Innovation Coach. Jak zdobyć unijne środki dla początkujących innowatorów?

2022-07-29 15:00
publikacja
2022-07-29 15:00
Innovation Coach. Jak zdobyć unijne środki dla początkujących innowatorów?
Innovation Coach. Jak zdobyć unijne środki dla początkujących innowatorów?
fot. Olivier Le Moal / / Shutterstock

Wśród wielu funduszy europejskich przewidziano również środki dla początkujących innowatorów. Wyjaśniamy, z jakich form finansowania mogą skorzystać przedsiębiorcy stawiający na innowacje.

Granty dla początkujących innowatorów – jak się na nie załapać?

W nowej perspektywie Fundusze Europejskie stawiają na te firmy, które chcą być innowacyjne i  wprowadzać rozwiązania oparte na wynikach prac badawczo-rozwojowych. W nowym programie – Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG)  mającym być źródłem unijnego dofinansowania dla firm i ich projektów, przewidziane są granty na ich pierwszy projekt B+R.  Przepustką do unijnych środków ma być skorzystanie z Innovation Coach.

Na potrzeby wspierania innowacyjności w latach 2021 2027 została zarezerwowana kwota 8 mld złotych. Aż 55% tej kwoty zarezerwowane jest na dotacje dla firm, które będą chciały inwestować w nowe produkty i usługi bazujące na wynikach prac B+R. 

Brak doświadczenia w prowadzeniu czy też wykorzystywaniu prac B+R przez przedsiębiorców w swojej działalności gospodarczej nie będzie tu żadną przeszkodą, ponieważ jest jeszcze czas, by się przygotować i sięgnąć po pieniądze z FENG. 

Czym jest Innovation Coach?

Innovation Coach to bezpłatne, wysokiej jakości usługi informacyjne dla przedsiębiorców, którzy nie wiedzą nawet, od czego zacząć i jak zainicjować działalność innowacyjną w swojej firmie. To szyty na miarę coaching świadczony przez dobranych ekspertów branżowych.

Po pierwsze, korzystając z tego rozwiązania, każda firma może liczyć przede wszystkim na wsparcie w określeniu i zidentyfikowaniu konkretnych obszarów działalności, w których może rozwijać innowacje. Po drugie, to wskazanie, w jaki sposób tj. z jakich źródeł pochodzących z Funduszy Europejskich można tę innowacyjność rozwijać.

W nowej perspektywie środków unijnych dochodzi trzecia korzyść – dla tych, którzy skorzystają z IC, (czyli tzw. Absolwentów IC) otwiera się ścieżka wsparcia w ramach FENG, na którą składają się: doradztwo oraz co najważniejsze finansowanie realizacji pierwszych projektów B+R na starcie.

Program Innovation Coach obejmuje 180 branżowych coachów. Do końca ubiegłego roku ze wsparcia IC, czyli coachingu innowacji, skorzystało ponad 600 firm.

Kto może skorzystać z Innovation Coach?

Podsumowując, z Innovation Coach może skorzystać firma, która:

  • chce inwestować w innowacje,
  • jest gotowa realizować projekty rozwojowo-badawcze,
  • nie ma doświadczenia w aplikowaniu o środki na prace badawczo-rozwojowe i innowacyjne (B+R+I) z Funduszy Europejskich,
  • nie prowadziła samodzielnie projektów B+R+I  lub realizowała je w ograniczonym zakresie.

Co mówią przedsiębiorcy o Innovation Coach?

Jakie są zalety Innovation Coach?

Wśród wielu zalet Innovation Coach najważniejszymi wydają się:

  • przejście od idei do profesjonalnego opracowania. Praca z przydzielonym nam coachem odbyła się w idealnym czasie w rozwoju naszej firmy! Poprzez zastosowanie odpowiednich narzędzi mentoringowych, zadawanie pytań z pozycji obserwatora oraz z eksperta w zakresie Innowacji nasz pomysł, produkt oraz dalszy jego rozwój został ułożony w strategiczny plan. Ścieżka Innovation Coach pozwoliła nam przejść od idei do profesjonalnego opracowania. Praca z przydzielonym nam coachem wskazała nam możliwości, o których nieśmiało myśleliśmy w zespole w kontekście marzeń przyszłości. Praca była intensywna, a pomogła nam m.in. zdefiniować główne innowacje (produktowa i marketingowa), opracować opisy używając odpowiedniego języka innowacji, spojrzeć na mocne strony biznesu, przeprowadzić analizę ryzyk i ułożyć strategiczne główne kamienie milowe projektu. Dzięki programowi skonkretyzowaliśmy plan dla naszego projektu i wytyczyliśmy kierunki biznesu, również w kontekście funduszy Europejskich co obecnie konsekwentnie realizujemy. Jeszcze w czasie trwania projektu pozyskaliśmy partnerów do projektu ze środowiska naukowego i technicznego. Bardzo dziękujemy za tę możliwość! Polecamy każdemu młodemu biznesowi ścieżkę Innovation coach” – mówi Sylwia Domagała, Co-founder FeelBear Sp. z o.o. 
  • doradztwo ekspertów branżowych.Przystępując do projektu obawiałem się, że nie znajdziemy osoby, która będzie nam w stanie doradzić. Pozytywnie się rozczarowałem, ponieważ coach, na którego trafiliśmy, był bardzo dobrze zorientowany, mimo że ta branża dopiero wchodzi na światowe rynki. Podczas naszej współpracy potwierdziliśmy cel i zasadność naszego pomysłu. Kiedy nie jesteśmy pewni czy biznes ma sens, czasem warto nie rozpoczynając go na własną rękę, tylko zapytać mądrzejszego. Nam się to udało dzięki Innovation coach” - mówi Artur Rybakowski, Alacer – producent ustrojów akustycznych i ekologicznych materiałów budowlanych. 
  • kompleksowa pomoc przy rozwoju obszarów B+R oraz analizie otoczenia. „Współpraca z coachem przebiegła bardzo dobrze. Otrzymaliśmy rzetelną rekomendację zawierającą propozycję innowacyjnych działań z możliwym uwzględnieniem prac B+R oraz analizę rynku, opis wymaganych zasobów, ogólną analizę kosztów, główne ryzyka i potencjalne źródła finansowania. Coach uporządkował moją wiedzę, dał wytyczne na przyszłość i dokładnie wskazał, z których dofinansowań możemy skorzystać. Jestem bardzo zadowolona z udziału w programie” – mówi Dorota Liszewska, Drew Nauta – producent statków i innych jednostek pływających. 
  • analiza przedsiębiorstwa. „Jesteśmy bardzo zadowoleni ze współpracy z Coachem – pan Tomasz bardzo zaangażował się w pracę nad naszym projektem, poprowadził nas w analizie naszego przedsiębiorstwa, a także wnikliwie przeprowadził analizę naszego otoczenia. Dostaliśmy od niego mnóstwo inspiracji pomysłów na działania rozwojowe, a także wskazówki na temat możliwości wykorzystania finansowania ze środków UE w późniejszym etapie rozwoju naszej firmy" – mówi, Jarosław Prędkiewicz, Ale OKO!  – salon optyczny. 

*cytaty pochodzą ze strony programu Innovation Coach.

(fot. Materiał Partnera / )

JM

Źródło:
Tematy
Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Powiązane: Biznes od kuchni

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki