Główny doradca ekonomiczny Trumpa: Nie ma groźby recesji

Larry Kudlow, główny doradca ekonomiczny prezydenta USA Donalda Trumpa, zapewnił w niedzielę, że mimo rozchwianych nastrojów na giełdach w mijającym tygodniu nie widzi niebezpieczeństwa recesji, a wojna handlowa z Chinami nie szkodzi amerykańskiej gospodarce.

(fot. CARLOS BARRIA / Reuters)

"Nie, nie widzę (groźby) recesji. W mojej ocenie, idzie nam całkiem dobrze. Nie bójmy się optymizmu" - mówił Kudlow w rozmowie ze stacją NBC. W podobnym tonie wypowiedział się w innym niedzielnym wywiadzie, dla stacji Fox News. "Nie ma recesji na horyzoncie. Konsumenci pracują, ich zarobki rosną. Wydają i oszczędzają" - przekonywał.

Mijający tydzień na giełdach upłynął pod znakiem bardzo rozchwianych nastrojów na giełdach, co ma związek z pojawiającymi się obawami o znaczące spowolnienie gospodarcze, a nawet recesję. Te obawy spowodowały, że w środę trzy główne amerykańskie indeksy giełdowe straciły po ok. 3 proc., choć już do piątku odrobiły straty w związku z oczekiwaniami, że Europejski Bank Centralny obniży stopy procentowe.

Ponadto przez krótki czas w mijającym tygodniu rentowność dwuletnich amerykańskich obligacji rządowych była wyższa niż 10-letnich, co jest sygnałem, że inwestorzy tracą wiarę w krótkoterminowe perspektywy amerykańskiej gospodarki. Tymczasem dobry stan gospodarki jest kluczem do ewentualnej reelekcji Trumpa w listopadzie przyszłego roku.

Jednym z głównych powodów zaniepokojenia rynków finansowych jest prowadzona przez jego administrację wojna handlowa z Chinami, której efektem jest wzajemne nakładanie ceł importowych na towary drugiej strony.

Kudlow powiedział, że w ciągu 10 dni odbędą się rozmowy przedstawicieli obu państw na szczeblu zastępców reprezentantów ds. handlu, a jeśli się one zakończą sukcesem, chińska delegacja mogłaby przyjechać do USA, żeby zakończyć spory handlowe. Zastrzegł jednak, że nawet jeśli tak się nie stanie, a groźba wyższych stawek celnych i innych restrykcji nadal będzie wisieć nad światową gospodarką, USA pozostaną "w całkiem dobrej kondycji". 

bjn/ mal/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 langdon25

Fox News to tak jak u nas TVP - można usunąć z listy programów

! Odpowiedz
0 0 luri

A my wierzymy

! Odpowiedz
7 8 psokal

Człowiek który jest tak oderwany od rzeczywistości nie powinien być głównym doradcą ekonomicznym prezydenta USA.

! Odpowiedz
3 15 drdre1111

Nie ma grozby recesji. Na pewno to objawy nowej rodzacej sie hossy - tak to widze. Dodam tylko ze jestem z PiSu a Trump i Kudlow to moi idole

! Odpowiedz
2 37 pis_po_jedno_zlo

To ciekawe, bo FED-owy wskaźnik mówi, że recesję mamy jak w banku, ponad 30% prawdopodobieństwa tak jak w 2000r. i 2007r. Może jeszcze Dudley przyjdzie i powie, że było za mało huraganów i stąd słabość gospodarki, bo pamiętajcie, że według jego logiki huragan to świetna sprawa, bo niszczy domy i ludzie muszą brać kredyty, żeby je odbudować;)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 16 trooper

Republikanie pompują i będą pompować gospodarkę przed wyborami. Trump ma zapewne kilka asów w rękawie. Bez hossy ma rynkach Trumpa reelekcja jest zagrożona, więc tu pewnikiem można pod to grać na giełdzie przez następne kilka tygodni czy nawet miesięcy.

! Odpowiedz
9 25 trooper

Fox News to taka tuba propagandowa republikanów jaką dziś jest TVP dla prawicy w Polsce. Można posłuchać, pośmiać się i najlepiej zignorować.

! Odpowiedz
4 17 qqryk

Skąd ci się wzięła TVP jako tuba dla prawicy? Oni z prawicą mają tyle wspólnego co koń z koniakiem.

! Odpowiedz
2 40 markso

Fakt że poczuwają się do tego żeby o tym zapewniać obywateli już o czymś świadczy.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,8% VIII 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 125,26 zł VIII 2019
Produkcja przemysłowa rdr -1,3% VIII 2019

Znajdź profil