REKLAMA

Kurs euro na skraju przepaści. Frank najdroższy od 5 lat

2020-03-18 09:45, akt.2020-03-18 18:31
publikacja
2020-03-18 09:45
aktualizacja
2020-03-18 18:31
Shutterstock

W środę kurs euro przełamał poziom 4,50 zł. To bariera, która przez całą poprzednią dekadę zatrzymywała osłabienie złotego. Frank szwajcarski notowany był najwyżej od historycznego szczytu ze stycznia 2015 roku.

Początkowo polska waluta dzielnie znosiła koronawirusowe perturbacje na rynkach finansowych. Tak było do początku zeszłego tygodnia, gdy złoty zaczął się szybko osłabiać. Wczoraj była to już lekka panika – kurs euro szybko zmierzał w stronę 4,50 zł, co czego przyczyniło się nadzwyczajne poluzowanie polityki monetarnej przez Narodowy Bank Polski.

W środę kurs euro początkowo zachowywał się stabilnie, po tym jak Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopę referencyjną o 50 pb. Posiadacze polskiej waluty mogli odetchnąć z ulgą, ponieważ na rynku spekulowano o znacznie głębszej obniżce, nawet o 100 pb. Jednak w środę po południu notowania przebiły psychologiczny poziom 4,50 zł za euro. 

/ Bankier.pl

W środę o 18:38 kurs euro kształtował się na poziomie 4,5381 zł i był o ponad siedem groszy wyższy niż we wtorek wieczorem. To najwyższe notowania pary euro-złoty od grudnia 2011 roku. Przez ostatni miesiąc cena euro wzrosła już o blisko 30 groszy.

Poziom 4,50 zł jest ważny nie tylko z powodu swojej „okrągłości”. To właśnie w pobliżu 4,50 zatrzymywały się poprzednie fale deprecjacji złotego w roku 2016 (brexit i odpływ kapitału z rynków wschodzących) oraz 2011 (kryzys strefy euro). Przełamanie tego oporu na gruncie analizy technicznej otwierałoby drogę ku 5 zł za jedno euro. Do tego poziomu zbliżyliśmy się tylko raz – podczas apogeum kryzysu finansowego i globalnej recesji w lutym 2009 roku.

/ Bankier.pl

Blisko najwyższych poziomów od trzech lat notowany był dolar amerykański, za którego trzeba było zapłacić ponad 4,19 zł, a więc o 13 groszy więcej niż we wtorek wieczorem. To efekt umocnienia dolara względem euro – kurs EUR/USD dynamicznie spada już od tygodnia.

/ Bankier.pl

Bardzo mocny pozostaje też frank szwajcarski, który na parze z euro jest najmocniejszy od lipca 2015 roku. Przy tak wysokim kursie euro do złotego oznacza to cenę franka szwajcarskiego w pobliżu 4,30 zł - to najwyższy poziom o od pamiętnego „frankogeddonu” ze stycznia 2015 roku, gdy SNB zerwał ze sztywnym kursem euro do franka.

Krzysztof Kolany, Adam Tochała

Źródło:
Tematy
Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Advertisement

Komentarze (31)

dodaj komentarz
gronostaj
To między innymi konsekwencja tego co dzieje sie na granicach z Niemcami. Cały świat sie z nas śmieje, że kierowców nie potrafimy termometrem przebadać.

Zahamowaliśmy cały tranzyt i import jedzenia. Po prostu rewelacja...
loool
Wiekszość żywnosci w sklepach kupowana jest w EUR z europy , a wiekszość towarów przemysłowych w USD z Chin. Jak w 3 dni waluty te poszły w górę 10% to o ile wzrosną ceny towarów w sklepach ?? Za chwilę będzie wystrzał inflacji do 10%. Ile można będzie udawać że mieści się to w celu inflacyjnym NBP?
pazdzioch_indastries
Ty to wiesz ja to wiem ale reszta nie chce tego wiedzieć.Psychologia opisała już ten syndrom chodzi w nim o to że człowiek za wszelką cenę broni swoich poglądów/racji tylko dlatego że przyznanie się do błędu było by dla niego końcem świata.To jest bardzo smutna przypadłość którą ma większość narodu,smutna Ty to wiesz ja to wiem ale reszta nie chce tego wiedzieć.Psychologia opisała już ten syndrom chodzi w nim o to że człowiek za wszelką cenę broni swoich poglądów/racji tylko dlatego że przyznanie się do błędu było by dla niego końcem świata.To jest bardzo smutna przypadłość którą ma większość narodu,smutna dlatego że nie pozwala się rozwijać/ iść dalej.

Tak jak już napisałem bieda idzie do nas i nie da się wiele zrobić, jak jeszcze szabesi obostrzą nasz rodzimy biznes to widzę tu nędzę.
and00
W Polsce żywność jest kupowana za euro? Od naszych rolników?
Raczej jest eksportowana za euro
jakie 3 dni 10% euro z 4.38 na 4,50, to mniej niż 3%, w 2008 zdrożało o 50% i tragedii nie było

Ale sądzę że piszesz dla siania paniki, bo perfidnie kłamiesz, 0 merytorycznie
incitatus
Ja tam wzialem pozyczke pln i kupilem 10k euro. Za miesiac splace pozyczke i pojade na wczasy za to co zyskalem. Zachęcam do szybkiego dzialania, na cinkciarzu juz "przerwa techniczna" bo chopaki plynnosc traca :D
remo87
Nie wiem czy ci na wczasy z tego styknie :-)
karbinadel odpowiada remo87
Problem raczej czy będzie gdzie wyjechać :)
devroo odpowiada remo87
Na zwiedzanie zabytkowej remizy w Sieradzu w sam raz :)
loool
Jak inflacja na zł zaraz bedzie 5% a stopy 1% to kazdy ewakuuje sie z takiego interesu.
karroryfer
to że kurs PLN spada to dobrze - zahamuje to import konsumpcyjny. a że to nie ma podstaw fundamentalnych ( na zachodzie jest dużo groźniejsza sytuacja ) to jest duża szansa żę to przejsciowe

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki