REKLAMA

Premier Chin ogłosił cel wzrostu PKB na poziomie ponad 6 proc.

2021-03-05 05:18
publikacja
2021-03-05 05:18
fot. Jason Lee / Reuters

Premier Chin Li Keqiang ogłosił w piątek cel wzrostu gospodarczego na 2021 rok na poziomie „ponad 6 proc.”, i zwiększenie budżetu obronnego o 6,8 proc. Zapowiedział wzrost wydatków na badania naukowe oraz poprawę odpowiedzi na zagrożenia zdrowia publicznego.

Zapowiedzi znalazły się w sprawozdaniu z pracy rządu, wygłoszonym przez premiera na otwarcie dorocznej sesji Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych (OZPL) w Pekinie z udziałem około 3 tys. delegatów z całego kraju.

Ogłoszony cel wzrostu jest znacznie niższy od prognoz analityków, którzy spodziewają się powiększenia chińskiego PKB nawet o ponad 8 proc., biorąc pod uwagę wychodzenie gospodarki tego kraju z kryzysu koronawirusowego.

W 2020 r. PKB Chin zwiększył się o 3,2 proc. i była to jedyna duża gospodarka, która osiągnęła dodatni wzrost w roku pandemicznym.

Li ogłosił również w piątek kolejny z rzędu jednocyfrowy wzrost wydatków na obronność. Budżet wojskowy zwiększy się w porównaniu z ubiegłym rokiem o 6,8 proc. do 1,35 bln juanów (ok. 208 mld dolarów).

Wydatki Chin na badania i rozwój mają natomiast wzrosnąć o ponad 7 proc. w ciągu następnych pięciu lat – przekazał Li. Podkreślił, że przywódcy uznają samowystarczalność naukowo-techniczną za strategiczną część rozwoju narodowego.

Chiny usprawnią również system odpowiedzi na kryzysy dotyczące zdrowia publicznego i zaopatrzenia kryzysowego, a także pogłębią reformy systemu kontroli i przeciwdziałania chorobom. Rozwój szczepionek na Covid-19 i program bezpłatnych szczepień powinien być kontynuowany – zaznaczył premier.

W sprawozdaniu wyznaczono również cele dotyczące ochrony środowiska naturalnego i zmniejszania emisji gazów cieplarnianych. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami władz Chiny, które obecnie uwalniają najwięcej takich gazów na świecie, osiągną szczyt emisji do 2030 r. i neutralność pod względem emisji CO2 do 2060 r.

Li ogłosił, że w 2021 roku powstanie „plan działania” na rzecz realizacji tych celów, a Chiny będą stopniowo zmniejszały zależność od paliw kopalnych. Zapowiedział także obniżenie intensywności energetycznej i węglowej, wskaźników oznaczających ilość energii i emisji w przeliczeniu na wzrost gospodarczy.

Li: Niepodległość Tajwanu wykluczona

Przemawiając na inauguracji dorocznej sesji Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych (parlamentu), premier podkreślił, że Pekin stanowczo podtrzymuje zasadę "jednych Chin" stwierdzającą, że Tajwan jest częścią Chin.

"Będziemy nadal wyjątkowo czujni i zdecydowanie zwalczali wszelkie separatystyczne działania dążące do niepodległości Tajwanu" - powiedział Li do 3 tys. delegatów uczestniczących w sesji.

Zaznaczył, że Pekin jest zaangażowany na rzecz "propagowania pokojowego rozwoju stosunków poprzez ćieśninę Tajwańską i do zjednoczenia Chin".

Będziemy "propagować wymianę, współpracę i zintegrowany rozwój po obu stronach Cieśniny Tajwańskiej". "Razem możemy stworzyć jasną przyszłość odrodzenia naszego wielkiego narodu" - dodał.

W ostatnim okresie Chiny nasiliły militarną aktywność wokół Tajwanu oskarżając władze w Tajpej o "zmowę" z Waszyngtonem. Stany Zjednoczone są główną siła wspierającą Tajwan i dostarczają mu broń, co powoduje irytację Pekinu.

Wybrana w ub. rok prezydent Tajwanu Caj Ing-wen prowadziła kampanię pod hasłami obrony demokracji na Tajwanie i stawienia czoła zamiarom Pekinu, który nigdy nie wykluczył użycia siły militarnej do przywrócenia swojej kontroli nad wyspą.

Z Kantonu Andrzej Borowiak

Źródło:PAP
Tematy

Komentarze (4)

dodaj komentarz
remo87
Ogłosili cel na 6% to będzie osiągnięte 6% :-)
Czy osiąganie sztywno ustalonych celów ma coś wspólnego ze zdrową gospodarką?
ajwaj_
Moze miec np.
+6 % surowców
+6 energii
+6 transportu
+6 ludzi itd.
To olbrzymia gospodarka i z dnia na dzien "zrobic" mieszkania i szyny, mosty na mln. np. trudno
ajwaj_
Bedzie wiecej PKB niz 6%

Kal-boje chca dogonic,
znacznie zwieksza wytwórczosc wydmuszek, fake pieniedzy $$$ o pokryciu w farbie drukarskiej-zielonej,
a glównie produkcji kartonów mieszkalnych
ajwaj_
Chiny wlasnie koryguja kurs wzrostu
Powaznie zajmuja sie mozliwoscia ekspansji, rozwoju

Kal-boje ?

""Postulaty ruchu LGBT priorytetem polityki zagranicznej USA""

KRESY.PL
https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ameryka/postulaty-ruchu-lgbt-priorytetem-polityki-zagranicznej-usa/

Powiązane: Chiny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki