REKLAMA

IKE, IKZE i OIPE w 2024 roku. Tyle będzie można ochronić przed podatkiem

Michał Misiura2023-12-07 11:40redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-12-07 11:40

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej opublikowało obwieszczenia w sprawie maksymalnej kwoty wpłat na IKE, IKZE i OIPE w 2024 roku. Do jakich kwot będzie można obniżyć swoje podatki od inwestycji i oszczędności na emeryturę?

IKE, IKZE i OIPE w 2024 roku. Tyle będzie można ochronić przed podatkiem
IKE, IKZE i OIPE w 2024 roku. Tyle będzie można ochronić przed podatkiem
fot. beeboys / / Shutterstock

Roczne limity wpłat na rachunki IKE, IKZE oraz OIPE obliczane są na podstawie prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce. W związku z tym zmieniają się one każdego roku. W odchodzącym 2023 roku wynosiły one 20 805 zł dla IKE (trzykrotność przeciętnego wynagrodzenia) oraz 8 322 zł dla IKZE (1,2-krotność przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce). Limit wpłat na rachunek IKZE dla osób prowadzących własną działalność wynosił 12 483 zł (1,8-krotność przeciętnego wynagrodzenia). W przypadku świeżo wprowadzonego OIPE limitem wpłat było 21 312 zł.

W 2024 roku roczny limit wpłat na rachunki IKE oraz OIPE wyniesie 23 472 zł, a dla IKZE 9 388,80 lub 14 083,20 zł dla osób prowadzących własną pozarolniczą działalność. 

Korzyści z rachunków IKE, IKZE i OIPE

Porównanie IKE, IKZE i OIPE


IKE

IKZE

OIPE

Roczny limit wpłat*

23 472 zł

9 388,80 zł**

23 472

Zwolnienie z podatku Belki

TAK

TAK (bezwarunkowo)

TAK

Opodatkowanie wypłaty

NIE

zryczałtowany podatek 10% przy wypłacie

NIE

Wiek bezkarnej wypłaty zwolnienia

60 lat (lub 55 lat)**

65 lat

60 lat (lub 55 lat)**

Samodzielne inwestowanie***

TAK

TAK

NIE

Podatek od spadku?

NIE

NIE

NIE

Skutki wcześniejszej wypłaty obowiązek podatkowy (19% od zysków, w tym od dywidend) podatek dochodowy (12% lub 32%) od pełnej kwoty (wpłat i zysków) obowiązek podatkowy (19% od zysków, w tym od dywidend)
*stan na 2024 r.
**w przypadku samozatrudnionych limit wpłat do IKZE to 14 083,20 zł
***55 lat w przypadku osób, które osiągnęły uprawnienia emerytalne
****w ramach OIPE można kupować tylko gotowe strategie inwestycyjne

Rachunki IKE, IKZE i OIPE umożliwiają uzyskanie ulgi podatkowej, a po spełnieniu pewnych warunków uniknięcie podatku od zysków kapitałowych, znanego lepiej jako "podatek Belki". To niezależne od siebie elementy III filaru emerytalnego, co oznacza, że można posiadać jednocześnie każde z wymienionych wcześniej kont. Mogą być one prowadzone u różnych dostawców.

Rachunki IKZE umożliwiają inwestowanie i bezwzględnie uniknięcie 19% podatku od zysków kapitałowych, a po ukończeniu 65. roku życia oszczędzający zapłaci 10% zryczałtowanego podatku. Poza osiągnięciem odpowiedniego wieku, należy spełnić również warunek polegający na dokonywaniu wpłat na rachunek IKZE w ciągu co najmniej 5 lat kalendarzowych. Dodatkową zaletą IZKE jest możliwość uzyskania ulgi podatkowej podczas rozliczenia podatku dochodowego.

IKE umożliwia uzyskanie zwolnienia rachunku od konieczności zapłaty podatku od zysków z giełdy po osiągnięciu przez inwestora 60. roku życia. Na podobnej zasadzie działa również najnowszy element III filaru emerytalnego, czyli OIPE nazywane europejską emeryturą. Różnica pomiędzy IKE i OIPE polega jednak na możliwości samodzielnego zarządzania zawartością portfela.

W ramach IKE inwestorzy mogą wykonywać dowolne transakcje na wybranych instrumentach udostępnianych przed dostawcę rachunku. W przypadku OIPE muszą ograniczyć się wyboru zarządzanego portfela. Niedawno na polskim rynku pojawiła się pierwsza oferta OIPE, świadczona przez robodoradcę Finax.

Bankier.pl
Źródło:
Michał Misiura
Michał Misiura
redaktor Bankier.pl

Redaktor działu Rynki w Bankier.pl. Absolwent dziennikarstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Inwestowaniem zainteresował się podczas studiów. Zaczynał pisząc o rynku forex i kryptowalutach, żeby z czasem przenieść się na giełdę. W Bankier.pl śledzi produkty dla inwestorów i opisuje wydarzenia na rynkach kapitałowych.

Tematy
Ile kosztuje kredyt firmowy na 100 tys. zł?

Ile kosztuje kredyt firmowy na 100 tys. zł?

Komentarze (8)

dodaj komentarz
prawnuk
no to będą jaka z IKZE w prz6yszłym roku. 6000 zł po ZUSIE bez podatku, będzie ciekawe.
no i system, w którym odliczasz 12%, a potem płacisz 10% - dziwne.....
No chyba, że upowszechnimy 32%
kch002
Dlatego I- wyborem sa IKE, bo wybieramy produkty, ktore maja niska prowizje, np akcje prowizja ok. 0,38%. EU zafundowala nam OIPE i ograniczyla prowizje do 1%, stad bedzie sie to oplacalo, jak oferenci dadza prowizje porownywana z IKE w formie rach maklerskiego, inaczej czarno to widze.
ironp
A opłaty banku za prowadzenie IKE?
osmial
po wprowadzeniu Fundacji Rodzinnych IKE mają średni sens, są limity, ostatecznie będzie trzeba zapłacić belkę 19% a przy wypłacie kasy z FR będzie do zapłaty 15% także ktoś kto inwestuje na giełdzie powinien poważnie rozważyć FR
momotaro
23 z kawałkiem? Czemu tak mało? Rozumiem 23 tyś miesięcznie ale rocznie? Granda!!!
greatmongo
OIPE pokazuje, ze unia europejska nie ma pojecia jak tworzyc prawo.

1. Wybor porttfela to po prostu zmuszanie do placenia prowizji. Zwykla osoba kupi ETF S&P500 albo akcji calego swiata i wyjdzie na tym super. Czemu zmuszac?

2. Oszczedzanie bez odliczanie od podatku to bezsens. Podatku belki mozna nie placic, wystarcxzy
OIPE pokazuje, ze unia europejska nie ma pojecia jak tworzyc prawo.

1. Wybor porttfela to po prostu zmuszanie do placenia prowizji. Zwykla osoba kupi ETF S&P500 albo akcji calego swiata i wyjdzie na tym super. Czemu zmuszac?

2. Oszczedzanie bez odliczanie od podatku to bezsens. Podatku belki mozna nie placic, wystarcxzy nie sprzedawac akcji.
deagle
przecież, jak nie płatisz, jestesz towarem
deagle odpowiada deagle
przecież, jak nie płacisz, jesteś towarem (chyba tak poprawnie :))

Powiązane: Oszczędzanie i inwestycje

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki