REKLAMA
WAŻNE

Podatek miedziowy zostaje. KGHM w dół

Adam Torchała2015-12-02 12:36redaktor Bankier.pl
publikacja
2015-12-02 12:36
fot. Joanna Borowska / FORUM

- Wpływy z podatku od kopalin będą zapisane w przyszłorocznym budżecie – poinformowała „Puls Biznesu” Wiesława Dróżdż, rzecznik prasowy Ministerstwa Finansów. Akcje KGHM-u tanieją podczas środowej sesji o ponad 6%.

[Aktualizacja: godzina 13:52]

Decyzja o utrzymaniu podatku uderza w KGHM. Spółka w 2014 roku musiała z tego tytułu ponieść wydatek rzędu 1,5 mld zł. Chwilę przed godziną 14.00 za papiery miedziowego kombinatu płacono 68,51 zł. To dokładnie o 6,71% mniej niż podczas wtorkowego zamknięcia. Spółka jednocześnie przebiła swoje pięcioletnie minima, które do dziś wynosiły 69,2 zł.

Podatek miedziowy w pierwszej połowie 2012 roku wprowadził rząd Donalda Tuska. Od tej pory kwestia ta mocno ciążyła notowaniom spółki. Nadzieję na zniesienie daniny rozbudziło Prawo i Sprawiedliwość. W lipcu przedstawiciele partii informowali, że złożą do Sejmu projekt ustawy zwalniającej firmy z podatku od miedzi i srebra. Wówczas u sterów była jeszcze jednak PO.

Kliknij, aby zobaczyć pełne notowania / Bankier.pl

PiS ciągnął temat podczas kampanii wyborczej. - Jeżeli będziemy tworzyli rząd, jeżeli państwo nam zaufacie, [PiS - red.] zlikwiduje ten niesprawiedliwy podatek dla KGHM. Zrobimy wszystko, aby KGHM rozwijał się, a wszystkie środki, które dzięki swojej działalności będzie wypracowywał, inwestował w rozwój firmy – powiedziała Beata Szydło na konferencji prasowej w Lubinie 6 października tego roku. Zapowiedzi te wspierały notowania KGHM-u.

Dzisiejsza wypowiedź Wiesławy Dróżdż sugeruje, że obietnica ta nie zostanie spełniona w najbliższym czasie. Podatek, który PiS określał mianem niesprawiedliwego, będzie funkcjonował jeszcze przynajmniej przez rok. Stąd negatywna reakcja inwestorów.

Podatek zniechęca KGHM do inwestowania w Polsce

Podatek wpływa nie tylko na finanse spółki. Artur Tarnowski, dyrektor naczelny ds. Relacji Inwestorskich w KGHM Polska Miedź, przekonywał podczas konferencji "Profesjonalny Inwestor", że podatek ma wydatny wpływ na decyzje inwestycyjne spółki.

"Kagiemne" szkodzi Polsce. I co z tego?

„Podatek od wydobycia niektórych kopalin” to jedna z najbardziej szkodliwych i nieprzemyślanych danin publicznych w Polsce. Lecz żaden rząd nie zrezygnuje z „kagiemnego”, które pozwala finansować rozmaite gatunki „kiełbasy wyborczej”.

Podatki od wydobycia – zwane też „rentą surowcową” (ang. royalty) – istnieją prawie wszędzie na świecie i nie budzą zastrzeżeń co do swej istoty. W ten sposób państwo w imieniu lokalnej wspólnoty pobiera opłatę za prawo do korzystania z bogactw naturalnych. Uzyskane w ten sposób dochody są swego rodzaju rekompensatą za straty w środowisku powstałe w wyniku prac górniczych.

Więcej...
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

- Nie uciekamy od podatku, dokonujemy jednak oceny opłacalności projektów inwestycyjnych. W obecnych warunkach atrakcyjniejsze są dla nas projekty zagraniczne - zaznaczył. Spółka wprawdzie ma pomysły na inwestycje w Polsce, np. w Bolesławcu, jednak według Tarnowskiego ciężko oczekiwać, by przy obecnym podatku wnioski z analizy opłacalności były pozytywne.

Według dyrektora formuła podatku powinna być mocniej skorelowana z cenami miedzi. - Gdy ceny spadają, powinniśmy płacić mniej, być może poniżej jakichś granicznych poziomów nawet w ogóle. Dodatkowo formuła powinna zapewnić nam możliwość odpisywania nakładów ponoszonych na rozwój projektów inwestycyjnych w Polsce, których efektem są np. nowe miejsca pracy. Te czynniki sprawiłyby, że podatek stałby się opłacalny dla obu stron - stwierdził Tarnowski.

Źródło:
Adam Torchała
Adam Torchała
redaktor Bankier.pl

Redaktor zajmujący się rynkami kapitałowymi. Zdobywca tytułu Herosa Rynku Kapitałowego 2018 przyznanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Swoją uwagę skupia głównie na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, gdzie trzyma rękę na pulsie nie tylko całego rynku, ale także poszczególnych spółek. Z uwagą śledzi również ogólnogospodarcze wydarzenia w kraju i poza jego granicami.

Tematy
Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Advertisement

Komentarze (162)

dodaj komentarz
~fk
hehehehe brawo ci co glosowali na pis! dobra zmiana.
~Zenek
Pytam sie skad KGHM ma tyle kasy!!! Gornicy zlopia na Barborce wode, piwsko, zra jak swienie.
Zapraszaja sobie najdrozsyzch pokazowych kucharzy do gotowania na pokazy a tutaj taka chala!!!
Ludzie co za oszusci!
~polak2
A baske będa pałacic w Kanadzie i Chile?bo naszym to obowiązkowo nawet jak bedą na dnie-Państwo dołozy jak tym od wegla.............?
~jaz
Buahahahahahahahahahaaa!!!! Z kogo się śmieję? Z was się śmieję - głupi górnicy z miedzi, którzy gremialnie, za namową "Solidarności", głosowaliście na PiS!!! Teraz "łykniecie" tłumaczenie Szydło, że podatek miedziowy jest ujety w budżecie na 2016. Tyle, że PiS szykuje właśnie nowelizację Buahahahahahahahahahaaa!!!! Z kogo się śmieję? Z was się śmieję - głupi górnicy z miedzi, którzy gremialnie, za namową "Solidarności", głosowaliście na PiS!!! Teraz "łykniecie" tłumaczenie Szydło, że podatek miedziowy jest ujety w budżecie na 2016. Tyle, że PiS szykuje właśnie nowelizację tego budżetu i wcale nie ma zamiaru tego podatku wam zostawić.
Buahahahahaha!
~Hutnik
Dziękujemy Ci Jarosławie !!!
~tttt
Kolejne Pisowskie Kłamstwo!!!!!!!! a będzie ich więcej
~blondynka
Wszystkie oszczędności ulokowałam w tych akcjach.
Średnia cena 120,00
~Autor
nie bój się, trzymaj!!!!! spadnie do okolic 50 zł, nawet 48 zł może zahaczyć.... ale to bardzo silna spółka!!! MEGA niedoszacowana!!!! jeżeli nie zjedzą Cię nerwy to odzyskasz swoje pieniądze za kilka lat!!!!!!!! no a po drodze będziesz się mogła cieszyć dywidendą, na poziomie obecnych lokat :)
podatek zniosą
nie bój się, trzymaj!!!!! spadnie do okolic 50 zł, nawet 48 zł może zahaczyć.... ale to bardzo silna spółka!!! MEGA niedoszacowana!!!! jeżeli nie zjedzą Cię nerwy to odzyskasz swoje pieniądze za kilka lat!!!!!!!! no a po drodze będziesz się mogła cieszyć dywidendą, na poziomie obecnych lokat :)
podatek zniosą albo zmienią jego formę... o to się nie martw!!!
a PIS już długo nie pociągnie.... ludzie w końcu otworzą oczy i zobaczą, że to "chorzy, mstliwi ludzie, którzy doprowadzą niestety Nasz kraj do ruiny...." rządzenie nie polega na rozdawaniu pieniędzy.... a na razie tylko to zrobili i co gorsza rozdali je w taki sposób, że nigdy ich nie odzyskamy.... :/
~lemingolog odpowiada ~Autor
ruina to juz jest , a rzadzenie nie polega na rabowaniu , jak robila PO

lemingu

Powiązane: Podatek od kopalin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki