Kto oprócz Turcji zagrożony jest bankructwem

Turcja znajduje się w czołówce krajów zagrożonych niewypłacalnością, jednak jej kłopoty niemal równie silnie odczuje duża część pozostałych krajów z feralnej listy.

Obawy przed niewypłacalnością Turcji, które rządziły w piątek globalnymi rynkami, objęły wiele innych krajów o niestabilnej sytuacji makroekonomicznej. Postanowiliśmy sprawdzić, kto według inwestorów jest obecnie najbardziej zagrożony niewypłacalnością. Za całkowitego bankruta uznawana jest już Wenezuela, gdzie spadek cen ropy i rozrzutna przez wiele lat polityka społeczna doprowadziły do wybuchu hiperinflacji i fali przemocy i emigracji zarobkowej. Peleton krajów, w przypadku których bankructwo nie tak pewne jak w przypadku Wenezueli, jest już jednak bardzo wyrównany. Na wykresie pokazujemy kształtowania się cen ubezpieczenia przed niewypłacalnością najważniejszych spośród zagrożonych krajów.

Poza Wenezuelą najwięcej płaci się za ubezpieczenie długu Libanu (666 punktów bazowych rocznie) oraz Argentyny (580 punktów), a potem lista stopniowo się zagęszcza. Ubezpieczenie długu Turcji kosztuje 443 punkty (daje jej to ósme miejsce na świecie), a tylko nieznacznie wyprzedzają ją pod tym względem Irak, Kamerun, Angola i Pakistan (od 454 do 463 punktów). Turcji po piętach depczą potencjalni bankruci z Europy – ubezpieczenie długu Ukrainy kosztuje 428 punktów, a Grecji – 408 punktów bazowych rocznie. Potem jest już naprawdę bardzo gęsto, a na liście dominują kraje afrykańskie, takie jak Egipt, Nigeria czy Kenia.

Notowania zabezpieczenia przed niewypłacalnością długu ważniejszych gospodarek, w punktach bazowych rocznie
Notowania zabezpieczenia przed niewypłacalnością długu ważniejszych gospodarek, w punktach bazowych rocznie (Bloomberg)

Wśród ważniejszych gospodarek istotne niebezpieczeństwo niewypłacalności inwestorzy widzą w przypadku Włoch, Brazylii, RPA i Rosji, jednak w żadnym przypadku koszt zabezpieczenia nie przekracza 250 punktów. Najbardziej wrażliwe na kłopoty Turcji okazują się rynki wschodzące. O ile w przypadku Włoch koszt zabezpieczenia utrzymywał się w tym tygodniu sporo poniżej powyborczego szczytu, o tyle ceny zabezpieczenia przed niewypłacalnością Rosji w trzy dni wzrosły prawie o jedną czwartą. To zapewne dlatego, że aktywa z gospodarek rozwijających się przynależą u zarządzających aktywami do tych samych koszyków, a gospodarki są często wrażliwe na podobne czynniki ryzyka, jak napięcia handlowe, wzrost stóp procentowych Fedu czy w niektórych przypadkach amerykańskie sankcje.

Marek Wierciszewski

Źródło:
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
6 4 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
4 29 q-tas

Opróćz Turcji zagrożeni bankructwem są jeszcze frankowcy.

! Odpowiedz
39 42 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
50 53 janusz26904029

Różnica w kwestii niewypłacalności jest taka, że Rosji nikt nie pożyczy nawet przy obecnym współczynniku zadłużenia, bo nie oddają :)

Japonii, Chinom, USA i krajom europejskim już za to chętnie.

! Odpowiedz
33 18 (usunięty) odpowiada janusz26904029

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
29 25 the_mind_renewed odpowiada (usunięty)

Zresztą pożyjemy zobaczymy jak nastąpi dupnięcie systemu kto się pozbiera najszybciej. Czy pogrążone w kredycie „mocarstwa” czy ci co byli nie obarczeni kredytem. Przebudzicie się ! Dla was dług to pieniądz – powodzenia ! Nawet nie wiecie w jaki was wcisnęli świat iluzji i fantazji finansowej i jeszcze sobie to chwalicie, ale wszystko do czasu przebudzenie będzie dla was tym bardziej bolesne. Można omamiać społeczeństwa i oszukiwać ale matematyki nie oszukasz!!!! I w tym jest cały problem, i naciągane statystyki nic tu nie pomogą.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
20 25 adamtw odpowiada janusz26904029

Dodajmy jeszcze, ze USA pozycza w USD, Europa w EUR. Każdy z tych regionow może dodrukować, ile zechce swojej własnej waluty. Rosja od nikogo spoza Rosji nie jest w stanie pozyczyc w rublach... taka jest roznica...

! Odpowiedz
23 27 the_mind_renewed odpowiada adamtw

Faktyczne bardzo trafne spostrzeżenie, możliwość dodruku zabezpiecza przed bankructwem. Ekonomiczny Geniusz jesteś. Ja nie wierzę własnym oczom co czytam, proszę przyznaj że żartujesz? W zasadzie jak spojrzymy na Zimbabwe i Wenezuelę to okazuje się że masz rację i początek masakry ekonomicznej to kwestia dni. Nie zrozumiałem twego ukrytego głębszego przesłania.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
35 29 ajwaj odpowiada janusz26904029

Ty sie z PISy-WOTy rejestrujesz, zeby wklejkami sciemniac ? :)

Rosja ma 2 000 TON ZLOTA bez praktycznie dlugu - po co jej pozyczki ? Nawet Turcja wlasnie odmówila MFW, zeby nie byc wasalem, a ma otwarte linie w Azji
https://www.bankier.pl/wiadomosc/Rosja-ucieka-do-zlota-7582490.html

MFW se poczytaj albo starszych spytaj - co to jest :):):)

PS Jutro ja wkleje o DOWODACH na PIS-hejterów bez pojecia

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
23 23 piterro1980

Rosja z mikroskopijnym zadłużeniem? To chyba ciebie ponosi fantazja. Rosja nie tylko zadłużona jest po uszy gdzie się da to na dodatek słaba waluta i gospodarka oparta głównie na handlu surowcami. co jak pokazał rok 2015/2016 , (ceny ropy poniżej 40USD za baryłkę) jest piętą Achillesa tego totalitarnego państwa. Wiadomości ekonomiczne z Rosji to właściwie czysta propaganda i zero poparcia w faktach. Piszesz ,,fantazyjne kwity'', tylko że za dolary kupisz w Rosji właściwie wszystko spróbuj podobny manewr z rublami gdziekolwiek na świecie. Co świadczy o zaufaniu jednakowo do zielonego papierka rodem z Ameryki jak i do siły Amerykańskiej gospodarki. O Japonii i Chinach nawet nie będę się rozpisywał bo to tak jak bym miał przekonywać świadka Jehowy że końca świata nie będzie. Skoro piszesz że statystyka jest zafałszowana (nie mam pojęcia o jaką konkretnie statystykę ci chodzi), to może przedstaw własną , nie zafałszowaną bo na razie to tylko bełkot.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil