PIT-y 2014: Jak złożyć korektę PIT?

redaktor Bankier.pl

Znalazłeś błąd rachunkowy w swoim PIT-37? Źle przepisałeś kwoty z PIT-11? A może zapomniałeś rozliczyć jakiejś ulgi podatkowej albo wskazać organizacji pożytku publicznego, której chcesz przekazać 1 procent swojego podatku? W tej sytuacji może zaistnieć potrzeba złożenia korekty PIT. Bankier.pl podpowiada, jak skorygować zeznanie roczne.

Powodów konieczności złożenia deklaracji korygującej PIT może być wiele - od prostych błędów rachunkowych, które można w łatwy sposób wyeliminować używając bezpłatnego programu do rozliczeń rocznych, przez nieuwzględnienie wszystkich dochodów (np. już po złożeniu naszego PIT-37 otrzymaliśmy PIT-11 z małej umowy zlecenia z początku 2014 roku), po pominięcie przysługujących ulg czy odliczeń.

PIT-y 2014: Jak złożyć korektę PIT?
PIT-y 2014: Jak złożyć korektę PIT? (fot. iStockphoto / Thinkstock)

Czym korekta różni się od pierwotne deklaracji PIT?

Korekta pierwotnej deklaracji PIT nie jest taka trudna, jakby się zdawało. Składamy taki sam rodzaj formularza PIT (np. PIT-37), tyle tylko, że z uzupełnionymi informacjami, czy poprawionymi wyliczeniami. Zasadnicze różnice są tylko dwie:

  1. Na początku wypełniania poprawionej deklaracji w części A „Miejsce i cel składania zeznania” zamiast opcji „złożenie zeznania” wybieramy „korekta zeznania” – czy to w wersji papierowej czy też w programie komputerowym. Wówczas fiskus wie, że to drugie zeznanie danej osoby i to wcześniejsze zostaje niejako anulowane.
  2. Do korygowanej deklaracji należy dołączyć pisemne wyjaśnienie przyczyn korekty np. informację dla US, że zapomnieliśmy w pierwotnej deklaracji rozliczyć danej ulgi albo że w pozycji nr X błędnie przepisaliśmy kwotę z PIT-11. W przypadku papierowych formularzy może to być odręcznie sporządzone pismo. Natomiast w przypadku korekty elektronicznej program komputerowy samodzielnie doda załącznik ORD-ZU.

Korekta elektroniczna czy papierowa?

Choć nie ma wymogów prawnych, które określałaby wprost formę deklaracji korygującej, to warto składać ją w takiej samej formie, jak pierwotne zeznanie roczne. Elektroniczna korekta wysłanego wcześniej przez internet formularza PIT automatycznie pojawi się w systemie urzędu skarbowego.

Mimo, iż wysyłka online jest wygodna, to nie każdą deklarację można tak skorygować. Trzeba pamiętać, że korektę składa się na takim samym druku, który obowiązywał w momencie składania pierwotnej deklaracji (np. PIT-37 wersja 17 za rok 2011, gdy dziś używamy wersji 20 tego formularza). Dopiero od kilku lat możemy składać PIT online, a co roku ten sposób jest rozszerzany na kolejne druki. Może zdarzyć się tak, że będzie trzeba złożyć papierową korektę (np. PIT-28 za 2009 rok, bo dopiero rok później umożliwiono elektroniczne rozliczenie tego zeznania). Pełną listę rodzajów deklaracji i poszczególne lata, gdy dostępne było e-rozliczenie przez internet, znajdziecie tutaj.

W jakim terminie można złożyć korektę PIT?

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne