REKLAMA

Czy trzeba rozliczyć PIT, jeśli nie przekroczyło się kwoty wolnej od podatku?

2015-04-15 06:00, akt.2021-02-11 08:04
publikacja
2015-04-15 06:00
aktualizacja
2021-02-11 08:04

Czy osoba, która w trakcie całego roku zarobiła mniej niż 8000 zł brutto, musi składać deklarację PIT do urzędu skarbowego? Mimo że jej dochody nie przekroczyły kwoty wolnej od podatku, więc teoretycznie nie będzie musiała zapłacić od nich podatku? Sprawdź, czy z niewielkich kwot musisz rozliczać się z fiskusem.

fot. / / Thinkstock

Każda, nawet najmniejsza kwota dochodu, który podlega opodatkowaniu, zobowiązuje do rozliczenia rocznej deklaracji podatkowej PIT. Wszystkie kwoty zarobków, które podatnik uzyskuje z tytułu umowy o pracę, umowy-zlecenia, umowy o dzieło, nawet te z umów sezonowych (np. wakacyjna praca studenta), powoduje obowiązek rozliczenia się z fiskusem. Nie ma znaczenia, czy zarobiliśmy kilka złotych, czy kilka tysięcy. Z każdego legalnego zatrudnienia pracownik musi otrzymać informację PIT-11 w terminie do końca lutego kolejnego roku (wypłata wynagrodzenia w trakcie 2020 roku to PIT-11 do końca lutego 2021 roku). Na tej podstawie wypełni właściwy dla siebie formularz PIT np. PIT-37.

Nie ma tego złego…

Choć nikt nie lubi rozliczeń podatkowych i corocznego obowiązku składania PIT-u, to akurat w przypadku osób, które zarobiły mniej niż kwota wolna od podatku (8000 zł rocznie), wysiłek ten jest nagrodzony zwrotem sumy zaliczek na podatek pobranych w trakcie roku od ich niewielkich zarobków. Mimo iż zarabiali tak niewiele, to pracodawca lub zleceniodawca jest zobowiązany od każdej sumy pobrać zaliczkę na 17 proc. podatek dochodowy. Jeśli roczna suma dochodów danej osoby nie przekroczy 8 000 zł, to po złożeniu deklaracji PIT US zwraca wcześniej pobrane zaliczki. Przekazanie formularza PIT do fiskusa to jedyny sposób na odzyskanie swoich pieniędzy. Nagrodą jest zwrot podatku.

Zerowe zarobki zwalniają ze złożenia PIT

Zupełny brak dochodu lub dochód wyłącznie ze źródeł, które nie podlegają opodatkowaniu, np.  zasiłki dla najbiedniejszych z ośrodka pomocy społecznej albo alimenty na dzieci, nie rodzą obowiązku rozliczenia zeznania rocznego PIT. Osoby, które utrzymują się tylko i wyłącznie w ten sposób, nie składają deklaracji PIT.

Źródło:
Tematy
Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Komentarze (12)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
demeryt_69
Co to zdradza?

Cytat z powyższego tekstu: "Każda, nawet najmniejsza kwota dochodu, który podlega opodatkowaniu, zobowiązuje do rozliczenia rocznej deklaracji podatkowej PIT. Wszystkie kwoty zarobków, które podatnik uzyskuje z tytułu umowy o pracę, umowy-zlecenia, umowy o dzieło, nawet te z umów sezonowych (np. wakacyjna
Co to zdradza?

Cytat z powyższego tekstu: "Każda, nawet najmniejsza kwota dochodu, który podlega opodatkowaniu, zobowiązuje do rozliczenia rocznej deklaracji podatkowej PIT. Wszystkie kwoty zarobków, które podatnik uzyskuje z tytułu umowy o pracę, umowy-zlecenia, umowy o dzieło, nawet te z umów sezonowych (np. wakacyjna praca studenta), powoduje obowiązek rozliczenia się z fiskusem. Nie ma znaczenia, czy zarobiliśmy kilka złotych, czy kilka tysięcy."

iandrew
Nie zgadzam się. Każdy powinien sam i osobiście składać PIT, aby być ŚWIADOMY na ile państwo go okrada. Nowy system, w którym PIT jest składany domyślnie i automatycznie, to próba znieczulenia obywateli i zamknięcia im oczu.
madarot
a po co się rozliczać jesli nie ma się niczego do odpisania, urząd zrobi to sam za ciebie. Tak można już było w zeszłym roku zrobić w ty rownież/
~Samuel
Nie wiem kto to wymyslil ale po jaka cholere musi rozliczyc sie osoba ktora w tym kraju zyje jak zul nie dostajac kompletnie nic od w tym kraju gdzie inni kasuja krocie i ukrywajom swoje faktyczne zarobki , niech sie za tych wezmom a nie biedakom kazom sie rozliczac z czego sie pytam ??? Tu nawet uchodzcy nie chcom zyc ciekawe dlaczego Nie wiem kto to wymyslil ale po jaka cholere musi rozliczyc sie osoba ktora w tym kraju zyje jak zul nie dostajac kompletnie nic od w tym kraju gdzie inni kasuja krocie i ukrywajom swoje faktyczne zarobki , niech sie za tych wezmom a nie biedakom kazom sie rozliczac z czego sie pytam ??? Tu nawet uchodzcy nie chcom zyc ciekawe dlaczego ? Moze jakis urzedas odpowie na to pytanie.
~666zxc
bo polska to kraj miodem i mlekiem płynący :),a uchodźcy nie przywykli do miodu i mleka dlatego wieja na zachód :)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane: Kwota wolna od podatku

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki