REKLAMA

Gowin: Rozpoczynamy prace nad nową polityką przemysłową

2021-01-07 10:28, akt.2021-01-07 11:56
publikacja
2021-01-07 10:28
aktualizacja
2021-01-07 11:56
Gowin: Rozpoczynamy prace nad nową polityką przemysłową
Gowin: Rozpoczynamy prace nad nową polityką przemysłową
/ Ministerstwo Rozwoju

Rozpoczynają się prace nad nową polityką przemysłową. Musimy dźwignąć się z poziomu kraju o niskich kosztach produkcji i usług do poziomu kraju o wysokich kompetencjach i wysokich standardach jakościowych - powiedział w czwartek na konferencji wicepremier, szef MRPiT Jarosław Gowin.

"Ogłaszam dziś rozpoczęcie prac nad nową polityką przemysłową Polski. Podstawowa zasada brzmi: +3 razy P+, a nawet +3 razy Pl+ - polski przemysł, polskie technologie i polskie produkty" - powiedział minister rozwoju, pracy i technologii.

"Polski przemysł oznacza firmy działające w naszym kraju. Polskie technologie, to technologie wypracowane w polskich firmach i na polskich uczelniach, bo w dzisiejszym świecie siła przemysłu sprowadza się do pytania czy posiadamy naszą własność intelektualną, własne rozwiązania wdrożone do produkcji. Polskie produkty to konkurencyjne produkty wysokiej jakości wyprodukowane w Polsce" - dodał Gowin.

Zdaniem Gowina zasada "3 razy Pl" będzie nowym impulsem rozwojowym dla rodzimego przemysłu i wzrostu jego produktywności.

Podkreślił, że jeżeli poziom życia Polaków ma się konsekwentnie podnosić, to warunkiem niezbędnym jest własny przemysł. Przemysł silny, innowacyjny i konkurencyjny.

Jak powiedział, nowa polityka przemysłowa zostanie wpisana w ramy wyznaczone przez pięć osi.

Pierwszą osią ma być cyfryzacja przemysłu, rozumiana m.in. jako złożony i zaawansowany technicznie proces wykorzystania dużych zbiorów danych. „Stawiamy na przemysł 4.0” - oświadczył Gowin.

Drugą osią ma być „powrót do myślenia o przemyśle w kategoriach bezpieczeństwa”. Według Gowina, dotyczy to np. produktów, których wytwarzanie ulokowano na innych kontynentach z powodu niższych kosztów. „Dziś celem musi być odtworzenie zdolności produkcyjnych określonych wyrobów medycznych i farmaceutycznych” - wyjaśnił wicepremier.

Trzecią osią ma być położenie nacisku na lokalność produkcji przemysłowej. Gowin stwierdził, że uzależnienie krajowej produkcji od niezdywersyfikowanego importu półproduktów to znaczący czynnik ryzyka, dywersyfikacja i skrócenie łańcuchów dostaw do szansa budowania kompetencji i mocy w przyszłościowych branżach.

Czwartą osią ma być Zielony Ład, gospodarka obiegu zamkniętego i niskoemisyjność. To wielkie wyzwanie, ale i szansa dla polskich producentów - ocenił wicepremier.

Piątą osią ma być nowoczesne społeczeństwo. Nowe technologie stworzą nowe miejsca pracy, ale aby proces ten przebiegł harmonijnie, potrzebna jest polityka rozwoju kompetencji dopasowanych do wykorzystywanych w gospodarce narzędzi, a także regularne aktualizowanie i zmiana umiejętności oraz kompetencji pracowników - wyjaśnił.

Odnosząc się do narzędzi, które mają pomóc we wdrażaniu nowej polityki przemysłowej Polski szef MRPiT wskazał m.in. na "deregulację, czyli to, co nazwaliśmy tarczą prawną, kontrakty branżowe, agendy badawcze czy polityka zakupowa państwa". "Ale na początku konieczna jest trafna, rzetelna i uczciwa diagnoza" - zaznaczył. "Musimy opracować precyzyjne odpowiedzi na problemy i wyzwania dotyczące konkretnych gałęzi przemysłu i branż" - dodał. Jak zapowiedział, polityka przemysłowa będzie tworzona wspólnie z przedstawicielami przemysłu oraz ekspertami branżowymi. "Jedną z form pozyskiwania wiedzy od samych zainteresowanych będzie biała księga rozwoju przemysłu. W ramach pracy nad księgą wspólnie zidentyfikujemy najbardziej uciążliwe bariery dla prowadzenia działalności przemysłowej" - powiedział.

Dodał, że na stronie internetowej MRPiT zostanie udostępniony formularz zgłoszeniowy, za pośrednictwem którego będzie można nadsyłać uwagi, pomysły. "Konsultacje w tej formie potrwają do 31 stycznia. Analizą nadsyłanych propozycji zajmie się powołany przeze mnie zespół" - zapowiedział. Ma się składać "w przytłaczającej większości z przedstawicieli biznesu", firm reprezentujących - jak mówił - najnowocześniejsze i najważniejsze z punktu widzenia polskiej gospodarki obszary produkcji przemysłowej. Kolejne konsultacje opracowanego na tej podstawie materiału mają się odbyć po 31 stycznia. "Finalne rekomendacje przyjęte w ostatecznej wersji księgi posłużą do opracowania ostatecznych zapisów polityki przemysłowej Polski, staną się podstawą do niezbędnych zmian legislacyjnych, posłużą do powstania najpełniejszego katalogu instrumentów wsparcia poszczególnych branż" - wskazał.

Według Gowina, państwa, które prześpią najbliższe miesiące, nie wykorzystają kryzysu do przeprowadzenia odważnych reform, "zaczną się cofać na ścieżce swojego rozwoju", a te, które uruchomią procesy głębokich zmian obliczonych na kolejne lata, szybko znajdą się w globalnej czołówce - zaznaczył. Chodzi o to, by zrobić wszystko, aby "Polska w świecie po pandemii znalazła się wśród zwycięzców" - podsumował Gowin. Dodał, że w ciągu najbliższych tygodni zostaną przedstawione "rozwiązania całościowe adresowanie do gospodarki".

Gowin pytany przez dziennikarzy o zapowiadaną przez premiera Mateusza Morawieckiego pomoc dla przedsiębiorców z powiatów turystycznych dotkniętych przez restrykcje pandemiczne wskazał, że prace nad "odpowiednimi rozwiązaniami trwają". Szczegóły propozycji dla gmin górskich zostaną ogłoszone prawdopodobnie w przyszłym tygodniu - dodał. "Lokalne władze będą mogły kierować precyzyjnie pomoc do tych przedsiębiorców działających w gminach, którzy niekoniecznie objęci są nową tarczą finansową" - zaznaczył. Dodał, że to mogą być przedsiębiorstwa z innych obszarów gospodarki, które są "ściśle powiązane z lokalnym rynkiem, lokalną przedsiębiorczością".

Pytany o pomoc dla małych miast w trudnej sytuacji finansowej z powodu pandemii wskazał, że z jego inicjatywy trwają prace zespołu rządowo-samorządowego nad koncepcją nowej subwencji rozwojowej. "Po stronie samorządów osobą koordynującą te prace jest senator Zygmunt Frankiewicz, po stornie rządowej wiceminister finansów Sebastian Skuza" - wyjaśnił. (PAP)

autor: Magdalena Jarco

maja/ pif/ wkr/ je/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt dla firm do 350 tys. na dowolny cel z decyzją online nawet w 10 minut

Kredyt dla firm do 350 tys. na dowolny cel z decyzją online nawet w 10 minut

Advertisement

Komentarze (12)

dodaj komentarz
carlito1
Hmmmmm??? Co by tu jeszcze spartolić.....?
itso_empty2
jak Celma wróci w Polskie ręce wtedy otworzy mi się jedno oko a drugie jak Optimus zmartwychwstanie
czerwony_wiewior
Plan wygląda, jak by doradcą Gowina został tutejszy wybitny intelektualista grzegorzkubik :)
tristans
piękne plany i ambicje, będą realizowane przez następujące grupy społeczne, o które troszczy się rząd:
- rolnicy z przywilejami emerytalnymi, dopłatami bezpośrednimi i gwarantowaną ceną skupu produktów rolnych
- emeryci z 15 emeryturami w roku
- beneficjenci z 500+, bo im się należą wysoko płatne stanowiska
piękne plany i ambicje, będą realizowane przez następujące grupy społeczne, o które troszczy się rząd:
- rolnicy z przywilejami emerytalnymi, dopłatami bezpośrednimi i gwarantowaną ceną skupu produktów rolnych
- emeryci z 15 emeryturami w roku
- beneficjenci z 500+, bo im się należą wysoko płatne stanowiska pracy
- zagraniczne koncerny w Polsce które mają preferencje podatkowe
- górnicy którzy właśnie będą usuwani z kopalń, i nie zaakceptują nisko płatnych stanowisk

ufff, ale mamy talentów w które obecnie inwestuje państwo, z taką ekipą sukces gwarantowany
kris74keh
Panie Gowin to trzeba się spieszyć, bo za 3 lata wybory. Miałem nadzieję ,że przy tylu wiceministrach to szafy pełne dobrych pomysłów. A wy dopiero zamierzacie rozpocząć prace?
karbinadel
"Polskie technologie, to technologie wypracowane w polskich firmach i na polskich uczelniach, " - czyli do nowa wynajdziemy koło, maszynę parową i telegraf
hal9ooo
Towarzyszu Gowin, przecież już rozpoczęliście:
https://www.bankier.pl/wiadomosc/Miliony-JSW-utopione-w-innowacjach-8031553.html
matterk
Trzeci etap reformy już blisko, towarzysze. Produkcja lemieszy i sznurka do snopowiązałek idzie pełną parą. Zarzucimy nimi cały świat.

Kto pamięta jak było kiedyś teraz może sobie przypomnieć... Jak w PRL.
piwic
"Polski przemysł oznacza firmy działające w naszym kraju"

Trudno o coś głupszego. Ale wicepremierowi wolno więcej.
thu
i dlatego osłabiamy złotówkę, abyśmy byli jeszcze tańsi :)

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki