REKLAMA

W Krakowie pojawił się pierwszy butelkomat. Gdzie jeszcze oddamy plastikowe butelki?

2019-04-19 13:00
publikacja
2019-04-19 13:00

Polskie miasta wypowiedziały wojnę plastikowi, który stał się problemem na globalną skalę. Władze Krakowa, aby uwolnić stolicę Małopolski od tworzyw sztucznych, zdecydowały się na postawienie w swoim mieście butelkomatu.

Inne kraje już od dawna wykorzystują butelkomaty, aby chronić środowisko naturalne. W Polsce to dopiero raczkująca walka z wszechobecnymi śmieciami. Wygląda jednak na to, że stajemy się coraz bardziej świadomi i wybieramy możliwości, które pozwalają nam ograniczyć zużycie tworzyw sztucznych. Pomysłodawcą projektu jest Łukasz Wantuch.

/ fot. gemenacom / YAY Foto

Jak działa butelkomat?

Do maszyny będzie można wyrzucić plastikowe butelki, a za każdą z nich dostaniemy zwrot w wysokości 10 lub 20 groszy. Żeby otrzymać pieniądze, musimy zeskanować kod kreskowy z etykiety umieszczonej na butelce.

Butelkomat nie tylko w Krakowie

Automaty, do których można wrzucać plastikowe butelki i aluminiowe puszki, zostały postawione również w Lublinie w dwóch centrach handlowych. W ich automaty nie wypłacają kaucji, ale wydają paragon, jeśli segregujący odpady zbierze co najmniej 5 paragonów, może liczyć na upominek od galerii.

Obowiązkowy recykling do 2025 r.

Unia Europejska chce wprowadzić obowiązkowy recykling plastikowych butelek do 90 proc. Ten plan ma zostać zrealizowany do 2025 r. System kaucyjny w recyklingu butelek świetnie funkcjonuje w Berlinie i innych europejskich miastach. Holandia i Niemcy są w pierwszej piątce krajów z najwyższym poziomem recyklingu.

Dyrektywa Plastikowa, za którą opowiedział się ostatnio Parlament Europejski, ma na celu ograniczyć produkcje tworzyw sztucznych, wspierając tym środowisko naturalne. Wprowadzenie automatów w Krakowie oraz w Lublinie to krok w dobrym kierunku, który może zwalczyć fale plastiku zalewającą miasta.

Źródło:
Tematy
Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Komentarze (5)

dodaj komentarz
rob1111
Bardzo dobry ruch w Krakowie.,brawo..zawsze mniej wyladuje w piecu..
blind-oln
Dlaczego dla butelek po piwie, za które już są kaucje naliczanie, nie ma takich automatów? Żaden sklep nie chce przyjąć butelki z powrotem i oddać pieniędzy z kaucji. Tak samo będzie z plastikami. Ostatecznie plastiku będzie tyle samo co teraz, a na kaucjach zarobi państwo. Podatek i nic więcej.
xiven
o ciekawe

ostatnio specjalnie przestałem segregować śmieci na plastik szkło i papier ponieważ w czasach gdy każe nam się płacić za miejsca parkingowe i oglądanie filmów, nie ma miejsca na coś takiego jak darmowe oddawanie czegokolwiek, tymbardziej że recyklingiem odpadów nie zajmują się organizacje charytatywne
o ciekawe

ostatnio specjalnie przestałem segregować śmieci na plastik szkło i papier ponieważ w czasach gdy każe nam się płacić za miejsca parkingowe i oglądanie filmów, nie ma miejsca na coś takiego jak darmowe oddawanie czegokolwiek, tymbardziej że recyklingiem odpadów nie zajmują się organizacje charytatywne tylko zwykłe generujące zyski dla właścicieli firmy a my mamieni ekobredniami odwalamy za nich brudną robotę a oni kolekcjonują zyski
skaurus
Przy każdym artykule o tym jaki to PE jest cudowny i jak dba o nasze zdrowie powinno być pokazane zdjęcie dolnego biegu Gangesu, Yangcy albo rzek w Afrykańskich miastach...Bo 3 miliardy Hindusów, Afrykanów i Chińczyków mają generalnie inne podejście do ekologii niż Europa a Ziemia to przecież zamknięty ekosystem...
dziki_losos
To fakt, że jest wiele krajów dbających o środowisko dużo mniej, niż kraje UE, jednak to nie znaczy, że mamy się tym nie przejmować. Gdyby rozciągnąć ten argument, to można by obciąć finansowanie dla służby zdrowia, bo "w Afryce mają mniejszy budżet", albo przestać inwestować w infrastrukturę, bo To fakt, że jest wiele krajów dbających o środowisko dużo mniej, niż kraje UE, jednak to nie znaczy, że mamy się tym nie przejmować. Gdyby rozciągnąć ten argument, to można by obciąć finansowanie dla służby zdrowia, bo "w Afryce mają mniejszy budżet", albo przestać inwestować w infrastrukturę, bo "w Gruzji mają drogi powojenne i jakoś jeżdżą terenówkami, więc i u nas mogą". Musimy robić, co w naszej mocy.

Powiązane: Wojna z plastikiem

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki