REKLAMA

Forum Ekonomiczne Krynica 2019 [Relacja]

2019-09-02 17:00, akt.2019-09-09 15:27
publikacja
2019-09-02 17:00
aktualizacja
2019-09-09 15:27
fot. Marek Wiśniewski / Puls Biznesu

Za nami już dwa dni XXIX Forum Ekonomicznego. Zanim jednak  Krynica-Zdrój znów zmieni się w spokojny górski kurort, jeszcze przez jeden dzień pozostanie tyglem zażartych dyskusji, wymiany poglądów i informacji.

Już tylko kilka godzin pozostało uczestnikom Forum na dyskusje i poszukiwanie inspiracji. Tym bardziej możemy spodziewać się, że przed nimi dzień wzmożonej aktywności.

Zapraszamy do śledzenia naszej relacji na żywo!

PARTNERZY RELACJI


środa 5 września 2019 r. - trzeci dzień Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju

17:55

XXIX Forum Ekonomiczne w Krynicy-Zdroju nieubłaganie i definitywnie przeszło do historii, jednak jego echa będą Państwo jeszcze długo odnajdywali w naszych publikacjach. Zapraszamy do śledzenia portalu Bankier.pl i lektury dziennika gospodarczego „Puls Biznesu”.

17:50

Berdychowski: To było rekordowe Forum Ekonomiczne

Tegoroczne XXIX Forum Ekonomiczne było rekordowe pod względem frekwencji i ilości wydarzeń merytorycznych – powiedział w czwartek PAP pomysłodawca i organizator krynickiego forum, założyciel Instytutu Studiów Wschodnich Zygmunt Berdychowski.
W czwartek zakończyło się trwające trzy dni XXIX Forum Ekonomiczne w Krynicy-Zdroju.

- Było ono ciekawsze niż w ubiegłym roku, z większą ilością wydarzeń merytorycznych i na pewno liczniejsze ze względu na rekord frekwencyjny, który zanotowaliśmy - zaznaczył Berdychowski.
- To co jest najważniejsze, kiedy rozmawiamy o wyjątkowości tego wydarzenia, to że w ciągu niespełna trzech dni odbyło się prawie 340 różnego rodzaju wydarzeń z udziałem bardzo ważnych gości z kilkudziesięciu krajów Europy, Azji, Ameryki - wskazał organizator.
Według niego impreza gościła w ciągu trzech dni około 5,3 tysięcy uczestników, najwięcej w historii Forum Ekonomicznego.

Berdychowski: To było rekordowe Forum Ekonomiczne

16:45

Wiceszef MRPiPS: Zrobiliśmy duży krok do przodu w obszarze polityki senioralnej

- Zrobiliśmy duży krok do przodu w obszarze polityki senioralnej – ocenił w czwartek wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed podnosząc m.in. kwestie dot. klubów seniora i domów pobytu, trzynastą emeryturę i wsparcie dla osób niesamodzielnych.

Sekretarz stanu w MRPiPS stwierdził w wypowiedzi dla TVP Info w Krynicy-Zdroju,  że to dobry pomysł, by połączyć kwestie biznesowe z polityką senioralną, czy polityką w stosunku do osób starszych.

- Zawsze na Forum jest panel poświęcony seniorom. Uczestniczyłem w nim i przedstawiałem to, co udało nam się zrobić w polityce dotyczącej osób starszych, zarówno te programy skierowane do samorządów, czyli np. możliwość tworzenia klubów seniora plus, jak i domów dziennego pobytu plus, jak i programy skierowane do stowarzyszeń – wskazał Stanisław Szwed.

Wiceszef MRPiPS: Zrobiliśmy duży krok do przodu w obszarze polityki senioralnej

16:35

Prezes Obajtek: Sprzeciw KO w sprawie fuzji Orlenu z Lotosem zaszkodzi negocjacjom z KE

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek ocenił, że zakładana w programie gospodarczym Koalicji Obywatelskiej rezygnacja z planów fuzji Orlenu z Lotosem zaszkodzi obecnym negocjacjom z Komisją Europejską w sprawie zgody na połączenie obu firm.

Koalicja Obywatelska już wcześniej deklarowała, że w przypadku wygrania przez nią wyborów parlamentarnych nie dojdzie do fuzji PKN Orlen z Grupą Lotos. Zapowiedź ta została potwierdzona podczas prezentacji programu gospodarczego KO podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy.

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek ocenił, że takie wypowiedzi są szkodliwe dla polskiej gospodarki i służą interesom zagranicznych konkurentów.

Prezes Obajtek: Sprzeciw KO w sprawie fuzji Orlenu z Lotosem zaszkodzi negocjacjom z KE

16:30

MZ: W systemie o 20 tys. lekarzy więcej niż w 2014 r.

- W systemie ochrony zdrowia jest obecnie o 20 tys. lekarzy więcej, niż pięć lat temu; do zawodu wracają pielęgniarki – mówiła w czwartek na Forum Ekonomicznym w Krynicy-Zdroju wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko.

Jak zaznaczyła, to efekty działań resortu. Występując na panelu krynickiego forum dotyczącym wyzwań chorób cywilizacyjnych Szczurek-Żelazko zaznaczyła, że wciąż odczuwalny jest kryzys niedoboru kadr medycznych.

- W 2015 r. zderzyliśmy się z niebywałą sytuacją kryzysową, kiedy coraz więcej pracowników ochrony zdrowia - zarówno w zawodach podstawowych, jak i pomocniczych - opuszczało system ochrony zdrowia. Jednocześnie do systemu trafiało znacznie mniej absolwentów szkół czy uczelni” - mówiła Józefa Szczurek-Żelazko.

- To spowodowało konieczność podjęcia natychmiastowych działań - zaznaczyła wiceminister dodając, że polskie wskaźniki liczby pracujących w systemie lekarzy czy pielęgniarek, odnoszone do innych krajów Unii Europejskiej, pozostają niskie.

MZ: W systemie o 20 tys. lekarzy więcej niż w 2014 r.

 16:15

Szef CBA: W 2018 r. wykryliśmy szkody na 2 mld zł

- W 2018 roku CBA ujawniła szkody na 2 mld zł i zabezpieczyła mienie o wartości 400 mln zł – mówił w czwartek w Krynicy Zdrój szef CBA Ernest Bejda. Podkreślił też, że Biuro nie posiada systemu do "totalnej inwigilacji Polaków".

Bejda podczas XXIX Forum Ekonomicznego w Krynicy przekonywał, że utworzenie CBA prawie 14 lat temu było słuszną decyzją. Podkreślił, że mimo iż państwo poradziło sobie ze zorganizowaną przestępczością kryminalną, która miała szczególnie silne natężenie w latach 90., to nie mogło poradzić sobie z korupcją.

Szef CBA: W 2018 r. wykryliśmy szkody na 2 mld zł

15:55

Pomimo "rozkazu" prezydenta Trumpa amerykańskie firmy zostaną w Chinach. Są tam dla ogromnego rynku wewnętrznego - mówi Edward Lehman, prawnik z kancelarii Lehman, Lee & Xu, doradzający podmiotom zagranicznym, które chcą zainwestować za Wielkim Murem.

15:30

Małe i średnie firmy odpowiadają za około 60 proc. polskiego PKB, dlatego tak ważne jest by dać im możliwość znalezienia finansowania. Ważne, by bankowa procedury uzyskania takiego finansowania była przejrzysta i jak najszybsza - mówi Magdalena Zmitrowicz, wiceprezes Banku Pekao.

15:20

Zatory płatnicze właśnie osiągnęły najwyższy poziom od 6 lat. Zdaniem Adama Łąckiego, prezesa Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej może być to zapowiedź osłabienia koniunktury spowodowanego spadkiem wzajemnego zaufania wśród firm.

15:05

Rosnące wynagrodzenia i kurcząca się podaż pracy - firmy usługowe ostatnio mają sporo wyzwań związanych z rynkiem pracy. Zatrudniający 16 tys. pracowników Amazon liczy, że uda się zwiększać liczebność swojej załogi.

- Chcemy, żeby pracownicy byli zadowoleni z warunków pracy. Wdrożyliśmy wiele mechanizmów, które pozwalają nam na otrzymanie od nich informacji zwrotnej w czasie rzeczywistym - mówi Steven Harman, wiceprezes ds. operacyjnych Amazona na Europę.

14:45

Jesteśmy przygotowani na wejście w życie unijnej dyrektywy PSD2, która uwolni rynek usług bankowych. W naszej strategii mocno postawiliśmy na rozwój nowoczesnych rozwiązań m.in. usług mobilnych. Nie boimy się konkurencji fintechów, z niektórymi będziemy współpracować ale mamy też wewnętrzne kompetencje, by tworzyć własne rozwiązania - mówi Michał Krupiński, prezes Banku Pekao.

14:30

Trzymający się mocno sektor usługowy na razie łagodzi gospodarcze skutki gorszych wyników sektora produkcyjnego w Europie. Oprócz mocno trzymającej się konsumpcji, to właśnie sektor usług może być kolejnym buforem, który uchroni polską gospodarkę od nadchodzącego zza zachodniej granicy mocniejszego spowolnienia koniunktury - mówi w rozmowie z Pulsem Biznesu Ravininder Singh, Head of Multinationals w banku HSBC.

14:15

Firmy farmaceutyczne chcą, by ceny leków zamawianych w państwowych kontraktach, były wyższe. Związek INFARMA uważa, że dzięki temu uda się zahamować proceder nielegalnego wywozu leków z Polski.

- Ministerstwo Zdrowia uprawia politykę zaciskania pasa w kwestii refundacji leków. Dysponując niewielkim budżetem, skupia się na negocjowaniu jak najniższych cen. Efektem tych bardzo niskich cen leków jest ich masowy wywóz przez grupy przestępcze. Brakuje w przyszłorocznym budżecie dokładnie 1,5 mld zł, by osiągnąć poziom bezpieczeństwa lekowego - mówi Bogna Cichowska-Duma, dyrektor generalna INFARMA.

14:00

Jan Sarnowski, zastępca dyrektora departamentu podatków dochodowych w ministerstwie finansów podczas panelu dotyczącego młodych zadeklarował, że zwolnienie z podatku PIT młodych pracowników do 26 roku życia to nie „samotny biały żagiel”.

- Od kilku lat powstaje w Polsce ekosystem wsparcia aktywności młodych ludzi, do którego dołączą niedługo programy #NiższyPIT i mała spółka akcyjna – zapowiedział Jan Sarnowski.

13:50

Polska jest na niechlubnym 24 miejscu wśród krajów UE pod względem cyfryzacji gospodarki. Firmy wciąż pozostają daleko w tyle jeśli chodzi o wykorzystywanie zdobyczy nowoczesnych technologii. Jeśli tego nie zmienimy trudno będzie utrzymać tempo wzrostu PKB - ostrzega Piotr Ciski, prezes Sage Polska.

13:35

Uczestnicy debaty poświęconej nowym technologiom zwrócili uwagę m.in. na to, że o zapewnienie cyberbezpieczeństwa należy dbać na etapie projektowania nowych technologii, a nie zabezpieczać je w trakcie użytkowania.

13:20

Nie ma planów podniesienia akcyzy na piwo

Nie ma planów podniesienia akcyzy na piwo - poinformował premier Mateusz Morawiecki. Sugestię, że należy zrównać opodatkowanie wszystkich rodzajów alkoholu, przedstawił w środę minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

- Nie ma takich planów. Nie słyszałem tej rozmowy, nie słyszałem tej wypowiedzi. (...) Być może przedstawiał pan minister jakieś zależności, jakieś porównania - mówił premier, pytany o wypowiedź szefa resortu rolnictwa podczas panelu pt. „Znaczenie gospodarcze branży spirytusowej i promocji eksportu” podczas XXIX Forum Ekonomicznego w Krynicy.

Nie ma planów podniesienia akcyzy na piwo

13:00

Ważna deklaracja Ukraińców odnotowana przez dziennikarza "Pulsu Biznesu"

12:45

Premier: Podatki powinny być płacone tam, gdzie robiony jest biznes

Podatki powinny być sprawiedliwie i uczciwie płacone tam, gdzie robiony jest biznes - mówił w czwartek premier Mateusz Morawiecki pytany o podatek od usług cyfrowych. Dodał, że taki podatek mógłby finansować wydatki UE na cele infrastrukturalne czy energetykę odnawialną.

Premier: Podatki powinny być płacone tam, gdzie robiony jest biznes

12:30

- Brexit jest dużym wyzwaniem dla polskich firm transportowych i producentów żywności eksportowanej do Wielkiej Brytanii – mówi Przemysław Kamil Rosiak, partner associate w kancelarii prawnej D.Dobkowski sp.k. stowarzyszonej z KPMG w Polsce.

12:10

Premier: mamy bardzo dobrze przygotowany plan szybkiego wdrożenia 5G.

5G jest tą architekturą technologiczną przyszłości; jeżeli wyborcy zdecydują się zagłosować na nas, to mamy bardzo dobrze przygotowany plan szybkiego wdrożenia 5G - powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki.

Premier: mamy bardzo dobrze przygotowany plan szybkiego wdrożenia 5G

11:50

Zarządzenie o połączeniu studiów filmowych podpisane

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński podpisał w ostatnich dniach zarządzenie o połączeniu państwowych studiów filmowych – poinformował PAP wiceminister kultury Paweł Lewandowski.

Zarządzenie o połączeniu studiów filmowych podpisane

11:35

Premier: Rozważamy podniesienie płacy minimalnej powyżej 2450 zł brutto

Rząd rozważa możliwość podniesienia płacy minimalnej powyżej 2450 zł brutto na rok 2020 - powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki.

Premier: Rozważamy podniesienie płacy minimalnej powyżej 2450 zł brutto

11:20

Premier o emeryturze obywatelskiej: Niczego nie należy przesądzać.

Mateusz Morawiecki powiedział, że brak zbilansowania systemu emerytalnego "stanowi problem budżetowy". Jednocześnie zaznaczył, że obecny rząd dzięki uszczelnieniu podatków obudził "tego liberalnego nocnego stróża", który przysypiał w czasach rządu PO-PSL, i "te pieniądze przeciekały jak przez durszlak".
- A my pokazaliśmy, że odzyskaliśmy dla państwa polskiego co najmniej około 50 mld zł, patrząc na VAT, ZUS, CIT i PIT, i dzięki temu radzimy sobie lepiej z niezbilansowanym systemem emerytalnym niż nasi poprzednicy, mimo że podnieśli wiek emerytalny, a my obniżyliśmy - podkreślił premier.

Premier o emeryturze obywatelskiej: Niczego nie należy przesądzać

11:05

Naimski: Budowa gazociągu na Ukrainie to najprostsze rozwiązanie

Budowa nowego gazociągu na Ukrainie to najprostsze rozwiązanie, wiodące do realizacji polsko-amerykańsko-ukraińskiego memorandum gazowego - uważa pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury krytycznej Piotr Naimski.

Naimski: Budowa gazociągu na Ukrainie to najprostsze rozwiązanie

11:00

Po rozbudowie rurociągu północnego Orlen będzie zdolny w 100 proc. pokrywać zapotrzebowanie na ropę dostawami drogą morską - tak przewiduje Zbigniew Leszczyński, członek zarządu Orlenu ds. rozwoju. Po kryzysie związanym z dostawami zanieczyszczonej ropy Orlen chce rozbudować swoje magazyny w Płocku, by zwiększyć możliwości magazynowe, a przy okazji produkcyjne.

10:45

Morawiecki: Twardy brexit - ryzykiem dla wielu przedsiębiorców produkcyjnych

- Należy mieć na uwadze to, że twardy brexit, który może rzeczywiście wystąpić, jest ryzykiem dla wielu przedsiębiorców, zwłaszcza dla przedsiębiorstw produkcyjnych. W końcu twardy brexit będzie oznaczał granicę handlową na zewnętrznych granicach Wielkiej Brytanii, a to oznacza, że gdzieś między Holandią, Belgią, powinna być odpowiednia infrastruktura o odpowiedniej przepustowości, po to, żeby te towary z Polski płynące i w drugą stronę, mogły być odprawiane - mówił szef rządu.

Morawiecki: Twardy brexit - ryzykiem dla wielu przedsiębiorców produkcyjnych

10:30

Premier: Wdrożymy te zasady podatku cyfrowego, które będą obowiązywały w UE

- My dopingujemy, żeby jednolite zasady podatku cyfrowego zostały jak najszybciej wypracowane i wdrożymy takie, jakie będą obowiązywały w Unii Europejskiej - zadeklarował w środę premier Mateusz Morawiecki.

Premier: Wdrożymy te zasady podatku cyfrowego, które będą obowiązywały w UE

10:15

Gowin: Polska nie wejdzie do strefy euro w ciągu kilkunastu lat

- Dla mnie nie ulega wątpliwości, że własna waluta narodowa była jednym z głównych, o ile nie rozstrzygających źródeł sukcesu gospodarczego Polski w ostatnich kilkunastu latach, a zwłaszcza pozwoliła uniknąć recesji w okresie kryzysu. Nie ulega też dla mnie wątpliwości, że wspólna waluta jest korzystna dla takich państw jak (…) Niemcy, (…) Holandia, i bodajże Austria korzystają na obecności w strefie euro, cała reszta traci” – mówił wicepremier Jarosław Gowin.

Gowin: Polska nie wejdzie do strefy euro w ciągu kilkunastu lat

10:05

- W ostatnim czasie spółka przedstawiła i opublikowała tzw. brief strategiczny. Pod tą nazwą kryje się ponad trzystustronicowe opracowanie, w którym zamieszczone zostały wszystkie wymagania i wszystkie oczekiwania, które Centralny Port Komunikacyjny powinien spełnić. Dajemy go do publicznych konsultacji. Zgłoszenia pochodzą od firm międzynarodowych i krajowych. Te konsultacje są publiczne. Chcemy, żeby jak największa liczba osób dała nam swoją informację zwrotną co sądzą o tym projekcie, o tym zestawie oczekiwań, wymogów, które CPK powinien spełnić – mówi Mikołaj Wild, wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. CPK i dodaje - To kolejny etap. Na podstawie tych informacji zostanie przygotowany masterplan lotniska.

9:55

Gowin: Powinniśmy zacząć ściągać do Polski przyszłe elity

Zamiast cieszyć się, że w Polsce pracuje dziś ponad milion Ukraińców wykonujących relatywnie proste prace, powinniśmy zacząć walczyć o ukraińskich lekarzy, informatyków, naukowców – mówił wicepremier Jarosław Gowin podczas trwającego w Krynicy Forum Polonijnego.

O analogiczną grupę minister chce walczyć także w gronie Polaków żyjących na emigracji.

Gowin: Powinniśmy zacząć ściągać do Polski przyszłe elity

9:40

Co zrobi EBC, by pobudzić wzrost gospodarczy w Europie? Obniży stopy? Ogłosi nową rundę skupu obligacji krajów strefy euro? A może zacznie kupować akcje europejskich firm?

- Mamy małe doświadczenie na polu wchodzenia w takie instrumenty [zakupy akcji przez banki centralne - red.]. Bank centralny może wspierać, ale nie może tworzyć tego, co powinna generować gospodarka realna - komentuje tę ostatnią ewentualność Marcin Petrykowski, dyrektor zarządzający S&P Global Ratings podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy.

9:35

Premier Mateusz Morawiecki Człowiekiem Roku XXIX Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju

Premier Mateusz Morawiecki otrzymał w środę nagrodę Człowieka Roku 2018 podczas XXIX Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju.

- W 2018 r. Polska pokazała lwi pazur - zawdzięczamy to przedsiębiorcom, którzy biorą byka za rogi - mówił szef rządu, odbierając nagrodę.

Premier Mateusz Morawiecki Człowiekiem Roku XXIX Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju

9:30

Uczonych i hydraulików. „Brakuje każdych polskich rąk do pracy”

Mianem największego kataklizmu narodowego od czasów II wojny światowej określono emigrację Polaków po 2004 roku podczas trwającego w Krynicy Forum Polonijnego. Mimo starań o powroty nie brakuje barier. Jakość usług publicznych, opór niektórych sfer przed napływem młodszych kadr czy ograniczony zakres wyzwań dla najzdolniejszych to tylko niektóre z nich.

Uczonych i hydraulików. „Brakuje każdych polskich rąk do pracy”

9:25

To już ostatni dzwonek by zaangażować się w działania mające na celu ratowanie naszej planety. Jednym z ważnych elementów tego procesy ma być tzw. gospodarka obiegu zamkniętego. Nasz bank wspólnie z innymi partnerami z Europy będzie finansował podmioty, które taką gospodarkę będą wprowadzać - mówi Radosław Kwiecień, członek zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego.

9:20

Morawiecki: Najlepszym miernikiem przyciągania biznesu są inwestycje

Najlepszym miernikiem przyciągania biznesu są inwestycje, według statystyk mamy 38-procentowy wzrost; Polska jako magnes gospodarczy, inwestorzy, którzy głosują pieniędzmi pokazują, że Polska jest państwem, które ma ogromne perspektywy rozwoju - mówił w środę premier Mateusz Morawiecki w Krynicy.

Morawiecki: Najlepszym miernikiem przyciągania biznesu są inwestycje

9:10

Wykorzystanie otwartej bankowości w procesie udzielania kredytów, agregacja usług na zewnętrznych platformach - za niecałe 2 tygodnie rynek finansowy zacznie zmieniać się nie do poznania po wejściu w życie przepisów PSD2, otwierających rynek finansowy. Najważniejsze trendy w tym zakresie omówiliśmy z Bartoszem Ciołkowskim, dyrektorem generalnym Mastercard Polska.

9:05

W przyszłej kadencji Sejmu na pewno wprowadzimy rozwiązania, które w sposób systemowy zapewnią finansowanie mediów publicznych bezpośrednio z budżetu państwa – zapowiedział w rozmowie z PAP wiceszef Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Paweł Lewandowski.

Wiceminister kultury: W przyszłej kadencji Sejmu bezpośrednie finansowanie mediów publicznych z budżetu

9:00

Z punktu widzenia dużych zagranicznych instytucji finansowych polska gospodarka wygląda dobrze ale pamiętajmy, że nie jesteśmy zieloną wyspą. Wojny handlowe, spowolnienie w niezwykle ważnej dla nas gospodarce niemieckiej, brexit - to zewnętrzne wyzwania przed jakimi stoją polscy przedsiębiorcy - mówi Michał H. Mrożek, CEO HSBC Polska.

8:50

O inwestycjach zagranicznych w Polsce rozmawiali uczestnicy panelu "Zagraniczni inwestorzy na rynku - konkurenci czy partnerzy". Eksperci podkreślali siłę przetargową Polski, ale zwracali również uwagę na bolączki krajowej polityki przyciągania biznesu nad Wisłę.

Rafał Szafraniec, partner w KPMG Polska, powiedział, że to słabiej rozwinięte państwa bardziej potrzebują inwestycji zagranicznych, ale ich pozycja przetargowa jest słabsza niż krajów lepiej rozwiniętych.

Andrzej Kozłowski porównał kwestię inwestycji do pokera.

- Wszystko zależy od rozdania. Czasami państwo, region będzie miało mocne karty, a inwestorom będzie zależało, żeby wejść na ten rynek, czyli będą mieli słabsze karty" - stwierdził prezes Emitela.

Zauważył, że po 1989 r. potrzebowaliśmy inwestycji jak tlenu.

- Teraz Polska ma silne karty. Staramy się ściągać inwestorów, ale bardziej przebieramy. Nie interesują nas proste projekty, np. montownie, tylko chcielibyśmy bardziej zaawansowanych technologii - dodał.

Szafraniec zauważył, że im silniejszy jest kraj lokaty kapitału, tym inwestor inaczej się zachowuje - inwestuje na dłużej i w bardziej transparentny sposób.

Jacek Chwedoruk, dyrektor Rothschild Polska, zaznaczył, że Europa Centralna jest częścią francusko-niemieckich łańcuchów wartości i inwestycje zagraniczne są zazwyczaj lokowane w charakterystycznych dla tych łańcuchów sektorach gospodarki. Dlatego polityki rządowe powinny być bardziej realistyczne - wynikać z analiz globalnych trendów, które wskazują, jakie przedsiębiorstwa mogą być najbardziej zainteresowane inwestycją w regionie.

Chwedoruk apelował o mniej nacjonalizmu gospodarczego i polityki gospodarczej sterowanej polityką przedwyborczą, a o opieranie się na analizie ekonomicznej w sterowaniu bodźcami dla inwestorów. Szafraniec zwracał także uwagę, że biznes lubi większą przewidywalność, choć w obecnym dynamicznym środowisku polityczno-gospodarczym wpływającym na biznes o taką przewidywalność trudno.


8:45

Kwestia rozstrzygnięć w sprawie kredytów walutowych w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) wzbudza duże emocje w sektorze bankowym. Niektóre szacunki mówią o nawet 60 mld zł kosztów, jakie spadłyby na działające w Polsce banki po ewentualnym niekorzystnym wyroku TSUE.

Nie wszyscy jednak uderzają w alarmistyczne tony. Ostrożność w tej kwestii zachowuje m.in. HSBC.

- Jest za wcześnie, by szacować wpływ decyzji TSUE na polski sektor bankowy. Nie jesteśmy w stanie ocenić ani skali, ani tempa w jakim ta decyzja przełożyłaby się na pozwy czy orzecznictwo sądów - mówi Michał H. Mrożek, CEO HSBC Polska w rozmowie z "Pulsem Biznesu" na Forum Ekonomicznym w Krynicy.

17:20

Merytoryczna część drugiego dnia XXIX Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju powoli dobiega końca. Dyskusje przeniosą się teraz zapewne na pogodny dzisiaj deptak i do okolicznych kafejek. Wieczorem, gości Forum czeka jeszcze uroczystość wręczenia tytułu Człowieka Roku. A my zapraszamy do śledzenia naszej transmisji na żywo od jutrzejszego poranka.

17:15

Obajtek: Pakiet paliwowy korzystnie wpływa zarówno na rynek, jak i zyski PKN Orlen

Jak poinformował w środę PKN Orlen, na korzyści wynikające z wdrożenia przepisów ograniczających szarą strefę wskazywali podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy Zdrój zarówno szef tej spółki, jak i Marian Banaś, były minister finansów, a obecnie prezes NIK.

Obajtek: Pakiet paliwowy korzystnie wpływa zarówno na rynek, jak i zyski PKN Orlen

17:05

Jakich inwestorów zagranicznych powinniśmy ściągać do Polski?

- Inwestycje, które w tej chwili powinny być ściągane do naszego kraju, to są inwestycje, które powinny nam dawać wysokiej jakości miejsca pracy, współpracę z polskimi firmami i współpracę z polskimi szkołami wyższymi. Nie każda inwestycja dzisiaj, na tym etapie rozwoju naszego kraju, będzie dla nas interesująca – mówi Rafał Szafraniec, partner w KPMG.

16:55

Borys: Wartość inwestycji finansowanych przez PFR Ventures w 2020 r. może wynieść 0,5 mld zł

Wartość inwestycji finansowanych przez PFR Ventures w 2020 r. może wynieść 0,5 mld zł – powiedział w środę w Krynicy Zdroju  Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

Borys: Wartość inwestycji finansowanych przez PFR Ventures w 2020 r. może wynieść 0,5 mld zł

16:50

Milewska: Tylko oszczędzanie długoterminowe ma sens

Pracownicze Plany Kapitałowe mogą być dobrym instrumentem do oszczędzania pod warunkiem, że to oszczędzanie będzie długoterminowe. U nas w firnie szacujemy, że partycypacja wyniesie około 50 proc. - mówi Anna Milewska, prezes Skarbiec TFI.

16:45

Tchórzewski: Górnictwo potrzebuje inwestycji, by sprostać potrzebom energetyki

Górnictwo potrzebuje inwestycji, aby zapewnić energetyce konwencjonalnej taką ilość węgla, jakiej polskie elektrownie będą potrzebować w perspektywie 2040 roku – mówił w środę w Krynicy-Zdroju minister energii Krzysztof Tchórzewski, podkreślając stabilną perspektywę działania kopalń.

Tchórzewski: Górnictwo potrzebuje inwestycji, by sprostać potrzebom energetyki

16:40

Miliardy Na Nowy Tabor

Na nowy tabor wydaliśmy już około 4 mld zł z zaplanowanych 7 mld zł. Nasz cel zakłada, że ponad 90 proc. wagonów będzie klimatyzowane, a ponad trzy czwarte wyposażone w Wi-Fi - mówi Artur Resmer, członek zarządu PKP Intercity.

Adamczyk: Mamy wytyczony ruszt komunikacyjny Trójmorza

Praktycznie mamy już wytyczone szlaki, które utworzą ruszt komunikacyjny Trójmorza, przed nami realizacja - mówił w środę w Krynicy-Zdroju minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Wezwał, by zaplanowane połączenia drogowe i kolejowe uzupełnić połączeniami energetycznymi.

Adamczyk: Mamy wytyczony ruszt komunikacyjny Trójmorza

16:20

Gliński: Będziemy wymuszali wyższe pensje przez podnoszenie płacy minimalnej

Będziemy wymuszali podnoszenie średniej płacy przez podnoszenie płacy minimalnej - zapowiedział podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy szef rady programowej PiS, wicepremier Piotr Gliński. Wśród priorytetów PiS wymienił też m.in. autonomiczny rozwój gospodarczy i politykę tożsamościową.

Gliński: będziemy wymuszali wyższe pensje przez podnoszenie płacy minimalnej

16:10

Prezes KGHM: Polskie firmy w kryzysie radzą sobie dziesięć razy lepiej niż inni

 Symptomy potencjalnego spowolnienia gospodarczego powinny mobilizować do budowania mechanizmów chroniących przed kryzysem; dobre rozpoznanie zagrożeń, elastyczność i zdolność adaptacji do zmian mogą przekuć kryzys w sukces – mówili uczestnicy krynickiego panelu „Silna Polska w turbulentnej Europie”.

Prezes KGHM: Polskie firmy w kryzysie radzą sobie dziesięć razy lepiej niż inni

15:55

PKP zmienia filozofię projektowania dworców 

PKP Zmienia Flozofię Projektowania Dworców KolejowychDworce kolejowe mają spełniać oczekiwania klientów; odchodzimy od modelu, w którym przy dworcach powstawały duże obiekty handlowe, gdzie przez 40 minut szuka się kasy biletowej - mówił w środę w Krynicy-Zdroju prezes PKP SA Krzysztof Mamiński.
PKP zmienia flozofię projektowania dworców kolejowych. "Mają spełniać oczekiwania"

15:50

- Chcemy czerpać długoterminowe korzyści z posiadanego majątku. Będziemy inwestować, będziemy realizować projekty komercyjne, deweloperskie w tych nieruchomościach, które taki potencjał mają – mówi Krzysztof Golubiewski, członek zarządu PKP S.A. i dodaje - Ostatni nasz pomysł, którego zwieńczeniem dzisiaj będzie podpisanie umowy z PGE Energia Odnawialna i również z PGE, takiego trójstronnego porozumienia, na mocy którego chcemy zacząć realizować inwestycje w fotowoltaikę.

PKP Cargo stawia na rozwój transportu intermodalnego.
- Dynamicznie i sprawnie wdrażamy strategię, która została przyjęta pod koniec ubiegłego roku, która zakłada trzynaście inicjatyw strategicznych w obszarze poprawy efektywności organizacji i rynku – mówi Czesław Warsewicz, prezes PKP Cargo i dodaje - Takim obszarem absolutnie strategicznym jest obszar przewozów intermodalnych, multimodalnych i w tym zakresie rzeczywiście dużo zrobiliśmy.

15:30

Minister środowiska zapowiada specjalne opłaty dla firm wprowadzających na rynek opakowania

Nowa filozofia podejścia do gospodarki odpadami, polegająca na m.in. ekonomicznej zachęcie do recyklingu, zacznie obowiązywać w przyszłym roku – wskazał w środę w Krynicy Zdrój minister środowiska Henryk Kowalczyk. Chodzi m.in. o opłaty, jakie ponosić będą firmy wprowadzające na rynek opakowania.

Minister środowiska zapowiada specjalne opłaty dla firm wprowadzających na rynek opakowania

15:25

MI szykuje nowe miliardy na rozbudowę kolei.

Krajowy Program Kolejowy czeka kolejna aktualizacja. Po podwyższeniu jego wartości w lutym z 66 mld zł do niecałych 70 mld zł, Ministerstwo Infrastruktury planuje dosypanie kolejnych pieniędzy do tej puli.

W rozmowie z Pulsem Biznesu podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel nie zdradza konkretnej kwoty ani terminu, w jakim aktualizacja miałaby być dokonana. Mówi jednak, że spory odsetek projektów wymaga większych nakładów, niż początkowo zakładano.

15:10

Tchórzewski: Mamy jeszcze czas na decyzję, co z cenami energii w 2020 r.

Decyzja o tym, co z cenami energii w 2020 r. ma charakter gospodarczo-polityczny, mamy jeszcze czas na jej podjęcie - oświadczył w środę w Krynicy minister energii Krzysztof Tchórzewski.

Tchórzewski: Mamy jeszcze czas na decyzję, co z cenami energii w 2020 r.

14:55

Siedem giełd regionu Europy środkowo-wschodniej tworzy indeks CEEplus

Siedem giełd regionu Europy Środkowo-Wschodniej tworzy indeks CEEplus grupujący około stu najbardziej płynnych spółek regionu - poinformowali przedstawiciele giełd. List intencyjny w tej sprawie został podpisany w środę podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy.

Siedem giełd regionu Europy Środkowo-Wschodniej tworzy indeks CEEplus

14:40

Coraz więcej kobiet w roli lidera

Przybywa kobiet na najwyższych stanowiskach w polskim biznesie, w mniejszych firmach jest ich nawet więcej niż mężczyzn. Jednak wciąż wiele kobiet potrzebuje inspiracji, by przełamać obawy przed podjęciem największych zawodowych wyzwań. Tymczasem z badań wynika, że są one często lepiej przygotowane do roli lidera niż mężczyźni - mówi Agnieszka Kłos, prezes Provident Polska.

14:35

Firmy z brytyjskim kapitałem chcą zwiększyć zatrudnienie w Polsce - raport Deloitte.

Polska jest atrakcyjnym rynkiem dla inwestorów z Wielkiej Brytanii; 3 na 4 firmy z brytyjskim kapitałem planują zwiększyć zatrudnienie i nakłady inwestycyjne nad Wisłą - wynika z raportu „Relacje gospodarcze między Polską i Wielką Brytanią – wyjątkowe i trwałe partnerstwo”.

Firmy z brytyjskim kapitałem chcą zwiększyć zatrudnienie w Polsce. 

14:25

PKP inwestuje w innowacje i stawia na odnawialne źródła energii.

- Obecnie PKP SA realizuje największy w swojej historii projekt modernizacji dworców. W latach 2016-2023 zmodernizujemy 189 dworców. Zmodernizujemy lub w niektórych wypadkach również wybudujemy nowe dworce – mówi Krzysztof Golubiewski, członek zarządu PKP SA.

Dodaje on, że cały program modernizacji dworców pochłonie blisko 1,5 mld zł. To jest koszt tych 189 obiektów. W ramach tego projektu powstanie ok. 40 nowych dworców. To będą nowoczesne dworce systemowe. Taki dworzec wykorzystuje już odnawialne źródła energii, tzw. szarą wodę, czyli zbieramy deszczówkę i wykorzystujemy ją na potrzeby dworca, będzie też odpowiednia informacja pasażerska i nowe technologie, które oszczędzają energię.

14:05

Bożena Borys-Szopa: do końca roku bezrobocie w granicach 5,2-5,4 proc.

Bezrobocie jest już w tej chwili w granicach chyba takich absolutnych i nie spodziewamy się większej rewolucji w zakresie bezrobocia. Sądzimy, że do końca roku to bezrobocie utrzyma się na poziomie 5,2-5,4 proc. - minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Wyraziła nadzieję, że każdy powracający Polak znajdzie w kraju pracę. Oceniła, że elementem, będącym argumentem za pozostaniem w Polsce, ale także za powrotem, może być realizowana przez rząd polityka prorodzinna, np. program 500+ czy program "Dobry Start", ale także rosnące minimalne wynagrodzenie za pracę.

Borys-Szopa: Do końca roku bezrobocie w granicach 5,2-5,4 proc.

13:45

- Należy zrównać politykę podatkową w stosunku do wszystkich rodzajów alkoholu – ocenił w środę w Krynicy Zdrój minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.
Andrzej Szumowski szef Stowarzyszenia Polska Wódka podkreślił, że branża spirytusowa w różnych formach podatków zasila budżet 13 mld zł rocznie.

- Polska wódka jest ciągle jedyną marką globalną. Jest ona obecna na wszystkich rynkach, jest ona kojarzona z Polską i wysoką jakością – podkreślił Szumowski.

Zwrócił jednak uwagę, że mimo to eksport polskiej wódki jest nadal mały.

Ardanowski: Należy zrównać politykę podatkową wobec wszystkich nośników alkoholu

13:35

PKN Orlen przygotowuje się do dużej wymiany szyldów. Na początku października mają być znane szczegóły rebrandingu, który obejmie zagraniczne rynki.

Obecnie Orlen ma dwie zagraniczne marki - niemieckie stacje koncernu funkcjonują pod nazwą Star, z kolei w Czechach pod marką Benzina. Wiele wskazuje na to, że płocki koncern będzie stopniowo odchodził od tych szyldów na rzecz podstawowego brandu z orłem w logo. Ma to związek z zaangażowaniem Orlenu w sponsoring Roberta Kubicy w cyklu F1.

Więcej w rozmowie z dyrektorem wykonawczym ds. komunikacji PKN Orlen Adamem Burakiem, z którą zarejestrowaliśmy w studiu "Pulsu Biznesu" na Forum Ekonomicznym w Krynicy.

13:20

- Jestem spokojny o realizację Krajowego Programu Kolejowego. Krajowy Program Kolejowy wart jest 70 mld zł. Warto wspomnieć, że w tej chwili mamy ponad 10 mld zł inwestycji zakończonych i rozliczonych. Na placu budowy mamy ponad 40 mld zł. Jesteśmy też w tej chwili na końcowym etapie rozstrzygnięć przetargowych na następne 6-7 mld do końca tego roku. To pokazuje, że już 2/3 Krajowego Programu Kolejowego będzie albo zakończone, albo będzie na placu budowy. Jestem spokojny o realizację tego Krajowego Programu Kolejowego – mówi Ireneusz Merchel, prezes PKP PLK

Prezes Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń Paweł Surówka powiedział w Krynicy, że PZU zależy nie tylko na tym, aby zachęcić pracodawców do podpisywania ze spółką umów o zarządzanie Pracowniczymi Planami Kapitałowymi (PPK), ale także na tym, by w programie mającym na celu budowanie oszczędności Polaków wzięło udział jak najwięcej pracowników.

- Przekroczyliśmy z nawiązką 100 tysięcy pracowników. Taką łączną liczbę zatrudniają firmy, z którymi podpisaliśmy do tej pory umowy o zarządzenie PPK. Te 100 tysięcy to dopiero początek. Walczymy o to, żeby szybko zwielokrotnić tę liczbę. Permanentnie podpisujemy nowe umowy. Mamy jako PZU ambicję wygrać w rywalizacji o przyciągnięcie klientów najlepszą ofertą - podkreślił Surówka.

Pytany o rynek PPK, na którym zarządzana przez niego spółka jest jednym z liderów, prezes PZU powiedział, że konkurencja w zakresie PPK stała się też konkurencją o to, kto może najlepiej wspierać pracodawców.

- Jako PZU ogłosiliśmy, że w pierwszym roku nie będziemy w ogóle pobierali opłat za zarządzanie PPK i budujemy cały +ekosystem+ różnych benefitów, również zdrowotnych, dla osób, które zapiszą się do PPK. Walczymy bowiem nie tylko o to, żeby zachęcić pracodawców do podpisania z nami umów, lecz także o to, żeby pracownicy przystępowali do planów" - zaznaczył w rozmowie z dziennikarzem PAP Paweł Surówka.

Prezes PZU: Zależy nam na jak największej liczbie pracowników i pracodawców w PPK

12:45

Dziennikarka "Pulsu Biznesu" zwróciła uwagę na sposób usadzenia dyskutantów podczas jednego z paneli trwającego w Krynicy Forum Energetycznego - tu każdy zna swoje miejsce.

12:30

Agnieszka Kłos, prezes Provident Polska, w studiu Bankier.pl i "Pulsu Biznesu" zachęcała do wspierania młodych kobiet w odważniejszym kreowaniu własnych ścieżek kariery.

12:10

Dobiegł końca panel dyskusyjny "Polska atrakcyjnym pracodawcą dla powracających z emigracji". 

/ Senat Rzeczypospolitej Polskiej

W trakcie dyskusji, Jarosław Gowin, wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego, przekonywał m.in. że powinniśmy przystąpić do rywalizacji o elity imigranckie - o lekarzy, informatyków, naukowców. Podkreślał, że  jest wiele barier mentalnych, które musimy zlikwidować, by polscy naukowcy wracali z emigracji. Uznał jednocześnie, że emigracja po wejściu Polski do UE to największy kataklizm, który dotknął nasz kraj po II wojnie światowej.

Z kolei Zbigniew Jagiełło, prezes PKO Banku Polskiego, przekonywał, że Grupa Polaków, którzy wyemigrowali w latach 2004-07 jest wciąż do odzyskania.

- Każdy ma prawo do indywidualnego szczęścia, ale chcielibyśmy jako państwo, żeby Polacy byli szczęśliwi w Polsce - podsumował Jagiełło.

Pełną relację z panelu opublikujemy już wkrótce. 

11:40

Polski eksport jest rozpędzony.

O polską ekspansję zagraniczną możemy być na razie spokojni. Wprawdzie pojawiają się niepokojące sygnały na świecie, jak wojny handlowe, spowolnienie gospodarcze u naszych głównych partnerów czy choćby brexit, ale nie ma powodów by bić na alarm - mówi Piotr Stolarczyk, dyrektor departamentu bankowości międzynarodowej w Banku Pekao.

11:30

Warto pomagać.

- Istotą dobroczynności jest bezinteresowna pomoc – mówił podczas debaty „Dobroczynność a biznes. Wielokulturowy transfer wartości” na forum ekonomicznym w Krynicy, Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska. Podkreślał, że ta pomoc ma wiele wymiarów – od finansowego, po wspieranie osób ubogich w wychodzeniu z wykluczenia finansowego. Podkreślał rolę jaką odgrywa Mastercard we współpracy z jego organizacją.

- Z Mastercard i Baniem Pocztowym mamy kartę, dzięki której część prowizji za zakupy odprowadzana jest na nasze konto. Jej użytkownicy mają świadomość, że wspierają najuboższych – podkreślał Marcin Iżycki.
To produkt nowy, wszedł do oferty tuż przed wakacjami. Ale nie jedyny, o jakim na polskim rynku myśli Mastercard aby wspomóc najuboższych. Jakie nowości zobaczymy w przyszłym roku przeczytasz w "Pulsie Biznesu" 9 września.

W debacie „Dobroczynność a biznes. Wielokulturowy transfer wartości” uczestniczyli: Ludwik Kotecki, główny ekonomista Caritas Polska, Jarosław Sobczyk, członek zarządu Jeronimo Martins Polska, Siostra Małgorzata Chmielewska, prezes Katolickiej Wspólnoty Chleb Życia, Bartosz Ciołkowski, dyrektor generalny Mastercard Polska, Marian Banaś, prezes NIK, były minister finansów, Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska.

11:20

Nowe technologie w służbie KGHM.

KGHM jest jednym z liderów w wykorzystywaniu najnowocześniejszych technologii. Drony, specjalne systemy monitorujące procesy produkcyjne, ogromne ilości analizowanych codziennie danych t w naszej firmie codzienność - mówi Ireneusz Jazownik, dyrektor naczelny Centralnego Ośrodka Przetwarzania Informacji w KGHM Polska Miedź.

11:15

PFR zapowiedział nowy program inwestycyjny pod nazwą #PFRgrinehub, który ma wesprzeć rozwój czystych technologii i odnawialnych źródeł energii. Paweł Borys, prezes PFR oszacował, że fundusz mógłby się zaangażować w projekty o wartości 4,5 mld zł.

11:05

Pracownicy nie rzucą się na PPK?

- Prawie 20 proc. firm zadeklarowało, że jest gotowe do wprowadzenia PPK, natomiast nadal ponad 10 proc. firm deklaruje, że nawet tych prac nie rozpoczęło i dopiero je analizuje. Jest to dosyć ryzykowne mając na uwadze ile czasu nam zostało – komentuje wyniki badania dotyczącego PPK Jan Karasek, partner w KPMG

10:50

Ostrzejsze przepisy dotyczące alarmowania o smogu coraz bliżej. Szef resortu środowiska podczas Forum pytany był o to, kiedy pojawią się obiecywane bardziej restrykcyjne przepisy w sprawie norm jakości powietrza dzięki, którym częściej bylibyśmy informowani o wysokich stężeniach zanieczyszczeń w powietrzu.

„Mam nadzieję, że w przyszłym tygodniu będzie uzgodnione rozporządzenie, porozumienie z ministrem zdrowia. Trwają rozmowy uzgodnieniowe. Na pewno będą znacząco obniżone te normy emisji” – zapowiedział Kowalczyk.

Ostrzejsze przepisy dot. alarmowania o smogu coraz bliżej

10:35

Sztuczna inteligencja, big data, roboty na dobre już zagościły w polskich firmach. A to dopiero początek bo tzw. rewolucja 4.0 dokona się wówczas, gdy pojawi się technologia 5G - mówili uczestnicy dyskusji "Pulsu Biznesu" i Bankier.pl: Dominika Bettman, prezeska Siemens Polska, Ireneusz Jazownik odpowiadający za wdrażanie nowoczesnych technologii w KGHM Polska Miedź oraz Jakub Kurasz, dyrektor komunikacji w polskim oddziale firmy doradczej PwC.

10:20

Krzysztof Tchórzewski, minister energii: W tym roku ceny energii spadły o 6 proc., o przyszłym za wcześnie rozmawiać

"W tej chwili właśnie ciężko pracuję nad tym, żeby w tym roku wszystko wyszło dobrze (w zakresie utrzymania ubiegłorocznych cen energii – PAP). Bo niechcący przedobrzyłem - ceny prądu aż o 6 proc. spadły w tym roku; to jest konkretna informacja podana przez Główny Urząd Statystyczny” – powiedział dziennikarzom minister w kuluarach 29. Forum Ekonomicznego.

Pytany, czy również w przyszłym roku możliwe będzie wprowadzenie przepisów zapobiegających podwyżkom cen energii dla gospodarstw domowych, Tchórzewski ocenił, że będzie to uzależnione m.in. od polityki gospodarczej w Polsce; obecnie rozmowę na ten temat uznał za przedwczesną.

Tchórzewski: W tym roku ceny energii spadły o 6 proc., o przyszłym za wcześnie rozmawiać

10:10

Centralny Port Komunikacyjny zaczyna przetargi.

- W obszarze kolejowym rozpoczęliśmy już pierwsze przetargi dotyczące inwentaryzacji środowiskowej, czyli mamy trasy, które nas najbardziej interesują. Podstawowa trasa łącząca lotnisko z Warszawą, przebiega z Warszawy, przez lotnisko, do Łodzi i dalej do Poznania oraz Wrocławia - mówi Piotr Malepszak, p.o. prezesa Centralnego Portu Komunikacyjnego

9:40

Polsko amerykańskie porozumienie w sprawie w sprawie budowy sieci 5G wzbudziło wiele emocji nie tylko w firmie Huawei, ale i w chińskich sferach politycznych - pisaliśmy o tym w sprawozdaniu z pierwszego dnia Forum.

W emocjonalnym oświadczeniu przesłanym do redakcji „Pulsu Biznesu” i Bankier.pl (zachowaliśmy oryginalną pisownię) ambasada Chińskiej Republiki Ludowej zastrzega, że memorandum jest „sprawą między oboma krajami”, uważa jednak, że „pewni politycy amerykańcy i pewne media dążą wręcz do wywołania chaosu na świecie, mieszają pojęcie Chin i firmy Huawei, wykorzystując w tym celu swe zdolności mataczenia i wprowadzania w błąd”. Zdaniem ambasady „zawsze znajdą się kraje i ludzie, którzy myślą jak za czasów Zimnej Wojny i nie są w stanie wyjść poza schemat gry o sumie zerowej. Rażąco naruszają oni międzynarodowe zasady sprawiedliwości i niedyskryminacji, bez żadnych skrupułów nadużywają władzy państwowej w celu ograniczenia działania prywatnego przedsiębiorstwa. Ich podstawowym celem jest ograniczenie prawa innych krajów do rozwoju i utrudnienie ludzkości dzielenia się owocami rozwoju zaawansowanych sił wytwórczych. Takie patologiczna zawiść, z pewnością nie jest powodem do chluby. (…) Wyciąganie politycznych kart i małostkowe posunięcia mogą jedynie przyczynić się do regionalizacji i fragmentacji sieci, a w rezultacie narazić ludzi na szkodę co przypomina strzał w kolano” – konkluduje ambasada.W swoim oświadczeniu ambasada zapewnia o tym, że Chiny i Polska są dla siebie ważnymi partnerami, a współpraca między oboma krajami może być wzajemnie korzystna w różnych dziedzinach. „Spełnia ona warunki potrzebne do rozwoju korzystnego dla obu krajów, jak również do zapewnienia dobrobytu obywatelom, nie należy jej bezzasadnie podważać i stawiać jej zarzutów, nie można jej ograniczać ani blokować. Niedawno polscy przywódcy jasno zapowiedzieli utrzymanie otwartego i uczciwego rynku telekomunikacyjnego. Twierdzili również, że nie przyjmą polityki wykluczającej określone kraje lub przedsiębiorstwa. Strona chińska z radością przyjęła i doceniła te zapewnienia. Wierzymy, że strona polska bez wątpienia dotrzyma danego słowa i dla przedsiębiorstw chińskich na co dzień legalnie działających w Polsce stworzone zostaną warunki biznesowe oparte na równości, sprawiedliwości, otwartości i przejrzystości” – kończy ambasada.

9:15


I wszystko jasne, choć to wiadomość nieoficjalna. Człowiekiem Roku 2019 Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju zostanie premier Mateusz Morawiecki. Wyniki obrad liczącej 39 osób kapituły ogłoszone zostaną dopiero o 20.20, ale już nieoficjalnie mówi się, że na szefa rządu głosowało 15 jurorów. Morawiecki w pokonanym polu pozostawił 9 innych kandydatów.

17:45

Dzisiejsza seria debat i dyskusji powoli przenosi się z sal konferencyjnych w mniej formalne otoczenie, ale za kilka godzin rozpocznie się nowy dzień. Zapraszamy do śledzenia naszego jutrzejszego sprawozdania na żywo z drugiego dnia Forum, a w imieniu Malwiny Wrotniak, redaktor naczelnej portalu Bankier.pl, zachęcamy do zapoznania się z jutrzejszym panelem dyskusyjnym poświęconym perspektywom dla Polaków powracających z emigracji - na żywo w Krynicy lub na portalu Bankier.pl.

17:40

W trakcie krynickiego Forum znalazł się także czas na dyskusję o podatkowym wsparciu młodych.

17.25

„Polsko-amerykańskie porozumienie, wymierzone w Huawei, jest dyskryminujące i upolitycznia sieć 5G hamując przy tym rozwój i uczciwą konkurencję” – tak chiński rzecznik MSZ skomentował podpisanie wczorajszego memorandum między Polską a USA dotyczącą bezpieczeństwa sieci 5G.

Memorandum ma w ocenie komentatorów wykluczyć chińskich dostawców sprzętu elektronicznego, z Huawei na czele, z rozbudowy sieci 5G. Tymczasem w polskim oddziale Huawei bagatelizują znaczenie dokumentu i nie traktują go jako wrogiego wobec spółki.

- Jest to dokument, który nie wspomina o żadnej firmie. Jako Huawei wspieramy wszelkie działania w zakresie poprawy cyberbezpieczeństwa użytkowników sieci. Jeśli wspólna akcja polskiego i amerykańskiego rządu do tego doprowadzi, będziemy witać to z radością – mówi w rozmowie z Bankier.pl Ryszard Hordyński, dyrektor ds. inwestycji, strategii i komunikacji w Huawei Polska.

17:15

Emisja CO2 W Polsce W Najbliższym Czasie Może Rosnąć.

Paweł Sałek, doradca Prezydenta RP ds. ochrony środowiska, podczas jednego z paneli towarzyszących Forum podkreślił, że Polska ma ogromne osiągnięcia w dziedzinie ochrony klimatu i polityki klimatycznej. Wymienił m.in., że jako jedyny kraj na świecie była trzykrotnie gospodarzem szczytów klimatycznych ONZ. Polska zrealizowała także zobowiązania Protokołu z Kioto – dodał.

„Emisyjność w Polsce, jeśli chodzi o gazy cieplarniane, spada. W niedługim czasie może jednak wzrastać ze względu na bogacenie się państwa. (…) Transformujemy się w kierunku zielonej gospodarki, niskoemisyjnej, ale na to potrzeba czasu” – powiedział doradca prezydenta.

17:00

Nawet 0,5 mln Ukraińców, czyli 40 proc. wszystkich pracujących w Polsce może opuścić nasz kraj i wyjechać pracować do Niemiec - szacuje prezes Personnel Service Krzysztof Inglot. To dwa razy więcej niż wcześniejsze prognozy tej agencji.

- Niemcy dobrze przygotowały się do otwarcia swojego rynku pracy. Niemieckie firmy otiwerają szkoły przy granicy z Polską, wynajmują hotele, prowadzą szkolenia z języka i prawa niemieckiego, robią wszystko, by przyciągnąć ukraińskiego obywatela do swojego rynku pracy - mówi Krzysztof Inglot podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy

16:40

PKN Orlen chce jeszcze mocniej uniezależnić się od dostaw ropy ze Wschodu

„W latach 2012-13 po kilka procent ropy było z innego kierunku niż wschodni. Teraz w naszej grupie około 40 proc. dostaw ropy naftowej pochodzi z alternatywnych kierunków, a do samego zakładu w Płocku trafia około 50 proc. z innych źródeł niż wschodnie” - powiedział w Krynicy Zbigniew Leszczyński, członek zarządu ds. rozwoju PKN Orlen.

Więcej na ten temat przeczytasz tu.

16:25

Zwiększenie przepustowości polskiego nieba i zapewnienie infrastruktury niezbędnej do obsługi Centralnego Portu Komunikacyjnego - zakłada podpisana we wtorek w Krynicy umowa o współpracy pomiędzy spółką CPK, a Polską Agencją Żeglugi Powietrznej.

"Umożliwi to rozwój rynku pasażerskiego w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej przy jednoczesnym zachowaniu najwyższego poziomu bezpieczeństwa w ruchu lotniczym. Dodatkowe ustalenia są takie, że PAŻP włączy się w prace nad planem generalnym, tzw. master planem Portu Lotniczego Solidarność, który spółka CPK planuje zlecić na początku przyszłego roku" - czytamy w komunikacie.

Więcej na ten temat przeczytasz tu.

15:55

Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen, zapowiada, że nie będzie politycznych obniżek cen paliw.

Ceny paliw w kampanii wyborczej nie po raz pierwszy są tematem rozmów biznesmenów i polityków. Podczas Forum w Krynicy prezes Orlenu zaprzecza jednak, by ruchy cenowe na stacjach były politycznie inspirowane.

- Nie odżegnuję się od polityki, bo jestem członkiem Prawa i Sprawiedliwości. Ale staramy się prowadzić firmę zgodnie z zasadami ekonomii. I mamy efekty - mówi w rozmowie z PB na Forum Ekonomicznym w Krynicy Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen.

Cała rozmowa, m.in. o dalszych losach fuzji z Lotosem, rozmowach z Komisją Europejską i wsparciu Roberta Kubicy w kolejnym sezonie F1 do obejrzenia tu:

15:40

Oryginalną definicję jednorożca wypracowali uczestnicy Forum Biznesu.

15:20

Dziennikarze "Pulsu Medycyny" należącego do tej samej Grupy Wydawniczej Bonnier, co Bankier.pl i "Puls Biznesu" śledzą obrady Forum Ochrony Zdrowia. A tam minister Łukasz Szumowski próbuje odpowiedzieć na pytanie, czy będzie miał nas kto leczyć za 10 lat. Przekonuje on, że liczba lekarzy w Polsce powoli wzrasta i że rząd inwestuje w kadry. Na pytanie o finansowanie ochrony zdrowia odpowiada on "Robimy więcej niż zakłada ustawa 6%". 

15:05

Krynickie Forum jest także okazją do dyskusji o stanie integracji w ramach Unii Europejskiej i o kierunkach jej zacieśniania.

14.40

Za 10 minut rozpocznie się jeden najciekawiej zapowiadających się w pierwszym dniu Forum paneli. W debacie zatytułowanej "Bezpieczeństwo krytyczne infrastruktury energetycznej" udział wezmą m.in. przedstawiciele firm Gaz-System i Enea.

14:10

I pierwszy gość w naszym studiu. Prezes PKN Orlen jest prawdopodobnie jednym z najaktywniejszych uczestników Forum w Krynicy. Zapis rozmowy z Danielem Obajtkiem już wkrótce na Bankier.pl i PB.pl.

14:00

Dziennikarze Bankier.pl i PB.pl zapowiadają ciekawych gości, którzy w najbliższych godzinach, a nawet minutach pojawią się w naszym studiu, w Krynicy.

13:40

Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen, podkreślił, że dla realizacji ważnych projektów energetycznych konieczne jest aby w Polsce funkcjonowały duże firmy. Zwrócił uwagę, że tylko inwestycje w odnawialne źródła energii, jak morskie farmy wiatrowe to nakłady kilkunastu miliardów zł. Tymczasem połączenie PKN Orlen z Lotosem oznacza stworzenie silnego koncernu o większych możliwościach inwestycyjnych

13:20

Podczas debaty inaugurującej X Forum Ochrony Zdrowia, Anna Rulkiewicz, prezes Grupy LUX MED, zwróciła uwagę, że na system ochrony zdrowia w Polsce w należy spojrzeć w sposób komplementarny.

- Zastanówmy się jak właściwie wykorzystać środki sektora prywatnego, by zagwarantować pacjentowi najlepszą jakość opieki zdrowotnej - apeluje Anna Rulkiewicz.

13:05

SGH: Dogonimy Zachód, jeśli zreformujemy rynek pracy.

Polska zacznie zawyżać unijną średnią PKB na mieszkańca za 14 lat, zaś Niemcy przegoni za 21 lat - taką prognozę przedstawiają ekonomiści Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie (SGH) w raporcie opublikowanym podczas 29. Forum Ekonomicznego w Krynicy. Jest jednak kilka warunków związanych z takim scenariuszem - najważniejszy to reforma rynku pracy, która pozwoli uzupełnić braki podażowe - mówi w rozmowie z Bankier.pl Marek Rocki, rektor SGH.

12:45

Raport SGH wskazuje dziedziny, w których Poska i cała Europa Środkowo-Wschodnia mają jeszcze wiele do zrobienia. 

Kraje Europy Środkowo-Wschodniej wciąż dysponują znikomą ilością technologii dotyczącej energii odnawialnej. Polityka publiczna w tym zakresie jeszcze nie przyniosła odpowiednich owoców. Mają też niewykorzystany kapitał ludzki. Technologia oraz dobra edukacja mogą pomóc rozwiązać problem. Potrzebujemy inwestycji w kapitał ludzki - szkolenie, wykształcenie, umiejętności matematyczne dzieci i młodzieży, informatyzację dorosłych - to tylko przykładowe wnioski z opracowania SGH.

12:25

Już dziś warto zarezerwować sobie czas na jutro, o ile jest się w Krynicy, prezes Chludziński zaprasza na organizowany przez KGHM panel dyskusyjny poświęcony m.in. kryzysowi klimatycznemu i brexitowi.

12:15

Polska jest liderem jeżeli chodzi o dynamikę rozwoju. W latach 1990-2018 w naszym kraju udało się uzyskać najwyższe średnioroczne tempo  rozwoju - przekonuje prorektor SGH, prof. Hanna Godlewska-Majkowska, prezentując najważniejsze wnioski z raportu prezentowanego na inauguracyjnej sesji XXIX Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju.

12:00

Właśnie wystartowało jubileuszowe X Forum Ochrony Zdrowia. Rozpoczyna się panelem „Fundamenty nowego systemu ochrony zdrowia w Polsce – ewolucja czy rewolucja?”.

W dyskusji biorą udział: dyrektor Europejskiego Centrum Strategii i Polityk w Ochronie Zdrowia – Maciej Bogucki, rzecznik Biura Praw Pacjenta – Bartłomiej Chmielowiec, dyrektor Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego – Ryszard Gellert, prezes zarządu Supra Brokers S.A. – Rafał Holanowski, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia – Adam Niedzielski, prezes zarządu Grupy Lux Med – Anna Rulkiewicz oraz Jakub Szulc, Ekspert EY.

 

11:30

Bank Gospodarstwa Krajowego również opublikował zestawienie debat z udziałem swoich przedstawicieli.

11:25

Na liczne debaty z udziałem swoich ekspertów zaprasza Polski Fundusz Rozwoju.

10:50

W  salach konferencyjnych przybywa gości.

10.33

Niezwykle ważnym tematem forum będzie ochrona środowiska. Wspólnie z partnerami organizatorzy przygotowali kilkanaście tematów z tej dziedziny, które będą częścią agendy Forum Ekonomicznego. Wezmą w nich udział przedstawiciele Ministerstwa Środowiska, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, instytucji wspólnotowych oraz partnerzy z Litwy, Słowacji Węgier, Rumunii.

Uczestnicy dyskusji spróbują wspólnie odpowiedzieć na pytania: jak chronić środowisko,  jak systemowo zarządzać biznesem, by podejmować działania proekologiczne i skutecznie reagować na kryzys klimatyczny jak efektywnie realizować ekoinwestycje w regionach. Ambicją organizatorów jest uczynienie z tej części Forum  wydarzenia o charakterze środkowoeuropejskim.

Udział w panelach dyskusyjnych poświęconych ochronie środowiska zapowiedziała m.in. Jadwiga Emilewicz – minister przedsiębiorczości i technologii.

10.15

Nie tylko o pomnażaniu kapitału, lecz także o tym jak się nim dzielić będzie mowa na tegorocznym Forum w Krynicy. W trakcie panelu: „Dobroczynność a biznes. Wielokierunkowy transfer wartości” obok Mariana Banasia, do niedawna ministra finansów, a obecnie prezesa NIK, w rozmowie udział wezmą: dyrektor Caritas Polska – Marcin Iżycki, główny ekonomista w Caritas Polska – Ludwik Kotecki, prezes Katolickiej Wspólnoty Chleb Życia – Małgorzata Chmielewska, dyrektor generalny Mastercard – Bartosz Ciołkowski, dyrektor personalny Jeronimo Martins Polska S.A. – Jarosław Sobczyk.

Źródła przychodów organizacji niosących ratunek ofiarom głodu i wojen są rozmaite. Pochodzą one ze środków UE, od samorządów, instytucji publicznych, firm, osób prywatnych. Przekazanie środków pieniężnych organizacji NGO, przynosi również pozytywny efekt dla podmiotu finansującego.  Najważniejsze jest jednak lokowanie pomocy w taki sposób, aby przynosiła ona jak największy pożytek potrzebującym i o tym m.in. będą dyskutowali goście XXIX Forum Ekonomicznego.

9:40

Do znanych od lat i cieszących się renomą wydarzeń, takich jak Forum Ochrony Zdrowia, w tym roku dołączą nowości. Jednym z nich, które z pewnością warto  odnotować i odwiedzić, jest Forum Cyberbezpieczeństwa. Potrwa ono dwa dni, a rozpocznie się 4 września.

- W największym tego rodzaju wydarzeniu w Europie Środkowowschodniej weźmie udział wielu znakomitych gości. Tym bardziej, że przygotowywaliśmy je przy udziale takich instytucji jak Ministerstwo Cyfryzacji, NASK, a także partnerów z całego świata. W imprezie wezmą udział goście z takich krajów jak Stany Zjednoczone, Hiszpania, Niemcy czy Włochy – zapowiada Zygmunt Berdychowski, organizator Forum.

9:05

Choć w Krynicy na razie większy ruch niż w salach konferencyjnych panuje w hotelach i placówkach gastronomicznych, to i tak wszyscy myślą już tylko o imprezie, która rozpocznie się za niespełna 3 godziny. 2 tysiące zarejestrowanych gości i dodatkowo 3 tysiące uczestników – takimi rekordowymi danymi chwalą się organizatorzy Forum, a to zwiastuje, że wspólne konferencyjne studio Bankier.pl i "Pulsu Biznesu", które na gości czeka od wczorajszego wieczora, już niedługo zacznie się zapełniać ważnymi postaciami świata biznesu i polityki.


Źródło:
Tematy
Kredyt balonowy jak abonament na samochód

Kredyt balonowy jak abonament na samochód

Komentarze (39)

dodaj komentarz
znawca_inwestor
a czemu nie Kaczyński?
anna_domagalczyk
Czemu nieoficjalnie? Od paru lat dostają to premierzy. Ostatnio chyba dostała wybitna ekonomistka pani Szydło.
krokus12
a dziwisz się sprawdź kto jest w kapitule a laureatami byli też pan Kaczyński i Orban
trooper
Buahahahaa
A cytat roku:
"„kopali rowy, zapie... za miskę ryżu” i „obniżyli swoje oczekiwania”. I gospodarka się odbuduje. A jak nie, to trzeba rozpętać wojnę: „Najlepszym lekiem na zmniejszenie tych oczekiwań zawsze była wojna. Wojna zmienia perspektywę w pięć minut”.

Człowiek Roku, Mateusz Morawiecki
trooper
cd Człowiek Roku:

(…) My nie wiemy, ale być może zakończy się to dobrze, jeżeli my ludzie, we the people, prawda, a już zwłaszcza we the people w Niemczech czy w Hiszpanii, we Francji, musimy obniżyć nasze oczekiwania. Bo jak obniżymy, to w ślad za tym wszystko pójdzie dobrze, się da zreperować. Będziemy
cd Człowiek Roku:

(…) My nie wiemy, ale być może zakończy się to dobrze, jeżeli my ludzie, we the people, prawda, a już zwłaszcza we the people w Niemczech czy w Hiszpanii, we Francji, musimy obniżyć nasze oczekiwania. Bo jak obniżymy, to w ślad za tym wszystko pójdzie dobrze, się da zreperować. Będziemy zapier*** i rowy, ku*** kopać, a drudzy będą zakopywać, będziemy zadowoleni. Będziemy (…) wtedy my jako ludzie mniejsze firmy mieć emerytury. Mniejsze oczekiwania.

Matuszewska: No, ale to jest trudne.

Morawiecki: To... To jest trudne. To będzie... To (…) dziesięć do dwudziestu lat lub wojnę.
grab
Huawei to firma szpiegowska, jej właściciel wywodzi się z chińskiej armii. Rozumieją to Amerykanie czy Kanadyjczycy ale w Europie niestety decydenci są ciężko myślący i nie mają pojęcia o nowych technologiach i ich możliwościach.
fred_
Wiesz Trooper, te 40% Polakow co nie wyjechalo to osoby bojace sie ruszyc 4 litery zbyt dalejo od mamy oraz nie znajace ani jednego jezyka obcgo.
Ukraincow nie trzyma w PL nic, to nie ich dom, sa tu imigtantami. W takim przypadku wola byc imigrantami w ktaju gdzie mozna zarobic 2.5-3tys euro miesiecznie netto i postarac sie o
Wiesz Trooper, te 40% Polakow co nie wyjechalo to osoby bojace sie ruszyc 4 litery zbyt dalejo od mamy oraz nie znajace ani jednego jezyka obcgo.
Ukraincow nie trzyma w PL nic, to nie ich dom, sa tu imigtantami. W takim przypadku wola byc imigrantami w ktaju gdzie mozna zarobic 2.5-3tys euro miesiecznie netto i postarac sie o gojne zasilki i mieszkanie socjalne. W PL tego nie dostana. Mozesz zaklinac rzeczywistosc ale UKraincy na pewno wyjada, szczegolnie teraz gdy przed nami wielkie wyhamowanie gospodarki.
trooper
Jasne, 40% Ukraińców wyjedzie do Niemiec.... Tak samo mówili w UK i IRL, że wymiecie Polaków jak tylko Niemcy otworzą granice. I co się stało? Żadnego eksodusu nie było do dziś dzień, nawet nadchodzący Brexit nie spowodował totalnego eksodusu Polaków z UK! Część się ruszy, ale większość nie jest tak mobilna Jasne, 40% Ukraińców wyjedzie do Niemiec.... Tak samo mówili w UK i IRL, że wymiecie Polaków jak tylko Niemcy otworzą granice. I co się stało? Żadnego eksodusu nie było do dziś dzień, nawet nadchodzący Brexit nie spowodował totalnego eksodusu Polaków z UK! Część się ruszy, ale większość nie jest tak mobilna jak się analitykom wydaje. To, że przenieśli się raz (do PolskI) nie znaczy, że pojadą drugi raz w nieznane. Do tego bariera językowa to większy bół niż nieraz korzyść finansowa z większych zarobków. Polacy dla Ukraińców to prawie swoi, Niemcy to już totalnie inna bajka.
fred_
40% to oczywiscie optymistyczna prognoza. Jak poczuja ze w Niemczech mozna zarobic 3x tyle co w PL plus dorabiac w weekendy za stawki 150% w sobote oraz 200% w niedziele to zostanie 10% ukraincow max. Nie czarujmy sie, nie jestesmy rajem na ziemi - koszty zycia zachodnie, zarobki wschodnie.
trooper
Tak jak 40% Polaków wyjechało do Niemiec zarabiać 3x?

Powiązane: Forum Ekonomiczne w Krynicy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki