Polska bankowość w liczbach - III kw. 2017

analityk Bankier.pl

Na koniec III kwartału 2017 roku banki o profilu uniwersalnym prowadziły 31,5 mln kont osobistych, miały 15,6 mln aktywnych użytkowników bankowości internetowej i ponad 9 mln użytkowników bankowości mobilnej. Serwis PRNews.pl po raz kolejny podsumował w liczbach polski sektor bankowy.

Tradycyjnie, jak co kwartał, publikujemy raport „Polska bankowość w liczbach”. W najnowszej edycji, na 51 stronach, zamieściliśmy blisko 30 tabel. Czytelnicy dowiedzą się z nich m.in. tego, które banki obsługują najwięcej klientów, które prowadzą najwięcej ROR-ów czy kart. Dane w raporcie są unikalne – tego typu zestawienia nie są publikowane przez NBP czy KNF.

Raport "Polska bankowość w liczbach - III kw. 2017" [Pobierz]

Na koniec III kwartału:

45,5 mln klientów obsługiwały banki. To spadek o 213 tys. w porównaniu do danych z czerwca 2017 r.

31,5 mln ROR-ów prowadziły banki. Jest to o 433 tys. więcej niż kwartał wcześniej i o 868 tys. więcej niż w analogicznym czasie roku ubiegłego. Niezmiennie liderem pozostaje największy bank w kraju – PKO BP. Prowadzi ponad 7 mln kont osobistych, czyli o 283 tys. więcej niż rok temu.

15,6 mln klientów korzystało aktywnie z bankowości internetowej. Umowy umożliwiające zalogowanie się do konta online miało 33,4 mln klientów.

9,1 mln osób logowało się do banku z poziomu urządzenia mobilnego. To o 2 mln więcej niż rok wcześniej. Użytkownicy bankowości mobilnej to w tym przypadku osoby, które logują się na swoje konto z urządzeń przenośnych.

6,1 mln kart kredytowych obsługiwały banki na koniec III kw. 2017. W porównaniu do danych prezentowanych rok wcześniej jest to spadek o 70 tys. kart. Trójka liderów pozostaje bez zmian. Najwięcej kart obsługuje PKO Bank Polski, na drugim miejscu znajduje się BZ WBK, a na trzecim Citi Handlowy.

5,2 mln klientów banków korzystało z aplikacji mobilnej. W ciągu kwartału bankom przybyło 352 tys. użytkowników. Najwięcej mają mBank, PKO Bank Polski i ING Bank Śląski. Dwa pierwsze banki przekroczyły symboliczną granicę miliona aktywnych użytkowników aplikacji mobilnej.

3,2 mln rachunków walutowych miały ankietowane banki. Najwięcej ma BZ WBK – 757 tys., na drugim miejscu jest Alior Bank – 720 tys., a na trzecim ING Bank Śląski – 704 tys.

1,8 mln klientów było „mobile only”. Najwięcej klientów, którzy korzystają wyłącznie z aplikacji mobilnych miał PKO BP – 576 tys.

614 tys. kart HCE było zainstalowanych w smartfonach klientów. To o 200 tys. więcej niż kwartał wcześniej i aż o 434 tys. więcej niż rok temu. Największym wydawcą jest PKO Bank Polski, na drugim miejscu uplasował się Bank Zachodni WBK, a za nim znalazł się Pekao, który ma 93 tys. kart HCE.

4,4 tys. etatów ubyło w bankach w porównaniu do danych z września 2016 r. W ujęciu kwartalnym spadek zatrudnienia wyniósł 869 etatów.

514 placówek własnych zamknęły banki w porównaniu do danych z września 2016 r. W III kwartale 2017 r. ankietowane instytucje zamknęły łącznie 111 oddziałów. Żaden bank nie powiększył w tym czasie sieci placówek własnych.

Wojciech Boczoń

Źródło:
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
3 1 rafal8012

O zgrozo mój bankierze.pl....
Tytuł artykułu w linku ze strony głównej wprowadza w błąd i to bardzo...
Nie spadająca liczba klientów powoduje spadek etatów, tylko postęp technologiczny to wymusza.
Plus oczywiście postępujący przez to wzrost wydajności. Czytaj np: mobile banking. Redukuje Panie w okienkach jak i zapotrzebowanie na cash...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 silvio_gesell

Spadająca populacja wymusza postęp technologiczny. Dlatego w czasie wojny powstaje najwięcej wynalazków, i dlatego depopulująca się Japonia jest tak innowacyjna.

! Odpowiedz
1 14 lockvestor

Ciekawe, że w raporcie spadek liczby klientów jest tłumaczony obowiązkiem zamykania kont po 10 latach, tymczasem wiele osób mogło zamykać konta z powodu opłat jakie wniosły banki. W ten sposób osoba posiadająca kilka kont w różnych bankach pozostawia jedno. Wątpię żeby raport był na tyle dokładny by przeanalizować ten przypadek, ponieważ wymaga on porównania numerów PESEL.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 0 mhm

Nie, porównanie numerów Pesel nic by nie dało, bo przecież wielu klientów, którzy nie używają konta w jakimś banku przez 10 lat, ma też konta w innych bankach. Po prostu trzeba by banki pytać o to, ile z kont zostało zamkniętych po 10 latach nieużywania.

! Odpowiedz
10 22 fred_

Ja sie tylko zastanawiam dlaczego w Polsce trzeba placic za posiaanie RORu oraz karty.

! Odpowiedz
4 9 mhm

Nie trzeba.

Choć, jeśli komuś bardzo zależy — można.

! Odpowiedz
4 10 mhm

Ja w ostatnim roku miałem (lub ciągle mam) konta w kilkunastu bankach, kart (nie licząc HCE) uzbierało się (o ile dobrze liczę) 23 (w tym 7 kredytowych) — i nie zapłaciłem ani złotówki opłat. (Kilka z tych kart zamknąłem właśnie po wprowadzeniu opłat.)

Ale być może niektórzy lubią być ruchani...

! Odpowiedz
2 6 assets1 odpowiada mhm

No i z tej analizy wynika że Polacy są rozsądni.
Jak banki podnoszą opłaty to nikt nie będzie bulił za puste konto, którego nie używa, albo za dodatkową kartę która psu na budę potrzebna. Sam przejrzałem i pozamykałem wszystkie konta, zaraz po tych pojawiających się opłatach.
Kartę kredytową też zaraz zamknę, bo jak płacę kredytową to ma mza małe obroty na debetowej i już wymyśłili jakąś opłatę za brak obrotów.
Do widzenia. Niepotrzebne "produkty".

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 2 mhm odpowiada assets1

Dokładnie tak! :)

Ja odpisywałem na to, co głupolek fred_ napisał: że „w Polsce trzeba placic za posiaanie RORu oraz karty” — oczywiście, że nie trzeba! Jeśli gdzieś musimy za to płacić, to trzeba powiedzieć „Do widzenia, niepotrzebne produkty”!

A jak chodzi o tę Twoją kartę kredytową, to całkiem prawdopodobne, że jak w banku powiesz, że chcesz ją zamknąć, bo nie chce Ci się wyrabiać obrotów dla bezpłatności, to zaproponują zwolnienie z tego warunku obrotów dla bezpłatności — i o to nam chodzi! :)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne