Giełdowe „frankowe” banki opublikowały już raporty za III kw. 2022 r. Każdy z nich odnotował przyrost liczby pozwów sądowych. Zakończony we wrześniu okres był jednak pierwszym od lat, w którym liczba sporów przyrastała w jednocyfrowym tempie.


W szeregach notowanych na warszawskiej giełdzie banków nastąpiła istotna zmiana. Przymusowa restrukturyzacja Getin Noble Bank sprawiła, że instytucja ta opuściła parkiet i nie opublikowała raportów okresowych za pierwsze półrocze i III kw. 2022 r. Pozostałe na GPW instytucje posiadające w portfelu kredyty hipoteczne oparte na franku szwajcarskim uczestniczyły łącznie w 69,8 tys. indywidualnych sporów sądowych.
Kwartalna dynamika przyrostu liczby pozwów słabnie. Jeśli wyliczać ten wskaźnik dla giełdowych banków łącznie (bez Getin Noble Banku), to w III kw. sporów raportowanych przez kredytodawców przybywało już w jednocyfrowym tempie (9,89 proc. kdk). Jest to wynik odległy od rekordu odnotowanego w I kw. 2021 r., gdy pozwów przybywało w tempie bliskim 30 proc. kwartalnie.
Przyjmując, że napływ nowych pozwów utrzymał się na poziomie zbliżonym do tego obserwowanego w pierwszym kwartale 2022 r., to Getin Noble Bank zapewne przekroczył już granicę 11 tys. „frankowych” spraw. Oznaczałoby, że dla wszystkich giełdowych instytucji wynik przebił barierę 80 tys. sporów.
Ponad 17 tys. spraw w dwóch bankach
Czołówka banków uszeregowanych pod względem liczby pozwów kredytobiorców pozostaje taka sama jak w poprzednim kwartale. Granicę 17 tys. indywidualnych spraw dotyczących kredytów opartych na franku szwajcarskim przekroczyły dwa banki – PKO BP oraz mBank. Trzecia lokata przypada Bankowi Millennium, który jest stroną w 16,2 tys. sporów.


Po wyeliminowaniu Getin Noble Banku czwarte miejsce wśród giełdowych „frankowych” banków przypada obecnie grupie Santander Bank Polska. Pozostałe banki dzieli od czołówki znaczący dystans.
Dynamika przyrostu liczby pozwów w większości instytucji była niższa niż w poprzednim okresie. Grupa banków odnotowujących jednocyfrowy wskaźnik w III kw. powiększyła się o Bank Millennium i Bank Ochrony Środowiska i stanowiła już 2/3 z „frankowych” kredytodawców notowanych na parkiecie.


Największą zmianę odnotowaliśmy w Banku Pekao, gdzie przyrost kwartalny sięgnął 27 proc. Instytucja ta ma jednak bardzo skromny portfel hipotek CHF (2,79 mld zł) i uczestniczyła dotąd w stosunkowo niewielu sprawach w charakterze pozwanego.
Votum: w III kw. przybywało pozwów klientów Getin Bank
– Kancelarie z Grupy Kapitałowej Votum w III kw. 2022 wystosowały 179 pozwów w sprawach Klientów Getin Noble Bank S.A. I pod tym kątem był to najlepszy kwartał w tym roku. Dla porównania w II kw. 2022 wytoczyliśmy 170 nowych powództw, a w I kw. 2022 - 155 – wskazuje Kacper Jankowski, wiceprezes zarządu Votum S.A.
– Jak dotąd decyzja o przymusowej restrukturyzacji GNB nie wpłynęła w sposób istotny na tryb toczących się postępowań sądowych i nie wywołała skutku w postaci ich umorzenia. Niemniej jednak wobec wyłączenia możliwości prowadzenia postępowania egzekucyjnego względem restrukturyzowanego podmiotu i ewentualnych trudności w realizacji zapadających wyroków przez bank w przyszłości, Grupa Kapitałowa Votum podjęła decyzję o wstrzymaniu od października przyjmowania do obsługi nowych spraw klientów Getin Noble Banku S.A. Jednocześnie skupiliśmy się na obsłudze dotychczasowych Klientów GNB i podjęliśmy szereg działań mających na celu ograniczenie negatywnych skutków decyzji o restrukturyzacji banku – mówi Kacper Jankowski.
– Procedura resolution wszczęta wobec Getin Noble Banku sprawiła, że frankowicze raczej nie mają szans na uzyskanie przelewu zasądzonych pieniędzy, ale to nie kończy ich walki. Ponieważ uzyskanie wyroku prawomocnego w zakresie stwierdzenia nieważności umowy kredytowej nadal pozostaje jedynym skutecznym sposobem na trwałe uwolnienie się od wadliwych zapisów umowy kredytu indeksowanego do CHF. A co za tym idzie, pozwala na bezterminowe zaprzestanie dalszej spłaty rat kapitałowo-odsetkowych, zwolnienie zabezpieczenia w postaci wykreślenia hipoteki z księgi wieczystej oraz usunięcie danych z BIK – podkreśla wiceprezes Votum.