Pracownicze Plany Kapitałowe – to jeden z filarów budowy polskiego kapitału zapowiedziany przez ministra rozwoju Mateusza Morawieckiego. Ma to być system dobrowolnych programów emerytalnych w sektorze przedsiębiorstw w ramach II filaru systemu emerytalnego.

W przygotowanym przez Ministerstwo Rozwoju dokumencie czytamy, że w programie mogą wziąć udział przedsiębiorstwa zatrudniające co najmniej 19 pracowników. Pracownicy będą do PPK zapisywani automatycznie, a pracodawca będzie miał obowiązek zaprezentować program zatrudnionym. Pracownik będzie mógł z udziału zrezygnować w ciągu trzech miesięcy. Zarządzaniem PPK miałby się zajmować Polski Fundusz Rozwoju.
Składki na Pracownicze Plany Kapitałowe
Składka pracownika na Pracowniczy Plan Kapitałowy ma wynosić 2 proc. Będzie mógł też zadeklarować do 2 pp. dodatkowej składki, a gdy rozlicza PIT z niepracującą osobą w gospodarstwie domowym – kolejne 2 pp. Wkład ze strony pracodawcy to 1,5 proc., z możliwością dodatkowego dobrowolnego 1 pp. Swój udział będzie miało też państwo, którego wkład wynosić będzie 0,5 proc.
Przeczytaj także
Jeśli pracownik zdecyduje się na pozostanie w programie, Ministerstwo Rozwoju obiecuje mu zwolnienie ze składki na ubezpieczenie emerytalne. Pracodawca zaś ma być zwolniony ze składek na ZUS i zyskać dofinansowanie w wysokości 0,5 pp. wspomnianej wcześniej składki Funduszu Pracy. Wkład pracodawcy będzie też wliczany do kosztów uzyskania przychodu. Koszt zachęt fiskalnych ministerstwo szacuje na 0,08 proc. PKB.

Świadczenia z Pracowniczych Planów Kapitałowych
Ministerstwo Rozwoju w Programie Budowy Kapitału deklaruje, że po osiągnięciu wieku emerytalnego będzie można jednorazowo wypłacić do 25 proc. środków zgromadzonych w ramach PPK. 75 proc. przeznaczone będzie zaś na wykup renty terminowej lub wieczystej. Do 15 proc. środków może być wykorzystane w przypadku problemów zdrowotnych, które poskutkowałyby orzeczeniem o niezdolności do pracy. Będzie można wykorzystać je też jako wkład własny przy kupnie pierwszego mieszkania. Składka wnoszona przez Fundusz Pracy doliczana będzie zaś do emerytury minimalnej.
Pracownicze Plany Kapitałowe mają wystartować w 2018 r.
aś
