REKLAMA
PIT 2023

IKE i IKZE w kolejnym domu maklerskim. W ofercie obligacje korporacyjne

Michał Misiura2023-12-08 14:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-12-08 14:00

Do polskich domów maklerskich oferujących rachunki IKE/IKZE dołączył Michael / Ström. Jego klienci będą mogli uniknąć podatków od zysków z giełdy, inwestując w certyfikaty funduszy inwestycyjnych i obligacje.

IKE i IKZE w kolejnym domu maklerskim. W ofercie obligacje korporacyjne
IKE i IKZE w kolejnym domu maklerskim. W ofercie obligacje korporacyjne
fot. TommyStockProject / / Shutterstock

Michael / Ström Dom Maklerski uruchomił w ostatnim czasie rachunki IKE i IKZE. W ich ramach klienci będą mogli inwestować w certyfikaty inwestycyjne publicznych i niepublicznych funduszy inwestycyjnych zamkniętych, obligacje korporacyjne (na krajowych rynkach zorganizowanych oraz poza zorganizowanym systemem obrotu), a także kupować polskie obligacje skarbowe (na rynku wtórnym). Michael / Ström nie udostępnia klientom handlu na rynku akcyjnym.

Dom maklerski podkreśla, że założenie, prowadzenie ani zmiany na rachunkach IKE/IKZE nie będą wiązały się z żadnymi opłatami po stronie klientów. Jedyny koszt poniosą osoby, które zdecydują się na zamknięcie konta IKE lub IKZE przed upływem 12 miesięcy od ich otwarcia. Wyniesie on 150 zł. Jest to powszechnie spotykana pozycja w tabelach opłat większości domów maklerskich.

IKE, IKZE i OIPE w 2024 roku

Rachunki IKE, IKZE oraz niedawno wprowadzone OIPE, należą do III filaru emerytalnego. Pozwalają inwestować i oszczędzać środki z uzyskaniem ulgi podatkowej, a po spełnieniu określonych wymagań zwolnienia z podatku od zysków kapitałowych, czyli tzw. “podatku Belki”.

7 grudnia Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przedstawiło maksymalną kwotę wpłat na IKE, IKZE i OIPE w 2024 roku. Rachunki będzie można zasilić każdego roku kwotą do:

  • 23 472 zł - w przypadku IKE i OIPE,
  • 9 388,80 zł - w przypadku IKZE,
  • 14 083,20 zł - w przypadku rachunków IKZE osób prowadzących własną działalność (pozarolniczą).

Porównanie IKE, IKZE i OIPE


IKE

IKZE

OIPE

Roczny limit wpłat*

23 472 zł

9 388,80 zł**

23 472 zł

Zwolnienie z podatku Belki

TAK

TAK (bezwarunkowo)

TAK

Opodatkowanie wypłaty

NIE

zryczałtowany podatek 10% przy wypłacie

NIE

Wiek bezkarnej wypłaty zwolnienia

60 lat (lub 55 lat)**

65 lat

60 lat (lub 55 lat)**

Samodzielne inwestowanie***

TAK

TAK

NIE

Podatek od spadku?

NIE

NIE

NIE

Skutki wcześniejszej wypłaty obowiązek podatkowy (19% od zysków, w tym od dywidend) podatek dochodowy (12% lub 32%) od pełnej kwoty (wpłat i zysków) obowiązek podatkowy (19% od zysków, w tym od dywidend)
*stan na 2024 r.
**w przypadku samozatrudnionych limit wpłat do IKZE to 14 083,20 zł
***55 lat w przypadku osób, które osiągnęły uprawnienia emerytalne
****w ramach OIPE można kupować tylko gotowe strategie inwestycyjne

IKE i OIPE umożliwiają zwolnienie z podatku od zysków z giełdy po osiągnięciu przez inwestora 60. roku życia (lub 55. po uzyskaniu wcześniejszych uprawnień emerytalnych). Główna różnica pomiędzy nimi polega na sposobie inwestowania. OIPE, czyli Ogólnoeuropejski Indywidualny Produkt Emerytalny, umożliwia inwestorowi jedynie wybór strategii zarządzanej przez dostawcę. W przypadku IKE wszelkie decyzje na temat składu portfela oraz transakcji podejmuje posiadacz rachunku.

IKZE umożliwia bezwzględnie uniknięcie zapłaty 19% z tytułu podatku Belki, a po ukończeniu 65. roku życia oszczędzający zapłaci 10% zryczałtowanego podatku. Drugim warunkiem jest dokonywanie wpłat na rachunek w ciągu co najmniej 5 lat kalendarzowych. Zaletą IZKE jest możliwość uzyskania ulgi podatkowej podczas rozliczenia podatku dochodowego.

Źródło:
Michał Misiura
Michał Misiura
redaktor Bankier.pl

Redaktor działu Rynki w Bankier.pl. Absolwent dziennikarstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Inwestowaniem zainteresował się podczas studiów. Zaczynał pisząc o rynku forex i kryptowalutach, żeby z czasem przenieść się na giełdę. W Bankier.pl śledzi produkty dla inwestorów i opisuje wydarzenia na rynkach kapitałowych.

Tematy
Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
olotur
Dlaczego Banki oferują IKE ponizej stopy referencyjnej NBP? Czy to jest zgodne z prawem?

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki