REKLAMA

Premier: Wszyscy uczniowie IV klas otrzymają nieodpłatnie laptopy. Przejdą na własność rodziny

2023-01-24 12:44, akt.2023-01-24 14:13
publikacja
2023-01-24 12:44
aktualizacja
2023-01-24 14:13

Począwszy od września tego roku, wszyscy uczniowie IV klasy otrzymają nieodpłatnie laptopy, które będą służyły im przez kolejne lata edukacji. W tym roku sprzęt trafi do 370 tys. uczniów – poinformował premier Mateusz Morawiecki.

Premier: Wszyscy uczniowie IV klas otrzymają nieodpłatnie laptopy. Przejdą na własność rodziny
Premier: Wszyscy uczniowie IV klas otrzymają nieodpłatnie laptopy. Przejdą na własność rodziny
/ Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

"Naszym zdaniem nierówności nie są napędem rozwoju, ale przyczyną straconych szans, utraconych talentów, także przyczyną wielu tragedii. Staramy się na wszystkie możliwe sposoby te nierówności wyrównywać" – powiedział premier na wtorkowej konferencji prasowej.

Przypomniał, że w ubiegłym roku w komputery wyposażono ok. 218 tys. uczniów z terenów popegeerowskich.

"Czas ostatecznie wprowadzić polską szkołę w XXI wiek i przenieść system nauczania naszych dzieci na jak najwyższy poziom" – stwierdził.

Teraz, jak poinformował, laptopy trafią do 370 tys. uczniów rozpoczynających naukę w IV klasie w 2023 roku. "To jest jeden z elementów wspierania transformacji cyfrowej" – podkreślił szef rządu.

Minister Cieszyński: Komputery, które trafią do uczniów, przejdą na własność rodziny

"Nauka i edukacja się zmienia. Transformacja polega m.in. na tym, że dzisiaj komputera nie używa się tylko na lekcji informatyki, ale można go używać z dobrym efektem na wszystkich lekcjach (...). I stąd pomysł, aby z tych środków, które otrzymamy w ramach Krajowego Planu Odbudowy, finansować komputer dla każdego dziecka, które idzie do IV klasy" – powiedział Janusz Cieszyński.

Wyjaśnił, że sprzęt trafi do uczniów IV klas szkół podstawowych, gdyż tak rekomendują eksperci. "Wtedy łatwiej jest dzieci wdrożyć, one zdobyły już podstawowe umiejętności". Podkreślił, że "dzięki temu, że każdy będzie miał taki sprzęt, będzie możliwe wyrównanie szans".

Cieszyński poinformował także, że "komputery przejdą na własność rodziny, na własność ucznia". Wyjaśnił, że tak samo z przekazanym sprzętem komputerowym w ramach programu dla dzieci z obszarów popegeerowskich, co zdało egzamin.

Zapowiedział, że w tym roku uruchomimy zostanie też przetarg na sprzęt komputerowy dla nauczycieli, a w roku kolejnym roku przetarg na sprzęt dla kolejnego rocznika uczniów. "Chcemy, by ten program został w polskiej szkole na zawsze" – dodał Cieszyński. 

Minister Czarnek: Nowoczesną szkołę mamy już dzisiaj

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zapewnił, że "po bardzo odważnej i koniecznej reformie systemu oświaty przeprowadzonej w pierwszej kadencji naszych rządów" PiS kontynuuje zmiany.

Podkreślił, że rząd dba o to, aby edukacja była na najwyższym poziomie. Mówił też o wprowadzeniu zmian w podstawach programowych, o wprowadzeniu przedmiotu Historia i teraźniejszość i o zmianach w edukacji dla bezpieczeństwa.

Przypomniał również o programie "Poznaj Polskę", który umożliwia poznawanie uczniom ważnych miejsc dla historii i dziedzictwa Polski. "Na ten cel przeznaczono 130 mln zł i ok. 700 tys. dzieci wzięło w nim udział" - poinformował.

"Z drugiej strony chcemy, żeby to wszystko było podawane w sposób absolutnie nowoczesny. [...] Nowoczesną szkołę robimy już dzisiaj. Szkołę przyszłości mamy już dzisiaj. To jest najbardziej bogaty w tego rodzaju programy okres w historii szkoły w ogóle historii Polski" - zapewnił. Czarnek przekazał, że w ostatnim roku przeznaczono - dzięki inicjatywie premiera Mateusza Morawieckiego - 1,1 mld zł na Laboratoria Przyszłości dla 15 tys. polskich szkół podstawowych.

"Ostatnie tylko dwa lata to jest [...] 5 mld zł na nowoczesną szkołę. Oprócz Laboratoriów Przyszłości mamy również program uzupełniających - mobilne Laboratoria Przyszłości" - wskazał.

Minister wyliczał też inne przedsięwzięcia, m.in. na ogólnopolską sieć edukacyjną, aktywną tablicę i zdalną szkołę, zdalną szkołę plus i 500 mln zł na sprzęt komputerowy dla dzieci z gmin PGR-owskich.

"Dzisiaj, kiedy jeżdżę po Polsce, spotykam się z samorządowcami i wszyscy podkreślają, że szkoła jest nowoczesna, jak nigdy. Kiedy słyszę, że w którejś szkole brakuje sprzętu komputerowego, to jest to [...] wina organów prowadzących i tych dyrektorów, którzy nie złożyli wniosków, bo 100 proc. wniosków od 2790 samorządów zostało w 100 proc. obsłużonych" - powiedział.(PAP)

Autorzy: Agata Zbieg, Magdalena Gronek, Szymon Zdziebłowski, Magdalena Gronek, Danuta Starzyńska-Rosiecka

Źródło:PAP
Tematy
Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Advertisement

Komentarze (158)

dodaj komentarz
prawnuk
taki komputer powinien wpadać do pit-u
anty12
I oczywscie kupia te "laptopy" od znajomego pisowskiego zlodzieja. To bedzie chinski zlom, ale wazne ze przetarg nie bedzie ogloszony, zarobi na tym jakis zlodziej z rodzinki pisowca. Moze znowu handlarz respiratorami, chociaz skremowal si ew Albanii, tam gdzie nie ma krematorium.
anty12
Mati jak zwykle dzieli narod. Tylko 4 klasy, reszta won. Nie ma pienieszkuff w tym bantustanie.
lubomirski
Ojciec pana premiera pan Kornel Morawiecki był socjalistą, ale pan Mateusz Morawiecki to już klasyczny komunista. Kradnie Polakom pieniądze w coraz to liczniejszych podatkach, a potem uprawia rozdawnictwo upadlające Polaków.
Hańba panie Premierze!
anty12
Znajc matiego i pis to beda laptopy najgorszego sortu poleasingowe, ktore beda sie krzaczyc juz po wyborach. Mati lubi dawac ochlap przed wyborami. Typowa bolszewicka taktyma. Mateuszkuni wiem czy to przejdzie tym razem, bo ludzie dostaja po 100% podwyzek za gaz, na benzynie tez zlodzieje okaradacie nas codzienie. Teraz to juz wybow Znajc matiego i pis to beda laptopy najgorszego sortu poleasingowe, ktore beda sie krzaczyc juz po wyborach. Mati lubi dawac ochlap przed wyborami. Typowa bolszewicka taktyma. Mateuszkuni wiem czy to przejdzie tym razem, bo ludzie dostaja po 100% podwyzek za gaz, na benzynie tez zlodzieje okaradacie nas codzienie. Teraz to juz wybow albo czynsz albo jedzenie.
jas2
Zazdrość przez ciebie przemawia. Wróć do 4 klasy i też dostaniesz.
ficmiet
A gdyby tak Pan Morawiecki obniżył podatki i opłaty, które płacę jawne i ukryte, to bym dziecku co rok kupował nowego laptopa. A i na wsparcie jakiejś partii politycznej by mi starczyło.
marok
Pieniądze nie biorą się z niskich podatków, to utopia utopisty Korwina.
kaczyslaw_ odpowiada marok
Pieniądze biorą się z drukarek i bankomatów. xD
marok odpowiada kaczyslaw_
To z kolei utopia wyborców lewicy.

Powiązane: Edukacja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki