REKLAMA
BELKA ZA 2022 ROK

RPP tym razem nie zaskoczyła. Stopy procentowe znów w górę

Michał Żuławiński2021-12-08 16:10, akt.2021-12-08 16:40analityk Bankier.pl
publikacja
2021-12-08 16:10
aktualizacja
2021-12-08 16:40

Na grudniowym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej ponownie podwyższyła stopy procentowe. Skala podwyżki wpisała się w oczekiwania większości ekonomistów.

RPP tym razem nie zaskoczyła. Stopy procentowe znów w górę
RPP tym razem nie zaskoczyła. Stopy procentowe znów w górę
fot. Piotr Malecki / / FORUM

Decyzją RPP na ostatnim w tym roku posiedzeniu dokonano podwyższenia referencyjnej stopy procentowej z 1,25 proc. do 1,75 proc. Podobnej zmianie uległy także inne stopy procentowe. Teraz stopy procentowe NBP kształtować będą się następująco:

  • stopa referencyjna: 1,75 proc. w skali rocznej (poprzednio 1,25 proc.),
  • stopa lombardowa: 2,25 proc. w skali rocznej (poprzednio 1,75 proc.),
  • stopa depozytowa: 1,25 proc. w skali rocznej (poprzednio 0,75 proc.),
  • stopa redyskonta weksli: 1,8 proc. w skali rocznej (poprzednio 1,3 proc.),
  • stopa dyskontowa weksli: 1,85 proc. w skali rocznej (poprzednio 1,35 proc.).
Reklama

To już trzecia z rzędu podwyżka stóp procentowych w Polsce. Pierwszej (do 0,5 proc.), dosyć nieoczekiwanie, Rada dokonała w październiku. Była to pierwsza podwyżka od 9 lat oraz zerwanie z najniższymi w historii stopami procentowymi, które w trakcie pandemii sprowadzono do 0,1 proc. Do drugiej podwyżki (z 0,5 do 1,25 proc.) doszło w listopadzie, gdy RPP zaskoczyła rynek skalą działania.

Podwyżka stopy referencyjnej do 1,75 proc. oznacza, że jest ona obecnie najwyższa od początku marca 2015 r., gdy obniżono ją (jeszcze za poprzedniej kadencji Rady) z 2 proc. do 1,5 proc.

Konsensus ekonomistów zakładał, że stopy procentowe pójdą w górę o 0,5 punktu procentowego, jednak nie brakowało opinii sugerujących inne warianty. W dalszym horyzoncie rynek przewiduje, że w przyszłym roku stopy procentowe wzrosną do ok. 3 proc.

Dzisiejszemu posiedzeniu RPP ponownie towarzyszyło sporo emocji związanych z wysoką inflacją (7,7 proc. w listopadzie), rosnącymi oczekiwaniami inflacyjnymi Polaków oraz mnogością scenariuszy kreślonych przez ekonomistów. Główne wątki związane z tym tematem zawarliśmy w porannym artykule: „Dziś ostatnie w tym roku posiedzenie RPP. Monetarne fajerwerki niewykluczone”.

Raty kredytów w górę

Przyjmijmy, że wzrost stopy referencyjnej przełoży się jeden do jednego na wzrost wskaźnika WIBOR 3M. Obecnie wynosi on 2,26 proc. Dla nowego kredytu 25-letniego zaciągniętego na kwotę 350 tys. zł, z 2,2-punktową marżą, podniesienie stawki o 0,50 pp. oznaczać będzie wzrost raty równej z 1937 zł do 2037 zł. Od października, kiedy odnotowaliśmy rekordowo niski poziom wskaźnika WIBOR 3M (0,21 proc.), obciążenie kredytobiorcy wzrosłoby łącznie o 483 zł.

Stopa referencyjna wyznacza również górny limit rocznego oprocentowania kredytów i pożyczek. Przy poziomie 1,25 proc., maksymalny pułap narzucany przez regulacje antylichwiarskie wynosi 10,5 proc. (do tej pory – 9,5 proc.).

Więcej na ten temat w tekście Michała Kisiela: Stopy rosną, raty hipotek w górę. Inne kredyty też będą droższe.

Glapiński dopiero jutro

Warto zauważyć, że rynek walutowy obrał kierunek jeszcze przed ogłoszeniem decyzji RPP. Od 15:40 do 16:00 EUR/PLN potaniał z 4,595 do 4,585 zł. Po ogłoszeniu komunikatu, euro znów podrożało do poziomu wyjściowego.

W opublikowanym 20 minut po ogłoszeniu decyzji komunikacie, RPP zaznaczyła, że spodziewa się spadku inflacji, jednak dostrzega ryzyko utrzymywania się jej powyżej celu inflacyjnego (2,5 proc. z odchyleniem o 1 punkt procentowy) w najbliższych 2 latach. Decyzje o kolejnych działaniach Rady, mają być związane z danymi makroekonomicznymi dotyczącymi m.in. wzrostu gospodarczego i sytuacji na rynku pracy.

- W dłuższej perspektywie nastąpi obniżenie inflacji, do czego przyczyni się oczekiwane wygaśnięcie części globalnych szoków podbijających obecnie dynamikę cen, a także podwyższenie stóp procentowych NBP. Jednocześnie jednak, wobec kontynuacji ożywienia krajowej aktywności gospodarczej oraz oczekiwanego utrzymywania się korzystnej sytuacji na rynku pracy, a także prawdopodobnie dłuższego oddziaływania zewnętrznych szoków na dynamikę cen, utrzymuje się ryzyko kształtowania się inflacji powyżej celu inflacyjnego NBP w horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej. Aby ograniczyć to ryzyko, a więc dążąc do obniżenia inflacji do celu NBP w średnim okresie, Rada postanowiła ponownie podwyższyć stopy procentowe NBP. Podwyższenie stóp procentowych NBP będzie także oddziaływać w kierunku ograniczenia oczekiwań inflacyjnych – stwierdziła RPP.

- Decyzje Rady w kolejnych miesiącach będą nadal nakierowane na obniżenie inflacji do poziomu zgodnego z celem inflacyjnym NBP w średnim okresie, przy uwzględnieniu kształtowania się sytuacji koniunkturalnej, tak aby zapewnić średniookresową stabilność cen, a jednocześnie wspierać zrównoważony wzrost gospodarczy po globalnym szoku pandemicznym. Ocena Rady dotycząca skali łącznego zacieśnienia monetarnego niezbędnego dla realizacji powyższych celów będzie uwzględniała napływające informacje dotyczące perspektyw inflacji oraz wzrostu gospodarczego, w tym perspektyw sytuacji na rynku pracy – dodano.

Szersze uzasadnienie dzisiejszej decyzji poznamy jutro o 15:00, kiedy na konferencji prasowej pojawi się prezes Adam Glapiński. 

2022 rokiem roszad

Po dzisiejszym posiedzeniu, ciężar uwagi rynku powoli zacznie się przesuwać w kierunku przyszłego roku i związanych z nim zmian kadrowych w RPP. W obecnym składzie Rada spotka się już tylko raz – 12 stycznia 2022 r.

25 stycznia 2022 r. upłynie bowiem kadencja dwóch członków powołanych przez Senat – Eugeniusza Gatnara oraz Jerzego Kropiwnickiego. Ich miejsce najprawdopodobniej zajmą kandydaci wskazani przez opozycję, wobec czego temperatura sporu w oraz wokół RPP może być jeszcze większa. W kolejnych miesiącach przygodę z RPP zakończą członkowie nominowani przez Sejm i prezydenta, aż wreszcie w połowie roku zapadnie decyzja o przedłużeniu mandatu Adama Glapińskiego.  

Coraz bliżej wielkich zmian w składzie Rady Polityki Pieniężnej

Imię i nazwisko Koniec kadencji Nominowany przez
1 Eugeniusz Gatnar 25.01.2022 Senat
2 Jerzy Kropiwnicki 25.01.2022 Senat
3 Grażyna Ancyparowicz 09.02.2022 Sejm
4 Eryk Łon 09.02.2022 Sejm
5 Łukasz Hardt 20.02.2022 Prezydent
6 Kamil Zubelewicz 20.02.2022 Prezydent
7 Jerzy Żyżyński 30.03.2022 Sejm
8 Adam Glapiński 21.06.2022 Sejm/Prezydent
9 Rafał Sura 16.11.2022 Senat
10 Cezary Kochalski 21.12.2025 Prezydent
Źródło: NBP

Kolejne i zarazem pierwsze w nowym roku decyzyjne posiedzenie RPP zaplanowano na wtorek 12 stycznia 2022 r.

Jeszcze przed końcem roku czeka nas sporo posiedzeń ciał decydujących o stopach procentowych. Szczególnie dużo działo się będzie w przyszłym tygodniu, gdy decyzje zapadać będą na Węgrzech (14.12), w USA (15.12), Szwajcarii (16.12), Norwegii (16.12), Turcji (16.12), Wielkiej Brytanii (16.12), strefie euro (16.12) i Japonii (17.12).

Planujemy kontynuację tematu

Źródło:
Tematy
MINI pełne dobrych ofert.

MINI pełne dobrych ofert.

Komentarze (154)

dodaj komentarz
nasch_tschalnik
A złoty znów leci w dół. Za niskie stopy jak na galopującą inflację. Po co tu inwestować, skoro waluta się wali?
kiwixix
Podnieśli o pół punktu, to podwyżka śmiechu warta. Zrobili to tylko po to, żeby coś zrobić.
e_gregor_z
-6%
Takie realnie mamy stopy
jas2
Zaczęło się: Niedobry Glapiński podniósł stopy procentowe!

A jeszcze wczoraj był niedobry bo nie podniósł.
pstrzezek
Niedawno sam go chwaliłeś że nie podnosił. Teraz chwalisz za każdym razem jak podniesie. To jak to jest z tym brakiem logiki? Trollu pospolity ;)))
jas2 odpowiada pstrzezek
Nie chwalę. Nie wiem gdzie to wyczytałeś.
Podniesienie stóp uważam za błąd.
goralnizinny
powinno byc min 5% (500 punktow bazowych) to by cos dalo. a tak to mamy pudrowanie lajna
xyzq
Nie - powinno być podążanie za wzrostem inflacji z WYRAŹNĄ informacją, iż RPP będzie podążać za wzrostem inflacji tak długo, jak inflacja będzie rosła. Czyli - rośnie o 1% stopy o 1%, rośnie o 2% - stopy o 2%. I wtedy ucina się spekulacje. Na razie poszło z mało - więc prawdopodobnie będzie rosła. Jeżeli przekroczy 10% - dojdzie Nie - powinno być podążanie za wzrostem inflacji z WYRAŹNĄ informacją, iż RPP będzie podążać za wzrostem inflacji tak długo, jak inflacja będzie rosła. Czyli - rośnie o 1% stopy o 1%, rośnie o 2% - stopy o 2%. I wtedy ucina się spekulacje. Na razie poszło z mało - więc prawdopodobnie będzie rosła. Jeżeli przekroczy 10% - dojdzie efekt psychologiczny i presja na wzrost. Wtedy będzie TRUDNIEJ.
xyzq
Dla wszystkich chętnych, ale przede wszystkim dla uważających, iż podniesienie stóp jest błędem, każdy powinien inwestować i nie trzymać oszczędności a tak w ogóle wszystko należy zostawić "niewidzialnej ręce rynku", bo samo się wyreguluje - WYZWANIE ;) Przyjęty model: stopy niskie (tani pieniądz), niech będzie - takie Dla wszystkich chętnych, ale przede wszystkim dla uważających, iż podniesienie stóp jest błędem, każdy powinien inwestować i nie trzymać oszczędności a tak w ogóle wszystko należy zostawić "niewidzialnej ręce rynku", bo samo się wyreguluje - WYZWANIE ;) Przyjęty model: stopy niskie (tani pieniądz), niech będzie - takie jak teraz, każdemu obywatelowi kreujemy po 1 MILION (a co - mamy jako bank możliwość kreacji pieniądza - to nie będziemy się rozdrabniać), każdemu otwieramy rachunek inwestycyjny, dla wybranych połączony z zaawansowaną AI, która zainwestuje najkorzystniej (nie każdy musi się na tym znać albo chcieć to robić). I teraz - proszę udowodnić w - powiedzmy 20 zdaniach - że taki model mógłby zadziałać i zaprowadzić nas wszystkich do bogactwa :) Możecie dokonać modyfikacji modelu i ograniczyć go do skromnych 100 tyś. na każdego żyjącego w Polsce obywatela. Ja w odpowiedzi udowodnię, że to nie może się udać i napiszę DLACZEGO. Edukacja jest bezcenna i podejmę ten trud (w wolnym czasie oczywiście, gdyż robię sporo różnych rzeczy), niemniej uważam, że WARTO. CZAS START :)
laszka
Ja się pytam kto brał te kredyty. Bo serio jest coś nie tak, jak boicie się o swoją wypłacalność, jeżeli dług będzie się dewaluować w tempie tylko 5% a nie 7,5%.

Powiązane: Polityka pieniężna

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki