REKLAMA

Czy trzeba rozliczyć PIT, jeśli nie przekroczyło się kwoty wolnej od podatku?

2015-04-15 06:00, akt.2022-11-10 11:59
publikacja
2015-04-15 06:00
aktualizacja
2022-11-10 11:59

Czy osoba, która w trakcie całego roku zarobiła mniej niż 30000 zł brutto, musi składać deklarację PIT do urzędu skarbowego? Mimo że jej dochody nie przekroczyły kwoty wolnej od podatku, więc teoretycznie nie będzie musiała zapłacić od nich podatku? Sprawdź, czy z niewielkich kwot musisz rozliczać się z fiskusem.

fot. / / Thinkstock

Każda, nawet najmniejsza kwota dochodu, który podlega opodatkowaniu, zobowiązuje do rozliczenia rocznej deklaracji podatkowej PIT. Wszystkie kwoty zarobków, które podatnik uzyskuje z tytułu umowy o pracę, umowy-zlecenia, umowy o dzieło, nawet te z umów sezonowych (np. wakacyjna praca studenta), powoduje obowiązek rozliczenia się z fiskusem. Nie ma znaczenia, czy zarobiliśmy kilka złotych, czy kilka tysięcy. Z każdego legalnego zatrudnienia pracownik musi otrzymać informację PIT-11 w terminie do końca lutego kolejnego roku (wypłata wynagrodzenia w trakcie 2022 roku to PIT-11 do końca lutego 2023 roku). Na tej podstawie wypełni właściwy dla siebie formularz PIT np. PIT-37.

Kwota wolna od podatku, kwota zmniejszająca podatek - PIT.pl

Nie ma tego złego…

Choć nikt nie lubi rozliczeń podatkowych i corocznego obowiązku składania PIT-u, to akurat w przypadku osób, które zarobiły mniej niż kwota wolna od podatku ( od stycznia 2022 r. wynosi ona 30000 zł rocznie), wysiłek ten jest nagrodzony zwrotem sumy zaliczek na podatek pobranych w trakcie roku od ich niewielkich zarobków. Mimo iż zarabiali tak niewiele, to pracodawca lub zleceniodawca jest zobowiązany od każdej sumy pobrać zaliczkę na 12 proc. podatek dochodowy. Jeśli roczna suma dochodów danej osoby nie przekroczy 30 000 zł, to po złożeniu deklaracji PIT US zwraca wcześniej pobrane zaliczki. Przekazanie formularza PIT do fiskusa to jedyny sposób na odzyskanie swoich pieniędzy. Nagrodą jest zwrot podatku.

Własna działalność gospodarcza a podatki

Jaką formę opodatkowania wybrać?

Własna działalność gospodarcza a podatki

Założyłeś własną firmę? Kolejnym krokiem w jest wybór sposobu rozliczania się ze skarbówką z tytułu osiąganych dochodów. Odpowiednia formy opodatkowania, dopasowana do potrzeb przedsiębiorcy, niesie ze sobą korzyści finansowe. Warto o nich wiedzieć!<BR> Pobierz e-booka zostawiając zgody, albo zapłać 20 zł
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Zerowe zarobki zwalniają ze złożenia PIT

Zupełny brak dochodu lub dochód wyłącznie ze źródeł, które nie podlegają opodatkowaniu, np.  zasiłki dla najbiedniejszych z ośrodka pomocy społecznej albo alimenty na dzieci, nie rodzą obowiązku rozliczenia zeznania rocznego PIT. Osoby, które utrzymują się tylko i wyłącznie w ten sposób, nie składają deklaracji PIT.

Źródło:
Tematy
Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Komentarze (14)

dodaj komentarz
bgiem
Pamiętajcie też o specjalnym "bonusie" od Matiego, 9% !
zenonn
9% "składki"
Przeważnie im wyższa składka na coś tym lepsza usługa, lepszy produkt.
Ten 9% "bonus" tak nie działa.
Płacący najwyższe składki i niekorzystający z NFZ może cieszyć się ze szczęścia innych.
Jak będzie potrzebował dla siebie dopłaci w pradawnej formie.
Wyrok 8 miesięcy więzienia w
9% "składki"
Przeważnie im wyższa składka na coś tym lepsza usługa, lepszy produkt.
Ten 9% "bonus" tak nie działa.
Płacący najwyższe składki i niekorzystający z NFZ może cieszyć się ze szczęścia innych.
Jak będzie potrzebował dla siebie dopłaci w pradawnej formie.
Wyrok 8 miesięcy więzienia w zawieszeniu i grzywny dla kardiochirurga dr. Mirosława G.
Ja, Zbigniew Ziobro przepraszam Pana dr Mirosława Garlickiego za wypowiedzenie pod jego adresem słów - już nikt nigdy przez tego Pana życia pozbawiony nie będzie - które naruszyły cześć Pana dr Mirosława Garlickiego- brzmiały przeprosiny napisane brązowymi literami na zielonym tle.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
demeryt_69
Co to zdradza?

Cytat z powyższego tekstu: "Każda, nawet najmniejsza kwota dochodu, który podlega opodatkowaniu, zobowiązuje do rozliczenia rocznej deklaracji podatkowej PIT. Wszystkie kwoty zarobków, które podatnik uzyskuje z tytułu umowy o pracę, umowy-zlecenia, umowy o dzieło, nawet te z umów sezonowych (np. wakacyjna
Co to zdradza?

Cytat z powyższego tekstu: "Każda, nawet najmniejsza kwota dochodu, który podlega opodatkowaniu, zobowiązuje do rozliczenia rocznej deklaracji podatkowej PIT. Wszystkie kwoty zarobków, które podatnik uzyskuje z tytułu umowy o pracę, umowy-zlecenia, umowy o dzieło, nawet te z umów sezonowych (np. wakacyjna praca studenta), powoduje obowiązek rozliczenia się z fiskusem. Nie ma znaczenia, czy zarobiliśmy kilka złotych, czy kilka tysięcy."

iandrew
Nie zgadzam się. Każdy powinien sam i osobiście składać PIT, aby być ŚWIADOMY na ile państwo go okrada. Nowy system, w którym PIT jest składany domyślnie i automatycznie, to próba znieczulenia obywateli i zamknięcia im oczu.
~Samuel
Nie wiem kto to wymyslil ale po jaka cholere musi rozliczyc sie osoba ktora w tym kraju zyje jak zul nie dostajac kompletnie nic od w tym kraju gdzie inni kasuja krocie i ukrywajom swoje faktyczne zarobki , niech sie za tych wezmom a nie biedakom kazom sie rozliczac z czego sie pytam ??? Tu nawet uchodzcy nie chcom zyc ciekawe dlaczego Nie wiem kto to wymyslil ale po jaka cholere musi rozliczyc sie osoba ktora w tym kraju zyje jak zul nie dostajac kompletnie nic od w tym kraju gdzie inni kasuja krocie i ukrywajom swoje faktyczne zarobki , niech sie za tych wezmom a nie biedakom kazom sie rozliczac z czego sie pytam ??? Tu nawet uchodzcy nie chcom zyc ciekawe dlaczego ? Moze jakis urzedas odpowie na to pytanie.
~666zxc
bo polska to kraj miodem i mlekiem płynący :),a uchodźcy nie przywykli do miodu i mleka dlatego wieja na zachód :)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~zaniepokojony
a ja się zastanawiam czy zapomogę w wysokości 400 zł. muszę rozliczyć ?

Powiązane: Kwota wolna od podatku

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki