REKLAMA

Pracodawcy przeciw pełnemu oskładkowaniu umów-zleceń i o dzieło [Badanie]

2021-03-23 12:12
publikacja
2021-03-23 12:12
Pracodawcy przeciw pełnemu oskładkowaniu umów-zleceń i o dzieło [Badanie]
Pracodawcy przeciw pełnemu oskładkowaniu umów-zleceń i o dzieło [Badanie]
fot. fotoinfot / / Shutterstock

Ponad 84 proc. pracodawców jest przeciwko ozusowaniu umów-zleceń i o dzieło - wynika z opublikowanego we wtorek badania przeprowadzonego przez Business Centre Club. Umowy zlecenia powinny być oskładkowane od podstawy wymiaru, a więc tak jak obecnie - dodano.

"Jeśli z pierwszej umowy opłacono składki od co najmniej minimalnego wynagrodzenia, to od kolejnych umów opłaca się wyłącznie składkę zdrowotną" - czytamy.

"Powrót do pomysłu pełnego oskładkowania wszystkich umów w okresie epidemii, gdzie przedsiębiorcy walczą o utrzymanie miejsc pracy, wydaje się zaskakującą koncepcją. Takie rozwiązanie zwiększy koszty zatrudnienia, a na takie obciążenia wielu pracodawców nie jest i nie będzie gotowych w najbliższych miesiącach" – wskazała cytowana w informacji ekspertka BCC ds. ubezpieczeń i planów emerytalnych Dorota Dula.

Zaznaczyła, że pełne oskładkowanie wiąże się również z obniżeniem wynagrodzenia netto dla zatrudnionych. "Zwiększanie obciążeń pracodawców w czasie walki ze skutkami pandemii może przynieść nie tylko wzrost bezrobocia, ale również zwiększenie szarej strefy" – podkreśliła.

Napisano, że zdaniem 8 na 10 pracodawców, w przypadku istnienia wielu umów u jednej osoby (tzw. zbiegu umów), powinna być oskładkowana jedna umowa, a nie wszystkie. Zaznaczono też, że typem aktywności zawodowej, która jest obecnie objęta pełnym oskładkowaniem jest umowa o pracę. To - jak twierdzą przedsiębiorcy - odróżnia ją od innych umów i tak powinno pozostać.

Finansowy poradnik pracujących mam. 20 przepisów i zasad, które opłaca się znać

E-book

Finansowy poradnik pracujących mam. 20 przepisów i zasad, które opłaca się znać


Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Jak czytamy, ankietowani pracodawcy wskazują, że obok zatrudnienia w ich firmach istnieją również inne formy świadczenia pracy: w 63,2 proc. firm są to zarówno umowy zlecenia, jak i umowy o dzieło, w 36,8 proc. – umowy z osobą prowadzącą działalność gospodarczą, w 26,3 proc. – tylko umowy zlecenia, a w 5,3 proc. – wyłącznie umowy o dzieło. Tyle samo firm deklaruje jako odrębną formę – wynagrodzenie dla członków zarządu z tytułu zarządu. Tylko u 7,9 proc. badanych nie są praktykowane inne umowy poza umowami o pracę.

Napisano, że pełne oskładkowanie umów cywilnoprawnych, zdaniem 73,7 proc. przedsiębiorców, zwiększy szarą strefę. Innymi konsekwencjami - jak zaznaczono - będzie obniżenie wynagrodzeń osób zatrudnionych w oparciu o umowy cywilnoprawne o kwotę składki (63,2 proc. pracodawców tak twierdzi), zmniejszenie liczby zatrudnionych w oparciu o umowy cywilnoprawne oraz zmniejszenie liczby wszystkich zatrudnionych (po 21,1 proc. firm jest tego zdania).

Badanie wykazało, że utrzymanie zarobków osób zatrudnionych w oparciu o umowy cywilnoprawne na dotychczasowym poziomie zadeklarowało 18,4 proc. firm, a zmniejszenie liczby zatrudnionych na podstawie umowy o pracę - 13,2 proc. Na zwiększenie liczby zatrudnionych na podstawie umowy o pracę gotowych jest 7,9 proc. pracodawców.

Przedsiębiorcy zwrócili też uwagę, że wzrost kosztów prowadzenia działalności gospodarczej pogorszy pozycję konkurencyjną spółek kapitałowych względem osobowych, które - jak czytamy - "łatwo mogą wypłacać część lub całość wynagrodzenia w gotówce bez księgowania" . Według 92 proc. ankietowanych objęcie składkami wszystkich umów cywilnoprawnych nie będzie służyć wyrównaniu warunków konkurencyjności dla firm i osób prowadzących działalność gospodarczą.

autor: Ewa Wesołowska

Źródło:PAP
Tematy
Konto firmowe z gwarancją 0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym.  Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

Konto firmowe z gwarancją 0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym. Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

Komentarze (4)

dodaj komentarz
barysza51
Powinny być oskładkowane a granicą powinna być 30-krotność ZUS-owska.
jpelerj
Jasne, teraz chcą jak najmniej zapłacić, a potem płacz, że trzeba dopłacać z budżetu do emerytur minimalnych. Cwaniakowanie.
zenonn
Opodatkować ile wlezie. Najlepiej 50%. Pyskującym 200%. Do każdego obywatela słać kilku kontrolerów. Płacić za informacje sąsiedzkie. W Polsce powiniem pracować najwyżej milion za najniższą pensję. Reszta za co najmniej dwie średnie będzie zarządzać, piastować, kontrolować, nadzorować, ....
Tak nam dopomóż ...
lipsk
Co to da . Jak kary za zatrudnianie na szaro buro czy czarno są żadne. Sprubójcie tak w austri czy niemczech zatrudniać. Ale tam się ludzie szanują przynajmniej do niedawna tak było.

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki