REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

GPW reaguje na bankowy kryzys. Na giełdzie przecena sektorów wagi ciężkiej

Michał Kubicki2023-03-15 13:48, akt.2023-03-15 17:24redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-03-15 13:48
aktualizacja
2023-03-15 17:24

Strach związany z kondycją sektora finansowego ponownie zatrząsnął giełdami w tym tygodniu. Kolejna przecena banków, gwałtowny wzrost wartości dolara, a co za tym idzie spadki cen surowców, podążające za nimi kursy branżowych spółek i fatalny sentyment do ryzykownych aktywów sprawiały, że ponad 70 proc. cen akcji  podmiotów z rynku głównego zostało przecenionych.

GPW reaguje na bankowy kryzys. Na giełdzie przecena sektorów wagi ciężkiej
GPW reaguje na bankowy kryzys. Na giełdzie przecena sektorów wagi ciężkiej
fot. Krystian Maj / / FORUM

W środę handel miał odbywać się w spokojniejszej atmosferze, po tym, jak napięcia w sektorze bankowym w USA i dane o tamtejszej inflacji przeorientowały wyceniany przez rynek scenariusz dotyczący polityki monetarnej Rezerwy Federalnej.

Niestety uwaga ze Stanów przeniosła się na Europę i obawy o kondycję Credit Suisse, banku o zupełnie innej wadze dla światowego systemu finansowego niż nieistotnego z tego punktu widzenia SVB. Na koniec 2022 roku aktywa szwajcarskiego giganta wyniosły ponad 633 mld CHF.

Sytuacja może okazać się patowa i jak powiedział Nouriel Roubini z konsultingowej firmy Roubini Global Economics (przewidział kryzys finansowy w 2008 r.), Credit Suisse  jest „zbyt duży, by upaść i zbyt duży, by go uratować” - cytował Bloomberg.

Kapitał szybko zaczął wybierać bezpieczne przystanie, kierując się głównie do dolara, który na parze z euro szybko zyskiwał do 2 proc., złoto rosło o 1,2 proc., ale spadały ceny surowców jak ropa (-5 proc.) czy miedź (-3,2 proc.).

W efekcie fatalny sentyment zdominował handel w Europie, gdzie DAX tracił w okolicach 2,7 proc. i na GPW, gdzie wyraźnie spadały wszystkie indeksy główne i sektorowe. Dane o polskiej rekordowej inflacji CPI w lutym zeszły więc na dalszy plan, choć też nie mogły umknąć uwadze, przy zatrzymanej wiele miesięcy temu podwyżce stóp procentowych. Znów zasygnalizowany temat podatków od nadzwyczajnych zysków, czy przedłużenia wakacji kredytowych mógł dodatkowo straszyć inwestorów polskich spółek.  

WIG20 spadł o 2,73 proc., a momentami dzieliło go tylko 2,2 pkt. do przełamania bariery 1700 pkt. WIG zniżkował o 2,64 proc., przy spadkach mWIG40 o 2,91 proc. i sWIG80 o 2,24 proc. Obroty przekroczyły 1,25 mld zł, z czego 1,05 mld dotyczyło WIG20. 

Bankier.pl

Pod kreską były sektory wagi ciężkiej z GPW, gdzie obrót był największy. Górnictwo zniżkowało o 6,11 proc., paliwa straciły 5,37 proc., a banki 3,03 proc. Handel na nich przekroczył odpowiednio 168 mln, 198 mln i 336 mln zł. Jednak wszystkie branżowe indeksy zaliczyły spadki. W sumie pod kreską, drugi raz w tym tygodniu było 70 proc. kursów akcji rynku głównego, a niespełna 18 proc. poszło do góry. 

W WIG20 najmocniej straciły kursy kontrolowanych przez państwo spółek z powyższych „ciężkich” branż. Cena akcji JSW spadła o 6,9 proc., Pekao zniżkowała o 3,02 proc. KGHM-u o 5,98 proc., Orlenu o 5,46 proc., a PKO BP o 2,98 proc. Jeszcze kursy mBanku (-2,92 proc.) i Kruka (-3,49 proc.) zdawały się mocno przenosić napięcia z sektora finansowego, zupełnie inaczej niż akcje Santandera, które zniżkowały "tylko" o 0,64 proc., jako jedyne do góry poszły kursy Grupy Kęty (5,57 proc.) i Asseco (0,47 proc.).

Poza wydarzeniami głównego nurtu, na rynku pojawiły się kolejne doniesienia o pracach ministerstwa finansów nad zakresem i sposobem wdrożenia unijnego rozwiązania dotyczącego tzw. opłaty solidarnościowej od nadmiarowych zysków w obszarze polityki energetycznej. Ten aspekt jest szczególnie istotny z punktu widzenia takich spółek jak JSW, PKN Orlen czy notowanych w mWIG40 Bogdanki (-8,01 proc.) i Bumechu (-4,93 proc.). 

Jak poinformowała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa “prace dotyczące podatku od nadmiarowych zysków koncentrują się obecnie bardziej na analizie wyników sektorów węglowego i paliwowego niż na konkretnych rozwiązaniach”.

Poza górniczymi spółkami w segmencie średnich spółek mocno spadły ceny akcji Aliora (-5,48 proc.), ZEPAK-u (-5,79 proc.), Polenergii (-5,51 proc.) czy Millennium (-4,86 proc.). Jednak spadki także na pozostałych spółkach były głębokie i szerokie, Tylko akcje Mobruku (0,16 proc.), STS-u (0,52 proc.) i DataWalk (3 proc.) były notowane wyżej. Neutralnie zachował się kurs DomDev (0,0 proc.).

Na szerokim rynku uwagę zwracał kurs Sfinksa, który po wstępnych wynikach zyskał 19,57 proc. i wyróżnia się w tym roku największą stopą zwrotu na całej GPW, która przekracza już 200 proc.

W Europie przecena była jeszcze większa i obok wspomnianego DAX-a, CAC40 zniżkował o 3,3 proc., włoski FTSE MIB o 4,3 proc. hiszpański IBEX o 3,8 proc., brytyjski FTSE100 o 3,6 proc. Sektorowy indeks EURO Stoxx Banks spadł o ponad 7,7 proc. z przeceną Societe Generale na poziomie ponad 11 proc. czy Deutsche Banku o ponad 9 proc. Po godz. 17.00 w USA S&P 500 spadał o 1,5 proc., na Dow Jones Industrial zniżkował o 1,8 proc., a Nasdaq Comp. tracił 0,85 proc.

Źródło:
Michał Kubicki
Michał Kubicki
redaktor Bankier.pl

Redaktor działu Rynki Bankier.pl. Absolwent finansów i rachunkowości na UMCS w Lublinie. W czasie studiów zainteresował się giełdą i rynkami finansowymi, które to zainteresowania rozwinął na SGH w Warszawie na kierunku Bankowość Inwestycyjna. Na co dzień obserwuje notowania warszawskiej giełdy, by przekazać czytelnikom portalu najważniejsze informacje z parkietu oraz przybliżyć istotne wiadomości ze spółek. tel.728 927 242

Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (18)

dodaj komentarz
jarunia
gdyby Polska było poza UE akcje molocha byłyby po 60
janmieszak
Wszystko drożeje, tylko nie akcje. Na naszej giełdzie za dużo państwowego kapitału. Patrząc na ostatnie 10 lat w porównaniu z USA to drepczemy w miejscu. Nic dziwnego jak ciągle majstrują przy OFE albo podatkach. Zawierucha z konstytucją. PO miesza w Brukseli a PIS w Polsce itp. Zero stabilności. Gdy jest hossa łatwo zarobić, ale Wszystko drożeje, tylko nie akcje. Na naszej giełdzie za dużo państwowego kapitału. Patrząc na ostatnie 10 lat w porównaniu z USA to drepczemy w miejscu. Nic dziwnego jak ciągle majstrują przy OFE albo podatkach. Zawierucha z konstytucją. PO miesza w Brukseli a PIS w Polsce itp. Zero stabilności. Gdy jest hossa łatwo zarobić, ale bessa tez przyjdzie, a wtedy dobrze mieć system, dzięki któremu nie odnotowuje się strat. Słyszeliście o ksią.ż ce pt. Jak stworzyc system transakcyjny do inwestsowania na giełdzie? Opisany w niej system nie raz uchronił przed spadkami,
itso_battlestar_point_g
takie tam gołębie gruchanie :) przypominamy o sobie tylko
inwestor.pl
Przecena brzmi jak by to była promocja, a to początek sypiącego się domina.
simonsoft8
jeszcze nie teraz, należy na to poczekać ...
itso_battlestar_point_g odpowiada simonsoft8
kropla drąży skałę a ile przy okazji można się nachapać to inna sprawa
simonsoft8 odpowiada itso_battlestar_point_g
możliwe
bha
Cóż.... Globalny bezmyślny, niepowiedzialny krókoezroczny raczej nie bez celu i korzyści dla garstki mamonowy dodruk bez umiaru, od dekad bezmyślne zadłużanie po uszy po koniuszki włosów krajów, społeczeństw itd do coraz droższej co roku spłaty na wieki wieków!!! , rosnący do dawna na epicką skalę w ogromie branż i zawodów wyzysk Cóż.... Globalny bezmyślny, niepowiedzialny krókoezroczny raczej nie bez celu i korzyści dla garstki mamonowy dodruk bez umiaru, od dekad bezmyślne zadłużanie po uszy po koniuszki włosów krajów, społeczeństw itd do coraz droższej co roku spłaty na wieki wieków!!! , rosnący do dawna na epicką skalę w ogromie branż i zawodów wyzysk i żerowanie nie tylko na pracy do tego coraz mocniejsze rynkowe dojenie sekretnie wysoką inflacją, najwyższą w detalu i jeszcze rosnąca globalna nie tylko ta rynkowa obłuda, gra pozorów, wygodne półprawdy i udawanie jarząbka nie rzadko świadomie nie bez celu przez wielu i to nie tylko na rynkach. Cóż... to wszystko i nie tylko od wielu lat robi na świecie coraz mocniej i szerzej krecią robotę i niestety zbliża coraz szybciej świat na kryzysową wieloletnią bocznicę. Niestety winnych tego raczej będzie brak!!!!!!!!. Niestety
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane: Sesja na GPW

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki