Wiceminister kultury: W przyszłej kadencji Sejmu bezpośrednie finansowanie mediów publicznych z budżetu

W przyszłej kadencji Sejmu na pewno wprowadzimy rozwiązania, które w sposób systemowy zapewnią finansowanie mediów publicznych bezpośrednio z budżetu państwa – zapowiedział w rozmowie z PAP wiceszef Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Paweł Lewandowski.

(YAY Foto)

Jak przypomniał w środę wiceminister, który był gościem 29. Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju, media publiczne już od kilku lat są de facto finansowane z budżetu państwa, albo bezpośrednio gotówką, albo - jak ostatnio - za pomocą rekompensaty.

„Z badań wynika, że Polacy nie chcą płacić abonamentu, nawet ci którzy lubią telewizję publiczną. Wydaje mi się, że pomysł płacenia abonamentu jest już niemożliwy w tej chwili do utrzymania, w związku z powyższym w przyszłej kadencji Sejmu na pewno definitywnie rozwiążemy tę kwestię już systemowo w oparciu o finansowanie z budżetu państwa” - zaznaczył Lewandowski.

Według niego do rozstrzygnięcia pozostają kwestie techniczne, dotyczące tego, czy ma to być gotówka, czy obligacje.

Lewandowski wskazał, że są różne oczekiwania dotyczące poziomu przyszłego finansowania mediów publicznych, ale jego zdaniem nie powinien on przekroczyć 2 mld zł łącznie na telewizję i radio.

„Z badań Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wynika, że to powinno być między 2,6 a 2,8 mld zł, żeby w całości wypełnić misję, jaką oczekuje KRRiT. Rada Mediów Narodowych upiera się przy wskaźniku uzależnionym od PKB, który miałby wynosić około 3,5 mld (…). W mojej ocenie, nie więcej niż 2 mld zł to jest wystarczająca kwota dla wszystkich mediów publicznych, tj. publicznego radia, publicznych lokalnych stacji radiowych i telewizji publicznej” - wyjaśnił wiceszef resortu kultury.

Uważa on, że wprowadzenie nowych przepisów jest „bardzo proste” - uzależnione jest od woli politycznej i możliwości budżetu.

„Obecna ustawa o radiofonii i telewizji, dzięki wprowadzeniu karty powinności mediów, daje bardzo prosty mechanizm do wprowadzenia bezpośredniego finansowania mediów publicznych z budżetu państwa. Myślę, że to nie jest sprawa skomplikowana, jeżeli będzie decyzja polityczna, to jesteśmy w stanie dosyć szybko te kwestie wyjaśnić” - ocenił Lewandowski.

Projekty odpowiednich rozwiązań ustawowych w różnych wariantach – zapewnił wiceminister – są już gotowe w resorcie kultury i dziedzictw narodowego. „W zależności od możliwości budżetu państwa i sytuacji ekonomicznej, to na pewno będzie kwestia przyszłej kadencji” - zapowiedział.(PAP)

autor: Rafał Grzyb

rgr/ pat/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 3 analityk000

Rozwiążemy problem w sposób system czytaj: "Wprowadzimy tylnymi drzwiami kolejny podatek, przegłosowany pod osłoną nocy i nazwiemy go tak, aby nikt się nie połapał"
Suweren to kupi, bo w końcu on już nie będzie musiał płacić, ale że odda te pieniądze w podatkach to już nie będzie miało znaczenia tak jak w przypadku 500+

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 4 pogo0

Niech będzie i 3mld jeśli pozbędą się reklam!
4, jak zaczną kręcić w miarę sensowne seriale i programy jak BBC. Nie musi być od razu taka skala.

! Odpowiedz
35 34 karbinadel

Za oglądanie tej tępej propagandy powinni płacić "szkodliwe" a nie domagać się abonamentu

! Odpowiedz
24 28 login503

A co z cenzurą w mediach? Dlaczego jest blokada informacyjna w niektórych niewygodnych dla rządzących tematach? Niech się propaganda sama finansuje.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 604,25 zł XII 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil