REKLAMA

PIT-y 2014: terminy, o których musisz pamiętać

2015-01-19 12:04
publikacja
2015-01-19 12:04
fot. Thinkstock / Thinkstock

Okres rozliczeń podatkowych za 2014 rok rozpoczął się już na dobre. Pod koniec stycznia mija pierwszy termin składania deklaracji PIT. Sprawdź, kto i do kiedy musi się rozliczyć z fiskusem.

PIT-y 2014: terminy, o których musisz pamiętać (Thinkstock)

Styczeń to miesiąc, w którym muszą rozliczyć się ze skarbówką osoby, które osiągnęły w 2014 roku przychód z wynajmu prywatnego mieszkania czy innego lokalu oraz przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ryczałtu albo karty podatkowej. Do końca tego miesiąca rozliczyć się muszą także duchowni.

Dlaczego PIT można złożyć także 2 lutego?

W 2015 roku 31 stycznia przypada w sobotę, a więc zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi, termin przesuwa się na najbliższy dzień roboczy. Stąd ostatnim dniem, w którym można zgodnie z ustawowymi terminem dokonać rozliczenia np. PIT-28 za 2014 rok, jest poniedziałek 2 lutego 2015 roku. W tym terminie należy złożyć poniższe deklaracje.

Deklaracje PIT, które należy rozliczyć do końca stycznia

Rodzaj deklaracji

Dotyczy / Obejmuje

Płatnik PIT

PIT-4Rzbiorcze zestawienie podstaw oraz kwot podatku i zaliczek na podatek pobieranych i wpłacanych przez płatnika w danym roku podatkowym

PIT-8AR

zryczałtowany PIT, w szczególności od należności osób zagranicznych, dywidend, odsetek, wygranych w konkursach i grach, świadczeń otrzymywanych przez emerytów i rencistów - wypłacanych na rzecz osób fizycznych.

PIT-11 (w formie papierowej)

małe firmy zatrudniające max 5 pracowników
(forma elektroniczna standardowo do końca lutego)

Podatnik PIT

PIT-16A

karta podatkowa (np. fryzjerzy, kosmetyczki itd.) 

PIT-19A

duchowni

PIT-28 z załącznikami

Wynajem prywatny, ryczałt ewidencjonowany

Źródło: opracowanie własne Bankier.pl

Które PIT-y do końca lutego?

Kolejną porcję zeznań podatkowych PIT należy rozliczyć miesiąc później. Najważniejszym PIT-em, który pracodawca musi przekazać pracownikowi jest PIT-11. Do końca lutego tylko w wersji elektronicznej przekazywany do US, choć pracownikowi można wręczyć drukowany dokument. Oprócz PIT-11 dla pracowników, należy rozliczyć także:

Podobnie jak z 31 stycznia, tak i ostatnie dzień lutego przypada w dniu innym niż roboczy. Dlatego ustawowy termin przesuwa się z soboty 28 lutego na poniedziałek 2 marca 2015 roku.

Do końca kwietnia rozlicz się z fiskusem

Ostatnia i największa pula deklaracji rocznych obejmuje pięć druków:

  • PIT-36 (działalność)
  • PIT-36L (liniowy)
  • PIT-37 (praca)
  • PIT-38 (giełda)
  • PIT-39 (nieruchomości)  

Do dnia 30 kwietnia 2015 roku należy z urzędem skarbowym rozliczyć się muszą zarówno osoby prowadzące działalność gospodarczą jak i pracujące na etacie czy umowach zleceniu albo o dzieło. Obowiązek podatkowy dotyczy także inwestorów giełdowych, jak i zwykłego obywatela, który sprzedał z zyskiem swoje mieszkanie.

Do końca kwietnia przekaż do US następujące deklaracje podatkowe

PIT-36

Przedsiębiorcy prowadzący działalność gosp. opodatkowaną na zasadach ogólnych (18 lub 32% stawką podatku)

PIT-36L 

Działalność gosp. opodatkowana liniowo 19% PIT

PIT-37 

Osoby zatrudnione na etacie, na umowę zlecenie czy o dzieło itd.

PIT-38 

Rozliczają osoby, które sprzedały papiery wartościowe (akcje i udziały)

PIT-39 

Z tytułu prywatnej sprzedaży nieruchomości

Źródło: opracowanie własne Bankier.pl

Lepiej złożyć niekompletny PIT niż wcale

Jeśli nie mamy pełnych informacji pozwalających nam obliczyć dokładny podatek za 2014 rok (np. jeden ze zleceniodawców nie dostarczył nam PIT-11 za prace wykonane i opłacone w 2014 roku), to lepiej złożyć niekompletny PIT tzn. z podatkiem obliczonym na podstawie posiadanych informacji albo z samodzielnie oszacowanym dochodem, składkami ZUS i podatkiem niż nie dopełnić rozliczenia z US w terminie. Do każdej złożonej w terminie deklaracji PIT, możemy w ciągu trzech miesięcy złożyć korektę. Wówczas źle wyliczony podatek będzie można poprawić i dopłacić brakująca część z niewielkimi raczej odsetkami podatkowymi. A zupełny brak zeznania PIT może oznaczać dotkliwsze konsekwencje karno-skarbowe wraz z wysokimi grzywnami oraz szczegółową kontrolę fiskusa. Pilnujmy więc terminowego rozliczania się z urzędem skarbowym.

Katarzyna Sudaj

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (1)

dodaj komentarz
~viti44
Witam! dlaczego nikt nie przypomina o ważnej kwestii ,która dotyczy zaliczek za miesiąc grudzień otóż firmy które płacą "zwykłą"zaliczką na podatek dochodowy składają swój PIT5 i płaca zaliczkę do 20 stycznia a te firmy które nie chcą płacić zaliczki w styczniu muszą złożyć kompletny PIT np.36 Witam! dlaczego nikt nie przypomina o ważnej kwestii ,która dotyczy zaliczek za miesiąc grudzień otóż firmy które płacą "zwykłą"zaliczką na podatek dochodowy składają swój PIT5 i płaca zaliczkę do 20 stycznia a te firmy które nie chcą płacić zaliczki w styczniu muszą złożyć kompletny PIT np.36 a wyliczony podatek wpłacają dopiero do końca kwietnia .TO WAŻNE !! dla np. handlowców , którzy wyprzedają zapasy w grudniu i wtedy płaciliby dużą zaliczkę za grudzień ,która nie uwzględnia różnicy remanentów i powstałaby nadpłata . Winno być dodane "PIT 36 dla osób ,które nie płacą zaliczki na podatek dochodowy z działalności za grudzień do dnia 20 stycznia".Pozdrawiam

Powiązane: Rozliczenia podatkowe - PIT 2014

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki