REKLAMA

Frankowcy kontra BPH. Bank odpiera zarzuty, ale kredytobiorcy nie odpuszczają

2021-07-30 07:04
publikacja
2021-07-30 07:04
Frankowcy kontra BPH. Bank odpiera zarzuty, ale kredytobiorcy nie odpuszczają
Frankowcy kontra BPH. Bank odpiera zarzuty, ale kredytobiorcy nie odpuszczają
fot. Andrzej Bogacz / / FORUM

Korzystanie z zewnętrznych firm windykacyjnych nie zdejmuje odpowiedzialności z banku BPH za działania podejmowane przez te firmy - uważa prezes Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu Arkadiusz Szcześniak, które zarzuca bankowi nękanie kredytobiorców.

Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu zarzuca bankowi BPH działania niezgodne z prawem i nękanie kredytobiorców, którzy znajdują się w nim w sporze sądowym.

Z zarzutami tymi nie zgadza się bank BPH, który w oświadczeniu przesłanym PAP poinformował, że wszelkie podejmowane przez bank działania wobec klientów niewywiązujących się z obowiązku terminowej spłaty rat kredytu prowadzone są zgodnie z przepisami. BPH poinformował również w oświadczeniu, iż część procesów windykacyjnych bank realizuje, korzystając z usług podmiotów zewnętrznych.

Arkadiusz Szcześniak ze Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu podkreślił w przekazanej PAP odpowiedzi na oświadczenie banku, że "publiczna lista usługodawców banku BPH nie oznacza zrzucenia odpowiedzialności z banku za działania podejmowane przez te firmy".

Jego zdaniem to zlecający ma obowiązek zapewnić kontakt ze swoimi klientami zgodny z prawem. "Nie jest też rolą banku ocenianie, czy klient ma zadłużenie, czy nie - jeżeli sprawa jest w sądzie. O tym zdecyduje sąd, wydając wyrok" - wskazał prezes SBB.

"Szereg nieprawidłowości, które mamy dobrze udokumentowane, powinien być dla banku jasnym sygnałem do weryfikacji stosowanych praktyk. Żadne groźby o możliwych krokach prawnych ze strony banku nie zmienią tego, że działając zgodnie z polskim prawem, takie praktyki mamy prawo piętnować i zgłaszać do stosowanych organów" - podkreślił Szcześniak.

Dodał, że Stowarzyszenie ma zamiar opisać te praktyki także w sądzie, co miało okazję uczynić wobec jednego z banków zarzucających organizacji przedstawianie nieprawdy. "Bank dwukrotnie przegrał te sprawy" - stwierdził Szcześniak.

Według Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu kredytobiorcy banku BPH, którzy znajdują się z nim w sporze sądowym, a także ich rodziny, są nękani powtarzającymi się telefonami wzywającymi do spłaty należności, nawet jeśli są one spłacane zgodnie z umową. Stowarzyszenie zarzuca windykatorom naruszenie przepisów, m.in. o tajemnicy bankowej, ochronie danych osobowych i ochronie konsumenta. Złożyło też wnioski w tej sprawie do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Komisji Nadzoru Finansowego i Urzędu Ochrony Danych Osobowych o sprawdzenie zgodności z przepisami działań banku BPH, a także przekazało w tej sprawie zawiadomienie do prokuratury.

Bank BPH jest częścią Grupy General Electric. W 2016 r. dokonał się podział Banku BPH, który od tego momentu obsługuje wyłącznie klientów indywidualnych spłacających kredyty hipoteczne.

autorka: Małgorzata Werner-Woś

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1300 zł premii!

Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1300 zł premii!

Advertisement

Komentarze (3)

dodaj komentarz
bartosz_chf
Widać, że aby wyplenić ten banksterski plew z polskiej ziemi trzeba bardzo głęboki pług. Banskterzy zrobili sobie eldorado w PL, nie przestrzegają prawa, za nic mają prawomocne wyroki polskich sądów, prezesi wchodzą na rozprawy i komentują wyroki ... banki wypowiadają umowy osobom które mają nadpłaty, nękają spłacających Widać, że aby wyplenić ten banksterski plew z polskiej ziemi trzeba bardzo głęboki pług. Banskterzy zrobili sobie eldorado w PL, nie przestrzegają prawa, za nic mają prawomocne wyroki polskich sądów, prezesi wchodzą na rozprawy i komentują wyroki ... banki wypowiadają umowy osobom które mają nadpłaty, nękają spłacających i jeszcze mają pretensje, że ktoś ma czelność im to wytykać. Ale zaraz zaraz, banki to nie takie anonimowe byty, tam są ludzie którzy takie rzeczy robią, część jest znana z imienia i nazwiska (może wszyscy) a jeśli nie to prokuratura za takie poczynania powinna mocniej przetrzepać tyłki banksterom.
damamad
Tonący sie brzytwy chwyta.
Ten bank ogłosi upadłość jak liczba spraw przekroczy masę krytyczną. Kto pierwszy ten lepszy. Zwłaszcza jak ktoś ma nadpłacony kredyt to powinien poważnie się zastanowić nad zabezpieczeniem roszczenia.
demeryt_69
Ciekawe czy ta mocno przysługa telenowela kiedyś się zakończy. Z drugiej strony, to dzięki temu bajzlowi przynajmniej pismaki wykonują co-miesięczną wierszówkę :)

Powiązane: Frankowcy w sądach

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki