REKLAMA
PIT 2023

Moody’s obniża perspektywę ratingu Chin do negatywnej

Michał Misiura2023-12-05 12:40redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-12-05 12:40

Agencja ratingowa Moody’s obniżyła perspektywę ratingu kredytowego Chin ze “stabilnej” na “negatywną”, powołując się na rosnące ryzyko dla wzrostu gospodarczego i kryzys w sektorze nieruchomości.

Moody’s obniża perspektywę ratingu Chin do negatywnej
Moody’s obniża perspektywę ratingu Chin do negatywnej
fot. humphery / / Shutterstock

Niecały miesiąc po obniżeniu perspektywy ratingowej dla Stanów Zjednoczonych Moody’s zrewidował prognozy dla ich głównego konkurenta. Tak samo jak w przypadku USA perspektywa ratingu Chin została obniżona ze „stabilnej” do „negatywnej”. Sam rating pozostał jednak wciąż na niezmienionym poziomie.

Wśród powodów stojących za obniżeniem perspektywy ratingu, Moody’s wymienił ryzyko utrzymania się niższego średnioterminowego wzrostu gospodarczego oraz niepewność w chińskim sektorze nieruchomości. Podczas gdy dawne deweloperskie potęgi, takie jak China Evergrande i Country Garden walczą o przetrwanie przy zadłużeniu równym PKB niektórych europejskich państw, sprzedaż mieszkań na rynku spada.

Moody’s zwróciło również uwagę na pojawiające się dowody, że władze w Pekinie i państwowe firmy zwiększają bodźce gospodarcze i finansowanie słabszych regionów. Zdaniem agencji stwarza to rosnące ryzyko pogorszenia się perspektyw dla finansów oraz sytuacji gospodarczej i instytucjonalnej Chin.

Chińska gospodarka boryka się w tym roku z wieloma problemami. Spada eksport, rośnie import, a zagraniczne inwestycje po raz pierwszy od 25 lat opuszczają kraj, znajdując się na negatywnym poziomie. Pekin chce kontrolować rynek akcji, zapewniając dopływ do strategicznych gałęzi przemysłu, a indeksy i akcje spółek odpowiadają na to spadkami. Dodatkowo deficyt nominalny Państwa Środka zwiększył się w 2023 r. do 3,8%, przekraczając długo utrzymywany limit 3%.

Jednocześnie w ostatnim kwartale PKB Chin wzrosło o 4,9% w porównaniu z ubiegłym rokiem, pokonując konsensus na poziomie 4,4%. Przez pierwsze 9 miesięcy roku chińska gospodarka zyskała 5,2% rdr i jest na dobrej drodze do osiągnięcia celu Pekinu zakładającego wzrost około 5% w całym 2023 r. Moody’s spodziewa się, że wzrost PKB Chin wyniesie 4% w latach 2024 i 2025.

Chińskie władze zareagowały na prognozę Moody’s, wyrażając “rozczarowanie decyzją” - Gospodarka Chin w dalszym ciągu się ożywia, a wysokiej jakości rozwój stale postępuje. Moody’s nie ma potrzeby martwić się perspektywami wzrostu gospodarczego Chin i stabilnością finansów publicznych - podano w oświadczeniu chińskiego ministerstwa finansów.

Moody’s utrzymało ocenę ratingu kredytowego dla Chin na poziomie A1, na którym pozostaje ona od 2017 roku, kiedy została obniżona z Aa3. Agencja powoływała się wówczas na obawy związane ze wzrostem zadłużenia przez państwowe wspieranie wzrostu gospodarczego.

W pierwszej połowie listopada agencja obniżyła perspektywę ratingu kredytowego USA ze stabilnej do negatywnej. To ostatni krok przed obniżeniem samego ratingu. Moody’s jest ostatnią z wielkiej trójki agencji ratingowych, która utrzymuje ocenę wiarygodności kredytowej USA na najwyższym poziomie AAA, po tym gdy Fitch obniżył ją w sierpniu do AA+.

Źródło:
Michał Misiura
Michał Misiura
redaktor Bankier.pl

Redaktor działu Rynki w Bankier.pl. Absolwent dziennikarstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Inwestowaniem zainteresował się podczas studiów. Zaczynał pisząc o rynku forex i kryptowalutach, żeby z czasem przenieść się na giełdę. W Bankier.pl śledzi produkty dla inwestorów i opisuje wydarzenia na rynkach kapitałowych.

Tematy
Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Komentarze (7)

dodaj komentarz
no_comment
Geopolityka - teraz Chiny są bee... ten sam Moody's wyceniał amerykańskie hipoteki na AAA zanim to jebIo w 2008. Chiny mają kryzys w deweloperce na własne życzenie, po prostu władze zdecydowały, że mieszkań jest już wystarczająco, koniec tego karnawału na kredyt, i czas zająć się nowymi technologiami a nie prymitywnym laniem Geopolityka - teraz Chiny są bee... ten sam Moody's wyceniał amerykańskie hipoteki na AAA zanim to jebIo w 2008. Chiny mają kryzys w deweloperce na własne życzenie, po prostu władze zdecydowały, że mieszkań jest już wystarczająco, koniec tego karnawału na kredyt, i czas zająć się nowymi technologiami a nie prymitywnym laniem betonu. Skośnoocy mają kolej magnetyczną, kombinują z AI, są największym producentem aut na świecie... a naszym ostatnim sukcesem w motoryzacji był Polonez.
mantykora
W Chinach po tych informacjach nastała groza, panika, auta płoną na ulicach...

Tymczasem:
Chiny budują sztuczne słońce - Tokamak EAST w teście z 2021 r. utrzymał plazmę w niższej temperaturze 70 mln stopni Celsjusza przez prawie 18 min. 120mln stopni przez 403 sekundy.
Chiny budują sztuczny księżyc.

itede itepe
bha
PKB % 5 wiele krajów może sobie od lat o nim tylko pomarzyć.
abcx
A kto by się tam Chinami przejmował, grunt że USA nadal mają rating AAA i nie ma żadnych zagrożeń ;)
men24a
Moody’s ? To ta agencja która przez 8 lat nie zauważyła cudu gospodarczego PiS niewidzianego od narodzin Chrystusa?
Jakby to napisał ad00 czy grzegorzkubik, dług spada, radzimy sobie najlepiej na świecie a oni dalej nic nie widzą.
8 lat cudu i żadna zaprzyjaźniona agencja nie podniosła ratingu wyżej jak polska w ruinie za
Moody’s ? To ta agencja która przez 8 lat nie zauważyła cudu gospodarczego PiS niewidzianego od narodzin Chrystusa?
Jakby to napisał ad00 czy grzegorzkubik, dług spada, radzimy sobie najlepiej na świecie a oni dalej nic nie widzą.
8 lat cudu i żadna zaprzyjaźniona agencja nie podniosła ratingu wyżej jak polska w ruinie za Tuska ? Marrok drapie się w łep i doszedł do wniosku że za mało łaski amerykanom robili.
jkl777
8 lat zniszczenia przez PiS i teraz zaczyna wszystko sie sypac. Od sportu/kultury po finanse.
jas2 odpowiada jkl777
Jeszcze nie, ale jakby nie daj Boże przyszła nowa władza, to na 100% kryzys.

Powiązane: Chiny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki