Choć zbliżający się właśnie do końca tydzień zdominowało show bankierów centralnych, na rynkach działo się oczywiście znacznie więcej. Wystarczy wspomnieć tylko o kłopotach, w których znalazł się symbol niemieckiej bankowości – Deutsche Bank. Ciekawie było też na naszym, krajowym podwórku, co tradycyjnie podsumowujemy w formie wykresów.


1. "Gołębia" podwyżka w Fedzie. Czy to koniec cyklu?
Federalny Komitet Otwartego Rynku zdecydował się podnieść przedział stopy funduszy federalnych o 25 pb. Na rynku istniały spekulacje, że Fed zrezygnuje z tej podwyżki w obliczu narastającego kryzysu bankowego w USA.


2. Gwałtowne zejście sprzedaży detalicznej poniżej zera. "Beznadziejne dane"
Lutowe dane Głównego Urzędu Statystycznego pokazały głęboki realny spadek sprzedaży detalicznej w Polsce. Był to najmocniejszy regres od czasu covidowych restrykcji oraz rezultat znacznie słabszy od oczekiwań ekonomistów.


3. Upadek Credit Suisse nie zatrzymał Szwajcarów. Stopy procentowe znów w górę
Władze banku centralnego Szwajcarii idą w ślady Fedu oraz EBC i decydują się na dalsze zacieśnienie polityki pieniężnej pomimo materializujących się wizji kryzysu bankowego.


4. Deutsche Bank następny w kolejce do upadku? Akcje nurkują, rośnie nerwowość na rynkach
Tuż przed rozpoczęciem weekendu inwestorzy zaczęli typować kolejnych kandydatów do bankowej plajty. Po upadku symbolu bankowości szwajcarskiej na radarze znalazła się emblematyczna instytucja niemiecka. W piątek o godz. 13:30 akcje Deutsche Banku nurkowały o ponad 13 proc., schodząc do najniższego poziomu od październikowego dołka.


5. Mieszkaniówka coraz mocniej zamarza, ale to nie efekt zimy
Za mieszkaniówką najsłabsze otwarcie roku od siedmiu lat – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Luty 2023 r. był kolejnym miesiącem z drastycznie spadającą liczbą rozpoczynanych budów i pozwoleń na budowę.


6. Polski przemysł pod kreską. Rozczarowujące dane GUS
W lutym produkcja przemysłowa spadła w porównaniu do analogicznego miesiąca ubiegłego roku. To pierwszy wynik pod kreską od prawie trzech lat.


7. Akcje banków w USA pod presją. First Republic jako ostatnia kostka domina
Marcowa decyzja amerykańskiej Rezerwy Federalnej była zgodna z wyceną rynku, chociaż jeszcze trzy tygodnie temu nie była scenariuszem bazowym. Ten uległ zmianie po upadkach kilku regionalnych banków w USA. Podwyżka stóp Fedu sprawia, że efekt domina może postępować dalej, a na kolejną ofiarę inwestorzy typują First Republic Bank. Według analityków z DI Xelion może być ostatnim, który upadnie, chociaż na horyzoncie są też inni kandydaci.


8. Bank Anglii podnosi stopy już tylko o 25 pb.
Bank Anglii dokonał już jedenastej w tym cyklu podwyżki stóp procentowych, ale tym razem ograniczył się do 25 punktów bazowych. Nie zmienia to faktu, że cena pieniądza w Wielkiej Brytanii osiągnęła poziom po raz ostatni widziany jesienią 2008 roku.


9. JSW z najlepszym rocznym wynikiem w historii. Kwartał jednak znów gorszy od poprzedniego
Raport finansowy JSW pokazuje kolejny kwartał spadających przychodów i zysków, ale jednoczenie dopełnia obraz najlepszego roku w historii węglowej spółki. W gotówce i we własnym funduszu JSW ma więcej pieniędzy, niż wynosi jej giełdowa kapitalizacja.


10. Polski konsument chce wierzyć w lepszą (nie gorszą) przyszłość
Na przekór bardzo wysokiej inflacji i silnemu realnemu spadkowi płac nastroje polskich konsumentów wciąż się poprawiają, wychodząc z głęboko recesyjnych poziomów. Nieznacznie wzrosły za to oczekiwania inflacyjne.


11. Boom na fotowoltaikę hamuje, ale Polacy wciąż chętni na prąd ze słońca
W 2022 r. liczba mikroinstalacji fotowoltaicznych przekroczyła 1 mln – wynika z danych Urzędu Regulacji Energetyki. Choć fotowoltaika nie rośnie już w trzycyfrowym tempie, to tańszy prąd ze słońca wciąż przyciąga Polaków.


12. "Diesel" poniżej 7 zł/l. Wreszcie drgnęły też ceny benzyny
Po raz pierwszy od roku średnie ceny detaliczne oleju napędowego w Polsce spadły poniżej 7 zł/l. Po wielu tygodniach doczekaliśmy się także kilkugroszowego spadku cen benzyny.

