Wiceminister kultury: W przyszłej kadencji Sejmu bezpośrednie finansowanie mediów publicznych z budżetu

2019-09-04 17:32
publikacja
2019-09-04 17:32

W przyszłej kadencji Sejmu na pewno wprowadzimy rozwiązania, które w sposób systemowy zapewnią finansowanie mediów publicznych bezpośrednio z budżetu państwa – zapowiedział w rozmowie z PAP wiceszef Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Paweł Lewandowski.

/ YAY Foto

Jak przypomniał w środę wiceminister, który był gościem 29. Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju, media publiczne już od kilku lat są de facto finansowane z budżetu państwa, albo bezpośrednio gotówką, albo - jak ostatnio - za pomocą rekompensaty.

„Z badań wynika, że Polacy nie chcą płacić abonamentu, nawet ci którzy lubią telewizję publiczną. Wydaje mi się, że pomysł płacenia abonamentu jest już niemożliwy w tej chwili do utrzymania, w związku z powyższym w przyszłej kadencji Sejmu na pewno definitywnie rozwiążemy tę kwestię już systemowo w oparciu o finansowanie z budżetu państwa” - zaznaczył Lewandowski.

Według niego do rozstrzygnięcia pozostają kwestie techniczne, dotyczące tego, czy ma to być gotówka, czy obligacje.

Lewandowski wskazał, że są różne oczekiwania dotyczące poziomu przyszłego finansowania mediów publicznych, ale jego zdaniem nie powinien on przekroczyć 2 mld zł łącznie na telewizję i radio.

„Z badań Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wynika, że to powinno być między 2,6 a 2,8 mld zł, żeby w całości wypełnić misję, jaką oczekuje KRRiT. Rada Mediów Narodowych upiera się przy wskaźniku uzależnionym od PKB, który miałby wynosić około 3,5 mld (…). W mojej ocenie, nie więcej niż 2 mld zł to jest wystarczająca kwota dla wszystkich mediów publicznych, tj. publicznego radia, publicznych lokalnych stacji radiowych i telewizji publicznej” - wyjaśnił wiceszef resortu kultury.

Uważa on, że wprowadzenie nowych przepisów jest „bardzo proste” - uzależnione jest od woli politycznej i możliwości budżetu.

„Obecna ustawa o radiofonii i telewizji, dzięki wprowadzeniu karty powinności mediów, daje bardzo prosty mechanizm do wprowadzenia bezpośredniego finansowania mediów publicznych z budżetu państwa. Myślę, że to nie jest sprawa skomplikowana, jeżeli będzie decyzja polityczna, to jesteśmy w stanie dosyć szybko te kwestie wyjaśnić” - ocenił Lewandowski.

Projekty odpowiednich rozwiązań ustawowych w różnych wariantach – zapewnił wiceminister – są już gotowe w resorcie kultury i dziedzictw narodowego. „W zależności od możliwości budżetu państwa i sytuacji ekonomicznej, to na pewno będzie kwestia przyszłej kadencji” - zapowiedział.(PAP)

autor: Rafał Grzyb

rgr/ pat/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (4)

dodaj komentarz
analityk000
Rozwiążemy problem w sposób system czytaj: "Wprowadzimy tylnymi drzwiami kolejny podatek, przegłosowany pod osłoną nocy i nazwiemy go tak, aby nikt się nie połapał"
Suweren to kupi, bo w końcu on już nie będzie musiał płacić, ale że odda te pieniądze w podatkach to już nie będzie miało znaczenia tak
Rozwiążemy problem w sposób system czytaj: "Wprowadzimy tylnymi drzwiami kolejny podatek, przegłosowany pod osłoną nocy i nazwiemy go tak, aby nikt się nie połapał"
Suweren to kupi, bo w końcu on już nie będzie musiał płacić, ale że odda te pieniądze w podatkach to już nie będzie miało znaczenia tak jak w przypadku 500+
pogo0
Niech będzie i 3mld jeśli pozbędą się reklam!
4, jak zaczną kręcić w miarę sensowne seriale i programy jak BBC. Nie musi być od razu taka skala.
karbinadel
Za oglądanie tej tępej propagandy powinni płacić "szkodliwe" a nie domagać się abonamentu
login503
A co z cenzurą w mediach? Dlaczego jest blokada informacyjna w niektórych niewygodnych dla rządzących tematach? Niech się propaganda sama finansuje.

Powiązane: Forum Ekonomiczne w Krynicy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki