Jak uzyskać darmową pomoc przy funduszach UE?

2022-07-31 18:00
publikacja
2022-07-31 18:00
Jak uzyskać darmową pomoc przy funduszach UE?
Jak uzyskać darmową pomoc przy funduszach UE?
fot. Oleg Elkov / / Shutterstock

Pozyskanie funduszy UE jest kuszącą opcją dla wielu przedsiębiorstw. Czasem przydatna jest konsultacja z firmę consultingową, która pomoże wypełnić dokumenty, czy znaleźć odpowiedni program, jednak opcja ta wiąże się z wydatkami. Jak możliwie szybko, bez nakładów znaleźć dla siebie dotację z nowego „rozdania” Funduszy UE? Podpowiadamy.

Czym są PIFE?

W celu ułatwienia odnalezienia się w gąszczu dostępnych funduszy UE oraz kwestii prawnych z nimi związanych funkcjonują Punkty Informacyjne Funduszy Europejskich (PIFE). Punkty te to miejsca, w których można uzyskać informacje o Funduszach Europejskich. Nie tylko o dofinansowaniach, ale również o np. bardzo atrakcyjnych pożyczkach (udzielanych na o wiele korzystniejszych warunkach niż w banku). Co najważniejsze, pomoc, którą oferują pracownicy punktów, jest całkowicie darmowa.

Idą zmiany, powstanie usługa Innopoint

Zakres usług Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich zostanie rozwinięty. Wprowadzona zostanie tzw. usługa Innopoint. Usługa ta ma odpowiadać na potrzebę większego zindywidualizowania usługi dla firm, które chcą z pomocą Funduszy Europejskich wdrażać innowacyjne rozwiązania tj. takie, które bazują na wynikach prac badawczo-rozwojowych. O sukcesach wcześniejszych edycji programów można przeczytać tutaj.

Innopoint będzie nową usługą w sieci PIFE skierowaną również do tych przedsiębiorców, którzy będą chcieli skorzystać z programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). Przedsiębiorca będzie mógł otrzymać spersonalizowaną informację, czy jego pomysł wpisuje się w założenia tego programu. O sukcesach wcześniejszych edycji programów można przeczytać tutaj.

Usługa Innopoint będzie oparta na ankiecie potrzeb przedsiębiorcy. Zaś dzięki wsparciu systemu informatycznego przedsiębiorca będzie miał stały dostęp do aktualnych i sprofilowanych informacji o dostępnych formach wsparcia w FENG.

Dla kogo adresowana jest usługa Innopoint?

Usługa Innopoint skoncentrowana będzie na firmach, które chcą wdrażać innowacje, jednak każdy zainteresowany, który trafi do PIFE będzie mógł liczyć na pełną informację nt. możliwości dofinansowania dla firmy.

Jeżeli pomysł przedsiębiorcy nie będzie zgodny z założeniami FENG, ale będzie możliwe wsparcie z innego programu np. wojewódzkiego, to ekspercie PIFE wskażą przedsiębiorcy taką opcję.  

Pomoc przy funduszach UE od “A” do “Z”

Innopoint (obok programu STEP), to kolejna opcja wsparcia w aplikowaniu o dotacje, dla tych którzy mają konkretne pomysły na innowacyjny projekt. Eksperci wskażą, co należy zrobić, jakie są kolejne kroki w aplikowaniu oraz konkurs, w którym mogą ubiegać się o dofinansowanie. 

Niekiedy pomysły przedsiębiorców wymagają dopracowania, wtedy też zaproponowane zostaną konsultacje z ekspertami branżowymi lub finansowymi (w ramach programu STEP).

Z kolei dla tych firm, które chciałyby się rozwijać poprzez innowacje, ale nie mają pomysłu, jak to zrobić, skierowane zostaną do Innovation Coach.

Jak skontaktować się z PIFE?

Punkty PIFE znajdują się w całej Polsce. Najłatwiej znaleźć je, korzystając ze specjalnie przygotowanej wyszukiwarki. Wyszukiwarka wskaże adres danego punktu i jego godziny otwarcia. 

Jeśli w danej miejscowości nie ma punktu albo przedsiębiorca nie chce się do niego udać, nie stanowi to żadnego problemu. Z punktami można kontaktować się telefonicznie lub mailowo. Numery telefonów oraz adresy elektroniczne do ekspertów również dostępne są ww. wyszukiwarce.

Dodatkowo, dla osób z niepełnosprawnością ruchową, a także dla przedsiębiorców lub organizacji pozarządowych i samorządów, jest możliwość indywidualnego spotkania w uzgodnionym wcześniej miejscu. W tym zakresie również pomogą eksperci z PIFE.

JM

Źródło:
Tematy
Wybierz ubezpieczenie, które działa w szkole i poza nią! Kun online! >>

Wybierz ubezpieczenie, które działa w szkole i poza nią! Kun online! >>

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki