Wśród wielu funduszy europejskich przewidziano również środki dla początkujących innowatorów. Wyjaśniamy, z jakich form finansowania mogą skorzystać przedsiębiorcy stawiający na innowacje.


Granty dla początkujących innowatorów – jak się na nie załapać?
W nowej perspektywie Fundusze Europejskie stawiają na te firmy, które chcą być innowacyjne i wprowadzać rozwiązania oparte na wynikach prac badawczo-rozwojowych. W nowym programie – Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG) – mającym być źródłem unijnego dofinansowania dla firm i ich projektów, przewidziane są granty na ich pierwszy projekt B+R. Przepustką do unijnych środków ma być skorzystanie z Innovation Coach.
Na potrzeby wspierania innowacyjności w latach 2021 2027 została zarezerwowana kwota 8 mld złotych. Aż 55% tej kwoty zarezerwowane jest na dotacje dla firm, które będą chciały inwestować w nowe produkty i usługi bazujące na wynikach prac B+R.
ReklamaBrak doświadczenia w prowadzeniu czy też wykorzystywaniu prac B+R przez przedsiębiorców w swojej działalności gospodarczej nie będzie tu żadną przeszkodą, ponieważ jest jeszcze czas, by się przygotować i sięgnąć po pieniądze z FENG.
Czym jest Innovation Coach?
Innovation Coach to bezpłatne, wysokiej jakości usługi informacyjne dla przedsiębiorców, którzy nie wiedzą nawet, od czego zacząć i jak zainicjować działalność innowacyjną w swojej firmie. To szyty na miarę coaching świadczony przez dobranych ekspertów branżowych.
Po pierwsze, korzystając z tego rozwiązania, każda firma może liczyć przede wszystkim na wsparcie w określeniu i zidentyfikowaniu konkretnych obszarów działalności, w których może rozwijać innowacje. Po drugie, to wskazanie, w jaki sposób tj. z jakich źródeł pochodzących z Funduszy Europejskich można tę innowacyjność rozwijać.
W nowej perspektywie środków unijnych dochodzi trzecia korzyść – dla tych, którzy skorzystają z IC, (czyli tzw. Absolwentów IC) otwiera się ścieżka wsparcia w ramach FENG, na którą składają się: doradztwo oraz – co najważniejsze – finansowanie realizacji pierwszych projektów B+R na starcie.
Program Innovation Coach obejmuje 180 branżowych coachów. Do końca ubiegłego roku ze wsparcia IC, czyli coachingu innowacji, skorzystało ponad 600 firm.
Kto może skorzystać z Innovation Coach?
Podsumowując, z Innovation Coach może skorzystać firma, która:
- chce inwestować w innowacje,
- jest gotowa realizować projekty rozwojowo-badawcze,
- nie ma doświadczenia w aplikowaniu o środki na prace badawczo-rozwojowe i innowacyjne (B+R+I) z Funduszy Europejskich,
- nie prowadziła samodzielnie projektów B+R+I lub realizowała je w ograniczonym zakresie.
Co mówią przedsiębiorcy o Innovation Coach?
Jakie są zalety Innovation Coach?
Wśród wielu zalet Innovation Coach najważniejszymi wydają się:
- przejście od idei do profesjonalnego opracowania. „Praca z przydzielonym nam coachem odbyła się w idealnym czasie w rozwoju naszej firmy! Poprzez zastosowanie odpowiednich narzędzi mentoringowych, zadawanie pytań z pozycji obserwatora oraz z eksperta w zakresie Innowacji nasz pomysł, produkt oraz dalszy jego rozwój został ułożony w strategiczny plan. Ścieżka Innovation Coach pozwoliła nam przejść od idei do profesjonalnego opracowania. Praca z przydzielonym nam coachem wskazała nam możliwości, o których nieśmiało myśleliśmy w zespole w kontekście marzeń przyszłości. Praca była intensywna, a pomogła nam m.in. zdefiniować główne innowacje (produktowa i marketingowa), opracować opisy używając odpowiedniego języka innowacji, spojrzeć na mocne strony biznesu, przeprowadzić analizę ryzyk i ułożyć strategiczne główne kamienie milowe projektu. Dzięki programowi skonkretyzowaliśmy plan dla naszego projektu i wytyczyliśmy kierunki biznesu, również w kontekście funduszy Europejskich co obecnie konsekwentnie realizujemy. Jeszcze w czasie trwania projektu pozyskaliśmy partnerów do projektu ze środowiska naukowego i technicznego. Bardzo dziękujemy za tę możliwość! Polecamy każdemu młodemu biznesowi ścieżkę Innovation coach” – mówi Sylwia Domagała, Co-founder FeelBear Sp. z o.o.
- doradztwo ekspertów branżowych. „Przystępując do projektu obawiałem się, że nie znajdziemy osoby, która będzie nam w stanie doradzić. Pozytywnie się rozczarowałem, ponieważ coach, na którego trafiliśmy, był bardzo dobrze zorientowany, mimo że ta branża dopiero wchodzi na światowe rynki. Podczas naszej współpracy potwierdziliśmy cel i zasadność naszego pomysłu. Kiedy nie jesteśmy pewni czy biznes ma sens, czasem warto nie rozpoczynając go na własną rękę, tylko zapytać mądrzejszego. Nam się to udało dzięki Innovation coach” - mówi Artur Rybakowski, Alacer – producent ustrojów akustycznych i ekologicznych materiałów budowlanych.
- kompleksowa pomoc przy rozwoju obszarów B+R oraz analizie otoczenia. „Współpraca z coachem przebiegła bardzo dobrze. Otrzymaliśmy rzetelną rekomendację zawierającą propozycję innowacyjnych działań z możliwym uwzględnieniem prac B+R oraz analizę rynku, opis wymaganych zasobów, ogólną analizę kosztów, główne ryzyka i potencjalne źródła finansowania. Coach uporządkował moją wiedzę, dał wytyczne na przyszłość i dokładnie wskazał, z których dofinansowań możemy skorzystać. Jestem bardzo zadowolona z udziału w programie” – mówi Dorota Liszewska, Drew Nauta – producent statków i innych jednostek pływających.
- analiza przedsiębiorstwa. „Jesteśmy bardzo zadowoleni ze współpracy z Coachem – pan Tomasz bardzo zaangażował się w pracę nad naszym projektem, poprowadził nas w analizie naszego przedsiębiorstwa, a także wnikliwie przeprowadził analizę naszego otoczenia. Dostaliśmy od niego mnóstwo inspiracji pomysłów na działania rozwojowe, a także wskazówki na temat możliwości wykorzystania finansowania ze środków UE w późniejszym etapie rozwoju naszej firmy" – mówi, Jarosław Prędkiewicz, Ale OKO! – salon optyczny.
*cytaty pochodzą ze strony programu Innovation Coach.
JM