w ramach pierwszego zamówienia obejmuje transfer technologii od Novavax do spółki. Ponadto zakres obejmuje: kwalifikację metod analitycznych po transferze, łącznie z wdrożeniem przenoszonych metod i dokumentacji związanej z procesem wytwórczym do systemu jakości spółki, wyprodukowanie jednej serii technicznej i jednej serii testowej, będącej potwierdzeniem powtarzalności w produkcji serii, produktu w zakładzie spółki" - napisano.

Mabion szacuje, że do realizacji pierwszego zamówienia nie są wymagane żadne istotne inwestycje. Produkcja serii technicznej zostanie sfinansowana w ramach bezzwrotnego wynagrodzenia, które spółka otrzyma od Novavax w związku z pierwszym zamówieniem. Proces transferu technologii i jego weryfikacja mają zostać zostaną zakończone w pierwszej połowie 2021 r.

Intencją stron umowy ramowej jest, w przypadku kontynuacji współpracy produkcyjnej, możliwość włączenia zakładu spółki w łańcuch wytwórczy Novavax w zakresie komercyjnego wytwarzania substancji czynnej dla Novavax. Będzie to wymagało dodatkowych uzgodnień dotyczących kwestii technicznych, finansowych, jakościowych oraz harmonogramowych.

Novavax jest firmą biotechnologiczną zaangażowaną w dostarczanie nowych produktów, które wykorzystują jej własną, innowacyjną, opatentowaną technologię rekombinowanych szczepionek nanocząsteczkowych w celu zapobiegania szerokiej gamie chorób zakaźnych.

Borys: Liczymy, że produkcja rozpocznie się na przełomie II i III kwartału

Wierzymy, że produkcję szczepionek przeciwko COVID-19 przez firmę Mabion uda się uruchomić na przełomie drugiego i trzeciego kwartału 2021 roku - przekazał w środę prezes PFR Paweł Borys.

"Musimy mieć świadomość, że branża biotechnologiczna i tego typu projekty wiążą się z podwyższonym ryzykiem, dlatego tym bardziej trzymamy kciuki za spółkę. Wierzymy w jej kompetencje w zakresie tego, aby sprawnie, skutecznie produkcję szczepionek przeciwko COVID uruchomić na przełomie drugiego i trzeciego kwartału 2021 roku" - powiedział na konferencji szef PFR Paweł Borys.

"Zawarliśmy z Mabion porozumienie dotyczące udzielania spółce finansowania na inwestycję w produkcje szczepionek firmy Novavax przeciw Covid-19. Kwota tego finansowania opiewa łącznie na 40 mln zł" - powiedział Paweł Borys, dodając, że 10 mln zł ma być udzielone w formie podwyższenia kapitału firmy Mabion, a 30 mln zł w formie dłużnej.

Wskazał, że inwestycja ta jest szczególnie istotna, gdyż wpisuje się w walkę z pandemią Covid-19, a Polska, dołączając do grona producentów szczepionki, będzie zwiększała bezpieczeństwo zdrowotne w tym i przyszłym roku.

Podczas konferencji prasowej prezes PFR był pytany, czy Fundusz rozważa kolejne inwestycje w biotechnologiczne spółki, które pracują nad rozwiązaniami dotyczącymi Covid-19. Borys przypomniał, że trzy lata temu ruszył program PFR Life Science dla branży biotechnologicznej. Wskazał, że jest to branża, która potrzebuje wsparcia, bo mierzy się z problemami związanymi z pozyskaniem kapitału.

Dodał, że PFR ma w portfelu udziały w trzech spółkach biotechnologicznych i jest zainteresowany, by rozwijać inwestycje w tej branży, zwłaszcza w obecnej sytuacji.

"Projekt dotyczący finansowania Mabionu jest teraz priorytetowy, jest szansą, aby rozpocząć produkcję szczepionki w Polsce. Inwestycja w kwocie 40 mln zł przyczyni się do tego, że Mabion będzie mógł podwoić moce produkcyjne w tym roku, na tym się najbardziej koncentrujemy" - powiedział Borys.

„Jeśli pojawią się również inne ciekawe projekty w tym obszarze, jesteśmy zainteresowani inwestycjami” - zadeklarował.

"Jesteśmy czysto polską spółką założoną przez kilka polskich firm farmaceutycznych. W międzyczasie staliśmy się czołową spółką, która rozwinęła i wdrożyła w skali przemysłowej nowoczesne technologie w zakresie rekombinowanych białek, czyli tych produktów, które dzisiaj są najistotniejsze w nowoczesnych lekach biotechnologicznych" - powiedział w środę przedstawiciel firmy Mabion Maciej Wieczorek podczas wspólnej konferencji z prezesem PFR Pawłem Borysem.

Jak wyjaśnił, Mabion rozpoczął rozmowy z firmą Novavax kilka miesięcy temu. Jego zdaniem rozmowy te, a także dzisiejsza umowa to ofert "naszego przygotowania i jakości naszej technologii, naszych mocy wytwórczych". "Jesteśmy przekonani, że jesteśmy idealnym partnerem dla spółki Novavax, by stać się czołowym, jednym z najważniejszych miejsc wytwórczych tej nowoczesnej szczepionki" - podkreślił Wieczorek.

Przedstawiciel Mabion dodał, że bardzo cieszy się ze wsparcia PFR dla projektu produkcji szczepionki Novavax w Polsce, a jego firma "rozumie odpowiedzialność, jaka spoczywa na niej w wymiarze nie tylko biznesowym, ale i społecznym".

Morawiecki: Dzięki wsparciu z PFR polska firma Mabion zyska możliwość produkcji szczepionki

Premier Mateusz Morawiecki we wpisie na Facebooku podkreślił, że dziś wszystkie państwa walczą nie tylko z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, ale także z brakami szczepionek. Jak wskazał, zapotrzebowanie jest ogromne, a podaż ograniczona. "Jest tylko kilka firm na świecie, które dysponują technologią oraz zapleczem produkcyjnym, by wytwarzać szczepionki" - dodał.

"Polski rząd dokładnie zaplanował logistykę Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19, a o jego skuteczności świadczy ponad 3 000 000 dawek, które już zostały podane Polakom. Jesteśmy jednym z najszybciej szczepiących krajów w Europie, a jedynym czynnikiem, który nas ogranicza, jest wciąż niewystarczająca liczba szczepionek od ich producentów" - napisał Morawiecki.

Dlatego - jak zaznaczył - rząd podjął starania, by uniezależnić się od zagranicznych dostawców i unijnych procedur, "które okazały się mniej skuteczne, niż nasze polskie rozwiązania".

"Dzięki wsparciu finansowemu z Polskiego Funduszu Rozwoju polska firma Mabion zyska możliwość produkcji szczepionki przeciw Covid-19, opracowanej przez amerykańską firmę Novavax. Już w tym kwartale ruszy niezbędna produkcja testowa, która rozpocznie proces transferu technologii do Polski" - napisał premier.

W jego ocenie, to ważny i potrzebny krok w zabezpieczeniu strategicznych interesów Polski i bezpieczeństwa jej obywateli. "Zdrowie Polaków jest najwyższym priorytetem rządu i miejmy nadzieję, że ogłoszona dzisiaj umowa przyczyni się również powrotu naszego życia społecznego i gospodarczego do normalnego funkcjonowania" - podkreślił Morawiecki.

epo/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym.  Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym. Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

Komentarze (7)

dodaj komentarz
langdon25
Taki news a novavax spada dziś 10% na nasdaq ! Trochę to dziwne.

Jutro się okaże że to kolejny kapiszon bandy szczupłego Mateusza i przewał na miarę Szumowiny i jego instruktora narciarskiego oraz handlarza bronią .
jacek-19
Mabion chce produkowac szczepionke. Ja tez "chce", ale najpierw "chce" wydac akcje na GPW (tez chce) !
katzpodola
A w innym artykule piszą. "Nie ma szans na produkcję polskiej szczepionki. Jest za droga i za późno."
prawdziwynierobot
sprawdzają, pod którym artykułem będzie więcej lików i wtedy podejmą decyzję, czy robić czy nie
_boss_
Czekamy na podobne info na Lentexie
nostsherlock
Za niedługo 3 fala, która skończy się przed rozpoczęciem produkcji, a potem już zbytnio nie będą potrzebne
pstrzezek
Super wiadomość. Mam jedynie nadzieję że za moment nie dowiemy się że PFR dał kasę tej spółce bo w zarządzie jest brat kuzyna szwagra kogoś z dobrej zmiany. Już to przerabialiśmy z OncoArendi i klanem Szumowskich

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki