REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Boom na fotowoltaikę hamuje, ale Polacy wciąż chętni na prąd ze słońca

Marcin Kaźmierczak2023-03-22 09:45redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-03-22 09:45

W 2022 r. liczba mikroinstalacji fotowoltaicznych przekroczyła 1 mln – wynika z danych Urzędu Regulacji Energetyki. Choć fotowoltaika nie rośnie już w trzycyfrowym tempie, to tańszy prąd ze słońca wciąż przyciąga Polaków.

Boom na fotowoltaikę hamuje, ale Polacy wciąż chętni na prąd ze słońca
Boom na fotowoltaikę hamuje, ale Polacy wciąż chętni na prąd ze słońca
/ Shutterstock

Zgodnie z najnowszym raportem URE, w 2022 r. w Polsce przybyło ok. 353,5 tys. mikroinstalacji prosumenckich i dodatkowo ok. 3,8 tys. instalacji nieprosumenckich. Ich łączna liczba po raz pierwszy przekroczyła 1 mln i na koniec grudnia 2022 r. wyniosła 1 213 571 szt. Przełożyło się to na wzrost o blisko 42 proc. względem końca 2021 r.

W latach 2019 – 2022 mikroinstalacji fotowoltaicznych przybywało w trzycyfrowym tempie. Tak wysokie wzrosty sięgające 200 proc. w skali roku wynikały jednak z efektu niskiej bazy. W 2021 r. liczba nowych mikroinstalacji wzrosłą o 87 proc.

Urząd Regulacji Energetyki

Patrząc na dane nominalne, to właśnie w 2021 r. w Polsce przybyła rekordowa liczba – 397 tys. mikroinstalacji fotowoltaicznych o mocy do 50 kW. W 2022 r. Polacy zamontowali ponad 357 tys. instalacji. Ich łączna moc wyniosła 3,2 GW. Był to nominalnie najmocniejszy przyrost od początku fotowoltaicznego boomu. Łączna moc wszystkich mikroinstalacji w Polsce na koniec 2022 r. wyniosła 9,3 GW i byłą o 52,5 proc. wyższa niż w analogicznym okresie 2021 r.

Urząd Regulacji Energetyki

W trzycyfrowym tempie rośnie za to wciąż ilość energii elektrycznej wprowadzanej do sieci dystrybucyjnej przez mikroinstalacje. W 2022 r. do sieci wprowadzono blisko 5,8 TWh energii – o ok. 110 proc., a nominalnie o 3 TWh więcej niż w rok wcześniej.

Bezpieczny kredyt 2% - najważniejsze fakty

Bezpieczny kredyt 2% - najważniejsze fakty

Na czym polega? Kto może skorzystać? Ile kredytu można dostać? Co z wkładem własnym? Czy dopłaty można stracić? Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 10 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Urząd Regulacji Energetyki

– Dane prezentowane w naszym najnowszym raporcie jednoznacznie wskazują, że generacja energii w zielonych mikroźródłach od kilku lat przyrasta w ogromnym tempie. Znaczenie tego rodzaju rozproszonych źródeł wytwórczych w naszym kraju będzie coraz większe, szczególnie w kontekście transformacji energetycznej i budowy nowej architektury rynku energii, w której pożądane jest wytwarzanie i zużywanie energii na poziomie lokalnym. Jednak wprowadzenie takiej mocy mikroinstalacji do systemu elektroenergetycznego wymaga pilnego dostosowania infrastruktury sieciowej – zauważa Rafał Gawin, prezes Urzędu Regulacji Energetyki.

Jak z kolei informowaliśmy w ostatnich dniach, w połowie marca skończyły się pieniądze w ramach czwartej edycji programu „Mój prąd”, w ramach którego beneficjenci mogli liczyć nawet na 31 tys. zł dofinansowania m.in. do instalacji fotowoltaicznych.

Jak jednak zapowiedziała minister klimatu Anna Moskwa, w kwietniu ruszy piąta edycja programu. Podobnie jak poprzednio, będzie można liczyć na dofinansowanie fotowoltaiki, ale także kolektorów słonecznych czy pomp ciepła.

Najwcześniej pod koniec 2023 r. lub na początku 2024 r. powinien ruszyć z kolei program dotacji na odnawialne źródła energii dla przedsiębiorców, finansowany ze środków unijnych i krajowych.

Źródło:
Marcin Kaźmierczak
Marcin Kaźmierczak
redaktor Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Twoje Finanse - Biznes w Bankier.pl. Zajmuje się tematyką nieruchomości. Przygotowuje raporty dotyczące cen mieszkań, pisze o trendach na tym rynku, monitoruje najciekawsze inwestycje w Polsce i za granicą. Na co dzień śledzi także rynek motoryzacyjny, a swoimi spostrzeżeniami dzieli się w sekcji Moto portalu Bankier.pl. Absolwent politologii na Uniwersytecie Wrocławskim. Tel. 71 748 95 14.

Tematy
Otwórz konto firmowe mBiznes Standard w mBanku wraz z kartą firmową np. Mastercard i zyskaj 350 zł premii

Otwórz konto firmowe mBiznes Standard w mBanku wraz z kartą firmową np. Mastercard i zyskaj 350 zł premii

Komentarze (4)

dodaj komentarz
taki-ktos-jak-ja
Nie da się bez końca ładować do sieci niestabilnego prądu o niekorzystnych dla sieci parametrach. Stąd pewnie zakręcenie kurka.
zkonopko
Może byście tak naskrobali artykuł o cenach w fotowoltaice i jakie są kosmiczne dzięki unijnym dotacjom. Dla przypomnienia 1kWp można sprzętowo (z dobrym inwerterem) kupić za 3-4kzł (same panele za 1500zł). Z robocizną można to zrobić za 5-6kzł, tymczasem domokrążcy od fotowoltaiki proponują deal za 10kzł za kWp. Dzięki dotacjom,Może byście tak naskrobali artykuł o cenach w fotowoltaice i jakie są kosmiczne dzięki unijnym dotacjom. Dla przypomnienia 1kWp można sprzętowo (z dobrym inwerterem) kupić za 3-4kzł (same panele za 1500zł). Z robocizną można to zrobić za 5-6kzł, tymczasem domokrążcy od fotowoltaiki proponują deal za 10kzł za kWp. Dzięki dotacjom, zatrudnionym urzędnikom do ich rozdysponowania i potem rozliczenia, domokrążcom, firmom dzwoniącym do domów, bankom udzielającym na nie kredytu ceny tych instalacji są ponad 100% wyższe niż można je wykonać, a dotacja wraz ze znaczną częścią ceny którą płaci klient za instalacje trafia w całości do ww. naganiaczy.
zoomek
w gratisie destabilizacja sieci niestabilnymi OZE

Powiązane: Fotowoltaika

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki