Wiceszef MRPiPS: Zrobiliśmy duży krok do przodu w obszarze polityki senioralnej

Zrobiliśmy duży krok do przodu w obszarze polityki senioralnej – ocenił w czwartek wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed podnosząc m.in. kwestie dot. klubów seniora i domów pobytu, trzynastą emeryturę i wsparcie dla osób niesamodzielnych.

(fot. Lukasz Krajewski / FORUM)

Sekretarz stanu w MRPiPS stwierdził w wypowiedzi dla TVP Info w Krynicy-Zdroju, gdzie trwa Forum Ekonomiczne, że "to dobry pomysł, by połączyć kwestie biznesowe z polityką senioralną, czy polityką w stosunku do osób starszych".

"Zawsze na Forum jest panel poświęcony seniorom. Uczestniczyłem w nim i przedstawiałem to, co udało nam się zrobić w polityce dotyczącej osób starszych, zarówno te programy skierowane do samorządów, czyli np. możliwość tworzenia klubów seniora plus, jak i domów dziennego pobytu plus, jak i programy skierowane do stowarzyszeń" – wskazał Szwed.

Wiceminister akcentował, że resortowi zależy, by "starzenie było aktywne", by seniorzy korzystali z tworzonych dla nich możliwości, wychodzili z domów.

"W tym roku na program +Senior plus+ jest 80 mln zł. (…) Na program ASOS (Aktywności Społecznej Osób Starszych - PAP) 40 mln zł. To są znaczne środki; wspierają samorząd jak i organizacje pozarządowe. Dzisiaj odbiór polityki senioralnej jest zdecydowanie lepszy niż był parę lat temu" – wskazał.

"Oczywiście to nie jedyne rozwiązania, które wprowadzamy. Ważne było wprowadzenie trzynastej emerytury, która jest już zapowiedziana na następne lata. A także, bardzo ważny program, który uruchamiamy 500 zł dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, bo w dużej mierze będzie to dotyczyło osób starszych" - podniósł Szwed.

"Myślę, że w tym zakresie zrobiliśmy duży krok do przodu, ale oczywiście przed nami kolejne wyzwania, tym bardziej, że demografia jest nieubłagana i osób starszych będzie przybywać" - dodał. 

autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne