REKLAMA
WAŻNE

Jak Dyrektywa plastikowa wpłynie na polski biznes?

2019-04-11 13:49
publikacja
2019-04-11 13:49

Zbliża się rewolucja w ochronie środowiska. Świat zalewa fala plastiku i śmieci, więc nic dziwnego, że Parlament Europejski opowiedział się za wprowadzeniem dyrektywy, która ograniczy zużycie plastikowych produktów. Co to oznacza dla przedsiębiorców?

Przepisy wprowadzane przez Parlament Europejski mają pomóc w walce z zanieczyszczeniem, chronić środowisko naturalne i czystość wód. Najpewniej zakaz używania produktów z tworzywa sztucznego [patrz ramka poniżej] w Polsce będzie obowiązywał od 2021 roku. Państwa UE będą miały czas do 2029 r. na osiągnięcie poziomu 90 proc. w recyklingu plastikowych butelek.

/ Pexels.com

Jakie plastikowe produkty będą zakazane? 

Wiele osób będzie musiało zmienić swoje przyzwyczajenia. Oto lista niebawem już wycofanych produktów:

 • plastikowe sztućce (łyżki, noże oraz widelce),
 • słomki do napojów,
 • patyczki i uchwyty wykorzystywane do balonów,
 • mieszadełka do napojów,
 • plastikowe talerze,
 • patyczki higieniczne,
 • pojemniki na żywność.

Znajdą one swoje odpowiedniki, które będą znacznie mniej szkodliwe dla środowiska.

Dyrektywa plastikowa w datach

 • 2021 r. zakaz wprowadzania do obrotu 10. plastikowych produktów jednorazowego użytku  oraz zastąpienie ich alternatywnymi produktami,
 • 2025 r. wszystkie butelki plastikowe muszą być wykonane w minimum 25 proc. z materiału pochodzącego z recyklingu, a od 2030 r. w 30 proc.,
 • 2025 r. nakrętki i wieczka plastikowe będzie można wprowadzić  do obrotu tylko pod warunkiem, że będą one przymocowane na stałe do butelek i pojemników,
 • 2025 r. poziom zbiórki i recyklingu plastikowych butelek na napoje jednorazowego użytku ma wynieść  77 proc. a do 2029 r.  90 proc.

Żródło: pwc.pl

Kaucja za plastikowe butelki

Doświadczenie innych krajów udowadnia, że plastikowe butelki, za które płaci się kaucję, to dobre rozwiązanie. Od wielu lat taki system funkcjonuje w Niemczech. Wprowadzenie takiego systemu przynosi wiele korzyści, m.in.: poprawia jakość gromadzonego surowca, podnosi świadomość o istocie recyklingu, notuje wzrost poziomu segregacji odpadów, ogranicza śmieci na ulicach i większa szanse na to, że nie trafią one do domowego kominka czy pieca.

- W ocenie ekspertów Deloitte główne konsekwencje nowych przepisów poniesie sektor FMCG. Zakaz wykorzystywania wielu jednorazowych produktów, w tym: plastikowych sztućców i talerzy czy patyczków do uszu, może okazać się dla nich bardzo dotkliwy. Do tego nowe przepisy nałożą na nich prawdopodobnie konieczność pokrycia kosztów zbiórki, transport i przetworzenia odpadów oraz kosztów usuwania odpadów z oceanów. Cele odnoszą się również do zawartości recyklatu w butelkach PET (co najmniej 25 proc. od 2025 oraz 30 proc. począwszy od 2030 r.) oraz konieczności zbiórki opakowań PET po napojach (77 proc. do 2025 oraz 90 proc. do 2030 roku) - czytamy na Deloitte.com.Kaucja za plastikowe butelki ma być naliczana przy zakupie napojów, które będą się w nich znajdowały. Pieniądze zostaną zwrócone konsumentowi, kiedy ten zwróci butelkę do sklepu lub automatu.

Co zakaz korzystania z plastiku oznacza dla przedsiębiorców?

Coraz częściej możemy zaobserwować, że firmy świadomie podchodzą do ochrony środowiska. W wielu miejscach nie napijemy się już napoju za pomocą słomki czy biorąc kawę na wynos w swoim kubku, dostaniemy za to zniżkę. Jest wiele alternatyw plastiku, które są znacznie bardziej przyjazne dla środowiska. W punktach gastronomicznych można spotkać jednorazowe naczynia wykonane z otrębów pszennych, sztućce z drewna lub bambusowe słomki.

Zmiany, które mają być wprowadzone, to wyzwanie dla przedsiębiorców, którzy będą musieli się dostosować do nowych przepisów. Wycofanie plastiku najbardziej dotknie branżę produkcyjną FMCG oraz dystrybucyjną. Przedsiębiorcy już teraz powinni zacząć pracę nad wprowadzaniem takiej strategii, która sprawi, że wprowadzenie nowych przepisów będzie dla nich jak najmniej odczuwalna.

Zmiany w zakresie odpowiedzialnego wykorzystania plastiku wymagają zaangażowania wszystkich uczestników rynku. - Biznes rozpoczął już działania, które mają mu pomóc przystosować się do nowych warunków. Dzieje się to zarówno na poziomie organizacji branżowych jak partnerstwa na co dzień konkurujących ze sobą firm oraz indywidualnych akcji pojedynczych przedsiębiorców – dodaje Paulina Kaczmarek, Sustainability Consulting Manager.Wprowadzenie dyrektywy to kropla w morzu o walkę z zaśmiecaniem planety. Prawdopodobnie nie da się całkowicie wyeliminować plastiku z naszego życia, jednak cel, aby świadomie gospodarować tym odpadem, jest do osiągnięcia. W momencie, gdy recykling stanie się opłacalny dla przedsiębiorstw i społeczeństwa, będzie znacznie łatwiej go wprowadzić. Bardzo ważne jest również to, aby alternatywy dla plastiku były ogólnodostępne, a ich ceny - dostosowane do kieszeni, każdego.


Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (6)

dodaj komentarz
specjalnie_zarejstrowany1
Mi to sie akurat podoba. Np pojemniki na zywnosc sa najlepszym przykladem. Kartonowe nie dosc ze sie same rozkladaja to tez sa zdrowsze do przechowaywania jedzenia.
areoplan89
rynek nie lubi próżni, nie będzie plastiku to będzie co innego, mam tylko nadzieje że coś zdrowszego.
loosac
Tak jak z "bezpiecznym" czynnikiem do klimatyzacji co sobie wylobbowala firma DuPoint? xD
specjalnie_zarejestrowany2
i dobrze tępić gnoi europejczyków, niech chodzą z glinianymi amforami jak egipcjanie
loosac
Chyba "goi Europejczyków" xD
mjwhite
I bardzo dobrze, śmieci produkują producenci !!! a nie konsumenci!

Powiązane: Wojna z plastikiem

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki