WEBINAR

Innovation Coach. Jak zdobyć unijne środki dla początkujących innowatorów?

2022-07-29 15:00
publikacja
2022-07-29 15:00

Wśród wielu funduszy europejskich przewidziano również środki dla początkujących innowatorów. Wyjaśniamy, z jakich form finansowania mogą skorzystać przedsiębiorcy stawiający na innowacje.

Innovation Coach. Jak zdobyć unijne środki dla początkujących innowatorów?
Innovation Coach. Jak zdobyć unijne środki dla początkujących innowatorów?
fot. Olivier Le Moal / / Shutterstock

Granty dla początkujących innowatorów – jak się na nie załapać?

W nowej perspektywie Fundusze Europejskie stawiają na te firmy, które chcą być innowacyjne i  wprowadzać rozwiązania oparte na wynikach prac badawczo-rozwojowych. W nowym programie – Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG)  mającym być źródłem unijnego dofinansowania dla firm i ich projektów, przewidziane są granty na ich pierwszy projekt B+R.  Przepustką do unijnych środków ma być skorzystanie z Innovation Coach.

Na potrzeby wspierania innowacyjności w latach 2021 2027 została zarezerwowana kwota 8 mld złotych. Aż 55% tej kwoty zarezerwowane jest na dotacje dla firm, które będą chciały inwestować w nowe produkty i usługi bazujące na wynikach prac B+R. 

Reklama

Brak doświadczenia w prowadzeniu czy też wykorzystywaniu prac B+R przez przedsiębiorców w swojej działalności gospodarczej nie będzie tu żadną przeszkodą, ponieważ jest jeszcze czas, by się przygotować i sięgnąć po pieniądze z FENG. 

Czym jest Innovation Coach?

Innovation Coach to bezpłatne, wysokiej jakości usługi informacyjne dla przedsiębiorców, którzy nie wiedzą nawet, od czego zacząć i jak zainicjować działalność innowacyjną w swojej firmie. To szyty na miarę coaching świadczony przez dobranych ekspertów branżowych.

Po pierwsze, korzystając z tego rozwiązania, każda firma może liczyć przede wszystkim na wsparcie w określeniu i zidentyfikowaniu konkretnych obszarów działalności, w których może rozwijać innowacje. Po drugie, to wskazanie, w jaki sposób tj. z jakich źródeł pochodzących z Funduszy Europejskich można tę innowacyjność rozwijać.

W nowej perspektywie środków unijnych dochodzi trzecia korzyść – dla tych, którzy skorzystają z IC, (czyli tzw. Absolwentów IC) otwiera się ścieżka wsparcia w ramach FENG, na którą składają się: doradztwo oraz co najważniejsze finansowanie realizacji pierwszych projektów B+R na starcie.

Program Innovation Coach obejmuje 180 branżowych coachów. Do końca ubiegłego roku ze wsparcia IC, czyli coachingu innowacji, skorzystało ponad 600 firm.

Kto może skorzystać z Innovation Coach?

Podsumowując, z Innovation Coach może skorzystać firma, która:

  • chce inwestować w innowacje,
  • jest gotowa realizować projekty rozwojowo-badawcze,
  • nie ma doświadczenia w aplikowaniu o środki na prace badawczo-rozwojowe i innowacyjne (B+R+I) z Funduszy Europejskich,
  • nie prowadziła samodzielnie projektów B+R+I  lub realizowała je w ograniczonym zakresie.

Co mówią przedsiębiorcy o Innovation Coach?

Jakie są zalety Innovation Coach?

Wśród wielu zalet Innovation Coach najważniejszymi wydają się:

  • przejście od idei do profesjonalnego opracowania. Praca z przydzielonym nam coachem odbyła się w idealnym czasie w rozwoju naszej firmy! Poprzez zastosowanie odpowiednich narzędzi mentoringowych, zadawanie pytań z pozycji obserwatora oraz z eksperta w zakresie Innowacji nasz pomysł, produkt oraz dalszy jego rozwój został ułożony w strategiczny plan. Ścieżka Innovation Coach pozwoliła nam przejść od idei do profesjonalnego opracowania. Praca z przydzielonym nam coachem wskazała nam możliwości, o których nieśmiało myśleliśmy w zespole w kontekście marzeń przyszłości. Praca była intensywna, a pomogła nam m.in. zdefiniować główne innowacje (produktowa i marketingowa), opracować opisy używając odpowiedniego języka innowacji, spojrzeć na mocne strony biznesu, przeprowadzić analizę ryzyk i ułożyć strategiczne główne kamienie milowe projektu. Dzięki programowi skonkretyzowaliśmy plan dla naszego projektu i wytyczyliśmy kierunki biznesu, również w kontekście funduszy Europejskich co obecnie konsekwentnie realizujemy. Jeszcze w czasie trwania projektu pozyskaliśmy partnerów do projektu ze środowiska naukowego i technicznego. Bardzo dziękujemy za tę możliwość! Polecamy każdemu młodemu biznesowi ścieżkę Innovation coach” – mówi Sylwia Domagała, Co-founder FeelBear Sp. z o.o. 
  • doradztwo ekspertów branżowych.Przystępując do projektu obawiałem się, że nie znajdziemy osoby, która będzie nam w stanie doradzić. Pozytywnie się rozczarowałem, ponieważ coach, na którego trafiliśmy, był bardzo dobrze zorientowany, mimo że ta branża dopiero wchodzi na światowe rynki. Podczas naszej współpracy potwierdziliśmy cel i zasadność naszego pomysłu. Kiedy nie jesteśmy pewni czy biznes ma sens, czasem warto nie rozpoczynając go na własną rękę, tylko zapytać mądrzejszego. Nam się to udało dzięki Innovation coach” - mówi Artur Rybakowski, Alacer – producent ustrojów akustycznych i ekologicznych materiałów budowlanych. 
  • kompleksowa pomoc przy rozwoju obszarów B+R oraz analizie otoczenia. „Współpraca z coachem przebiegła bardzo dobrze. Otrzymaliśmy rzetelną rekomendację zawierającą propozycję innowacyjnych działań z możliwym uwzględnieniem prac B+R oraz analizę rynku, opis wymaganych zasobów, ogólną analizę kosztów, główne ryzyka i potencjalne źródła finansowania. Coach uporządkował moją wiedzę, dał wytyczne na przyszłość i dokładnie wskazał, z których dofinansowań możemy skorzystać. Jestem bardzo zadowolona z udziału w programie” – mówi Dorota Liszewska, Drew Nauta – producent statków i innych jednostek pływających. 
  • analiza przedsiębiorstwa. „Jesteśmy bardzo zadowoleni ze współpracy z Coachem – pan Tomasz bardzo zaangażował się w pracę nad naszym projektem, poprowadził nas w analizie naszego przedsiębiorstwa, a także wnikliwie przeprowadził analizę naszego otoczenia. Dostaliśmy od niego mnóstwo inspiracji pomysłów na działania rozwojowe, a także wskazówki na temat możliwości wykorzystania finansowania ze środków UE w późniejszym etapie rozwoju naszej firmy" – mówi, Jarosław Prędkiewicz, Ale OKO!  – salon optyczny. 

*cytaty pochodzą ze strony programu Innovation Coach.

(fot. Materiał Partnera / )

JM

Źródło:
Tematy
Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Advertisement

Powiązane: Biznes od kuchni

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki