Czy trzeba rozliczyć PIT, jeśli nie przekroczyło się kwoty wolnej od podatku?

Czy osoba, która w trakcie całego roku zarobiła mniej niż 3091 zł brutto, musi składać deklarację PIT do urzędu skarbowego? Mimo że jej dochody nie przekroczyły kwoty wolnej od podatku, więc teoretycznie nie będzie musiała zapłacić od nich podatku? Sprawdź, czy z niewielkich kwot musisz rozliczać się z fiskusem.

Czy trzeba rozliczyć PIT, jeśli nie przekroczyło się kwoty wolnej od podatku?
Czy trzeba rozliczyć PIT, jeśli nie przekroczyło się kwoty wolnej od podatku? (Thinkstock)

Każda, nawet najmniejsza kwota dochodu, który podlega opodatkowaniu, zobowiązuje do rozliczenia rocznej deklaracji podatkowej PIT. Wszystkie kwoty zarobków, które podatnik uzyskuje z tytułu umowy o pracę, umowy-zlecenia, umowy o dzieło, nawet te z umów sezonowych (np. wakacyjna praca studenta), powoduje obowiązek rozliczenia się z fiskusem. Nie ma znaczenia, czy zarobiliśmy kilka złotych, czy kilka tysięcy. Z każdego legalnego zatrudnienia pracownik musi otrzymać informację PIT-11 w terminie do końca lutego kolejnego roku (wypłata wynagrodzenia w trakcie 2014 roku to PIT-11 do końca lutego 2015 roku). Na tej podstawie wypełni właściwy dla siebie formularz PIT np. PIT-37.

Nie ma tego złego…

Choć nikt nie lubi rozliczeń podatkowych i corocznego obowiązku składania PIT-u, to akurat w przypadku osób, które zarobiły mniej niż kwota wolna od podatku (3091 zł rocznie), wysiłek ten jest nagrodzony zwrotem sumy zaliczek na podatek pobranych w trakcie roku od ich niewielkich zarobków. Mimo iż zarabiali tak niewiele, to pracodawca lub zleceniodawca jest zobowiązany od każdej sumy pobrać zaliczkę na 18 proc. podatek dochodowy. Jeśli roczna suma dochodów danej osoby nie przekroczy 3091 zł, to po złożeniu deklaracji PIT US zwraca wcześniej pobrane zaliczki. Przekazanie formularza PIT do fiskusa to jedyny sposób na odzyskanie swoich pieniędzy. Nagrodą jest zwrot podatku.

Zerowe zarobki zwalniają ze złożenia PIT

Zupełny brak dochodu lub dochód wyłącznie ze źródeł, które nie podlegają opodatkowaniu, np.  zasiłki dla najbiedniejszych z ośrodka pomocy społecznej albo alimenty na dzieci, nie rodzą obowiązku rozliczenia zeznania rocznego PIT. Osoby, które utrzymują się tylko i wyłącznie w ten sposób, nie składają deklaracji PIT.

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
11 17 ~Samuel

Nie wiem kto to wymyslil ale po jaka cholere musi rozliczyc sie osoba ktora w tym kraju zyje jak zul nie dostajac kompletnie nic od w tym kraju gdzie inni kasuja krocie i ukrywajom swoje faktyczne zarobki , niech sie za tych wezmom a nie biedakom kazom sie rozliczac z czego sie pytam ??? Tu nawet uchodzcy nie chcom zyc ciekawe dlaczego ? Moze jakis urzedas odpowie na to pytanie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 2 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
1 8 ~666zxc

bo polska to kraj miodem i mlekiem płynący :),a uchodźcy nie przywykli do miodu i mleka dlatego wieja na zachód :)

! Odpowiedz
2 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
2 26 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
8 11 ~zaniepokojony

a ja się zastanawiam czy zapomogę w wysokości 400 zł. muszę rozliczyć ?

! Odpowiedz

Kalendarium przedsiębiorcy

 • Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

  Termin zapłaty raty podatku leśnego przez osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

  Termin zapłaty miesięcznej kwoty podatku od nieruchomości przez osoby prawne i jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

 • Zapłata zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

  Termin zapłaty zaliczki na podatek dochodowy przez osoby prawne.

 • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

  Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.