REKLAMA

Górnicy szykują się do strajku

2020-09-19 18:07
publikacja
2020-09-19 18:07
Górnicy szykują się do strajku
Górnicy szykują się do strajku
fot. Peter Andrews / / FORUM

Rada Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ "Solidarność" (KSGiE) podjęła decyzję o przekształceniu się w Komitet Protestacyjno-Strajkowy i ogłoszeniu pogotowia strajkowego – poinformował w sobotę PAP przewodniczący Sekretariatu Jarosław Grzesik.

Decyzja – jak wyjaśnili związkowcy – związana jest z "zagrożeniem dalszego funkcjonowania branży energetycznej i górniczej oraz bezpieczeństwa energetycznego państwa".

W przesłanym PAP stanowisku KSGiE zwróciło się do wszystkich zrzeszonych w Sekretariacie krajowych sekcji, by także powoływały komitety protestacyjno-strajkowe i ogłaszały pogotowie strajkowe. Z podobnym apelem związkowcy wystąpili do innych krajowych sekretariatów Solidarności, zrzeszających pracowników zatrudnionych w zagrożonych branżach.

Związkowcy negatywnie oceniają dotychczasowy przebieg prac rządowo-związkowego zespołu, który ma wypracować systemowe rozwiązania dla górnictwa i energetyki. W odpowiedzi, po kilku latach przerwy, górnicze związki zawodowe, wśród nich "S" wznowiły działalność Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego (MKPS) w regionie. 14 września największe w regionie centrale związkowe - Solidarność, OPZZ, Kadra i Sierpień'80 - zażądały rozmów o transformacji górnictwa i energetyki z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego. Jeżeli do nich nie dojdzie do 21 września, zapowiadają protesty.

Kilka dni wcześniej, podczas ostatniego spotkania zespołu ds. transformacji górnictwa i energetyki, związkowcy poznali m.in. projekt Polityki Energetycznej Państwa do 2040 r., przewidujący zbyt szybkie i radykalne – według związków - odchodzenie od węgla. Ich zdaniem, w obecnym kształcie dokument jest nie do zaakceptowania. Zdaniem związkowców, realizacja rządowych planów doprowadzi do zamknięcia większości kopalń węgla do roku 2036-37.

Jak ocenili związkowcy z KSGiE w przyjętym w sobotę stanowisku, przedstawione przez rząd projekt polityki energetycznej oraz plan na rzecz energii i klimatu są nie do przyjęcia przez stronę społeczną, a ich realizacja będzie równoznaczna z "likwidacją większości przemysłu w naszym kraju oraz utratą milionów miejsc pracy w energetyce, górnictwie, przemyśle chemicznym, cementowym, hutniczym i stalowym, we wszystkich sektorach przemysłu energochłonnego, a także we wszystkich zakładach stanowiących zaplecze tych branż".

"Zdajemy sobie sprawę, że cała nasza gospodarka stoi w obliczu trudnej transformacji. Jednak proces ten musi przebiegać w oparciu o dialog z partnerami społecznymi oraz zasadę, wedle której każde likwidowane miejsce w energetyce, górnictwie i przemyśle ciężkim zastępowane będzie równowartościowym miejscem pracy w nowopowstających branżach. Politycy rządzącej obecnie koalicji Zjednoczonej Prawicy wielokrotnie deklarowali publicznie realizację takiego właśnie modelu transformacji" – napisali przedstawiciele Sekretariatu.

Związkowcy zarzucili w swoim stanowisku rządowi, że w ostatnich miesiącach prezentuje "całkowitą bezczynność" wobec kolejnych etapów zaostrzania unijnej polityki klimatycznej. W ich ocenie, wiele wskazuje, że zamiast sprawiedliwej transformacji, Polskę czeka drastyczna likwidacja miejsc pracy i ubożenie społeczeństwa.

KSGiE nawiązał w piśmie do ogłoszonego w ostatnich dniach planu Komisji Europejskiej, która zamierza podnieść cel redukcji emisji CO2 na 2030 r. do 55 proc. oraz osiągnięcia przez Unię neutralności klimatycznej do 2050 r. "Stoi to w rażącej sprzeczności z informacjami przekazanymi przez Premiera Mateusza Morawieckiego, jakoby ustalenia ubiegłorocznego szczytu Rady Europejskiej umożliwiały Polsce przeprowadzenie transformacji gospodarki we właściwym tempie i środkami dostosowanymi do naszych warunków oraz osiągnięcie neutralności klimatyczne w późniejszym czasie" – zaznaczyli związkowcy i dodali, że "skrajnie szkodliwe dla polskiej gospodarki działania poszczególnych krajów UE nie spotykają się z jakąkolwiek reakcją ze strony polskiego rządu". (PAP)

Autor: Krzysztof Konopka

kon/ robs/

Źródło:PAP
Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Komentarze (35)

dodaj komentarz
nie_lewacz_lemingu
co?? już są pod sejmem? :D

https://www.youtube.com/watch?v=m_6AGXC6gF8
secundus
spokojnie, już nadciągają kowidiańskie zastępy aby przepadać górników, ponownie będzie 95% bezobjawowo zarażonych i ze strajków nic nie będzie
marcindj
Strajkujący ludzie w dzisiejszych czasach są niedorozwinięci emocjonalnie. Wielu z nich intelektualnie również.
atx
bierzcie i instalujcie panele słoneczne
i niech moc będzie z wami
kropax
Jak ja się cieszę z tych planowanych strajków. Oby tak dalej. I ani złotóweczki ze strony Skarbu Państwa na ratowanie miernot intelektualnych. I bardzo proszę, aby redaktorzy przestali ich nazywać "stroną społeczną". Strona społeczna jest przeciwko sponsorowaniu uprzywilejowanych grup Jak ja się cieszę z tych planowanych strajków. Oby tak dalej. I ani złotóweczki ze strony Skarbu Państwa na ratowanie miernot intelektualnych. I bardzo proszę, aby redaktorzy przestali ich nazywać "stroną społeczną". Strona społeczna jest przeciwko sponsorowaniu uprzywilejowanych grup zawodowych.
and-owc
Do strajku szykują się związki zawodowe, nie górnicy. Górnicy to nie "ciemnota", rozumią wymagania rynków. Odnajdą się w nowej rzeczywistości. Gorzej z podatnikami państwa - zapłacą za krzywdy.ustrojowe. Dostaną co im się należy z U.E. i powiedzą " dp widzenia ([auf] Wiedersehen!).
demeryt_69
Pretorianie, dopłaty do górnictwa nie są aż tak szkodliwe jak lenno watykańskie, gdyż przynajmniej zostają w Polsce, a kwoty podobne - taka prawda!
wwojtekw
Nie wchodząc zbytnio w polemikę odnośnie lenna watykańskiego (bo w naszym pięknym kraju mamy przykłady skrajne jak chodzi o KK) to samo porównywanie co gorsze nie ma sensu. Obie alternatywy są złe. Idąc tym tropem możecie dawać kasę mi. Będzie taniej, w pojedynkę nie będę strajkować, a pieniądze zostaną w PL (same plusy).
demeryt_69 odpowiada wwojtekw
Koszta wydobycia węgla w Polsce były wysokie już w czasach RWPG i to obciach dla post-magdaleńkiego układu, że nie potrafił tego zmienić przez 30 lat. Być może oni wszyscy czekali na 'drugą' Maggie Thatcher :)

Powiązane: Górnictwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki