REKLAMA

Morawiecki zapowiada Pracownicze Plany Kapitałowe

2016-07-04 11:06
publikacja
2016-07-04 11:06

Pracownicze Plany Kapitałowe – to jeden z filarów budowy polskiego kapitału zapowiedziany przez ministra rozwoju Mateusza Morawieckiego. Ma to być system dobrowolnych programów emerytalnych w sektorze przedsiębiorstw w ramach II filaru systemu emerytalnego.

Minister rozwoju Mateusz Morawiecki / fot. Marek Kuwak / FORUM

W przygotowanym przez Ministerstwo Rozwoju dokumencie czytamy, że w programie mogą wziąć udział przedsiębiorstwa zatrudniające co najmniej 19 pracowników. Pracownicy będą do PPK zapisywani automatycznie, a pracodawca będzie miał obowiązek zaprezentować program zatrudnionym. Pracownik będzie mógł z udziału zrezygnować w ciągu trzech miesięcy. Zarządzaniem PPK miałby się zajmować Polski Fundusz Rozwoju.

Składki na Pracownicze Plany Kapitałowe

Składka pracownika na Pracowniczy Plan Kapitałowy ma wynosić 2 proc. Będzie mógł też zadeklarować do 2 pp. dodatkowej składki, a gdy rozlicza PIT z niepracującą osobą w gospodarstwie domowym – kolejne 2 pp. Wkład ze strony pracodawcy to 1,5 proc., z możliwością dodatkowego dobrowolnego 1 pp. Swój udział będzie miało też państwo, którego wkład wynosić będzie 0,5 proc.

Jeśli pracownik zdecyduje się na pozostanie w programie, Ministerstwo Rozwoju obiecuje mu zwolnienie ze składki na ubezpieczenie emerytalne. Pracodawca zaś ma być zwolniony ze składek na ZUS i zyskać dofinansowanie w wysokości 0,5 pp. wspomnianej wcześniej składki Funduszu Pracy. Wkład pracodawcy będzie też wliczany do kosztów uzyskania przychodu. Koszt zachęt fiskalnych ministerstwo szacuje na 0,08 proc. PKB.

/ Ministerstwo Rozwoju

Świadczenia z Pracowniczych Planów Kapitałowych

Ministerstwo Rozwoju w Programie Budowy Kapitału deklaruje, że po osiągnięciu wieku emerytalnego będzie można jednorazowo wypłacić do 25 proc. środków zgromadzonych w ramach PPK. 75 proc. przeznaczone będzie zaś na wykup renty terminowej lub wieczystej. Do 15 proc. środków może być wykorzystane w przypadku problemów zdrowotnych, które poskutkowałyby orzeczeniem o niezdolności do pracy. Będzie można wykorzystać je też jako wkład własny przy kupnie pierwszego mieszkania. Składka wnoszona przez Fundusz Pracy doliczana będzie zaś do emerytury minimalnej.

Pracownicze Plany Kapitałowe mają wystartować w 2018 r.

Źródło:
Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Komentarze (43)

dodaj komentarz
~Robotnik
Już byłem w OFE.
Znowu ktoś się nachapie na PKK, a mi zostanie jałmużna z ZUS.
~bylominelo
Hahaha prawie dałem się nabrać na dobrą zmianę, chociaż wiedziałem, że PiS i PO są jednym choojem robieni. Złodzieje i oszuści. Tu procent, tam dwa i tak co roku, a dług jak rósł tak rośnie, a deficyt z roku na rok coraz większy tak samo jak konta i środki trwałe elit politycznych i ich rodzin, to na nich są te Hahaha prawie dałem się nabrać na dobrą zmianę, chociaż wiedziałem, że PiS i PO są jednym choojem robieni. Złodzieje i oszuści. Tu procent, tam dwa i tak co roku, a dług jak rósł tak rośnie, a deficyt z roku na rok coraz większy tak samo jak konta i środki trwałe elit politycznych i ich rodzin, to na nich są te zrzutki, widocznie nie mają już gdzie upychać swoich urzędasów i stąd te nowe twory. Jednak nigdy nie wrócę do ojczyzny. Gdybyście Polacy mieli kiedyś ochotę przegonić całe, ale to absolutnie całe towarzystwo spotykające się od lat na ul. Wiejskiej w Wawie i okradające nas od kilku pokoleń to dajcie znać. Te skurwiałe łby grają teatrzyk i celowo różnią nas ze sobą a pod stołem dzielą się łupami. Tymczasem powodzenia rodacy w kraju!
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~Pfff
Najpierw pokazał, że w tym kraju nie ma sensu długoterminowo oszczędzać. Czyli że chce podprowadzić resztę kasy z ofe, a potem namawia do jakichś planów emerytalnych. Ja już w to nie wejdę. Nie dam się okraść jeszcze raz. Całą kasę trzeba trzymać zagranicą u obcych, bo w PL ukradną.
~Sputnik
Tak. Wszystko pięknie ładnie tylko co będzie jak nowy pomysł Morawiecki&Kaczka też okaże się nieefektywny ?
W każdym rządzie są geniusze. W PO był Rostowski i Tusk a W pisie Kaczorek i Morawiecki.
~BudującyOszczędno
A CO Z PODATKIEM BELKI OD ZYSKÓW KAPITAŁOWYCH, CZYLI OD SPRZEDAŻY AKCJI Z ZYSKIEM. PRZECIEŻ KAŻDY POLAK, KTÓRY SPRZEDAJE AKCJE, CZY ZE STRATĄ, CZY Z ZYSKIEM MUSI SKŁADAĆ CO ROKU ZEZNANIA PODATKOWE PIT-38 NA NIEBIESKIM DRUKU I PŁACIĆ TE PASKUDNE 19% PODATKU TEMU ŁUPIEŻCZEMU, CHCIWEMU PAŃSTWU Z NAJWYŻSZYM W EUROPIE VAT A CO Z PODATKIEM BELKI OD ZYSKÓW KAPITAŁOWYCH, CZYLI OD SPRZEDAŻY AKCJI Z ZYSKIEM. PRZECIEŻ KAŻDY POLAK, KTÓRY SPRZEDAJE AKCJE, CZY ZE STRATĄ, CZY Z ZYSKIEM MUSI SKŁADAĆ CO ROKU ZEZNANIA PODATKOWE PIT-38 NA NIEBIESKIM DRUKU I PŁACIĆ TE PASKUDNE 19% PODATKU TEMU ŁUPIEŻCZEMU, CHCIWEMU PAŃSTWU Z NAJWYŻSZYM W EUROPIE VAT 'EM I NAJNIŻSZYMI ŚMIECIOWYMI PENSJAMI I UMOWAMI.

CO TO ZA ZACHĘTA PAŃSTWA DO OSZCZĘDZANIA, JEŚLI TO ONO KRADNIE MI CO ROKU AŻ 19 % WYPRACOWYWANEGO PRZEZE MNIE WŁASNORĘCZNIE W POCIE CZOŁA ZYSKU NA GIEŁDZIE. PRZECIEŻ TO KOSZTOWAŁO MNIE WIELE POŚWIĘCENIA:
1) ZAMROŻENIE MOICH PIENIĘDZY NA GIEŁDZIE NA DŁUGI CZAS,
2) POŚWIĘCENIE TEJ GIEŁDZIE MNÓSTWO CZASU PRYWATNEGO;
3) STRACENIE MNÓSTWA NERWÓW NA MYŚLI I PILNOWANIE JAK ZACHOWA SIĘ KURS SPÓŁEK NA GPW,
A TA POLSKA MI OD TYLU LAT TO PASOŻYTNICZO OKRADA, USZCZUPLA ZAMIAST MI JESZCZE DOŁOŻYĆ I POMÓC.
I TAK TU SIĘ W TYM NIENORMALNYM KRAJU BUDUJE KAPITAŁ I OSZCZĘDNOŚCI. MAM TEGO DOSYĆ!!!
APELUJĘ DO RZĄDZĄCYCH O CAŁKOWITE ZNIESIENIE TEGO PODATKU BELKI", KTÓRY MIAŁ BYĆ TYLKO WYJĄTKOWO I TYMCZASOWO (PODOBNIE JAK OSTATNIO PODNIESIENIE VATU Z 22 NA 23 %) WPROWADZONY NA CZAS TZW. DZIURY BUDŻETOWEJ ZA CZASU RZĄDÓW AKCJI WYBORCZEJ SOLIDARNOŚĆ!!!!!!!!!!!!
Dodatkowo na domiar złego budowanie oszczędności utrudnił mi ten kryzys trwający w nieskończoność od roku 2008 -ego chyba do dzisiaj!!
I JAK TU COKOLWIEK BUDOWAĆ, JAK DOOKOŁA TYLE PRZECIWNOŚCI LOSU NIESTETY? ZWYKŁY POLAK JEST I POZOSTANIE DZIADEM, BIEDAKIEM, BIEDAPRACOWNIKEM U PSEUDOPRACODAWCY ZE ŚMIECIOWĄ PENSJĄ ZA 1300 NA RĘKĘ MIESIĘCZNIE BEZ ŻADNYCH PERSPEKTYW NA "TERAŹNIEJSZOŚĆ" I "JUTRO" I BEZ KAPITAŁU I BĘDZIE NADAL KLEPAŁ BIEDĘ, WMAWIAŁ SOBIE PO CICHU, GŁUPKOWATO, ŻE LEPSZA TAKA ŚMIECIOWA PRACA I PENSJA NIŻ NIC I NAIWNIE LICZYŁ NA "LEPSZE JUTRO", KTÓRE GO PO LATACH NA SZARO ZROBI I WYLĄDUJE JAKO KLOSZARD NA ŚMIETNISKU, TAKŻE HISTORII !!!!!!! :-(

DLATEGO W POLSCE TRZEBA WPROWADZIĆ CHOĆBY TĄ TZW.: "EMERYTURĘ OBYWATELSKĄ", CZYLI STAŁE ŚWIADCZENIE SPOŁECZNE PAŃSTWA DLA OBYWATELA, NIEZALEŻNE OD JEGO PENSJI, STAWIAJĄCE GO NA ÓWNI Z POZOSTAŁYMI POLAKAMI I WYPŁACANE KAŻDEMU PO OSIĄGNIĘCIU OKREŚLONEGO WIEKU, TAK NA "WZÓR KANADYJSKI", GDZIE OD WIELU LAT TO ROZWIĄZANIE SIĘ SPRAWDZA.

ZNIEŚĆ PODATEK BELKI, WPROWADZIĆ EMERYTURĘ OBYWATELSKĄ, ROZRUSZAĆ GOSPODARKĘ, BY GENEROWAŁA CO WAŻNE DOBRZE PŁATNE MIEJSCA PRACY, A NIE TAKIE ZE "ŚMIECIOWYMI PENSJAMI I UMOWAMI"!!!!! TO TRZEBA ZROBIĆ, BY POLAKOM ULŻYĆ I POMÓC W OSIĄGNIĘCIU LEPSZEGO STATUSU MATERIALNEGO W TYM TRUDNYM KRAJU, A NIE CZASACH!!!! :-(

Budujący z Wielkim Trudem i Mozołem Kapitał i Oszczędności Polak
~DOŚWIADCZONY
Panie Morawiecjkoi daj pan sobie spokój...Widać dziś wy=rażnie ,że wygrywają ci co zainwestowali w ziemię nieruchomości ,złoto i srebro coś na co rządy POpisowców nie mają większego wpływu na szczęście..
~plutarch
ciężko doświadczony przez oficerów FSB
~zmartwiony
Debilizm Morawieckiego sięga szczytów!!!!!!
~johnUK
cd dyktatury ciemniaków..........

Powiązane: Plan Morawieckiego

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki