REKLAMA

KGHM mocno w dół. Spadł poniżej 60 zł

Adam Torchała2015-12-08 11:57redaktor Bankier.pl
publikacja
2015-12-08 11:57
KGHM mocno w dół. Spadł poniżej 60 zł
KGHM mocno w dół. Spadł poniżej 60 zł
/ materiały dla mediów

KGHM pogłębił podczas dzisiejszej sesji sześcioletnie minima. Spółka znów była motorem napędzającym spadki na szerokim rynku.

Wczorajsza 5,4% przecena zbliżyła KGHM do poziomu 60 zł za akcję. Dzisiejsze spadki sprawiły, że granica ta pękła. W południe za papiery kombinatu płacono 59,29 zł, czyli blisko 6% mniej niż na poniedziałkowym zamknięciu. Po raz ostatni akcje spółki były tak tanie w kwietniu 2009 roku, a więc ponad sześć lat temu.

W długim okresie bessa na KGHM to w dużej mierze konsekwencja taniejącej miedzi. Ostatnie zaostrzenie spadków to jednak także kombinacja ogólnej słabej kondycji polskiej giełdy oraz wysypu negatywnych informacji dotyczących kombinatu. W środę na rynku pojawiła się informacja, z której wynikało, że podatek od kopalin jednak zostanie utrzymany. Przynajmniej w najbliższym roku. Spółka w 2014 roku musiała z tego tytułu ponieść wydatek rzędu 1,5 mld zł.

fot. / / Bankier.pl

Czarną przyszłość spółce wróżą analitycy. Ci z EuroRatingu obniżyli rating kredytowy spółki do BBB- z BBB, określając perspektywę jako negatywną. Z kolei analitycy z Erste wycenili w piątek KGHM na 44,1 zł.

Dna dotknął dziś nie tylko KGHM. Jeden z jego głównych konkurentów, spółka Anglo American, traci obecnie ponad 8% i pogłębia swoje historyczne minima. Równie pokaźnej przeceny doświadczają akcjonariusze Glencore. Sentyment do branży surowcowej należy więc określić mianem bardzo słabego.

Źródło:
Adam Torchała
Adam Torchała
redaktor Bankier.pl

Redaktor zajmujący się rynkami kapitałowymi. Zdobywca tytułu Herosa Rynku Kapitałowego 2018 przyznanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Swoją uwagę skupia głównie na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, gdzie trzyma rękę na pulsie nie tylko całego rynku, ale także poszczególnych spółek. Z uwagą śledzi również ogólnogospodarcze wydarzenia w kraju i poza jego granicami.

Tematy
Wyprodukuj wodę pod własną marką

Wyprodukuj wodę pod własną marką

Advertisement

Komentarze (56)

dodaj komentarz
~MPL
Jak akcje spadną do 40 zł będziemy kupować :)
~max
Jeszcze tylko odwołanie prezesa i pęknie 50 zł .
~Nomen
Oczywiście spadek cen surowców waży na wycenie KGHM, podobnie sytuacja w Chinach i oczywiście ma wpływ na to podatek od kopalin, a także kurs dolara. Wreszcie oczywiście odpowiada za to Zarząd, który powinien przewidywać zagrożenia i mitygować ryzyka... Łatwo się zarządza, gdy wszystko idzie dobrze. I łatwo się przyjmuje wszystkie Oczywiście spadek cen surowców waży na wycenie KGHM, podobnie sytuacja w Chinach i oczywiście ma wpływ na to podatek od kopalin, a także kurs dolara. Wreszcie oczywiście odpowiada za to Zarząd, który powinien przewidywać zagrożenia i mitygować ryzyka... Łatwo się zarządza, gdy wszystko idzie dobrze. I łatwo się przyjmuje wszystkie możliwe nagrody. Czy Pan Romanowski mógłby teraz skomentować możliwości rozwoju Spółki?
~LJ
Panowie i Panie nawet nie wiecie jak ja się cieszę, że PiS wygrał wybory. Zacieram rączki i będę jeszcze długo zacierał :P
~IronBubu
Z mojej prognozy wynika, że dołek będzie na poziomie ok 49, czekam cierpliwie.
~Borox
Myślę że poziom 50 zeta to dobry dołek do kupowania, więc czekam
~Marek
Ja obkupiłem się certyfikatami na spadek PKN i nie ma opcji żeby nie zarobić .... Wszystkie akcje sprzedałem przed zabraniem kasy z OFE i nie żałuję.
90% kasy trzymam na lokacie ale przynajmniej nie tracę
~ddd
Po co tu mieszac ceny miedzi do tego wszystkiego w czasie hossy to kghm nawet na stratach bedzie szedl w gore a w bessie bedzie spadal z cena miedzi nawet i 10 tys dolarow za tone.Na gieldzie gdyby trzymac sie logiki to sie nic nie zarobi.TakiOrlen nie ma swojej ropy zyskow co kot naplakal przygniataja go Mozejki a urosl chyba ze 100%
~abc
a ja się cieszę ze spada i liczę że spadnie na 20 zł
~ziutek
nie wierzcie to propaganda PO i CNN , prawda jest jedna PIS zniósł podatek od kopalin i KGHM kwitnie

Powiązane: Bessa na giełdzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki