Inflacja CPI mocno przyspieszyła

Inflacja CPI wyniosła we wrześniu aż 2,2% rdr i 0,4 mdm – poinformował Główny Urząd Statystyczny. Dane mocno zaskoczyły ekonomistów.

To rezultat wyraźnie wyższy od prognoz ekonomistów, którzy spodziewali się wyniku na poziomie 0,1% mdm i 1,9% rdr. W sierpniu inflacja CPI wyniosła -0,1% mdm i 1,8% rdr.

(Bankier.pl)

Ostatni raz tak wysoką inflację CPI w Polsce obserwowaliśmy w lutym. Ale wtedy głównym „winowajcą” nagłego wzrostu inflacji cenowej był efekt niskiej bazy na rynku paliw. Teraz za wzrost kosztów życia musiały odpowiadać także inne kategorie dóbr i usług niż tylko same paliwa.

Wrześniowe przyspieszenie inflacji oznacza, że wskaźnik ten znalazł się już bardzo blisko 2,5-procentowego celu inflacyjnego Narodowego Banku Polskiego. To stawia pod znakiem zapytania trafność prognoz NBP, które zakładały utrzymanie inflacji CPI poniżej celu do końca 2018 roku.

Opublikowane dziś dane to tzw. szybki szacunek. Jak zaznacza GUS, dane mają charakter wstępny i mogą ulec zmianie. Finalne statystyki za wrzesień poznamy 12 października. Wtedy też dopiero poznamy kompozycję tego wskaźnika i dowiemy się, jaka kategoria stała za niespodziewanym wzrostem inflacji we wrześniu.

KK

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 rttyuiop

wskaźnik cen - kwiecień 2017 - 171,4; maj 2017 - 171,4; czerwiec 2017 - 171,1; lipiec 2017 - 170,8; sierpień 2017 - 170,6; wzresień 2017 - 171,3 - czyli wg GUS'u ceny we wrześniu były niższe niż w kwietniu i w maju

! Odpowiedz
15 79 wojt1305

To prawda, za PO za 2 tys. można było kupić kamienicę w Warszawie, a za PiSu za 2 tys. emerytowany SB-ek nie przeżyje miesiąca. Hiperinflacja!

! Odpowiedz
43 17 arfeneusz

przestańcie biadolić, może Polacy zmądrzeją i zaczną inwestować zamiast odkładać na lokatę
Pozdrawiam

! Odpowiedz
36 36 silvio_gesell

Dobrze to rozumiesz. Niestety 2% CPI to nadal za mało by napędzić inwestycje, i nie rośnie pomimo tego, że stopy są niskie, co kieruje te środki w nieruchomości, co ludzie nazywają inwestowaniem, a jest zwykłą spekulacją, bo populacja spada.

Należy obniżyć stopy, by napędzić inflację powyżej 3%, opodatkować wartość ziemi by uniknąć bańki na rynku nieruchomości i nie zniechęcać do remontowania katastrem, i dramatycznie obniżyć opodatkowanie pracy, a inwestycje ruszą. Najgorzej z tym opodatkowaniem wartości ziemi, bo ludzie by to widzieli w przeciwieństwie do PIT/VAT które są przed nimi ukryte więc byłyby straszne koszty polityczne. I to nie tylko w kraju, ale i za granicą, bo najdroższa ziemia jest w rękach zachodnich hipermarketów i galerii. Ale jeśli tego nie zrobimy to skończy się 75% podatkiem spadkowym jak w Japonii.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 15 xyz83 odpowiada silvio_gesell

A jeszcze wczoraj mówiłeś że inwestycje są niepotrzebne w warunkach niewystarczającego przyrostu liczebności populacji.

Czy od tego czasu coś się zmieniło?

! Odpowiedz
12 14 silvio_gesell odpowiada xyz83

Tak, dziś zmieniłem zdanie, glos_rozsadku przekonał mnie, że jakość produktów spada, a to ewidentnie jest efektem zbyt niskich inwestycji w linie produkcyjne. Brawo Ty, że czytasz mnie ze zrozumieniem, to rzadkie. Pozdrawiam

! Odpowiedz
3 10 xyz83 odpowiada silvio_gesell

Staram się po prostu ułożyć logiczną całość z szeregu wpisów ale bywa to trudne. Czasem ma to dla mnie sens a czasem w ogóle. Ale moje wpisy też oceniam za nie takie łatwe do zrozumienia ;)

Natomiast czy jakość produktów spada? No cóż, obawiam się że jakość produktów przeznaczanych na rynki wschodnie nigdy nie miała być zbyt wysoka (mam na myśli np. chemię gospodarczą). Nasze rodzime produkty poza nielicznymi wyjątkami jakością również nie grzeszą więc najczęściej wybieram oryginalne rzeczy zza Odry. Mój patriotyzm przejawia się tylko w produktach spożywczych które preferuję ponad te zagraniczne.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 6 1as odpowiada xyz83

W globalnej wiosce są tylko 3 rynki zbytu i 3 poziomy jakości: pierwszy: Stara UE, USA, Kanada, Japonia i Australia, drugi: kraje rozwijające się, w tym Europa Środkowo-Wschodnia z Polską, trzeci: reszta, jak Ukraina i "trzeci świat".

! Odpowiedz
9 64 madarot

I tak uważam, że obliczona przez fachowców z GUS inflacja jest zaniżona. Faktyczna to jest w okolicach 4-5%.

! Odpowiedz
6 16 glos_rozsadku

ja bym dodał z 5p.p. czyli będzie w oklicach 7-8%

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 1,1% I 2020

Znajdź profil