REKLAMA
CHCESZ ZACZĄĆ INWESTOWAĆ?

Zamrożenie popytu na hipoteki. Liczba chętnych na kredyt najniższa w historii

2022-08-03 07:00, akt.2022-08-03 07:57
publikacja
2022-08-03 07:00
aktualizacja
2022-08-03 07:57
Zamrożenie popytu na hipoteki. Liczba chętnych na kredyt najniższa w historii
Zamrożenie popytu na hipoteki. Liczba chętnych na kredyt najniższa w historii
/ Shutterstock

Popyt na kredyty mieszkaniowe w lipcu spadł o 66,8 proc. rdr - podał BIK w komunikacie. Liczba wnioskujących o kredyt mieszkaniowy w lipcu spadła o 67,8 proc. rdr.

"Wartość BIK Indeksu Popytu na Kredyty Mieszkaniowe (BIK Indeks – PKM) informuje o rocznej dynamice wartości wnioskowanych kredytów mieszkaniowych. Wartość Indeksu oznacza, że w lipcu 2022 r., w przeliczeniu na dzień roboczy, banki i SKOK-i przesłały do BIK zapytania o kredyty mieszkaniowe na kwotę niższą o 66,8 proc. w porównaniu do lipca 2021 r" - napisano.

Wakacje kredytowe - wszystko co trzeba wiedzieć

Średnia wartość wnioskowanego kredytu mieszkaniowego w lipcu wyniosła 339,8 tys. zł i była niższa o 1,7 proc. w relacji do wartości z lipca 2021 roku i niższa o 0,3 proc. niż w czerwcu 2022 roku.

Liczba osób wnioskujących o kredyt mieszkaniowy wyniosła 14,11 tys. potencjalnych kredytobiorców w porównaniu do 43,76 tys. rok temu. W porównaniu do czerwca 2022 r. osób wnioskujących o kredyt mieszkaniowy w lipcu było mniej o 27,7 proc. 

BIK

- Jak zapowiadałem w ubiegłym miesiącu, niestety sprawdziły się przewidywania wobec lipcowego odczytu BIK Indeksu Popytu na kredyty mieszkaniowe. Popyt pogłębił jeszcze bardziej spadki - osiągnął już najniższy poziom, a odbicia od dna na razie nie widać na horyzoncie – mówi prof. Waldemar Rogowski, główny analityk Biura Informacji Kredytowej.

- Obecny, lipcowy odczyt Indeksu jest już kolejnym potwierdzeniem bardzo dużego schłodzenia, a wręcz zamrożenia popytu na kredyty mieszkaniowe. Wartość Indeksu jest ponownie najniższa w historii pomiaru, czyli od stycznia 2008 r., a więc od 14 lat. Na lipcową wartość Indeksu negatywnie wpłynęła mniejsza o prawie 70% niż przed rokiem liczba wnioskodawców. Jest ona na najniższym poziomie od stycznia 2007 r., czyli od 15 lat, odkąd BIK analizuje liczbę wnioskodawców. Tak źle nie było jeszcze od początku zbierania tych danych przez BIK. Trzeba pamiętać, że liczba osób wnioskujących o kredyt mieszkaniowy regularnie spadała już od kwietnia 2021 r., czyli jeszcze przed rozpoczęciem cyklu podwyżek stóp procentowych. Podwyżki tylko ten negatywny proces pogłębiły.

Do lutego br. negatywny spadek liczby wnioskodawców był mitygowany rosnącą średnią wartością wnioskowanego kredytu, lecz od marca br. również ona spada co miesiąc. Może to świadczyć o tym, że kredytobiorcy starają się pozyskać finansowanie na tańsze (mniejsze) nieruchomości.

Przed możliwością wystąpienia takiego negatywnego scenariusza, tzn. spadku liczby wnioskujących o kredyt mieszkaniowy oraz średniej kwoty wnioskowanego kredytu, ostrzegałem już w zeszłym roku. Obecnie niestety scenariusz ten się materializuje. Obawiam się, że w kolejnych miesiącach nadal może spadać liczba wnioskujących oraz średnia kwota wnioskowanego kredytu, co prowadzi wprost do kolejnego negatywnego rekordu w wartości samego BIK Indeksu popytu na kredyty mieszkaniowe – tłumaczy Rogowski.

map/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Otwórz konto mBiznes Standard w mBanku, zyskaj 350 zł oraz aktywnie korzystaj z konta w którym masz gwarancję braku opłat przez 2 lata i 0 zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym

Otwórz konto mBiznes Standard w mBanku, zyskaj 350 zł oraz aktywnie korzystaj z konta w którym masz gwarancję braku opłat przez 2 lata i 0 zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym

Komentarze (82)

dodaj komentarz
kazikwaw
Popyt w dół, podaż w górę. Cena równowagi* „zrobi swoje”. Ba, przecież już to „robi”**

* https://mfiles.pl/pl/index.php/Cena_równowagi
** www.zametr.pl
zgadujzgadula
Brak popytu wzrost cen proste...
ej_czy_nie
Na Mercedesy Lexusy czy BMW też czasem nie ma popytu ale to nir znaczy że tanieją wtedy
kaczyslaw_ odpowiada ej_czy_nie
No jak nie? A wyprzedaże rocznika?
ej_czy_nie odpowiada kaczyslaw_
wyptrzedaż rocznika to masz w skodzie
aszkenazyjski odpowiada ej_czy_nie
Zaklinacze węży.
jenak
Rzucił kumpel z zachodu pytanie o ceny u nas ( nigdy takiego nie zadawał, omen czasu?). Odpowiedziałam. Niedrogo, mówi.
jenak
Nie dziwię, że pyta. Dziwiłam się wcześniej, dlaczego jeszcze nie pyta. W czasie ostatniej wizyty tamże, czułam się w sklepie jak w Islamabadzie, gdzieniegdzie jednak pojawiał się swahili. Dzisiaj mogą być inne proporcje. Czas nie stoi w miejscu. No ale trzeba doczekać do emerytury, np.
ej_czy_nie odpowiada jenak
Tu się już boty automatyczne zalęgły
wibor3m10procent
Zapytał ile się przeciętnie zarabia? Bo wiesz, w takiej Mołdawii czy Egipcie jest taniej.

Powiązane: Mieszkanie na kredyt

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki