REKLAMA

Ile razy bankrutowała Polska?

2012-08-01 02:07
publikacja
2012-08-01 02:07

Polska bankrutowała w swej historii tylko trzy razy. Potężne i bogate Niemcy - aż osiem, a Hiszpania - nawet trzynaście, podaje "Dziennik Gazeta Prawna".

Analiza historii gospodarczej 66 krajów, odpowiadających za 90 proc. światowego PKB, wykazała że w ciągu ostatnich 800 lat światowy system gospodarczy przeżył bankructwo państw 250 razy. Spłatę należności wobec własnych obywateli rządy różnych krajów wstrzymały 68 razy.

Polska spędziła w stanie niewypłacalności jedną trzecią czasu od momentu uzyskania niepodległości w 1918 r. W sumie bankrutowała trzy razy. O pięć razy mniej niż Niemcy (ale oni od 1618 r.).

Ranking funduszy inwestycyjnych - czerwiec 2012 » Ranking funduszy inwestycyjnych - czerwiec 2012

Stan niewypłacalności przydarzał się europejskim krajom 73 razy. Rekordzistami są Grecy, którzy od momentu uzyskania niepodległości w 1829 r. połowę czasu spędzili w stanie bankructwa i restrukturyzacji.

Z kolei Hiszpanie są liderami pod względem liczby bankructw. Od uzyskania niepodległości w 1476 r. osiągali stan niewypłacalności sześć razy w 18. i siedem razy w 19. wieku.(PAP)

mp/

Źródło:PAP
Tematy
10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

Komentarze (21)

dodaj komentarz
~Janusz
Artukuł pisał dyletant historyczny
Niemcy w 1618 r. nie były zjednoczone ale był a to Rzesza Niemiecka składajaca się z dziesiątek niezależnych księstw, biskupstw, dlatego każde z nich prowadziło własną politykę fiskalną i nie ma mozliwości określia skali bankructw, bo wszystkie one były w róznej sytuacji finansowej. Może autor
Artukuł pisał dyletant historyczny
Niemcy w 1618 r. nie były zjednoczone ale był a to Rzesza Niemiecka składajaca się z dziesiątek niezależnych księstw, biskupstw, dlatego każde z nich prowadziło własną politykę fiskalną i nie ma mozliwości określia skali bankructw, bo wszystkie one były w róznej sytuacji finansowej. Może autor brał pod uwagę Prusy, ale one w tym okresie tez były lennem Rzeczypospolitej.
Hiszpania w 1476 r. miała niby uzyskać niepodległości, ale ona w tedy była była podzeilona na kilka królestw, a połaczenie dwóch najwiekszych Kastyli i Aragonii nastąpiło w 1479r. ale wtedy tez nie możemy mówić o zjednoczonym Królestwie Hiszpani bo te królestwa były zjednoczone tylko uniaąpersonalną, nadal posiadały oddzielne instytucje w tym i skarb.
Autor nawet nie postarał się sprawdzić danych historycznych czyli wiarygodność wszystkich informacji budzi duze wątpliwości
~Herman
Panowie dyskutujecie sobie luźno na temat ,który ma was przygotowac do takoż luźnego podejścia do zbliżającej sie nieuchronnie katastrofy finansów naszego kraju , będzie to konsekwencją polityki dwóch geniuszy Vincenta i Donalda .
~nt odpowiada ~Herman
Nie da się porównać tych epok:Gierka i obecnej.
Różne dziedziny wyglądały różnie.
Prawdę pisze DD:
średnia miesięczna pensja
> brutto w połowie lat 70' - 40$
średnia miesięczna
> pensja brutto w roku 2012 - ok. 1000

Tylko ,że za Gierka można było kupić za srednią pensję mieszkanie m3 i je
Nie da się porównać tych epok:Gierka i obecnej.
Różne dziedziny wyglądały różnie.
Prawdę pisze DD:
średnia miesięczna pensja
> brutto w połowie lat 70' - 40$
średnia miesięczna
> pensja brutto w roku 2012 - ok. 1000

Tylko ,że za Gierka można było kupić za srednią pensję mieszkanie m3 i je umeblować.
Kosztowało to nieduże pieniądze-każdy mógł je zoorganizować, gorzej było z okresem oczekiwania około 15 lat.
Teraz przy średniej pensji niema żadnej mozliwości kupienia takiego mieszkania
Z tą zblizającą się katastrofą zgadzam się, mam nadzieję ,że się mylimy.
~qwe
ciekawy temat jak na "zieloną wyspę" tuska :-)
~Dollar
Ile razy bankrutowało USA?
~A.
No i to:
"Z kolei Hiszpanie są liderami pod względem liczby bankructw. Od uzyskania niepodległości w 1476 r."

Uzyskania niepodległości w 1476! ehh... trafił ci się historyk przyjacielu. Dbaj proszę o rzetelność bo ciężko się czyta takie bzdury.
~A.
Niemcy od 1618?! A kiedy powstały zjednoczone Niemcy?
~znawca
zjednoczona Polska powstała chyba wcześniej bo gdzieś pod koniec 10 wieku.
~Kristof
Krótko,średnio Polska bankrutuje co 31 lat,a Niemcy co 49 lat-od razu inaczej to wygląda.Nie cierpię takiej tytułowej manipulacji.
~znawca
Polska zbankrutowała w 1980 roku po przeżarciu resztek gierkowskich kredytów a to co wybudował Gierek za złe kredyty w wiekszości nadawało sie tylko do zaorania.
Taka jest prawda szanowni forumowi esbecy z nostalgią wspominajacy tamte czasy.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki