W lutym produkcja przemysłowa spadła w porównaniu do analogicznego miesiąca ubiegłego roku. To pierwszy wynik pod kreską od prawie trzech lat.


Wartość produkcji sprzedanej przemysłu była w lutym o 1,2% niższa niż rok wcześniej – podał Główny Urząd Statystyczny. To pierwszy ujemny wynik od maja 2020 r. Analitycy oczekiwali, że w lutym przemysł nadal rósł w ujęciu rocznym - konsensus przewidywał zwyżkę o 1,1 proc. GUS zrewidował w dół dane za styczeń - do 1,8 proc. z 2,6 proc.
W porównaniu do lutego 2022 r. wzrosła produkcja dóbr inwestycyjnych – o 11,0% oraz dóbr konsumpcyjnych nietrwałych – o 3,8%. Spadki odnotowano w produkcji dóbr konsumpcyjnych trwałych – o 9,9%, dóbr związanych z energią – o 7,9% oraz dóbr zaopatrzeniowych – o 5,8%.
"Spadek produkcji sprzedanej (w cenach stałych) odnotowano w 19 (spośród 34) działach przemysłu, m.in. w produkcji metali – o 23,8%, chemikaliów i wyrobów chemicznych – o 20,2%, wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny – o 15,2%, wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych – o 11,8%, papieru i wyrobów z papieru – o 11,7%, mebli – o 8,5%, komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych – o 8,4%, w wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę – o 4,7%. Zwiększyła się natomiast produkcja dóbr inwestycyjnych – o 11,0% oraz dóbr konsumpcyjnych nietrwałych – o 3,8%" - informuje GUS.
Wzrost produkcji sprzedanej przemysłu wystąpił w 13 działach, "m.in. w produkcji urządzeń elektrycznych – o 24,5%, pojazdów samochodowych, przyczep i naczep – o 15,0%, maszyn i urządzeń – o 11,1%, w naprawie, konserwacji i instalowaniu maszyn i urządzeń – o 7,3%, w produkcji artykułów spożywczych – o 3,0%" - dodaje.
W porównaniu do stycznia produkcja przemysłowa wzrosła o 0,4%. Wzrosty odnotowano w 14 działach, a spadek w 20. Zwyżkę produkcji sprzedanej odnotowano m.in. w naprawie, konserwacji i instalowaniu maszyn i urządzeń – o 26,6%, w produkcji pozostałego sprzętu transportowego – o 11,4%, maszyn i urządzeń – o 9,7%, pojazdów samochodowych, przyczep i naczep – o 7,7%, wyrobów z metali – o 3,4%.
W dół poszła natomiast m.in. m.in. w produkcji papieru i wyrobów z papieru – o 9,9%, w wydobywaniu węgla kamiennego i węgla brunatnego (lignitu) – o 8,0%, w produkcji metali – o 4,2%, w wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę – o 3,8%, w produkcji komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych – o 3,0%.
Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym w lutym produkcja sprzedana przemysłu ukształtowała się na poziomie o 1% niższym niż rok wcześniej, ale o 0,9% wyższym niż w styczniu.
"Gdyby zastosować aptekarskie podejście, słaby wynik produkcji (-1,2%) to w zasadzie efekt rewizji w dół poprzedniego miesiąca (na czym: na energii, a jakże). Gdyby to samo podejście kontynuować, teraz to już jest nawet lepiej (plus m/m w lutym). Indeks roczny jednak rzecz święta" - komentują na Twitterze analitycy mBanku.
Samo przetwórstwo przemysłowe, a więc rdzeń aktywności przemysłowej, coś co jest zależne od cyklu, jest wyraźnie pod kreską i spada drugi miesiąc z rzędu. Tu rewizje były małe i niczego nie uratowały. Minus r/r i słabnące rozpędzenie. Wyraźnie czuć słabość. pic.twitter.com/Drd5tas2p2
— mBank Research (@mbank_research) March 20, 2023