REKLAMA

RPP podnosi stopy procentowe słabiej, niż oczekiwano

Maciej Kalwasiński2022-05-05 15:00, akt.2022-05-05 17:36analityk Bankier.pl
publikacja
2022-05-05 15:00
aktualizacja
2022-05-05 17:36
RPP podnosi stopy procentowe słabiej, niż oczekiwano
RPP podnosi stopy procentowe słabiej, niż oczekiwano
fot. Andrzej Hulimka / / Forum

Rada Polityki Pieniężnej zaskoczyła niższą podwyżką stóp procentowych, niż oczekiwali analitycy.

Podczas majowego posiedzenia RPP zdecydowała o podniesieniu referencyjnej stopy procentowej z 4,50 proc. do 5,25 proc. Podobnej zmianie uległy także inne stopy procentowe NBP. Od jutra kształtować będą się następująco:

  • stopa referencyjna: 5,25 proc. w skali rocznej (poprzednio 4,50 proc.),
  • stopa lombardowa: 5,75 proc. w skali rocznej (poprzednio 5 proc.),
  • stopa depozytowa: 4,75 proc. w skali rocznej (poprzednio 4 proc.),
  • stopa redyskonta weksli: 5,3 proc. w skali rocznej (poprzednio 4,55 proc.),
  • stopa dyskontowa weksli: 5,35 proc. w skali rocznej (poprzednio 4,6 proc.).

Decyzja Rady okazała się niższa niż oczekiwania analityków, którzy wyjątkowo zgodnie spodziewali się podwyżki o 100 pb. Reakcję widać na rynku forex, gdzie kurs EUR/PLN skoczył z 4,655 zł przed publikacją NBP do niemal 4,68 zł, a USD/PLN z niecałych 4,41 zł na 4,44 zł. O 17:30 polska waluta słabła już wobec euro o ponad 1 proc., a wobec "zielonego" o przeszło 2 proc., do czego przyczyniało się również wyraźne pogorszenie nastrojów na globalnych rynkach finansowych.

Jest to już ósma z rzędu podwyżka stóp proc. NBP. W poprzednich miesiącach RPP podnosiła stopy o 40 pb. w październiku, 75 pb. w listopadzie, po 50 pb. w grudniu, styczniu i lutym, 75 pb. w marcu oraz 100 pb. w kwietniu. Cały obecny cykl zacieśnienia polityki pieniężnej jest najagresywniejszym ze wszystkich w tym stuleciu. Wzrost stopy referencyjnej NBP do 5,25 proc. oznacza, że od jutra będzie ona najwyższa od grudnia 2008 r. Jeszcze na początku października znajdowała się na historycznym minimum na poziomie 0,1 proc.

Bankier.pl na podstawie danych NBP

Mimo to stopy procentowe NBP i tak rosły w ostatnich miesiącach wolniej niż ceny konsumpcyjne. Inflacja CPI przyspieszyła z 2,4 proc. w lutym 2021 roku do 12,3 proc. w kwietniu 2022 r. Realna stopa procentowa - czyli uwzględniająca bieżącą lub oczekiwaną inflację (według prognoz ma się utrzymać w pobliżu dwucyfrowych poziomów jeszcze w przyszłym roku) - pozostaje głęboko ujemna.

W piątek o godz. 15:00 rozpocznie się konferencja prasowa Adama Glapińskiego, w trakcie której prezes NBP przedstawi uzasadnienie dzisiejszej decyzji oraz zapewne nakreśli uwarunkowania i perspektywy polityki pieniężnej polskiego banku centralnego w kolejnych miesiącach. Podczas poprzednich konferencji Glapiński przybierał ton monetarnego "jastrzębia".

Rada uzasadnia decyzję

W komunikacie opublikowanym po zakończeniu posiedzenia RPP krótko opisała aktualne międzynarodowe otoczenie gospodarcze Polski, przywołała decyzje głównych globalnych banków centralnych oraz scharakteryzowała stan kluczowych parametrów makro nad Wisłą: prężną koniunkturę i wysoką inflację.

"Rada oceniła, że utrzymuje się ryzyko kształtowania się inflacji powyżej celu inflacyjnego NBP w horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej. Aby ograniczyć to ryzyko, a więc dążąc do obniżenia inflacji do celu NBP w średnim okresie, Rada postanowiła ponownie podwyższyć stopy procentowe NBP. Podwyższenie stóp procentowych NBP będzie także oddziaływać w kierunku ograniczenia oczekiwań inflacyjnych" - głosi komunikat.

"Dalsze decyzje Rady będą zależne od napływających informacji dotyczących perspektyw inflacji i aktywności gospodarczej, w tym od wpływu agresji zbrojnej Rosji przeciw Ukrainie na polską gospodarkę" - dodano.

"NBP będzie podejmował wszelkie niezbędne działania w celu zapewnienia stabilności makroekonomicznej i finansowej, w tym przede wszystkim w celu ograniczenia ryzyka utrwalenia się podwyższonej inflacji. NBP może stosować interwencje na rynku walutowym, w szczególności w celu ograniczenia niezgodnych z kierunkiem prowadzonej polityki pieniężnej wahań kursu złotego" - zakończono.

O ile wzrosną raty kredytów?

Dzisiejsza decyzja RPP oznacza, że ponownie wzrosną raty kredytów o zmiennym oprocentowaniu.

Przyjmijmy, że wzrost stopy referencyjnej przełoży się w dłuższym okresie jeden do jednego na wzrost wskaźnika WIBOR 3M. Obecnie wynosi on 6,24 proc. Dla nowego kredytu 25-letniego zaciągniętego na kwotę 350 tys. zł, z 2-punktową marżą, podniesienie stawki o 0,75 pp. oznaczać będzie wzrost raty równej z 2757 zł do 2935 zł. Od października, kiedy odnotowaliśmy rekordowo niski poziom wskaźnika WIBOR 3M (0,21 proc.), obciążenie kredytobiorcy wzrosłoby łącznie o ponad 1400 zł.

Zmiana stopy referencyjnej wpłynie także na maksymalną wysokość oprocentowania kredytów i pożyczek. Limit wzrośnie z 16 proc. do 17,50 proc.

Szczegółowe wyliczenia znajdziesz w artykule Michała Kisiela pt. "Raty znów w górę, kredytobiorcy łapią się za kieszeń".

RPP pozostaje osłabiona

Podobnie jak przed miesiącem RPP nie obradowała w pełnym, 10-osobowym składzie. Sejm od ponad dwóch miesięcy nie może obsadzić jednego fotela w Radzie, a drugi zwolnił się pod koniec marca wraz z upłynięciem kadencji Jerzego Żyżyńskiego. Gremium podejmuje decyzję ws. stóp proc. większością głosów. Przy wyniku remisowym decyduje głos przewodniczącego RPP, czyli prezesa NBP. Imienne rezultaty dzisiejszego głosowania poznamy za niespełna 3 miesiące. W przyszłym tygodniu Sejm ma za to głosować ws. drugiej kadencji Adama Glapińskiego. Przedstawiciele PiS przekonują, że obecny prezes NBP może liczyć na poparcie parlamentarnej większości.

Kolejne decyzyjne posiedzenie Rady zaplanowano na środę, 8 czerwca 2022 r.

Terminy posiedzeń RPP w 2022 r.
Miesiąc Posiedzenie decyzyjne
styczeń 4 (wtorek)
luty 8 (wtorek)
marzec 8 (wtorek)
kwiecień 6 (środa)
maj 5 (czwartek)
czerwiec 8 (środa)
lipiec 7 (czwartek)
sierpień brak
wrzesień 7 (środa)
październik 5 (środa)
listopad 9 (środa)
grudzień 7 (środa)
Źródło:
Maciej Kalwasiński
Maciej Kalwasiński
analityk Bankier.pl

Analityk i redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Zajmuje się międzynarodowymi stosunkami gospodarczymi, ze szczególną uwagą analizuje sytuację gospodarczą Chin. Dba, by Bankier.pl pozostawał źródłem najważniejszych i najbardziej interesujących informacji ze świata i Polski, przedstawionych w przystępny i zrozumiały sposób. Tel.: +48 71 748 95 07

Tematy
Nowy etap inwestycji „GRZEGÓRZECKA 77” w Krakowie. Sprawdź!

Nowy etap inwestycji „GRZEGÓRZECKA 77” w Krakowie. Sprawdź!

Komentarze (207)

dodaj komentarz
elendir
Zastanawiam się kiedy prasa zauważy że problemy ze spłatą kredytów to nawet niekoniecznie są problemami z wysokością oprocentowania, tylko problemami ze sposobem określania harmonogramu płatności. Co w dodatku banki robią bezumownie. Proszę zajrzeć sobie do swojej umowy i zobaczyć czy są w niej zapisy pozwalające bankowi na ustalenie Zastanawiam się kiedy prasa zauważy że problemy ze spłatą kredytów to nawet niekoniecznie są problemami z wysokością oprocentowania, tylko problemami ze sposobem określania harmonogramu płatności. Co w dodatku banki robią bezumownie. Proszę zajrzeć sobie do swojej umowy i zobaczyć czy są w niej zapisy pozwalające bankowi na ustalenie harmonogramu płatności przy założeniu, że zmiana stawki WIBOR ma być od razu aplikowana w całym horyzoncie życie kredytu. Jeszcze gdyby to były 2-3 lata to można by mówić o jakiś racjonalnych prognozach. Tymczasem jaki będzie WIBOR za lat 5, 10 czy 20 to trudno teraz określić. A jak w umowie nie jest określone jak ma to być liczone to oznacza że bank sobie jednostronnie coś zakłada co bije obecnie ludzi po kieszeni.

Chciałbym zwrócić jednak uwagę, że jeśli ktoś z sukcesem zareklamuje sposób liczenia harmonogramu płatności to nie będzie to oznaczało że zapłaci mniej odsetek. W praktyce zapłaci ich więcej. Ale płacić je będzie później co, jeśliby jednak inflacja na dłużej z nami została, pozwoli na nadążanie wynagrodzenia za ratą kredytu.
fabs
mini-ratki się zamienią w maxi-ratki

ale będą kredyciarze kwiczeć jak się wyłożą na hipotekach. Haha ale będzie zabawa. Nauczą się polaczki po raz x-nasty, że za pozyczone się nie najesz
polak2
Glapiński pożycza kasę drukowana Bankom a potem melduje ile to ma zysku Kaczyńskiemu Dudzie ......Banki nie chcą oszczędności celowe działanie Glapy i Bankowców w tym Mateuszka
lokaty 0,5 %
mtorrent
Uzasadnienie relatywnie niskich stóp procentowych w Polsce jest oczywiste. W Kasie państwa jest PUSTO, a obsługa długu kosztuje. Obecne państwo czeka na cud z UE (KPO dotacje dla Ukraińców). UE o tym wie i chce załatwić obecnie rządzących.

Wszystko co można zrobić to uciekać z kapitałem z PLNów
yardx
Czemu nie podnoszą stopy rezerwy obowiązkowej? Trzeba przetrzepać spasione tylki bankierów, niech się "dołożą" do walki z inflacją :D
wielblad13
na mój gust kolejny raz popełnili błąd... stopy procentowe na tym poziomie wykoleją gospodarkę... to taka nasza jak widać bolączka od lat że decyzje są błędne... raz jeśli chodzi o spadek dwa o wzrost czy odpowiedni ich poziom... albo zbyt wyrywni albo zbyt opieszali... brrr... jak nie zatrzymają wzrostu stóp (będą na poziomie szacowanym na mój gust kolejny raz popełnili błąd... stopy procentowe na tym poziomie wykoleją gospodarkę... to taka nasza jak widać bolączka od lat że decyzje są błędne... raz jeśli chodzi o spadek dwa o wzrost czy odpowiedni ich poziom... albo zbyt wyrywni albo zbyt opieszali... brrr... jak nie zatrzymają wzrostu stóp (będą na poziomie szacowanym przez analityków) to pierwsze obniżki jeszcze w tym roku!!! takich to mędrców w banku mamy...
tomkooo
no widzisz, ludziom to nie przeszkadza. takich samych "specjalistow" mamy w "rzadzie".
u nas rzadzi kolesiostwo i nepotyzm, tylko troche lepiej niz u ruskich - ale konsekwentnie dazymy do ruskich standardow, gdzie wszystko rozkradzione i trzyma sie na sznurek :)
komendator
Szkoda gadać, skoro winne są czynniki zewnętrzne a inflacja jest wszędzie u sąsiadów to dlaczego złotówka taka słaba?
tomkooo
odpowiedz jest jedna, tusk z putinem ;)
po_co odpowiada tomkooo
Jakkolwiek sarkazm jest tutaj zrozumiały to chcąc nie chcąc Tusk również ponosi odpowiedzialność za obecną sytuację.
Niemniej nie ma sensu dzisiaj rozstrzygać kto jest bardziej winien czy Tusk, czy Merkel, czy Niemcy czy PiS.
Mamy klops który trzeba zjeść - lekcja na przyszłość to nie głosować przeciwko.

W Polsce zawsze
Jakkolwiek sarkazm jest tutaj zrozumiały to chcąc nie chcąc Tusk również ponosi odpowiedzialność za obecną sytuację.
Niemniej nie ma sensu dzisiaj rozstrzygać kto jest bardziej winien czy Tusk, czy Merkel, czy Niemcy czy PiS.
Mamy klops który trzeba zjeść - lekcja na przyszłość to nie głosować przeciwko.

W Polsce zawsze dokonuje się wyborów nowej władzy przeciwko starej. Mamy to szczęście, że w każdym rządzie znajdzie się ktoś rozsądny który zabezpieczy interesy kraju na przyszłość, co nie zmienia faktu że większa część każdej ekipy rządzącej to złodzieje i partyjniacy.

Dokonaliśmy kilku dobrych ruchów w naszej historii, jak wstąpienie do NATO czy UE ale niestety wybraliśmy najmniej optymalną ścieżkę co sprawia, że dziś znów mówi się o głosowaniu przeciwko PiS.

Bez sensu - jak wszyscy toczyli pianę na Komorowskiego to głośno mówiłem, że głosowanie przeciwko Komorowskiemu może skończy się tym, że w wyborach parlamentarnych wygra PiS i oddamy mu pełnie władzy. Nikt wtedy nie pamiętał o Ziobrze który zamordował Blidę i który napadał na ludzi o 5 nad ranem robiąc im kipisz w domu.
Liczyło się głosowanie przeciwko...

Teraz zagłosujemy przeciwko PiS i znów wprowadzimy do rządu ludzi którzy niecałą dekadę temu doprowadzili do jednej z największych kradzieży w historii Polski. Jeszcze gorzej jak pojawią się ludzie pokroju Balcerowicza który takim miodem przywitał Polskę, że przez dekadę mieliśmy ponad 15% bezrobocie w całym kraju, straciliśmy większość zakładów przemysłowych i to w czasie gdy Chiny kupowały węgiel i stal po każdej cenie.

Szczerze nie mam zielonego pojęcia kto mógłby poprawić sytuację naszego kraju ale ani nie jest w stanie zrobić tego PiS, ani KO, ani tym bardziej Lewica która planuje zwielokrotnić rozdawnictwo, o płaczącym prezydencie nie wspomnę, a PSL i tak pewnie wygra w okręgach gdzie nikt nie odda na nich głosu* ;-)

* jeżeli wiesz o czym piszę.

Powiązane: Polityka pieniężna

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki