REKLAMA

PKB Francji w górę o 18 proc. Euforii jednak nie ma

2020-10-30 08:01
publikacja
2020-10-30 08:01
fot. Song_about_summer / Shutterstock

W trzecim kwartale francuski PKB wzrósł aż o 18,2 proc. Euforii nad Sekwaną z tego powodu jednak nie będzie.

W minionym kwartale dynamika PKB Francji wyniosła 18,2 proc. k/k – poinformował francuski urząd statystyczny INSEE. To wynik lepszy od oczekiwań analityków, którzy prognozowali wzrost o 15,4 proc.

Francuscy statystycy dokonali też lekkiej korekty wyniku za drugi kwartał – z -13,8 do -13,7 proc. Podobnie jak w USA, we Francji po najgorszym w historii kwartale również przyszedł najlepszy. Taką prawidłowość zapewne obserwować będziemy w innych krajach. Dodatkowo historyczne wykresy – jak ten poniższy – staną się jeszcze mniej czytelne jeżeli chodzi o dane sprzed pandemii.

Trudno jednak świętować, bowiem w ujęciu rocznym dynamika PKB wyniosła -4,3 proc. Dodatkowo już wiadomo, że kwartał czwarty będzie gorszy od trzeciego – we Francji wchodzą właśnie w życie nowe, surowe obostrzenia.

W trzecim kwartale odbicie względem kwartału drugiego zaobserwowano we wszystkich segmentach francuskiej gospodarki. Najważniejszy motor PKB - wydatki gospodarstw domowych - wzrósł o 17,3 proc., jednak wciąż był o 2,1 proc. niższy niż rok wcześniej.

Jeszcze dziś poznamy dane o PKB Hiszpanii (09:00), Czech (09:00), Niemiec (10:00), strefy euro (11:00), Włoch (12:00) i Kanady (13:30). Na analogiczne dane z Polski poczekać będziemy musieli do piątku 13 listopada.

Michał Żuławiński

Źródło:
Tematy
OPPO Reno 5 lub 150 zł w gotówce do zdobycia w konkursie oraz do 400 zł w promocji Konta 360°!

OPPO Reno 5 lub 150 zł w gotówce do zdobycia w konkursie oraz do 400 zł w promocji Konta 360°!

Komentarze (10)

dodaj komentarz
jpelerj
I następny artykuł: "Gospodarka Czech pozytywnie zaskakuje". Zawsze wierzyłem w rozsądek Czechów. Szkoda, że to nie przechodzi przez granicę, jak wirus.
jpelerj
A u nas nawet prorządowi funkcjonariusze, jak @lorelie poniżej, wieszczą, że PISowski rząd doprowadzi do 20% inflacji. Co to się porobiło...
lorelie
Francja to ten kraj gdzie w biały dzień ucinają głowy kobietom nożem na ulicy?
jpelerj
Polska to ten kraj, gdzie patriotyczne bojówki biją kobiety na ulicy?
and00
Mężczyznom też
Ale spoko, podobno juz nakupili kredek i się nie boją
jpelerj
W Polsce przy takich wynikach byłyby już fanfary, krzyk, że wszyscy nam zazdroszczą i chwalenie światłego rządu, który to sprawił. I to jest miara zaściankowości i gospodarczego regresu PL względem EU.
lorelie
Porównujesz 6 gospodarkę świata do 50 tej ? Chyba masz coś z głową. Kraj który rabował inne kraje setki lat z Polską która od 30 lat jest gospodarką wolnorynkową ? Ile ty nasz lat? 20? Pamiętasz inflację 20% rocznie? To niedługo będziesz miał okazję zobaczyć co to znaczy.
jpelerj odpowiada lorelie
Grozisz, że PISowski rząd doprowadzi do 20% inflacji?

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki