REKLAMA

Gwałtowne spadki banków po decyzji RPP

2020-05-28 15:43, akt.2020-05-28 17:11
publikacja
2020-05-28 15:43
aktualizacja
2020-05-28 17:11
fot. Krystian Maj/ /

Zaskakująca obniżka stóp procentowych wywołała falę wyprzedaży na akcjach polskich banków. RPP przygasiła tym samym odbicie w sektorze.

Inwestorzy posiadający w portfelu akcje banków przeżyli w czwartek prawdziwy rollercoaster. W ciągu dnia notowania indeksu WIG-Banki szły w górę nawet o 5 proc., by ok. godz. 15 znaleźć się aż 2,5 proc. pod kreską (tak też indeks zakończył cały dzień). Banki z liderów wzrostów momentalnie stały się outsiderami i "ściągnęły" WIG20 z blisko 2-proc. wzrostów do 0,6 proc. Akcje PKO, Aliora i Pekao potaniały o ponad 3 proc., w mWIG40 o blisko 7 proc. w dół poszły notowania Millennium, 4,8 proc. stracil zaś Handlowy.

Kliknij, by przejść do notowań / Bankier.pl

Tak gwałtowna zmiana nastrojów miała związek z decyzją Rady Polityki Pieniężnej, która zdecydowała o ścięciu stóp procentowych. Referencyjna poszła w dół z 0,5 proc. do 0,1 proc., a przypomnijmy, że jeszcze 2,5 miesiąca temu sięgała 1,5 proc. i już wówczas był to rekordowo niski poziom. W reakcji na koronakryzys RPP najpierw 17 marca, a potem 8 kwietnia 2020 r. obcięła stopy po 0,5 pkt. proc. Dzisiejsza decyzja była zatem trzecią obniżką przeprowadzoną przez RPP w bardzo krótkim czasie.

Mniejsze zyski banków

Dla banków niższe stopy oznaczają niższe zyski. Już po cięciach z 1,5 proc. do 1 proc. banki raportowały negatywny wpływ decyzji RPP na swoje wyniki. Przykładowo BNP Paribas mówił o 100-130 mln zł uszczerbku w wyniku odsetkowym, Pekao o niemal 0,5 mld zł ciężaru dla wyniku netto, a PKO BP o ponad 0,5 mld zł. W sumie mowa była nawet o około 20-proc. uszczerbku na rocznym wyniku całej branży.

Teraz uszczerbek jeszcze wzrośnie. - Jest to naszym zdaniem ostatnia obniżka stóp przez RPP, ale jednocześnie najbardziej bolesna dla wyników banków. Sektor może stracić kolejne ok. 2 mld zł zysku netto z tego tytułu - ocenia Maciej Marcinowski, analityk Trigon DM.

- Uważamy, że tak głębokie cięcie jest zaskoczeniem, biorąc pod uwagę ostatnie wypowiedzi członków RPP oraz konsensus rynkowy. Kolejne o 40 pb cięcie stopy będzie, naszym zdaniem, miało znacznie poważniejszy wpływ na wyniki sektora niż poprzednie cięcia, ze względu na bardzo ograniczone pole manewru po stronie kosztów depozytów - napisali z kolei analitycy BM mBanku Michał Konarski i Mikołaj Lemańczyk w komentarzu do decyzji.

Kwestia stóp, a także odpisy związane z pogorszeniem sytuacji makroekonomicznej i konieczność wstrzymania dywidend sprawiły, że WIG-Banki stał się w tym roku najsłabszym indeksem sektorowym na GPW, a wiele banków - mimo ogólnogiełdowego odbicia po koronawirusowym krachu - w maju "poprawiało" swoje wieloletnie minima. Szerzej temat ten opisywaliśmy w artykule "Akcje banków szorują po dnie".

Przerwane odbicie

W tym tygodniu sektor w końcu zdołał się jednak zebrać do odbicia. I to nie byle jakiego, do momentu decyzji RPP WIG-Banki był bowiem za ten tydzień aż na 16-proc. plusie. Odbicie na bankach ciągnęło w górę WIG20, czar jednak prysł, gdy ogłoszono trzecią obniżkę stóp. 

Odbicie na bankach wyraźnie sugerowało, iż inwestorzy nie spodziewali się obniżki stóp. Podobnego zdania byli i ekonomiści, którzy niemal jednogłośnie przewidywali, iż dzisiejsza decyzja RPP pozostawi stopy na niezmienionym poziomie. Z drugiej strony WIG-Banki wciąż jest notowany 9,3 proc. powyżej poziomów z początku tygodnia, konsekwencje decyzji RPP "wymazały" zatem jedynie część wzrostów z tego tygodnia.

Adam Torchała

Źródło:
Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Advertisement

Komentarze (29)

dodaj komentarz
clever
Nikt nie myśli o szaraku Kowalskim ( nie o tym fanatycznym wiceministrze od pis-dzielców) - banki bedą chciały w jakiejś częsci zrekompensować straty poprzez podnoszenie kosztów usług bankowych - Glapiński ze świtą blond dwórek ze swoimi "skromnymi" pensyjkami nie odczuje tego zupełnie. Radość niektórych Nikt nie myśli o szaraku Kowalskim ( nie o tym fanatycznym wiceministrze od pis-dzielców) - banki bedą chciały w jakiejś częsci zrekompensować straty poprzez podnoszenie kosztów usług bankowych - Glapiński ze świtą blond dwórek ze swoimi "skromnymi" pensyjkami nie odczuje tego zupełnie. Radość niektórych z tego ,że banki "oberwą" świadczy tylko o totalnym braku rozeznania
czytacz
po prostu dno-przez lata namawiano do oszczędności,aby je teraz oszczędzającym odebrać.Inflacja szaleje,a oprocentowanie zerowe-!DNO SYSTEMU FINANSOWEGO W POLSCE!
antek10
to i wróci nazwa MILICJA. Sprawdzili sie w PRL to i w obecnych czasach bedzie mozna na nich liczyć.
znawca_wszystkiego
Nastepne etapy to podatek katastrtalny, delegalizacja złota wreszcie przymus pracy, bo wtedy to już nikomu nie będzie opłacało się pracować za paciorki, które tracą wartośc szybciej niż zdąży się je wydać.
pyton112
Nareszcie Bardzo dobra decyzja Gorzej dla bankow Lepiej dla ludzi !! Kolejny plus nieprzyjęcia EURO i możliwość zmiany stóp wlasnej waluty.
minirekin
Lepiej dla ludzi. Dla kogo? Złoty stracił na obniżkach stóp ponad 8%. To spowoduje wzrost ceny towarów w szczególności importowanych w tym ropa, gaz etc. .Spadek możliwości realnego zarobku na pożyczkach w PLN spowoduje odpływ zagranicznych inwestorów z rynku. Kto kupi obligacje, czy bony oprocentowane na 0,5 czy 1 % Lepiej dla ludzi. Dla kogo? Złoty stracił na obniżkach stóp ponad 8%. To spowoduje wzrost ceny towarów w szczególności importowanych w tym ropa, gaz etc. .Spadek możliwości realnego zarobku na pożyczkach w PLN spowoduje odpływ zagranicznych inwestorów z rynku. Kto kupi obligacje, czy bony oprocentowane na 0,5 czy 1 % gdy inflacja wynosi blisko 4. Chyba że kontrolowane przez rząd banki Pekao SA i PKO BP, które kupiły obligacje PFR oprocentowane właśnie na niewiele powyżej 1 %. To jest niszczenie pieniądza i ciebie też to dotknie. Na stacji, w sklepie, wczasach, w aptece gdzie kupisz mniej niż dotychczas. Pozdrawiam takich ignorantów zafascynowanych przekazem PIS.
sztos1 odpowiada minirekin
stracił ,, hhmmmm a ja widze , ze od kilku dni odzyskał z 4-5%
sztos1 odpowiada sztos1
towary z importu potanieja , usd poniżej 4 pln euro ca 4.40 a GBP 4,93 . Każdy może sprawdzić no ale po co
degrengolada
bankowcy są trzymani na bardzo krótkiej smyczy, czasy mleka i miodu za PO już dawno się skończyły. A susza bardzo daje się we znaki. Oaza na widnokręgu to tylko fatamorgana.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane: RPP obniża stopy procentowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki