REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Polski przemysł pod kreską. Rozczarowujące dane GUS

Maciej Kalwasiński2023-03-20 10:20analityk Bankier.pl
publikacja
2023-03-20 10:20

W lutym produkcja przemysłowa spadła w porównaniu do analogicznego miesiąca ubiegłego roku. To pierwszy wynik pod kreską od prawie trzech lat.

Polski przemysł pod kreską. Rozczarowujące dane GUS
Polski przemysł pod kreską. Rozczarowujące dane GUS
fot. Shutterstock.com /

Wartość produkcji sprzedanej przemysłu była w lutym o 1,2% niższa niż rok wcześniej – podał Główny Urząd Statystyczny. To pierwszy ujemny wynik od maja 2020 r. Analitycy oczekiwali, że w lutym przemysł nadal rósł w ujęciu rocznym - konsensus przewidywał zwyżkę o 1,1 proc. GUS zrewidował w dół dane za styczeń - do 1,8 proc. z 2,6 proc.

Kliknij, aby przejść do wykresu (Bankier.pl na podstawie danych GUS)

W porównaniu do lutego 2022 r. wzrosła produkcja dóbr inwestycyjnych – o 11,0% oraz dóbr konsumpcyjnych nietrwałych – o 3,8%. Spadki odnotowano w produkcji dóbr konsumpcyjnych trwałych – o 9,9%, dóbr związanych z energią – o 7,9% oraz dóbr zaopatrzeniowych – o 5,8%.

"Spadek produkcji sprzedanej (w cenach stałych) odnotowano w 19 (spośród 34) działach przemysłu, m.in. w produkcji metali – o 23,8%, chemikaliów i wyrobów chemicznych – o 20,2%, wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny – o 15,2%, wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych – o 11,8%, papieru i wyrobów z papieru – o 11,7%, mebli – o 8,5%, komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych – o 8,4%, w wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę – o 4,7%. Zwiększyła się natomiast produkcja dóbr inwestycyjnych – o 11,0% oraz dóbr konsumpcyjnych nietrwałych – o 3,8%" - informuje GUS.

Wzrost produkcji sprzedanej przemysłu wystąpił w 13 działach, "m.in. w produkcji urządzeń elektrycznych – o 24,5%, pojazdów samochodowych, przyczep i naczep – o 15,0%, maszyn i urządzeń – o 11,1%, w naprawie, konserwacji i instalowaniu maszyn i urządzeń  – o 7,3%, w produkcji artykułów spożywczych – o 3,0%" - dodaje.

W porównaniu do stycznia produkcja przemysłowa wzrosła o 0,4%. Wzrosty odnotowano w 14 działach, a spadek w 20. Zwyżkę produkcji sprzedanej odnotowano m.in. w naprawie, konserwacji i instalowaniu maszyn i urządzeń  – o 26,6%, w produkcji pozostałego sprzętu transportowego – o 11,4%, maszyn i urządzeń  – o 9,7%, pojazdów samochodowych, przyczep i naczep – o 7,7%, wyrobów z metali – o 3,4%.

W dół poszła natomiast m.in. m.in. w produkcji papieru i wyrobów z papieru – o 9,9%, w wydobywaniu węgla kamiennego i węgla brunatnego (lignitu) – o 8,0%, w produkcji metali – o 4,2%, w wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę – o 3,8%, w produkcji komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych – o 3,0%.

Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym w lutym produkcja sprzedana przemysłu ukształtowała się na poziomie o 1% niższym niż rok wcześniej, ale o 0,9% wyższym niż w styczniu.

"Gdyby zastosować aptekarskie podejście, słaby wynik produkcji (-1,2%) to w zasadzie efekt rewizji w dół poprzedniego miesiąca (na czym: na energii, a jakże). Gdyby to samo podejście kontynuować, teraz to już jest nawet lepiej (plus m/m w lutym). Indeks roczny jednak rzecz święta" - komentują na Twitterze analitycy mBanku.

Źródło:
Tematy
Otwórz konto firmowe mBiznes Standard w mBanku wraz z kartą firmową np. Mastercard i zyskaj 350 zł premii

Otwórz konto firmowe mBiznes Standard w mBanku wraz z kartą firmową np. Mastercard i zyskaj 350 zł premii

Komentarze (64)

dodaj komentarz
luckyrich
U nas dba się głównie o niechcących pracować i ludzi o niskich kwalifikacjach podnosząc pensje minimalne. A przedsiębiorców traktuje się jak dojne krowy. Podnosi im ZUS i koszty płac dla pracowników. Zewsząd są atakowani przepisami trudnymi do interpretacji, kontrolami skarbowymi, nowymi obowiązkami, podatkami, podwójnymi składkami U nas dba się głównie o niechcących pracować i ludzi o niskich kwalifikacjach podnosząc pensje minimalne. A przedsiębiorców traktuje się jak dojne krowy. Podnosi im ZUS i koszty płac dla pracowników. Zewsząd są atakowani przepisami trudnymi do interpretacji, kontrolami skarbowymi, nowymi obowiązkami, podatkami, podwójnymi składkami zdrowotnymi. Traktuje się ich jak potencjalnych oszustów. Założysz biznes, to za jakiś czas zmienią przepisy i musisz go zamknąć. Nic dziwnego, że ludzie uciekają za granicę pracować lub tam zakładają firmy albo siedzą w szarej strefie. Mimo wszytsko da się zarobić. Wszystko zależy od nas, naszych umiejętności i starań. Przeczytajcie sobie ksiązke pt. Emerytura nie jest Ci potzrebnaJest o zarządzaniu pieniędzmi by ludzie mogli się dowiedzieć jak mogą sami zbudować sobie bezpieczeństwo finansowe, a nawet osiągnąć wolność finansową.
dawid_gmyrek
Dlaczego nie powiesz tego Tuskowi: "Emerytura nie jest Ci potzrebna" :)
anty12 odpowiada dawid_gmyrek
Powiedz to naszczelnikowi.
prezestak
Ważne ze sie Orlen energetyka kopalnie nażarty , krótko wzrocznosc naszego rządu jest przygnębiająca , sami zarżnęli gospodarkę cenami energii
bha
Cóż... Tak jak się dzieli uczciwie sprawiedliwe od lat wypracowanym przez przecież wszystkich co roku gospodarczym tortem - tak i mu następny coraz niestety mniej rośnie. Dobrobyt, zadowolenie motywacja i godne zarobki u wszystkich w ogromie zawodów ma realny wpływ na perspektywiczny, spokojny dalszy rozwój całej gospodarki firm,Cóż... Tak jak się dzieli uczciwie sprawiedliwe od lat wypracowanym przez przecież wszystkich co roku gospodarczym tortem - tak i mu następny coraz niestety mniej rośnie. Dobrobyt, zadowolenie motywacja i godne zarobki u wszystkich w ogromie zawodów ma realny wpływ na perspektywiczny, spokojny dalszy rozwój całej gospodarki firm, biznesów usług, a nie niestety wręcz odwrotnie od lat coraz wi~kszy wyzyski i żerowanie latami nie tylko na pracy większości. Niestety
talmudd
czy polski przemysł przenosi się do azji żeby skrócić łańcuchy dostaw ? .....LMFAO.....:):) .....to jest wielka szansa......
zgadujzgadula
Jarek pod jakim nikiem sie chowasz?
maxykaz
Pisiory !!!!! Koncerny farmaceutyczne was wydymały!!! Nie poczuliście tego ?
piotrkon
Masz na myśli przewodniczącą Komisji Europejskiej i jej znikające SMS ?

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki