REKLAMA

Poszkodowani przez ustawę o ziemi skarżą się do ministra

Katarzyna Wojewoda-Leśniewicz2016-05-24 09:40redaktor Bankier.pl
publikacja
2016-05-24 09:40
Poszkodowani przez ustawę o ziemi skarżą się do ministra
Poszkodowani przez ustawę o ziemi skarżą się do ministra
fot. Andrzej Bogacz / / FORUM

Osoby, którym nie udało się uzyskać kredytu na zakup lub budowę domu na działkach rolnych, jednoczą siły. Piszą list otwarty do ministra rolnictwa. Proszą w nim o jednoznaczną, odgórną interpretację przepisów lub szybką nowelizację prawa.

Niedawno informowaliśmy o tym, że banki wstrzymują przyjmowanie wniosków o kredyty na zakup lub budowę domów na działkach rolnych lub nieobjętych miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego (mpzp). Jest to związane z obowiązującą od początku maja ustawą regulującą obrót nieruchomościami rolnymi (ustawa z dnia 14 kwietnia o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa), która zmienia też inne ustawy, w tym ustawę o księgach wieczystych i hipotece. Zmieniony zapis mówi o tym, że suma hipoteki na nieruchomości rolnej nie może przewyższać wartości tej nieruchomości na dzień ustalania hipoteki.

fot. TristanBM / / YAY Foto

Banki mają związane ręce

Ponieważ nie ma jednoznacznej interpretacji zapisów ustawy, stanowią one niemały problem zarówno dla banków, jak i dla sądów wieczystoksięgowych. – W ujęciu celowościowym zapisy dotyczące hipoteki nie będą dotyczyć nieruchomości rolnych do 3000 mkw. Jednak według wykładni literalnej - tymi zapisami objęte będą wszystkie nieruchomości rolne. Sądy wieczystoksięgowe zapewne będą korzystały z tego drugiego podejścia i nowymi zapisami o hipotece obejmować będą wszystkie nieruchomości rolne – wyjaśniał w rozmowie z Bankier.pl Bolesław Meluch ze Związku Banków Polskich.

Ponieważ istnieje ryzyko, że wnioski o wpis hipoteki na nieruchomości rolnej będą odrzucane przez sądy wieczystoksięgowe, banki przestają udzielać kredytów na budowę domów na takich działkach, gdyż nie mają pewności ustanowienia na nich odpowiedniego zabezpieczenia. W rozmowie z Bankier.pl, przedstawiciel Związku Banków Polskich zapewnił, że ZBP występuje do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi z prośba o jednoznaczną interpretację przepisów, która obowiązywałaby banki i sądy wieczystoksięgowe.

Poszkodowani kredytobiorcy też piszą do ministra rolnictwa

Teraz z apelem o rozwiązanie problemu występują też pokrzywdzeni kredytobiorcy. Przygotowali list otwarty do ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Powstał też specjalny fanpage na Facebooku zrzeszający poszkodowanych przez nową ustawę. 

– W związku z wprowadzaniem w życie „ustawy z dnia 14 kwietnia 2016 r. o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych ustaw” wszystkie banki w Polsce wstrzymują kredytowanie inwestycji na działkach, które w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego mają przeznaczenie rolne. Powyższa sytuacja ma też miejsce, gdy brak jest wyżej wymienionych aktów – wskazują pokrzywdzeni w liście kierowanym do ministra rolnictwa, podkreślając skalę problemu.

Zmiany prawa „przekreśleniem marzeń tysięcy ludzi”

Pokrzywdzeni zwracają uwagę, że wprowadzone zmiany prawa i ich niejednoznaczność uniemożliwiająca zdobycie kredytu skutkują „ przekreśleniem marzeń tysięcy ludzi, którzy chcieli budować lub już są w trakcie budowy wymarzonego domu, bo zgodnie z obecnym systemem prawnym nie uzyskają oni kredytowania takiej inwestycji”. 

Poszkodowani wskazują też na przypadki osób, które chciały zakupić budynek w stanie surowym stojący na takiej działce i podpisały umowę przedwstępną. W obliczu nowych przepisów nie mogą sfinalizować transakcji zakupu, ponieważ nie otrzymają kredytu. Tracą tym samym wniesione wcześniej zadatki, które opiewają często na dziesiątki tysięcy złotych. – Przypadków tego typu jest wiele, a wszystkie wynikają ze zbyt szerokiego traktowania przez ustawę i sądy definicji nieruchomości rolnej – czytamy w liście otwartym poszkodowanych.

Apel o szybkie rozwiązanie sprawy

Osoby, które spotkały się z odmową udzielenia kredytu na budowę lub zakup domu na działkach, co do których nie można ściśle określić ich budowlanego i mieszkalnego charakteru, apelują o podjęcie przez ministra rolnictwa szybkich działań mających na celu rozwiązanie problemu.

– Prosimy o odgórną interpretację dla sądów, że dla działek dla których wydano pozwolenie na budowę przepis z ustawy o księgach wieczystych i hipotece (art. 68, ust. 2a) nie obowiązuje. Jeżeli nie byłoby to możliwe w takim trybie, prosimy o szybką nowelizację prawa, które zlikwiduje wyżej wymieniony problem. (…)Nie wydaje się, żeby skutki które wprowadziła w/w ustawa były intencją ustawodawcy, dlatego liczmy na szybkie działanie z Pana strony – wnoszą autorzy listu.

Skala problemu może być bardzo duża

Ponieważ niejasność przepisów dotyczy zarówno działek rolnych, jak i tych, które nie są objęte w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego, skala problemu może być bardzo duża. Biorąc pod uwagę, że plany zagospodarowania przestrzennego, które zgodnie z ustawą z 2003 r. powinny obowiązywać w każdej gminie, w rzeczywistości obejmują dziś zaledwie 1/3 powierzchni kraju, problem może dotyczyć faktycznie tysięcy kredytobiorców.

Redakcja Bankier.pl również poprosiła Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi o komentarz w tej sprawie. W odpowiedzi otrzymaliśmy informację, że " dotychczas nie wpłynęło pismo Związku Banków Polskich w sprawie interpretacji zapisów Ustawy z dnia 14 kwietnia 2016 o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz.U. z 2016 r., poz. 585) w kontekście możliwości udzielania przez banki kredytów na budowę domu na nieruchomości rolnej. Odpowiedź zostanie udzielona niezwłocznie po otrzymaniu tego pisma".

Źródło:
Tematy
Szukasz kierowcy? Opublikuj ogłoszenie za 89,28 zł

Szukasz kierowcy? Opublikuj ogłoszenie za 89,28 zł

Advertisement

Komentarze (104)

dodaj komentarz
~Zawiedziona
A ja mam działkę z darowizny niestety rolną i wg mojej gminy mogę mieszkać pod mostem i czekać 10 lat aż zmienia mi plan zagospodarowania. Czyli mam gdzie budować i za co ale nic nie mogę z tym zrobić. Dodam że dzialka nie jest położona na typowej wsi tylko zaraz pod miastem i w okolicy typowego rolnika to że świecą szukać.
~hillly
jak sie chce miec chałupe to trza miec ecie pecie, a nie na pożyczkach jechać dziady
~KODer
No cóż wszystkim Wam szczerze współczuję. Ale gdy parę miesięcy temu KOD o tym krzyczał i próbował rozmawiać wielu pukalo się po głowie. Jeśli nie bedziemy działać razem to nic nie wywalczymy.
"Jeśli będziemy osobno, to powieszą nas razem".
~1Kuba
posiadam pozwolenie na przebudowę domu, gmina posiada plan zagospodarowania, tylko w planie windnieje zapis iż moja działaka jest budowlana pzeznaczona do zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej i zagrodowej i własnie przez to słowo zagrodowej nie otrzymałem kredytu. Udałem sie do banku spółdzielczego. jedynie tam jest szansa posiadam pozwolenie na przebudowę domu, gmina posiada plan zagospodarowania, tylko w planie windnieje zapis iż moja działaka jest budowlana pzeznaczona do zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej i zagrodowej i własnie przez to słowo zagrodowej nie otrzymałem kredytu. Udałem sie do banku spółdzielczego. jedynie tam jest szansa na uzykanie kredytu. Złożyłem dokumenty i czekam teraz na odpowiedź.
~MZ
Czy pozytywnie rozpatrzyli Twój wniosek o kredyt hipoteczny w banku spółdzielczym i otrzymałeś kasę na konto?
~KK
A ja mam kredyt a nie mogę podpisać aktu notarialnego i co dupa? Dobra zmiana ha ha
~mt
Przez tą ustawę kredytu nie chcą mi dać i pewnie stracę przez to zadatek 10 tyś zł
~Artur
Nie chcę zapeszać ale jest światełko w postaci zmiany wpisu w ewidencji gruntów...wpadłem na to jakieś 1.5tygodnia temu i poprosiłem geodetę o zgłoszenie rozpoczęcia robót naniesienie operatu do ewidencji i zmiany z 4b na Bp...
Rozmawiałem z moim doradcą finansowym i koleżanką w sądzie kw i powinno być dobrze.
Nie chcę zapeszać ale jest światełko w postaci zmiany wpisu w ewidencji gruntów...wpadłem na to jakieś 1.5tygodnia temu i poprosiłem geodetę o zgłoszenie rozpoczęcia robót naniesienie operatu do ewidencji i zmiany z 4b na Bp...
Rozmawiałem z moim doradcą finansowym i koleżanką w sądzie kw i powinno być dobrze...o to się modlę :-P
~MZ
Czyli zmieniłeś z RIVb na Bp? Jak długo trwała zmiana od momentu zgłoszenia przez geodetę? Czy bank zaakceptował wniosek o kredyt?

Powiązane: Budowa domu

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki